Ogznet.com
İki araç arasına paralel park nasıl yapılır? Paylaş:

İki araç arasına paralel park nasıl yapılır?

İki araç arasına paralel park nasıl yapılır?

Paralel park birkaç kez yaptıktan sonra zor değildir, ancak yeniyseniz veya sürüş testi için doğru bir şekilde yapmaya çalışıyorsanız, sinir bozucu olabilir.

 

paralel araç park etme

Paralel Park Etme Adımları

1- Arabanızı yerleştirin

Aracınızı, boş alanın önüne park etmiş olan araca paralel olacak şekilde yavaşça yönlendirin. Aracınız park halindeki arabanın yanından 60 ila 90 cm pareleninde olmalıdır.

2- Aynalarını kontrol et

Dikiz aynanızın yanı sıra trafikteki araçları görmek için sol ve sağ yan aynalarınızı kontrol edin. Kör noktanızda başka hiçbir araç olmadığından emin olduktan sonra, aracınızı geriye doğru sürün.

3- Geri gitmeye başlayın

Aracınızla park halindeki aracın kenarı boyunca yavaşça geri gitmeye başlayın. Direksiyonunuzu sağa döndürmeye başlayın.

4- Direksiyon simidini düzeltin

Aracınız boş park yerine doğru hareket ederken ve park alanının arka tarafındaki araca doğru geriye doğru hareket etmeye devam ederken direksiyonunuzu yavaşça düzeltin. Aracınızla manevra yaparken, paralel park alanını çevreleyen araçlardan herhangi birine çarpma tehlikesi yaşamadığınızdan emin olmak için sürekli olarak tüm aynaları ve camlarınızı ve ön camı kontrol ediniz.

5- Direksiyonunuzu sola döndürmeye başlayın

Aracınızın önü önünüzdeki aracın arka tamponunu geçtikten sonra direksiyonunuzu sola döndürmeye başlayın.

6- Ne kadar yakın olduğunuzu kontrol edin

Geriye doğru ilerlemeye devam edin ve direksiyonunuzu düzeltmeye başlarken, aracınızın arkanızdaki araca ne kadar yakın olduğunu görmek için dikiz aynanıza bakın.

7- Konumunuzu ayarlayın

Aracınızı düz ve kaldırıma mümkün olduğunca yaklaştırdığınızda, öne ve arkaya eşit miktarda boşluk kalması için öne doğru kaydırmanız gerekebilir.

8- Arabayı tersine çevir

Paralel parktan çıkmak için önce arabanızla mümkün olduğunca arkaya doğru gidin. Diğer araca çarpma tehlikesiyle karşı karşıya kalmadan makul ölçüde olabildiğince geriye gidin.

10- Direksiyonunuzu sola çevirin

Sonra direksiyonunuzu sola çevirin ve arabanızı ileri doğru kaydırın. Girmek üzere olduğunuz şeritte trafiği kontrol edin. Önünüze park etmiş olan aracın arka tamponuna çok yakın olmadığınızdan emin olarak yavaşça paralel parkın dışına sürün.

Bu videoda Paralel Park nasıl yapılıyor izleyin

 
Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!