Ogznet.com
Bütün Dünyadan Yerlerin Olduğu En İlgi Çekici Seyahat Listesi Paylaş:

Bütün Dünyadan Yerlerin Olduğu En İlgi Çekici Seyahat Listesi

Bütün Dünyadan Yerlerin Olduğu En İlgi Çekici Seyahat Listesi

Hepimizde görmek istediği yerlerin bir listesi vardır. Arkadaşlarımızın gidip hayran kaldığı veya hayalini kurduğumuz yerler. Bu yazıda buna benzer bir liste var. Bu dünyadaki en heyecan verici, akılda kalıcı ve ilginç 10 yer sıralanmıştır. Bunlar, imkanınız varsa mutlaka görmeniz gerektiğini düşündüğümüz yerlerdir. Bu yerlerde sizi şaşırtacak manzaralar var.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

1. Petra'nın esrarengiz 'kayıp şehrini' keşfedin - Ürdün

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Petra şehri
Photo by Emile Guillemot on Unsplash

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Petra, seyahat listenizde mutlaka bulunması gereken nihai bir deneyimdir. Bir zamanlar neredeyse dış dünya tarafından kaybedilen kumtaşı şehir şu anda gezegendeki en sevilen yerlerden biri ve 2007'deki popüler oylamayla Dünyanın Yeni Yedi Harikası'ndan biri olarak seçildi. Yaklaşık 264 km kare alanda yer alan Petra, zanaatkarlar ve tüccarlar medeniyeti olan eski Nebatiler tarafından inşa edilmiş ve Arap vahaları arasında büyük bir ticaret yolu durağı olması için yapılmıştır. Ancak nesiller sonra yani şehir terk edildikten sonra, mağaraları evleri yapan sadece Bedeviler tarafından biliniyordu. 39 m yükseklikteki ikonik hazine, çoğu ziyaretçinin şehre su ile oyulmuş dar bir kanyonda dolambaçlı bir yolculuktan sonra ulaştığı ilk görüştür. Sabahın erken saatlerinde veya en atmosferik haliyle güneş batmadan önceki saatlerde şehrin sonsuz gizemli havasını yeniden keşfedin.

2. Bilimin gidişatını değiştiren adaları görün - Galápagos - Ekvador

Güney Amerika anakarasından bin kilometre uzakta, Galápagos'ta yaşam farklı kuralları izliyor.
Photo by Andreas Uhlenbrock on Unsplash

Güney Amerika anakarasından bin kilometre uzakta, Galápagos'ta yaşam farklı kuralları izliyor. Karabataklar uçamaz. İguanalar yüzebilir. Kaplumbağalar yaklaşık 200 yıl yaşar. Adalar, elbette, Charles Darwin'in doğal seçilim yoluyla evrim üzerine fikirlerini geliştirdiği yer olarak ünlüdür. Süreç burada, Dünya'nın diğer yerlerinden daha belirgindir, çünkü başka türlü benzer görünen hayvanlar, çevrelerine bağlı olarak adadan adaya incelikle ayrılıyor. Karikatürize çiftleşme dansları yapan mavi ayaklı sümsük kuşları, sürünen iguan kolonileri, su altında zıplayan penguenler ve volkanik kayaların üzerinde uzanmış kürklü fokları bulacaksınız. Darwin’in HMS Beagle’daki yolculuğundan 200 yıl sonra bile ziyaretçiler takımadaların büyüleyici çeşitliliği karşısında şaşkına dönmeye devam ediyor. Ekoturizm, Galápagos Ulusal Parkı'nın 17 adasındaki her şeyin merkezinde yer alır ve havaalanı çoğunlukla geri dönüştürülmüş malzemelerden yapılır ve rüzgar ve güneş enerjisiyle çalışır ve her belediyenin katı bir sürdürülebilirlik planı vardır.

3. Uluru-Kata Tjuta Ulusal Parkı'ndaki Aṉangu'dan bazı yaşam dersleri alın - Avustralya

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Petra şehri
Photo by Simon Maisch on Unsplash

Gün batımında dalgalı duvarları altın rengi parladığında Uluru, çöl denizinde yanan bir gemiye benziyor. 348m'ye yükselen kumtaşı monolit, kilometrelerce öteden görülebilir. Neden kutsal bir alan olduğunu anlamak çok kolay. Bölgenin ilk sakinleri olan Alâangu halkı, piton kadını Kuniya ve hare-wallaby halkı gibi ruh atalarına hala ev sahipliği yaptığın inanıyorlar.  Ama tüm Avustralyalılar için bir ikon haline geldi, ülkenin Kırmızı Merkezi'nde sembolik bir kalp atışı. 2017 yılına kadar ziyaretçilerin zirveye tırmanmasına izin verildi. Ancak başka yapılacak çok daha fazla şey var. Kutsal su çukurlarından geçen korucu rehberliğinde bir yürüyüşe katılın; spinifex'ten atlayan kanguruları görün ve yaratılış dönemi olan tjukurpa'da fantastik bir serginin olduğu kültür merkezinde Aṉangu hakkında bilgi edinin.

4. Okavango Deltası'ndaki vahşi hayatı deneyimleyin - Botsvana

Bu güzel vahşi doğa, Afrika'nın en ilgi çekici safari yerlerinden biridir.
Photo by Colin Watts on Unsplash

Bu güzel vahşi doğa, Afrika'nın en ilgi çekici safari yerlerinden biridir. Her yıl, Okavango Nehri'nin sel suları Angola dağlık bölgelerinden geliyor ve bu eşsiz ekosistemi neredeyse 20.000 km2 genişleterek muazzam miktarda vahşi yaşamı sürdürüyor. 4WD safarilerinin yanı sıra, ziyaretçiler motorlu tekne ve geleneksel mokoro (sığınak kano) ile keşfe çıkabilir. Mokoro, sazlıklarla çevrili sığ kanallardan sessizce toplanırken, kuş ve hayvan seslerini duyarak, yolunuzdan geçen fillerin en güçlülerine ve çimenlere yapışan en küçük kurbağalara tanık olacaksınız. Deltada, çevreyi korumak için sıkı bir şekilde düzenlenen geliştirme ve ziyaretçi sayılarıyla Okavango, gezegendeki en seçkin destinasyonlardan biridir. Ancak bir 4WD ile başa çıkabilen ve kamp yapmaktan çekinmeyen maceracı insanlar için, deltanın Moremi Av Hayvanları Koruma Alanı'nda uygun fiyatlı seçenekler var.

5. Yellowstone Ulusal Parkı'nda gayzer ve boz ayıları koklayın - Amerika

Yellowstone’un devasa, dumanı tüten manzarasında 500'den fazla aktif gayzer fışkırıyor.
Photo by JT Ray on Unsplash

Yellowstone’un devasa, dumanı tüten manzarasında 500'den fazla aktif gayzer fışkırıyor ve Old Faithful en ünlüsüdür. Ve Grand Prismatic'in kanlı göz küresinden Mammoth'taki traverten raflarına kadar ziyaret edilebilecek kaplıcalar var. Yaban hayatı da ilgi çekicidir. Bu, Kuzey Amerika’nın Afrika safarisine cevabı gibidir, ancak burada yer alan hayvanlar Beş Büyük yaratık bizon, büyük boynuz koyunları, geyik, ayı ve kurttur. Bir termal havuzun kenarında ısınırken tüylü bizonları izlemek, bir çayırda bir boz ayıyı görmek veya kışın karda kurt izlerini görmek için ziyaret etmek, hepsi mükemmel Yellowstone deneyimleridir.

6. Iguazú Şelalelerinin şaşırtıcı gücüne hayret edin - Arjantin/Brezilya

Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Petra şehri
Photo by Sasha Lantukh on Unsplash

Arjantin ve Brezilya arasındaki sınırı belirleyen Río Iguazú, ormanın içinden yavaşça akıyor ve ardından o kadar ani, öfkeli bir güçle bazalt bir çıkıntının üzerinden dalarak gezegenin en hayranlık uyandıran şelalelerini oluşturuyor. Arjantin tarafında, bir tahta kaldırım, kelebekler ve öten papağanlarla dolu orman bitki örtüsünden geçerek, giderek daha etkileyici bir dizi düşüşten geçerek sonunda Garganta del Diablo (Şeytanın Boğazı) görünene kadar uzanıyor. Ziyaret, ağzı açık bırakan, içgüdüsel bir deneyimdir ve basamakların gücü ve gürültüsü - yaklaşık 3 km genişliğinde yüzlerce şelale zinciri sonsuza dek hafızada yaşar. Güneş ışığı nehirden aşağıya doğru düşen su sekerken birden fazla gökkuşağı oluşturuyor. Canlandırıcı serin sis, yüksek desibel su sesi ve çarpan suyun gürleyen titreşimleri size doğanın gücü ve ihtişamını belirsiz bir şekilde hatırlatıyor.

7. Angkor tapınaklarında Hindu cennetini bulun - Kamboçya

İnsan maharetine ve bağlılığına bir anıt olan Angkor tapınakları
Photo by Paul Szewczyk on Unsplash

İnsan maharetine ve bağlılığına bir anıt olan Angkor tapınakları, hayranlık uyandıracak bir görünüşe sahiptir. Angkor tapınaklarının en ünlüsü Angkor Wat, Mt Meru, evrenin merkezi ve Hindu tanrılarının meskenidir. Angkor Wat'a ilk kez girerken antik Khmer'in mucizesini hayal edin: engin hendeği geçmek, 55 m'lik merkezi kuleye bakmak, karmaşık bir şekilde oyulmuş kabartmalara bakmak. Angkor Wat'ın ötesinde, Ta Prohm, ormanın sardığı kuleleri ve dev taş yüzleriyle Bayon da dahil olmak üzere 1000'den fazla tapınak ve türbe vardır. Tapınaklar, yaratıcı hırs ve manevi bağlılığın mükemmel birleşimi ve tüm Kamboçyalılar için bir hac noktasıdır. Mükemmel Angkor gezisi için gün doğumunda ve yağışlı mevsimde ziyaret ederek kalabalıklardan kaçının.

8. Salar de Uyuni'de tuza doyun - Bolivya

Salar de Uyuni'de tuza doyun
Photo by Liudmila Shuvalova on Unsplash

Şunu hayal edin: gökyüzünün ortasında duruyorsunuz. Bulutlar aşağıda. Her yer mavi. Yağmurdan sonra dünyanın en büyük tuz gölü olan Salar de Uyuni'de durum böyle. İnce su tabakası, tamamen düz olan tuz yüzeyini geniş bir aynaya dönüştürür. Ufuk kayboluyor ve süzülüyorsunuz. Bu, Bolivya altiplanosunun yukarısındaki bu 10.582 km2 tuzu ziyaret edeceğiniz beyin yakıcı deneyimlerden sadece biri. Göl kuruduğunda, beyaz çatlak uçsuz bucaksız, ıssız, güneşin kavurduğu kıyamet sonrası manzara gibi hissediyor. Kuru mevsimde gölün iki adasını - Isla Incahuasi ve Isla del Pescado - kaktüslerle filizlenen kayalıklı alanları ziyaret edebilirsiniz. Kaynayan çamur ve kükürt buharıyla şofben tarlalarını da görün. Yüksek mineral içeriğinden akuamarine dönüştürülen ürkütücü yüksek rakımlı göllerin birçoğu flamingo sürülerinin barınağıdır.

9. Nepal’in Annapurna etrafında klasik bir yürüyüş yapın - Nepal

Nepal’in Annapurna etrafında klasik bir yürüyüş yapın
Photo by Emile Guillemot on Unsplash

Nepal, altın tapınaklar, büyüleyici tepe köyleri, ormanda yaban hayatı gözlemciliği ve uzun zamandır dünyanın en büyük yürüyüş yollarından biri olarak kabul edilen Nepal'in Annapurna masifi çevresinde inanılmaz yürüyüşler sunmaktadır. Manzara büyüleyici ve yolculuk duygusu psikolojik olarak tatmin edici, pirinç tarlalarında başlayıp güçlü karla kaplı Thorung La geçidini geçmeden önce yak otlaklarında tırmanıyor. İyi bir yürüyüşde olması gereken her şey var; zorlu, görkemli ve ilham verici. Ve günün sonunda Nepal'in en iyi pansiyonlarından bazıları sıcak yemekler, elmalı turta ve sütlü çaylar sunuyor. Bununla birlikte, bunu gerçekten harika bir yürüyüş yapan, özellikle de yüksek rakımlı Tilicho Gölü'ne veya vadinin hemen karşısındaki karlı zirvelerin manzarasını sunduğu Ngawal köyüne kadar olan yan gezilerdir. Fazladan birkaç gün için ayırın, kalabalığın arasından sıyrılın ve acele etmeyin. Bu aceleye getirilecek bir manzara değil.

10. Muhteşem Bled Gölü'nde gezintiye çıkın - Slovenya

Muhteşem Bled Gölü'nde gezintiye çıkın
Photo by Jaka Škrlep on Unsplash

Buraya ilk geziler, fotojenik ada kilisesine uzaktan ibadete gelen Hristiyan hacılar ile başladı, 19. yüzyıl kraliyet ailesinin göl kenarındaki ikametleriyle ve daha sonra kıyılarda bir villası olan eski Yugoslav Cumhurbaşkanı Tito'nun ve bugün de Slovenya Gölü'ne turizm ile popüleritesi arttı. Bled, yeşil bir adada beyaz bir kilisesi olan, pişmiş toprak çatılı bir kalenin bitişiğindeki ve arkasında karla kaplı Julian Alpleri bulunan mavi-yeşil bir göldür, Slovenya'nın önde gelen turizm merkezidir. Göl sadece 2 km x 1,4 km boyutlarındadır, bu nedenle etrafında yürümek veya bisiklet sürmek (6 km) kolaydır. Bir gondol kiralayın, cam benzeri yüzeyin altına dalın ve birçok güzel sahil tesislerinden birinde kalın.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!