İmmobilizer Anahtarla Aracınız Güvende

İmmobilizer Anahtarla Aracınız Güvende

İmmobilizer Anahtarla Aracınız Güvende

Arabaların kontak sistemine yerleştirilen elektronik devreye immobilizer anahtar denilir. Motor sistemine yerleştirilen iki parça ile kontak anahtarı sekronize çalıştığında sistem sorunsuz işlemektedir. İki parça sekronize çalışmadığında araç hareket edemez. İki parçanın biri motor sisteminin içerisinde diğeri ise kontak anahtarının içerisindedir. İki parça birbirini tamamladığında araba çalışır. İmmobilizer anahtar, düz kontağı devre dışı bıraktığından araçların çalınma riski azalır. Avusturya, İngiltere, Kanada gibi ülkelerde arabaların güvenliğini sağlamak amacıyla immobilizer anahtar kullanımı zorunludur. Ülkemizde de immobilizer anahtar sistemi ile donatılmış birçok markanın araçları kullanılmaktadır.

Araçların hareket edebilmesi için araba anahtarı şarttır. Normal anahtarlı araçların güvenliği biraz daha sınırlıdır.  Çipli oto anahtarı olarak bilinen aslında immobilizer anahtar güvenliği artırmak için özel olarak üretilmiştir. Araçların güvenliğini sağlamak sahipleri için oldukça önemlidir. Araç güvenliği adına çalışma yapan Frank Marugg 1944 yılında immobilizer anahtarı keşfetmiştir. 1944 yılında geliştirilen bu sistemin 1958 yılında patenti alınmıştır. Frank Marrug tarafından patenti alınan immobilizer anahtar yıllar içerisinde geliştirilmiş ve daha güvenli hale getirilmiştir.

Araç hırsızları standart araba anahtarı ile çalışan arabaları daha kolay ve pratik bir şekilde çalmaktadır. Yapılan araştırmalar immobilizer anahtar sayesinde otomobil hırsızlığının yüzde 75 oranında azaldığını göstermiştir. Motor içerisine yerleştirilen İmmobilizer anahtar parçasının çok derinde olması oto hırsızlarının işini zorlaştırır. Hırsızlığın yanı sıra immobilizer anahtar özellikle reşit olmayan veya ehliyeti olmayan çocukların ebeveynlerinden habersiz araç kullanımını da engellemek adına güzel bir tedbirdir. Oto anahtarı ile çalışan araçları çocukların kaçırıp kullanma olasılığı daha yüksektir. Yaygın olarak kullanılan 3 çeşit immobilizer anahtar mevcuttur. Bunlar;

  1. Düz kontak olarak çalıştırılmak istenen araçlarda motor sistemine ve kontak anahtarına yerleştirilerek aracın ateşleme sistemini engelleyen
  2. Motordaki parça ile kontak anahtarındaki parçanın eşleşmesi durumunda gaz çıkışını engelleyen
  3. Parçaların eşleşmesi durumunda hem ateşleme hem de gaz çıkışını engelleyen

Bazı araç kullanıcıları immobilizer anahtarını kaybedebilir, çaldırabilir veya acil bir durumdan dolayı anahtar yanında olmadığında aracını kullanması gerekebilir. Böyle durumlarda anahtar olmadan araç çalışmayacağından yedek anahtara ihtiyaç duyulacaktır. Her türlü duruma hazırlıklı olabilmek için mutlaka yedek anahtar sahibi olunmalıdır.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile