Ogznet.com
İndirim Kuponu Stratejisi Belirlemenin 4 Altın Kuralı Paylaş:

İndirim Kuponu Stratejisi Belirlemenin 4 Altın Kuralı

İndirim Kuponu Stratejisi Belirlemenin 4 Altın Kuralı

Online alışverişte tüketiciyi alışverişe teşvik etmek ve tüketiciye alışveriş yaparken tasarruf ettiğini hissettirmek çok önemli. Etkili bir indirim kuponu stratejisi oluşturarak müşteri memnuniyeti yaratmak, satışları arttırmak ve marka tanınırlığını sağlamlaştırmak aslında hiç zor değil. İşte başarılı bir indirim kuponu stratejisi belirlemenin 4 altın kuralı.

Etkili Bir İndirim Kuponu Stratejisi Neden Gerekli?

İndirim kuponu stratejisi belirlemenin püf noktalarına geçmeden önce indirim kuponunun neden en etkili pazarlama ve satış tekniklerinden biri olduğundan bahsedelim. Öncelikle, indirim kuponlarının da müşteri talebi karşısında arz edilen bir ürün olduğunu unutmamak gerek. Başka bir deyişle, tüketicilerin alışveriş yaparken en büyük önceliklerinden biri tasarruf etmektir. Müşteriye satın almak istediği ürünün veya hizmetin yanında sunduğunuz indirim kuponu, müşterinin talep ettiği ikinci bir hizmet olarak düşünülebilir. Nasıl mı?

Avrupa merkezli kupon yayıncısı Once Coupon A Time’ın paylaştığı bilgiler indirim kuponu kullanarak alışveriş yapan tüketicilerin, kullanmayan tüketicilerle karşılaştırıldığında dörtte bir oranında daha fazla para harcadığını gösteriyor. Kullanabileceği bir indirim kuponu olduğunu bilen tüketicilerin neredeyse yarısı satın alma kararını daha erken veriyor. Yani, tüketicinin talep ettiği indirim kuponu satıcı tarafından sunulduğunda, tüketicilerin alışveriş yapmaları için daha elverişli bir ortam oluşuyor. Ancak her müşteri segmentinin talep ettiği ve ihtiyaç duyduğu indirim kuponu farklı. Hem tüketicinin hem de işletmenin ihtiyaçlarını karşılayan başarılı bir indirim kuponu stratejisi kurmak için doğru adımlar atmak şart. İşte başarılı bir indirim kuponu stratejisi oluşturmanın 4 altın kuralı.

  1. Potansiyel müşterilere odaklanın

İndirim kuponları stok eritmekten ürün tanıtımına, müşteri sadakatini arttırmaktan marka tanınırlığını pekiştirmeye kadar pek çok amaç için kullanılabilir. Ancak indirim kuponlarının en etkili olduğu konulardan biri de yeni müşteri kazanmaktır.

Potansiyel ve yeni müşterilere odaklanan indirim kuponları iki farklı şekilde uygulanabilir. Birincisi, alışveriş platformunuz dışında, sosyal medya gibi mecralarda yeni müşteri odaklı tanıtım yaparak alışveriş platformunuza veya asıl web sitenize trafik çekmek için indirim kuponlarını kullanabilirsiniz. İkinci yöntemse bir şekilde alışveriş platformunuzda gezinmeye başlamış potansiyel bir müşteriye, üye olduğunda ilk alışverişine özel bir indirim kuponundan yararlanabileceğini belirterek platform üzerinde geçirdiği süreyi arttırmak ve ziyaretçiyi alışverişe teşvik etmektir. Böylece hem müşterinin alışveriş yapma olasılığını arttırabilirsiniz hem de müşteriyi üyelik açmaya teşvik ederek müşterinin devamlılığını sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla, etkili bir indirim kuponu stratejisi oluşturmak istiyorsanız işe potansiyel müşterilerden başlamalısınız.

  1. Sadık müşterilerinizi ödüllendirin

Potansiyel müşterileri kazanmak elbette çok önemli. Ancak bir yandan da halihazırda müşteri havuzunuza eklediğiniz sadık müşterilerinizi memnun etmeyi ve aktif tutmayı ihmal etmemelisiniz. Sadık bir müşteri kitlesi, bir markanın en değerli varlığıdır. Dolayısıyla indirim kuponu stratejinizi belirlerken mevcut müşteri kitlenizin sadakatini artırmak için neler yapabileceğinizi de mutlaka değerlendirmelisiniz.

Sadık müşterileri ödüllendirme yönteminiz, hedef kitleye veya ürün ve hizmet portföyüne göre değişiklik gösterebilir. Ancak sadakat programları, puan biriktirme, özel günlerde sunulan kişisel indirimler gibi farklı yöntemlerden müşteri kitlenize en uygun olan yöntemleri seçip uygulayabilirsiniz.

  1. Kısa süre için geçerli fırsatların gücünden yararlanın

Harcarken tasarruf etme ihtiyacı, müşterileri alışverişe teşvik eden en önemli etkenlerden birisi. Tasarruf etme fırsatının yalnızca kısa bir süre için geçerli olduğu algısını yaratmak ve sunduğunuz fırsattan yararlanmak için hızlı karar vermeleri gerektiğini aktarmak, başarılı bir indirim kuponu stratejisi oluşturmanın belki de en önemli adımlarından biri. Dolayısıyla indirim kuponunun geçerlilik süresini belirlerken bunu da göz önünde bulundurmalı ve tanıtım metninde fırsatın kısa süre için geçerli olduğunu vurgulamalısınız. Ülkemizde Trendyol, N11 gibi mağazalar son yıllarda bu türden indirim kodu  kampanyalarını sık sık yapmaktalar.

(kaynak: https://oncecouponatime.com/tr/indirim-kodu/trendyol)

  1. Farklı indirim kuponu seçeneklerini değerlendirin

Anında nakit indirim ve yüzdelik indirim en çok bilinen ve kullanılan indirim kuponu türleri olsa da iki al bir öde, ücretsiz kargo, bir sonraki alışverişte hediye çeki, hediye ürün vb. farklı indirim kuponu türlerinden yararlanabilirsiniz. Alışveriş sıklığını arttırmak, stokları eritmek, eski müşteriyi yeniden alışverişe teşvik etmek, yeni müşterinin bir daha gelmesini sağlamak gibi çeşitli hedefleriniz olabilir. Bu hedefleri önceliklendirerek en uygun indirim kuponu seçeneğini kullanabilirsiniz.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!