Ogznet.com
En İyi 10 İnşaat Mühendisliği Programı Paylaş:

En İyi 10 İnşaat Mühendisliği Programı

En İyi 10 İnşaat Mühendisliği Programı

Windows 10 için En İyi İnşaat Mühendisliği Programları

İnşaat mühendisleri için tasarım, görselleştirme, analiz vb. tüm tasarım ve inşaat statik hesap gereksinimlerinde size yardımcı olacak programlar bu listede. Ayrıca, bu araçlar inşaat mühendislerine altyapı ile ilgili maliyetleri hesaplama, kaynak bulma ve zamanlamada yardımcı olabilir. Gelişmiş gereksinimler durumunda, bu araçlar çok amaçlı CAD yazılımı ile eşleşebilir.

Burada en iyi İnşaat Mühendisliği programlarından bazılarını listeledik. Eğer kaçırdığımız bir program varsa lütfen yorumlardan bize bildiriniz.

AutoCAD, mimarlar, mühendisler ve inşaat uzmanlarının hassas 2B ve 3B çizimler oluşturmak için güvendiği bilgisayar destekli tasarım yani CAD programıdır.

AutoCAD ile etrafınızdaki dünyayı tasarlayın ve şekillendirin. 2D çizimler ve 3D modeller oluşturun, platformlar arasında geçiş yapın ve herhangi bir cihazda tasarımlarla çalışın ve yeni AutoCAD web ve mobil uygulamalarıyla daha fazla esnekliğin tadını çıkarın.

Başka bir Autodesk ürünü olan Civil 3D, Yapı Bilgisi Modellemeyi (BIM) destekleyen en verimli inşaat mühendisliği programlarından biridir. Taslak hazırlama, tasarlama ve yapım referansları sürecini geliştirmeye yardımcı olan yerleşik özelliklere sahiptir.

Civil 3D inşaat mühendisliği tasarım yazılımı, tasarımdan üretime işbirliği ve iş akışı verimliliğini artırır.

Civil 3D yazılımı, demiryolları, kara yolları, arazi ıslahı, havalimanları, drenaj, yağmur suyu ve pis su projeleri ile inşaat yapıları dahil olmak üzere çeşitli inşaat altyapı projelerini destekler.

MicroStation, model veya belge görüntülemenize, oluşturmanıza ve hatta her türlü projenizi zahmetsizce kavramsallaştırmanıza yardımcı olan CAD yazılımıdır.

MicroStation, inşaat altyapı tasarım, inşaa ve işletmesi için temel yazılımdır. MicroStation ve koordinasyon sunucusu olan Projectwise yazılımı, Bentley'in yüzlerce yazılımı için bir ortak taban oluşturur.

MicroStation sizi daha üretken ve organizasyonunuzu daha başarılı kılar. MicroStation, dünya çapında, inşaat projelerinde bir standart olmuştur.

Bentley tarafından tasarlanan başka bir tasarım yazılımı olan STAAD Pro, modern kullanıcı arayüzü, görselleştirme araçları ve uluslararası tasarım kodlarını içeren, kapsamlı ve entegre sonlu eleman analizi ve tasarımı çözümüdür. Statik yüke, dinamik tepkiye, toprak yapısı etkileşimine, rüzgara, depreme ve hareketli yüklere maruz kalmış her türlü yapıyı analiz etme kapasitesine sahiptir.

STAAD.Pro, kuleler, menfezler, fabrikalar, köprüler, stadyumlar ve deniz yapıları dahil her tip proje için en önde gelen FEM (Sonlu Eleman Modelleme) analiz ve tasarım aracıdır.

Lineer statik, tepki spektrumları, zaman geçmişi, kablo, pushover ve lineer olmayan analizleri içeren bir dizi gelişmiş analiz yetenekleri ile STAAD.Pro, mühendislik ekibinize, projenizin taleplerini her zaman karşılayabilecek ölçeklenebilir bir çözüm sunar.

SketchUp, mimarlar, mühendisler, film yapımcıları, oyun geliştiricileri ve 3 boyutlu modelleme gerektiren hemen her alandaki kullanıcılar için tasarlanmış bir 3B Modelleme yazılımıdır. Arayüzü diğer çizim programları kadar karmaşık olmayan, sade bir arayüze sahiptir.

Özellikler:

  • Tasarımcıların her türlü düz yüzeyi 3B formlara dönüştürmesini sağlayan patentli “Push and Pulls” yöntemini kullanır.
  • Kavramlarınızı kullanım kolaylığı ile görselleştirmenize olanak sağlar.
  • Profesyoneller tarafından geliştirilen yüzlerce uzantı sunar.
  • 3B olarak tasarlamanıza ve 2B olarak belgelendirmenize izin vererek işi kolaylaştırır.
  • Çizim düzeni ve yüzey oluşturma için seçenekler sunar.
  • Extension Warehouse'dan üçüncü taraf eklentileri destekler.
  • Mimari, peyzaj ve daha fazlası için geniş bir uygulama yelpazesi sunar.
  • Ayrıca, hareket halindeyken iletişim kurmanıza ve ekiple işbirliği yapmanıza olanak tanır, böylece ekibinizin verimliliğini artırmanıza yardımcı olur.
İlginizi çekebilir

İnşaat Mühendisleri için En İyi Android Uygulamaları

Burada her İnşaat Mühendisi'nin Android akıllı telefonunda veya tabletinde bulundurması gereken İnşaat Mühendisliği için bazı harika Android Uygulamalarını list..

Primavera, Oracle tarafından yapılmış bir programdır ve dünyadaki birçok başarılı projeye katkısıyla bilinir. Özel ve karmaşık projeleri planlamanıza, oluşturmanıza, yönetmenize yardımcı olan gerçekten etkili araçlar sunar.

Primavera; mühendislik, inşaat, ve savunma sanayii gibi pek çok sektörde yaygın olarak kullanılan bir proje yönetim programıdır.

Primavera programı aynı anda birden fazla kullanıcının aynı proje üzerinde çalışmasına izin veren ileri seviyede bir veritabanı uygulamasına sahiptir.

Primavera programı gelişmiş birweb modülüne de sahiptir.

Listedeki en iyi inşaat mühendisliği yazılımlarından biri olan AutoTURN, ulaştırma alanında çalışan mühendislere, mimarlara ve şehir planlayıcılara yardımcı olmak için özel olarak geliştirilmiştir. Program, projenizin araç manevraları için güvenli bir tasarım yapmanıza yardımcı olur ve tüm fonksiyonel talepleri yerine getirir. Hassasiyet tabanlı yol çözümleri ile bilinen, sahada test edilmiş bir yazılımdır.

Türkiye'de kullanım alanı yok diye biliyorum ancak yol projelerinde büyük bir eksiği tamamlayacak bir program gibi görünüyor.

Autodesk'in bir başka harika ürünü olan Revit Structure, modern ve gelişmiş projelere katkıda bulunuyor. Tasarım fikirleriniz veya üretiminiz ne olursa olsun, sadece yapı mühendisliği için ihtiyacınız olan her şey. Ayrıca, tasarımlarınızı kapsamlı bir modelle birleştirerek kurulumun ve yapım gücünün doğruluğunu arttırır.

3B'de tasarım amacını verimli ve doğru bir şekilde yakalayın. Model tabanlı yapı tasarımlarını ve dokümantasyonu tutarlı, koordineli ve eksiksiz üretmek için Revit yazılımını kullanın.

Kat planlarını, yükseklikleri, kesitleri ve 3B görünümlerini otomatik olarak güncelleyin. İmalat ve kurulum için hassas modeller geliştirin.

STA4-CAD programı; çok katlı betonarme yapıların statik, deprem, rüzgar ve betonarme analizini entegre olarak yapan bir paket programdır. Program; statik ve betonarme analizleri, standart ve yönetmelikleri esas alacak şekilde yapabilmektedir.

Program, statik analizde rijit kat diyaframını dikkate almakta, her noktada 6 serbestlikli 3 boyutlu stifness metodu ile kullanmaktadır. Plan aplikasyon olarak grafik ortamda girilen yapı bilgileri, eş zamanlı olarak planda ve 3 boyutlu görüntüde işlenmektedir.

Veri girişinde, akıllı menülerle; yük, boyut ve yönetmelikle ilgili bilgiler mouse ile düzenlenebilmektedir. Program otomatik olarak yapısal 3D modelleme yapmakta, analiz opsiyonlarına göre bir defada çözmektedir. Çözüm sonrası tüm çizimler hazır duruma gelmektedir.

Analiz sonrası; eleman optimizasyonu, maliyet analizleri ve deprem yönetmeliğinin tüm kontrolleri yapılabilmektedir. Betonarme kesit ve performans hesapları; TS500, TDY2007, ACI318 ve UBC97'ye uygun olarak yapılabilmektedir. Ayrıca SNIP, EUROCODE ve British Code yük kombinasyonları ve tasarım standartlarına uyumlu seçenekler bulunmaktadır. Yapı taşıma gücü, deprem, sehim ve düktilite kurallarına göre değerlendirilmektedir.

Genel amaçlı analiz, tasarım ve çizim programı olan ideCAD Statik ile katları olan veya olmayan, katlarda rijit diyaframlı, kısmen rijit diyaframlı veya tamamen rijit diyaframsız yapıların hesabı yapılabilir.

Betonarme, çelik veya karma çok katlı yapılar, endüstriyel yapılar ve bina türü olmayan gelişi güzel yapılar, deprem yönetmeliğine belirtilen koşullara uyarak modellenebilir. Çubuklar ile birlikte, aynı sistem içine entegre edilmiş kabuk elemanlar kullanılabilir. Döşemelerin, perdelerin, çubukların, temellerin hepsi bir arada analiz edilebilir.

İlginizi çekebilir

En iyi İnşaat Mühendisliği Blogları (İngilizce)

Popüler ve kaliteli İnşaat Mühendisliği bloglarını merak edip takip etmek isteyenler için, genellikle tercih ettiğim birkaç blog adresi önermek istiyorum...

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!