İnşaat Mühendisliği Ve Maaşları

İnşaat Mühendisliği Ve Maaşları

İnşaat Mühendisliği Ve Maaşları

İnşaat Mühendisliği Nedir? Maaşları Ne Kadardır?

İnşaat Mühendisliği son yıllarda popüler olan gözde mühendislik gruplarından biridir. Dünya genelinde gelişmiş pek çok ülke ekonomi ve kalkınmasını inşaat sektörüne borçlu olmaktadır. Plaza çağını yaşayan ülkelerde inşaat mühendisliği sektörü birçok bakımdan çok yararlı durumdadır. İş olanakları fazladır, ücretler kabarıktır, inşaat sektörüne dayalı firmalar çok prestijlidir, gibi fırsatları bulunur.

İnşaat mühendisliği oldukça zor bir alandır. Matematik - Geometri - Fizik üçlemesinden oluşan karma bir bilgi birikimi isteyen meslektir. Üniversite eğitimi esnasında görülen bu dersler oldukça uygulamalı geçeceği için akılda kalıcı etkiler bırakmaktadır. Bu sayede inşaat mühendisleri kariyerinde daha başarılı olabilme fırsatına sahip olacaklardır. Türkiye'de çalışan bir inşaat mühendisinin inşaat mühendisliği maaşları kamu kurumlarında ilk kademe 5-6 bin TL olurken özel sektörde bu ücretlerin kat be kat üstüne çıkılabilmektedir.

İnşaat Mühendisliği Bölümü ve Taban Puanları

İnşaat mühendisi olmak isteyen herkesin geçmesi gereken bir yoldur. Bu yolda çok fazla taşlar bulunur. Yani gerçekten zor denebilecek seviyededir. Aslında genel olarak sayısal dersler mühendislik alanlarında işlem gerektirdiği için beyin yakma gibi olay söz konusudur. Lisans bölümü olmasına karşın ilgili ön lisans programından mezun olan adayların ise DGS ile bu bölüme geçiş yapabilmesi mümkündür. Bu bölümün dersleri ise Matematik, Fizik, Kimya, Mühendislik için Teknik Resim konulu ders, Jeoloji, yapı işleri şantiye tekniği, yüksek matematik, mekanik, mukavemet gibi dersler bulunmaktadır. Bu bölüme yönelik günümüzde neredeyse bütün üniversitelerde mühendislik fakültesi bulunmaktadır. Genel olarak mesleği icra etmek zor olduğu gibi bu bölümü kazanmak da oldukça zordur. Prestij sahibi üniversitelerde hatta bu puanlar daha neler! Denecek kadar vardır.

İstanbul için;

İnşaat mühendisliği taban puanları ise devlet üniversitesi olup teknik üniversiteler de 460 puanları görmektedir. Vakıf üniversitelerinde ise ücretsiz/tam burslu olarak bakıldığında 380 ile 430 arasında seyretmektedir. Ücretli veya bir kısmı ücretli olan bölümler ise 300 ile 350 arasında bulunmaktadır.

Ankara için;

Devlet üniversitelerinde ve vakıf üniversitelerinde aşağı yukarı aynı rakamlar seyretmektedir. 350 ile 410 arasındadır. Bu taban puan aralıkları en güncel aralıklardır.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile