İnsan Beyninin Yüzde Kaçını Kullanır?

İnsan Beyninin Yüzde Kaçını Kullanır?

İnsanların beyninin sadece yüzde onunu kullandığını duymuş olabilirsiniz ve beyninizin geri kalan kısmının kilidini açabilirseniz, daha fazlasını yapabilirsiniz. Süper bir dahi olabilirsiniz veya zihin okuma ve telekinezi gibi psişik güçler edinebilirsiniz.

Bu “yüzde on efsanesi” kültürel imgelemede birçok referansa ilham verdi. Örneğin, 2014 filminde Lucy, bir kadının beyninin daha önce erişilemeyen yüzde 90'ını açığa çıkaran ilaçlar sayesinde tanrısal güçler geliştirir.

Michael J. Fox Foundation for Parkinson Araştırmaları tarafından yürütülen 2013 anketine göre, pek çok insan da efsaneye inanıyor: insanların yaklaşık yüzde 65'i. Öğrencilerin beynin yüzde kaçının kullanıldığını sorgulayan başka bir çalışmada, psikoloji ana dallarının yaklaşık üçte biri “yüzde 10” olarak yanıt verdi.

Bununla birlikte, yüzde 10'luk efsanenin aksine, bilim adamları, insanların tüm beyinlerini her gün boyunca kullandıklarını gösterdi.

Yüzde 10'luk efsaneyi bitiren birkaç kanıt var.

Nöropsikoloji
Nöropsikoloji, beynin anatomisinin kişinin davranışını, duygularını ve bilişini nasıl etkilediğini inceler.

Yıllar geçtikçe, beyin bilimcileri, renklerin ya da problem çözmenin farkına varmaksızın, beynin farklı bölümlerinin belirli işlevlerden sorumlu olduğunu göstermiştir. Yüzde 10'luk mitin aksine, Bilim adamları, pozitron emisyon tomografisi ve fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme gibi beyin görüntüleme teknikleri sayesinde beynin her parçasının günlük işleyişimiz için ayrılmaz olduğunu kanıtladılar.

Araştırma henüz tamamen aktif olmayan bir beyin alanı bulmuştur.
Tek nöronların seviyesinde aktiviteyi ölçen çalışmalar bile, beynin hiçbir aktif olmayan alanını ortaya çıkarmamıştır.

Bir insan belirli bir görevi yerine getirdiğinde beyin aktivitesini ölçen birçok beyin görüntüleme çalışması, beynin farklı bölümlerinin birlikte nasıl çalıştığını gösterir.

Örneğin, bu metni akıllı telefonunuzda okurken, görme, okuduğunu anlama ve telefonunuzu tutmadan da dahil olmak üzere beyninizin bazı bölümleri daha aktif olacaktır.

Bununla birlikte, bazı beyin görüntüleri, yüzde 10'luk efsaneye destek vermezler çünkü genellikle gri bir beynin üzerinde küçük parlak lekeler gösterirler. Bu, sadece parlak noktaların beyin aktivitesine sahip olduğu anlamına gelebilir, ancak durum böyle değildir.

Daha ziyade, renkli lekeler, birisinin görevi görmediklerinde, gri lekeler hala aktif olmakla birlikte, daha az bir dereceye kadar bir görevi yerine getirdiğinde daha aktif olan beyin bölgelerini temsil etmektedir.

Yüzde on efsanesine daha doğrudan bir karşı koyma, beyin felci geçiren bireylerde (inme, kafa travması ya da karbonmonoksit zehirlenmesi gibi) ve bunun sonucunda ne yapamayacağı ya da ne yapabildikleri gibi hasar. Yüzde on efsane doğruysa,
daha sonra beynimizin birçok parçasına zarar vermek günlük işleyişinizi etkilememelidir.

Çalışmalar, beynin çok küçük bir kısmına zarar vermenin yıkıcı sonuçlara neden olabileceğini göstermiştir. Birisi Broca’nın bölgesine zarar verirse (Broca alanı: Bu kısım motor konuşma bölgesidir.), örneğin dili anlayabilir, ancak kelimeleri düzgün bir şekilde oluşturamaz ya da akıcı konuşamaz.

Son derece kamusal bir durumda, Florida'da bir kadın “düşünce ve algı kapasitesi” ni kalıcı olarak yitirdi.
Beynin yaklaşık yüzde 85'ini oluşturan oksijen eksikliği, serebrumunun yarısını yok ettiğinde, insan olmanın özü olan anılar ve duygular gider.

Evrimsel Argümanlar
Yüzde on efsaneye karşı bir başka kanıt, evrimden geliyor. Yetişkin beyin sadece vücut kütlesinin %2'sini oluşturur, ama yine de vücudun enerjisinin yüzde 20'sini tüketiyor. Buna karşılık, bazı balıklar, sürüngenler, kuşlar ve memeliler dahil olmak üzere birçok omurgalı türünün yetişkin beyinleri, vücutlarının enerjisinin yüzde iki ila sekizini tüketirler.

Beyin milyonlarca yıllık doğal seçilim ile şekillenmiştir. Hayatta kalma olasılığını artırmak için olumlu özellikleri geçer. Kişi beyninin yüzde 10'unu kullanırsa beynin işleyişini sürdürmek için vücudunun enerjisinin o kadar çoğunu ayırması olası değildir.

%10 Efsanesinin Efsanenin Kökeni
Aksini gösteren bol miktarda kanıtla bile, neden birçok insan hala insanların sadece yüzde on beynini kullandığını düşünüyor? Efsanenin ilk etapta nasıl yayıldığı belli değil, ama kendi kendine yardım kitapları tarafından popüler hale getirildi ve hatta daha yaşlı, kusurlu sinirbilim çalışmalarına da dayanabilir.

Yüzde 10'luk efsanenin ana cazibesi, beyninizin geri kalanının kilidini açabiliyorsanız çok daha fazlasını yapabileceğiniz fikridir. Bu fikir, kendinize yardımcı olabileceğiniz yolları gösteren kendi kendine yardım kitapları tarafından desteklenen mesajla uyumludur.

Örneğin, Lowell Thomas’ın Dale Carnegie’nin popüler kitabı, Dostları Nasıl Kazanır ve Etkileyen İnsanlar’a önsözü, ortalama kişinin “gizli zihinsel yeteneğinin sadece yüzde 10'unu geliştirdiğini” söyler. Psikolog William James'e kadar uzanan bu ifade, bireyin ne kadar beyinsel madde kullanmasından ziyade daha fazla elde etme potansiyeline işaret eder. Diğerleri, Einstein'ın yüzde 10'luk efsaneyi kullanarak parlaklığını açıkladığını bile söyler.

Ancak bu iddialar asılsız kalmaktadır.

Efsanenin olası bir başka kaynağı, eski sinirbilim araştırmalarından “sessiz” beyin bölgelerinde yatmaktadır. Örneğin, 1930'larda, beyin cerrahı Wilder Penfield, üzerinde çalışırken epilepsi hastalarının maruz kalan beyinlerine elektrotlar bağladı.
Bazı beyin bölgelerinin hastalarına çeşitli hisler yaşatmasına neden olduğunu, ancak diğerlerinin hiçbir şey yaşamadıklarını fark etti.

Teknoloji geliştikçe, araştırmacılar daha sonra prefrontal lobları içeren bu “sessiz” beyin alanlarının hepsinden sonra işlevlerinin olduğunu buldular.

Sonuç
Efsanenin nereden kaynaklandığına bakılmaksızın, insanların tüm beynini kullandığını gösteren çok sayıda kanıt olmasına rağmen, kültürel hayal gücünü sürdürmeye devam eder. Ancak, kuşkusuz beyninizin kalanının kilidi açarak bir dahi ya telekinetik insanüstü bir şey haline gelebilir düşüncesi, ilginç olan düşünce.

 

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile