Ogznet.com
İnsan Vücudunun Kimyasal Bileşimi Paylaş:

İnsan Vücudunun Kimyasal Bileşimi

İnsan Vücudunun Kimyasal Bileşimi

Ortalama Yetişkin Bir İnsan Vücudun Kimyasal Bileşimi

Elementler ve Bileşikler olarak insan vücudu kompozisyonu. Doğada bulunan elementlerin birçoğu da vücutta bulunur. Bu, ortalama yetişkin insan vücudunun elementler ve ayrıca bileşikler açısından kimyasal bileşimidir.

İnsan Vücudundaki Önemli Bileşenler

Öğelerin çoğu bileşikler içinde bulunur. Su ve mineraller inorganik bileşiklerdir.
Organik bileşikler yağ, protein, karbonhidratlar ve nükleik asitleri içerir.

Su: Su, yaşayan insan hücrelerindeki en bol kimyasal bileşik olup, her bir hücrenin yüzde 65 ila 90'ını oluşturur. Ayrıca hücreler arasında da var. Örneğin, kan ve beyin omurilik sıvısı çoğunlukla sudur.

Yağ: Yağın yüzdesi kişiden kişiye değişir, ancak obez bir kişi bile yağdan daha fazla suya sahiptir.

Protein: Yağsız bir erkekte, protein ve su yüzdeleri karşılaştırılabilir. Kitle itibariyle yaklaşık yüzde 16'dır. Kalp dahil kaslar çok fazla protein içerir. Saç ve tırnaklar proteinlerdir. Cilt de çok miktarda protein içerir.

Mineraller: Mineraller vücudun yaklaşık yüzde 6'sını oluşturur. Tuzlar ve metaller içerir. Yaygın mineraller arasında sodyum, klor, kalsiyum, potasyum ve demir bulunur.

Karbonhidratlar: İnsanlar şeker glikozunu bir enerji kaynağı olarak kullansalar da, herhangi bir zamanda kan dolaşımında bu kadar büyük bir miktar yoktur. Şeker ve diğer karbonhidratlar sadece vücut kütlesinin yaklaşık %1'ini oluşturur.

İnsan Vücudundaki Unsurlar

Altı element, insan vücudunun kütlesinin %99'unu oluşturur. CHNOPS kısaltması, biyolojik moleküllerde kullanılan altı önemli kimyasal elementi hatırlamaya yardımcı olmak için kullanılabilir.

C karbon, H hidrojen, N azot, O oksijen, P fosfordur ve S sülfürdür. Kısaltma, öğelerin kimliklerini hatırlamak için iyi bir yol olsa da, onların bolluğunu yansıtmaz.

 • Oksijen, insan vücudundaki en bol element olup, bir kişinin kütlesinin yaklaşık %65'ini oluşturur. Her su molekülü, bir oksijen atomuna bağlı iki hidrojen atomundan oluşur, fakat her oksijen atomunun kütlesi, hidrojenin kombine kütlesinden çok daha yüksektir. Su bileşeni olmasının yanı sıra, hücresel solunum için oksijen şarttır.
 • Karbon, tüm organik bileşiklerde bulunur, bu yüzden karbon vücutta en fazla bulunan ikinci elementtir ve vücut kütlesinin yaklaşık %18'ini oluşturur. Karbon, proteinler, karbonhidratlar, lipitler ve nükleik asitlerde bulunur. Ayrıca karbondioksit de bulunur.
 • Hidrojen atomları, bir insandaki en çok sayıdaki atom türüdür, ancak çok hafif olduklarından, kütlenin sadece %10'unu oluştururlar. Hidrojen sudadır, ayrıca önemli bir elektron taşıyıcısıdır.
 • Azot vücut kütlesinin yaklaşık %3,3'üdür. Proteinlerde ve nükleik asitlerde bulunur.
 • Kalsiyum vücut kütlesinin %1.5'ini oluşturur. Kemikler ve dişler oluşturmak için kullanılır, ayrıca kas kasılması için önemlidir.
 • Fosfor vücut kütlesinin yaklaşık %1'i kadardır. Bu element nükleik asitlerde bulunur. Fosfat moleküllerini bağlayan kırılma bağları, enerji transferinin önemli bir bileşenidir.
 • Potasyum bir insanın kütlesinin %0.2-0.4'ü civarındadır. Sinir iletiminde kullanılır. Potasyum vücutta önemli bir katyon veya pozitif yüklü iyondur.
 • Kükürt bazı amino asitlerde ve proteinlerde bulunur. Vücut kütlesinin yaklaşık %0.2-0.3'ü.
 • Sodyum, potasyum gibi, pozitif yüklü bir iyondur. Vücut kitlesinde yaklaşık %0,1-0,2 oranında bulunur. Sodyum, vücuttaki elektrolit dengesini düzenlemeye, kan ve hücrelerdeki su hacmine göre homeostazı korumaya yardımcı olur.
 • Yeryüzü kabuğunda alüminyum ve silikon bol olmasına rağmen, insan vücudunda eser miktarda bulunur.
 • Diğer eser elementler, çoğu zaman enzimler için kofaktör olan metalleri içerir. Eser elementler demir, kobaltçinkoiyotselenyum ve unludur.
ElementKütle Yüzdesi
Oksijen 65
Karbon 18
Hidrojen 10
Azot 3
Kalsiyum 1.5
Fosfor 1.2
Potasyum 0.2
Kükürt 0.2
Klor 0.2
Sodyum 0.1
Magnezyum 0.05
Demir, kobalt, bakır, çinko, iyot, Selenyumeser miktar
Selenyum, Florbir miktar
İlginizi çekebilir

İnsan Vücudunun Yüzde Kaçı Sudan Oluşur?

İnsan vücudundaki su yüzdesi yaşa ve cinsiyete göre değişir. Vücudunuzun ne kadarının su olduğunu hiç merak ettiniz mi? Suyun yüzdesi, yaşınıza ve cinsiyetinize..

Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!