Instagram Hesabınızı Arama Motorlarına Göre Optimize Etme

Instagram Hesabınızı Arama Motorlarına Göre Optimize Etme

Instagram, dijital pazarlamacıların yararlanabileceği güçlü bir görsel platformdur. Doğal olarak, çok kanallı bir pazarlama stratejisinde yer alan herkes, Instagram profilini pazarlamanın çabalarının, Instagram'in ötesine uzanması gerektiğini anlar. Bununla birlikte, şaşırtıcı bir şekilde, Instagram hesaplarının aslında arama sonuçlarında endekslenmesi ve gösterilmesi oldukça güçtür.

Bunun nedeni çoğu Instagram kullanıcılarının, kendilerini tanıtmakla pek ilgisi olmamasıdır ve aslında Instagram, arama motorlarının Instagram resimlerinizi dizine eklemesini engellemektedir. Profillerin kendileri hala dizine eklenebilir, ancak görüntüler değil.

Bu, pazarlamacıların, Instagram hesabına, arama sonuçlarından ek trafik almayı ümit ettikleri için büyük bir engel teşkil ediyor. Ancak engel aşılmaz değil.

Instagram hesabınızı arama motorları için nasıl optimize edeceğiniz hakkında konuşalım.

Profilinizin herkese açık olduğundan emin olun.
Instagram profilleri varsayılan olarak herkese açık olarak ayarlanır. Bu, herkesin profilinize ve içeriğinizin tümüne erişebileceği anlamına gelir. Bir pazarlamacı olarak, açıkçası bu nasıl istersen. Ancak, gizlilik ayarlarınızın hiçbir zaman değiştirilmediğini ve bunun değiştirilmediğinden emin olmak için iki kez kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Bunu yapmak için profilinize gidin ve menü simgesini tıklayın:

Ardından “Ayarlar” a giderek “Hesap Gizliliği” ne gidin ve “Özel Hesap” geçişinin “kapalı” olarak ayarlandığından emin olun.

Instagram için sosyal profil şemasını ayarla
Google, size hangi sosyal medya profillerinin sizin olduğunu söylemek için schema.org işaretlemesini kullanmanıza izin verir. Markanız Bilgi Grafiği'nde bir kart alırsa, sosyal medya profilleriniz o zaman görünür:

Geliştiricinizin, Google'ın Sosyal Yapısal yapılandırılmış verilerin doğru şekilde uygulanması hakkındaki belgelerine göz atmasını ve Instagram hesabınızın dahil edildiğinden emin olmasını sağlayın.

En önemli anahtar kelimenizi Instagram adınıza ekleyin
Instagram sayfanızın başlık etiketi, profil bilgileriniz kullanılarak otomatik olarak oluşturulur ve şuna benzer:

Adınız (@username) • Instagram fotoğrafları ve videoları

Birincil hedef anahtar kelimenizi profil adınıza eklemek, en önemli anahtar kelimenizi Instagram başlık etiketlerinize almanın tek yoludur.

Burada anahtar kelime doldurmayı şiddetle tavsiye ediyoruz, ancak markanıza ve kullanıcılarınıza uygun olanı yapmak için kesinlikle bir yol var. Bu sadece bir değişme meselesi.

Adınızı Instagram'da güncellemek için profil düğmesini tıklayın:

Ardından “Profili Düzenle” düğmesine tıklayın ve “İsim” alanını güncelleyin.

Belirli ve anahtar kelime açısından zengin bir biyografiyi dahil et
Profilinizi düzenlerken, biyografinizin arama sonuçları için optimize edildiğinden de emin olmalısınız.

Çalışmak için çok fazla alanınız yok: Instagram biyografiniz, Google’ın meta açıklamalarındaki dinamik sınırına benzer şekilde en fazla 150 karakterle sınırlıdır.

Kısacası, anahtar kelimeleri kullanıyorsanız ve anahtar kelimelerin uygun olması durumunda, "anahtar kelime doldurma", bir Instagram biyografisinde daha fazla veya daha az kabul edilebilir. Instagram hashtag'leri, kullanıcıları aynı hashtag'e sahip bir yayın listesine yönlendiren tıklanabilir bağlantılardır, bu nedenle kullanıcılar için yararlı oldukları düşünülür.

Çalıştığınız diğer marka hesaplarınız veya etkileyicileriniz varsa, buraya @ kullanıcı adları da ekleyebilir ve tıklanabilir bağlantılara dönüşebilirler.

Biyo, html olarak işlenir ve arama motorları tarafından taranabilir. Bu, sayfanızdaki hemen hemen tek metindir, bu nedenle optimizasyonun büyük bir kısmı gerçekleşir.

Instagram etiket araştırması için bir TagBlender ve anahtar kelime araştırması için Google Anahtar Kelime Planlayıcı'yı kullanarak, burada hangi anahtar kelimelere yer verilmesini sağlayabilirsiniz.

Bununla birlikte, arama motorlarına çalışmak için biraz daha anlamsal done vermek amacıyla, biyografinizde en azından birkaç kelime elde etmek iyi bir fikirdir. Sınırlı alan verebileceğin kadar biyografiyi dahil et. Kim olduğunuzu ve neyle ilgili olduğunuzu mümkün olduğunca açık bir şekilde belirtin.

Profilinizi düzenlerken, elbette "Web Sitesi" alanının markanızın web sitesinin URL'sini de içerdiğinden emin olmalısınız. Bu link maalesef takip edilmese de, hala bir referans trafik kaynağı olarak hizmet etmekte ve ihmal edilmemelidir.

Resim başlığınızı başlık etiketi gibi ele alın - çünkü
Instagram resimlerinin altyazılarını sanki meta açıklamaları gibi ele alıyoruz, ancak başlık etiketlerine daha çok benzemeliyiz. Çünkü Instagram, mesajınız için bir sayfa oluşturduğunda, başlık etiketi aşağıdaki gibi altyazıyı içerir:

Instagram üzerindeki Adınız: “bu benim resim başlığım”

Yani, yine burada, @ kullanıcı adınız olmasa bile, profilinizde “İsim” alanının ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Ancak başlık etiketinin geri kalanı resim başlığınız tarafından alınır.

Bu, arama sonuçlarında çok karışık ve eksik görünen başlık etiketlerine neden olabilir:

Emojiler dahil olduğunda durum daha da kötüleşir.

Resim başlığını, başlık etiketinde kalmaya yetecek kadar kısa tutmanızı öneriyorum çünkü bu çok kısa bir resim yazısı olacaktır.

Ancak, başlık etiketinizin düzenli olarak nerede kesileceğini ve en önemli bilgilerin altyazının başında ve başlık etiketinin kesilmesinden önce yapıldığını kontrol etmek iyi bir fikirdir.

Biyografinizde olduğu gibi, başlığınızın odaklanmış ve zengin olduğundan emin olun, ancak bunun da arama sonuçlarından harekete geçme çağrısı olarak hareket edeceğini unutmayın. Bir dizi hashtag mantıklı olabilir ve ınstagram'da iyi görünebilir, ancak arama sonuçlarındaki bir başlık etiketinde çok daha fazla spam görünecektir.

Doğrudan Instagram iletilerinize bağlantı verin
Bu tartışmanın belki de en önemli adımıdır.

Instagram web uygulaması çoğunlukla JavaScript’te gömülüdür ve bu, Instagram profilinizdeki tek tek Instagram yayınlarının Google’a göre “gerçek” bağlantılar olarak sayılmadığı anlamına gelir. Bu nedenle, Instagram yayınlarının büyük çoğunluğu arama sonuçlarında indekslenmemiştir.

Bireysel Instagram mesajlarını yalnızca Instagram profilinizi tanıtarak tanıtamazsınız. Bu yayınları arama sonuçlarında bulabilmeniz için, doğrudan diğer kanallarınızdan onlara bağlantı vermeniz ve doğrudan gönderiye yönlendiren bağlantıyı kopyalamanız gerekir.

Bağlantıyı almak için yayının sağ alt köşesindeki üç noktaya tıklayın:

Ardından açılan pencereden “Bağlantıyı Kopyala” düğmesine tıklayın:

Gönderinin indekslendiğinden emin olmak için, tablonuzun olabildiğince çok sebebi ile yayınınıza bir bağlantı eklemeniz gerekir.

Bu, Instagram blogu gönderilerini kullanarak veya Instagram resminizi blogunuza gönderirken Instagram mesajlarına atıfta bulunan linkleri kullanarak yapılabilir.

Sonuç
Instagram, SEO dostu bir platform olmasa da, bu ekstra adımlar, benzer markaların görünmeyeceği durumlarda, profilinizin ve yayınlarınızın arama sonuçlarında görünmesine yardımcı olacaktır. Instagram profilinizin görünürlüğün artmasını sağlamak için bu adımları işinize dahil etmenizi öneririz.

Instagram'da Takipçi Kazanmak İpuçları

Instagram'da takipçi artırmak için birçok yöntem bulunmaktadır. Bunların bir çoğu fason işlemlerden oluşmakta ve hesabınızı ele geçirmekten başka bir işe yaramamaktadır. Bu makalede bu tip bir takipçi artırmaktan çok doğal olarak takipçi sayısı nasıl..

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.