Ogznet.com
Instagram Reels İpuçları ve Püf Noktaları Paylaş:

Instagram Reels İpuçları ve Püf Noktaları

Instagram Reels İpuçları ve Püf Noktaları

Instagram Reels Nedir? Reels Nasıl Kullanılır? İşte İpuçları

Instagram, bir fotoğraf paylaşım hizmeti olarak sosyal medya dünyasına giriş yapsa da, daha sonraki dönemde, videolar, Instagram Hikayeleri, Direkt Mesaj ve daha fazlasını özellik listesine ekledi. Şimdilerde Facebook’un sahibi olduğu şirket, TikTok’un popüler hale getirdiği popüler trendi yakalamaya hazır. Instagram, bu bağlamda yeni kısa süreli video özelliği Reels’i kullanıma sundu.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Instagram en sonunda 15 saniyelik video paylaşım trendine giriş yapıyor. Diğer birçok rakipleri karşısında ona üstünlük sağlayan şey, Instagram ile sorunsuz entegrasyonu. Instagram, Reels için yalnızca büyük bir kitle sunmakla kalmaz, aynı zamanda uygulama ile birlikte gelen birçok filtre ve efektlerle mükemmel içerik oluşturmasına da olanak tanır.

TikTok'a uzaksanız veya yeni bir şey denemek istiyorsanız, Android veya iPhone'da Instagram Reels kullanmanın tam zamanı.

Bu yazıda, Instagram Reels ile ilgili ipucu ve püf noktalarını bulacaksınız.

Instagram Reels Nasıl Açılır?

Instagram'ın Reels özelliğini ana ekranda bulamazsınız. Reels, Hikaye menüsünde bağlanmıştır. Instagram'ı açın ve sol üst köşedeki profil resminize dokunun veya alt menüde REELS yazısna dokunun.

Instagram Reels Nasıl Açılır?

Reels üzerinde Başla butonuna dokunun ve Reels videoları oluşturmaya başlayın.

1. Instagram Reels için Güzel Bir Müzik Ekleyin

Müzik, dikkat çekici bir Reels yapmanın en temel öğesidir. Instagram, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok hazır müzik sunuyor. Sadece Müzik simgesine dokunun ve Göz At menüsünde özenle sınıflandırılmış yüzlerce müzik klibine göz atın.

Instagram Reels için Güzel Bir Müzik Ekleyin

En iyi yanı, müziğin hangi bölümünün Reels'e gireceğini tam olarak seçebilmenizdir. Reels'e eklenecek müziği seçtiğinizde Instagram, parçanın hangi kısımlarını seçmek istediğinizi gösteren ekranı açacaktır. Bu ekrana dokunduğunuzda parçanın sözlerini ve seçtiğiniz kısmı görebilirsiniz.

2. Kayıt Hızını Ayarlayın

Birçok kullanıcı bu özelliği çok sevecek. Reels, kayıt hızını değiştirmenize izin verir. Reels ekranından 1X düğmesine dokunun ve videoyu 5 kat yavaşlatın veya 3 kat hızlandırın.

3. Reels Efekt Ekleyin

Efektler Instagram deneyiminin en önemli parçasıdır. Ruh halinize bağlı olarak Aptal yüz, Parti Işıkları, Yeşil Ekran ekleyebilir ve mükemmel bir Instagram Reels için düzinelerce başka efekt arasından seçim yapabilirsiniz. Reels menüsündeki efektler simgesine dokunun ve aşağıda görünen bir dizi efekt arasından seçim yapın.

4. Video Çekimi için Zamanlamayı Ayarlayın

Instagram Reels, maksimum 15 saniyeye kadar video oluşturmamızı sağlar. Ancak videoyu her seferinde 15 saniyeye kadar uzatmak zorunda değilsiniz. 5 saniyelik veya 10 saniyelik bir video da oluşturabilirsiniz. Zamanlayıcı simgesine dokunun ve zamanlayıcıyı 2 saniyeden 15 saniyeye kadar bir seçim yapın.

5. Videoyu Başlatmadan Önce Duruşunuzu Ayarlayın

Reels videosu çekmeye başlamadan önce her zaman üç saniyelik bir zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz. Doğru anları doğru zamanda yakalamak her zaman yararlıdır.

6. Çekilen Videoyu Ayarlama

Bu, Instagram tarafından eklenmiş faydalı eklenti. Çekilen video titrek veya bulanık olursa, düzeltmek için Hizala seçeneğini kullanabilirsiniz. Videoyu çektikten sonra dikey şekilde sıralanmış Reels menü çubuğunda beşinci seçeneği göreceksiniz. Üzerine dokunun ve buna göre ayarlamalar yapın.

Reels Çekilen Videoyu Hizalama

7. Instagram Reels Videolarını Yeniden Oynatın

Videoyu çektikten sonra, nasıl olduğunu görmek için her zaman son bir kez bakmanız önerilir. Geri okuna dokunabilir ve videoyu paylaşmadan önce önizleyebilirsiniz.

8. Instgram Reels Videonuzu Kaydedin

Instagram Reels videonuzu cihazınıza kaydetmek istiyorsanız, alttaki ileri okuna dokunun. Ardından, videoyu kaydetmek için sağ üst köşedeki Kaydet düğmesine dokunun.

Instgram Reels Videonuzu Kaydedin

9. Instgram Reels Videonuzu Çıkartma ve Yazı ile Renklendirin

Instagram, Reels videonuzu insanlarla paylaşmadan önce çeşitli çıkartmalar, emojiler ve metinler eklemenize olanak tanır. Bir saat, tarih, konum veya doğru emoji eklemek isteyebilirsiniz.

10. Reels Paylaşmadan Önce Kapağı Değiştirin

Reels paylaşmadan önce, Paylaş menüsündeki Kapak seçeneğine dokunabilir ve Reels'i temsil edecek mükemmel kapak fotoğraflarını seçebilirsiniz.

11. Çoklu Paylaşım Seçenekleri

Instagram, Reels paylaşmak için çeşitli seçenekler sunar. Bunu Hikaye olarak paylaşabilir (Bu durumda, Reels 24 saat sonra silinir), haber kaynağında paylaşabilir veya hesabınızda tutup Keşfet menüsünden erişebilirsiniz. Kullanıcılar ayrıca Reels içeriklerini taslak olarak da kaydedebilir.

12. Reels Videosu Kaydederken Yakınlaştırma

Canlı bir Reels kaydederken, Oynatma göstergesini Yakınlaştırmak için yukarı kaydırabilir ve videoyu Uzaklaştırmak için aşağı kaydırabilirsiniz. Canlı bir konserden veya spor etkinliğinden bir Reels oluştururken faydalı olabilir.

13. Diğer Reels Videolarından Müzikleri Kullanın

Tıpkı TikTok gibi, beğendiğiniz bir şarkı bulursanız, müziğe dokunup "Sesi Kullan" ı seçebilirsiniz. Artık Reels menüsü seçtiğiniz şarkıyı kullanacak şekilde ayarlanmıştır ve sesi değiştiremezsiniz.

14. Instagram Reels ve Orijinal Sesinizi Koruyun

Instagram Reels paylaştığınızda, herkesin onları görüntüleyebileceğini ve paylaşabileceğini unutmayın. Reels paylaşımınız, Keşfedin'de ve efekt, hashtag ve hatta ses sayfaları gibi yerlerde görünebilir.

Herkes Reels videonuzdaki sesi çıkarabilir ve kendi Reels içeriklerinde kullanabilir. Ancak, bunu engellemek için hesabınızı Özel olarak ayarlayabilirsiniz. Profil'e gidin> sağ üst köşedeki üç satıra dokunun> Ayarlar> Gizlilik> Hesap Gizliliği> Özel hesabı etkinleştirin.

15. Reels Nasıl Silinir?

Profil sekmesine giderek bu istenmeyen Reels içeriklerini her zaman silebilirsiniz. Reels menüsüne dokunun, silmek istediğiniz herhangi bir Reelsi oynatın ve alttaki üç noktalı menüyü seçin. Aşağıdaki menüden Sil'i seçin.

Sıkça Sorulan Sorular

Reels, Instagram'ın yeni kısa süreli video özelliğidir. Instagram Reels ile kullanıcılar ses, efekt ve yeni yaratıcı araçlar kullanarak 15 saniyelik videolar çekebilecek ve bu videoları düzenleyip, paylaşabilecek.

1

Instagram kamerasının altındaki Reels'ı seçin. Reels oluşturmanıza yardımcı olmak için ekranınızın sol tarafında aşağıdakiler dahil çeşitli yaratıcı düzenleme araçları göreceksiniz:

  • Ses: Instagram müzik kitaplığından bir şarkı arayın. Kendi orijinal sesinizi bir kaydederek de kullanabilirsiniz.
  • AR Efektleri: Farklı efektlerle birden çok video kaydetmek için hem Instagram hem de dünyanın her yerinden insanlar tarafından oluşturulan efekt galerisindeki birçok efektten birini seçin.
  • Zamanlayıcı ve Geri Sayım: Ellerinizi kullanmadan kliplerinizi kaydetmek için zamanlayıcıyı ayarlayın. Kayda bastığınızda, seçtiğiniz süre boyunca kayıt başlamadan önce 3-2-1 geri sayımını göreceksiniz.
  • Hizalama: Birleştirilecek iki klip arasında pürüzsüz bir geçiş sağlamak amacıyla bir klipteki nesneler hizalanabiliyor.
  • Hız: Seçtiğiniz videonun veya sesin bir kısmını hızlandırmayı veya yavaşlatmayı seçin. Bu, tempo tutmanıza veya ağır çekim videolar oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Reels videoları ayrı klipler halinde çekilip birleştirilebiliyor, tek seferde çekilebiliyor veya galeriden video yükleyerek hazırlanabiliyor.

1

Reels ile içeriklerinizi takipçilerinizle paylaşabilirbilirsiniz.

  • Herkese Açık Bir Hesabınız varsa: Makaranızı, daha geniş Instagram topluluğu tarafından görülme ve keşfedilme şansı olan özel bir alanda paylaşabilirsiniz. Reel içeriğinizi, haber kaynağınıza göndererek takipçilerinizle de paylaşabilirsiniz. Belirli şarkıları, hashtag'leri veya efektleri içeren Reel paylaştığınızda, bir kişi o şarkıya, hashtag'e veya efekti tıkladığında Reels içeriğiniz özel sayfalarda da görünebilir.
  • Özel Hesabınız varsa: Reels, Instagram'daki gizlilik ayarlarınızı takip eder. Reels içeriğinizi yalnızca takipçilerinizin görebilmesi için haber kaynağınızda paylaşabilirsiniz. İnsanlar, Reels içeriğinizdeki orijinal sesi kullanamayacak ve sizi takip etmeyen başkalarıyla Reels içeriğinizi paylaşamayacak.

İster genel ister özel bir hesabınız olsun, Reels içeriğinizi Hikayenizle, yakın arkadaşlarınızla veya doğrudan bir mesajla paylaşabilirsiniz. Bunu yaparsanız, Reels normal bir Hikaye gibi profilinizde görünmez ve 24 saat sonra kaybolur.

1
Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!