Instagram'da Paylaşım Yapmak için Doğru Zaman Nasıl Bulunur?

Instagram'da Paylaşım Yapmak için Doğru Zaman Nasıl Bulunur?

/ / Okuma süresi: 11 dk, 58 sn / Yorum (0)
A A A

Instagram'a paylaşım yapmak için en iyi zamanı bulmakta zorlanıyor musunuz? Instagram'da doğru zamanda paylaşım yapmak, rekabette öne çıkmanıza ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir
En İyi Instagram Hikaye İpuçları ve Püf Noktaları

En İyi Instagram Hikaye İpuçları ve Püf Noktaları

2016'da Instagram, Snapchat'den esinlenen bir özellik olan Hikayeleri tanıttı. 2018'de ise, Instagram Hikayeleri Snapchat'dan iki kat daha aktif kullanıcıya sahiptir. Hikayelerde bazı özellikler gözle görülebilir olsa da, diğerleri menüler veya jestl..

Uygun zamanda paylaşım yapmak, istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olabilir: daha fazla katılım, Instagram algoritmasında daha üst sıralarda yer almanıza ve potansiyel takipçilerinizi hesabınıza çeker.

Ancak burada bilinmesi gereken nokta paylaşımları hangi zamanda yapacaksınız? Bu genellikle göründüğünden daha zor anlaşılması gereken bir durum.

Paylaşım yapmak için "en iyi" zamanlar hakkında birçok fikir olsa da, en güzel içeriğinizi Instagram'da yayınlamanın sizin için en iyi zamanın bunlar olduğu anlamına gelmez.

Sorununun çözümü, sizin hesabınız için en iyi zamanı bulmaktır ve bu herkes için farklıdır. Bu yazıda bu zamanı nasıl bulacağınızı göstermeye çalışacağız.

Paylaşım Yapmak için En İyi Zamanı Nasıl Bulacaksınız?

En yoğun zamanlarda paylaşım yapmak, aşağıdaki gibi birçok yolla size yardımcı olacaktır:

 1. Daha fazla ilgi çekici konular - Takipçileriniz paylaşımlarınızı ne kadar çok beğenirse ve mesajlarınıza yorum yaparsa o kadar iyidir. Bu, Instagram'ın algoritmasına kaliteli içerik yayınladığınızı işaret eder ve sonuç olarak takipçilerinizin haber kaynağında daha fazla görünürsünüz.
 2. Instagram'ın algoritmasına kaliteli içerik yayınladığınıza dair sinyaller - İçeriğiniz takipçilerinizde üst sıralarda görünür ve paylaşım takipçilerinizin çoğunda gösterilir. Instagram, insanları platformda daha uzun süre tutan içeriği ön plana almak istiyor. Bu nedenle, yoğun zamanlarda düzenli olarak güzel içerikler gönderiyorsanız ve takipçilerinizden çok ilgi görüyorsanız, Instagram not alacak ve içeriğinizi ön plana çıkaracaktır.
 3. Daha hızlı büyüme ve takipçilerden daha fazla katılım - Yukarıdaki faktörlerin tümü daha hızlı büyümeye ve daha fazla takipçilere neden olur. Ekstra popülerlik ve ilgi çekici olmak neden iyidir? Popülerlik faturaları ödemiyor, ancak takipçilerinizin mutlu müşteriler olmaları sonucunda hesabınızdan ekstra gelir elde edebilirsiniz.
 4. Hızlı etkileşim - Hızlı etkileşim, yeni takipçilere neden olurken aynı zamanda mevcut takipçiler arasındada ilgiyi artırır.

Bu nasıl çalışıyor?

Temel olarak, yeni bir Instagram gönderisini yayınladığınızda, ne kadar çok etkileşim elde edersiniz ve o kadar hızlı geri dönüş alırsanız, buda Instagram'da daha yüksek sıralara çıkmanızı sağlar. Belli bir eşiği geçtiğinizde, gönderiniz, içeriğinizle ilgili olan ve daha fazla kişinin görmesine neden olan binlerce yeni insanın karşısına çıkabilir.

Keşfetme Sayfası, siz ve diğer Instagram kullanıcılarının henüz takip etmediğiniz hesaplardan içerik bulabildiği yerdir.

Keşfet sayfalarının gerçek gücü, her bir kişinin özel ilgi alanlarına göre uyarlanmış olmasından kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, birçok insanın keşfedilen sayfalarında görünebilirseniz, Instagram'da konuyla zaten ilgilenmeye karar verdiği bir grup yeni insanın önüne geçeceksiniz. Bu kullanıcıların sizi normal olarak takip etme olasılığı çok daha yüksektir.

En yoğun zamanlarda yayın yapmak, takipçilerinizden daha fazla beğeni ve yorum almanızı sağlar; bu da potansiyel olarak takipçi kitlesinin önünde olacağınız Keşfet Sayfasında öne çıkma şansınızı artırır.

Şimdi, Instagram'da paylaşım yapmak için en iyi zamanı bulmak ve takipçi sayınızı artırmak için en uygun zamanı bulalım:

Instagram'da Paylaşım Yapmak için En İyi Zamanı Belirleyen Şeyler

Instagram'da paylaşım yapmak için en iyi zamanı bulurken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır.

Bunlar:

 • Konumunuz
 • Takipçi kitlenizin bulunduğu yer

Hedef kitleniz kim (demografik): iş, yer / zaman dilimi, aile, medeni durum, ne zaman boş zamanları var?

Peki takipçilerinizle ilgili yukarıdaki bilgileri nasıl bulacaksınız? Bunu yapmanın birkaç farklı yolu var, ama önce dikkate alınması gereken bazı genel kurallar var.

Instagram'da paylaşım yapmak için en iyi zamanı belirlemenin genel kuralları:

1. Mesai saatleri dışında çalışın: işten önce, öğle yemeği molası, işten sonra ve akşamları

Kendine şunu sor:

Kişisel olarak zamanınızın çoğunu sosyal medyada ne zaman geçiriyorsunuz?

Çoğu insan mesai saatleri içerisinde işle meşgul olur, bu yüzden Instagram aktivitelerinin yoğun olduğu zamanlar bu zamanların dışında kalıyor. İşe gitmeden önceki sabah, öğle yemeğinde ve çoğu insanın uyumadan önce Instagram'da gezinmek için biraz zaman ayırdığı akşamları paylaşım yapmayı deneyin.

2. Hafta sonları değil, hafta içi (genellikle hafta sonları insanlar başka şeylerle meşgul olurlar)

Biraz sezgisel bir durum ancak sosyal medya etkileşimi genellikle hafta sonları değil olmaz aksine hafta sonları ilgi azalır. Bunun nedeni, çoğu insanın hafta sonları aileleri ve arkadaşları ile eğlenceli şeyler yapmakta oldukları ve ekranlarına daha az zaman harcadıklarıdır.

3. Zaman dilimlerini göz önünde bulundurun

Hedef kitleniz Türkiye veya Avrupa’daysa, yayınlanacak saatleri seçerken bunu aklınızda bulundurun. Türkiye ve Avrupa’daki nüfusun çoğunluğu Batı Saat Dilimi Bölgesi’nde yaşamaktadır; bu nedenle Pasifik’e değil, Batı saat dilimlerine göre paylaşım yapmayı düşünebilirsiniz.

Instagram'da paylaşım yapmanın en iyi zamanını bulmak için Instagram Insights'ı kullanmak

Bunlar başlangıçta göz önünde bulundurulması gerekenler - ancak istediğiniz sonuçları almak için yeterli değildir!

Instagram'da paylaşım yapmak için en iyi zamanını bulmak için gerçekten spesifik olmanız gerekir; bu, analitiklerinize bir göz atacağımız anlamına gelir.

Bu, kitlenizin Instagram'da en aktif olduklarında fotoğraf çekmenin en hızlı ve en kolay yoludur.

Instagram'da bir ticari hesabınız varsa, yukarıda listelenen önemli veri noktalarının çoğuna (örneğin, izleyicinizin saat dilimine, günün en etkin saatine vb.) Instagram Insights'tan ulaşabilirsiniz.

Instagram Insights'a erişmek için Instagram profilinizde sağ üstteki menü simgesine dokunup ardından Insights sekmesine tıklamanız yeterlidir:

İşte Instagram Insights panonuzda bulabileceğiniz şeyler: takipçilerinizin faaliyetini gösteren çok sayıda yararlı veri ve grafik.

Aşağıdakileri içeren, hedef kitlenizin belirli demografik özelliklerine bakmak için Instagram Insights uygulamasını kullanabilirsiniz:

 • Yaş ve cinsiyet bilgileri - ne tür içerik yayınlayacağını ve Instagram'ı ne zaman kullanacaklarını belirlemek için harika.
 • Konum bilgileri - Insights, takipçilerinizin bulunduğu en yaygın ülkeleri ve şehirleri gösterir. Hangi zaman dilimlerini hedefleyeceğinizi belirlemek için bu verileri kullanın.
 • Takipçileriniz en çok haftanın hangi günleri ve ne zaman aktif - haftanın hangi günleri en iyi içeriğinizi yayınlayacağınızı ve en fazla ilgiyi elde etmek için hangi saatlerde göndereceğinizi bulmak için bunu kullanın.

Başlamak için Instagram Insights'ı kullanabilirsiniz, ancak yine de sizin için en uygun olanı bulmak için deneme ve yanılma yöntemine ihtiyacınız var.
Konuştuğumuz yönergeleri kullanmak ve Instagram Insights'dan gelen analitik verilerinize bakmak, başlamanıza yardımcı olacaktır, ancak yapılacak en önemli şey test etmek!

İşte Instagram'da paylaşım yapmak için en iyi zamanı bulmak için basit bir test:

 • Bir zaman seçin ve belirli bir zamanda arka arkaya birkaç gün boyunca böyle gönderi yapın. Sonuçlarınızı her gün kaydedin.
 • Sonuçlarınıza bakın ve bunları analiz edin - ortalama sonuçlarınıza kıyasla daha yüksek veya daha düşük katılım sağladınız mı?

Bu zaman zarfında az ya da çok yeni takipçiniz oldu mu? Her test yaptığınız zamanki cevapları not edin.

Belirli bir saat veya tarih sürekli olarak sizi ortalama sonuçlardan daha iyi hale getiriyorsa, bu kazançlı zamanı buldunuz! Sonuçlarınızı en üst düzeye çıkarmak için bu zamanlar için en iyi yayınlarınızı planlayın.

Sonuçlarda bir fark görmediyseniz devam edin. Ortalamanızdan daha iyi performans gösteren bir sonuç bulana kadar farklı zamanları test etmeye devam edin.

Yayınlamak için en yoğun zamanlarınızı bulduktan sonra, bu zamanların paylaşım yapmak için uygunsuz zamanlarda olması durumunda aşağıdakileri okumaya devam edin.

En İyi Paylaşım Zamanları için Instagram'da Gönderi Planlama

En iyi zamanlarınızı öğrendikten sonra, bu zamanların sizin paylaşım yapmanız için zor olduğu durumlar olabilir, yani:

 • Gece geç saatlerde - bu, bulunduğunuz yerden farklı bir yerde bulunan bir kitleyi hedeflemeniz durumunda olabilir.
 • Mesai saatlerinde - en son ihtiyacınız olan şey, Instagram'da paylaşım yaparken yakalanmak ve kovulmaktır.

Özel durumlarda veya sadece günlük hayatınızı etkileyen durumlarda; sosyal medya, dikkat dağıtıcı bir şeydir.
Bu yüzden, Instagram hesaplarınızın tümünü önceden planlamanızı tavsiye ediyorum.

Later adlı site (iOS ve Android uygulamarı mevcut) Instagram'da ileriye dönük planlı paylaşımlar yapmak için kullanılabilir - site ayda 30 planlamaya kadar ücretsizdir.

Bu site aracılığı ile ileriye dönük otomatik Instagram paylaşımı yapmak için:

1. Adım: Later sitesinde oturum açın. Medya kütüphanenizi açmak için sol alt kısımdaki 'Media' düğmesine tıklayın. Planlamak istediğiniz fotoğrafları Instagram'a eklemek için Upload Media'yı tıklayın.

2. Adım: Resim yazınızı ve eklemek istediğiniz tüm etiketleri ekleyin. Gerekirse fotoğrafınızı kırpın. Alt kısımdaki ‘Pick a Time’ yani 'Bir Zaman Seçin' düğmesine basın ve göndereceğiniz en uygun tarihlerden birini seçin.

3. Adım: Saatinizi seçin ve gönderinizi programlamak için 'Post Now' düğmesine basın.

4. Adım: Planlanmış yayınlarınız, Later uygulamasının içindeki 'Schedule' sekmesinde görünecektir. Tek yapmanız gereken beklemek ve daha sonra belirtilen tarih ve saatte gönderinizi Instagram'da yayınlayacak! Bu kadar basit!

Daha önce yayınlanmış olan zamanlanmış yayınlar, zamanlama uygulamasının içinde gri renkte görünür.

Later, fotoğraflarınızı hızlı ve kolay bir şekilde yükleyebilir, resim yazısı ve özet etiketleri ekleyebilir ve yayınlarınızın yayınlanması için bir saat ve tarih seçebilirsiniz. Instagram'da büyüme hedeflerinize ulaşmanıza yardım edebilecek çok büyük bir zaman tasarrufu.

Instagram Yayınlarınızı Planlamak için 3 Neden

 1. Tutarlılık, Instagram'daki başarınızın anahtarıdır. Zamanlama ile, en iyi zamanlarınızda paylaşım göndermeyi asla kaçırmazsınız.
 2. Yayınlar için yoğun zamanlarınızı unutmamak veya kaçırmamak için yardımcı olur
 3. Büyümeyi en üst düzeye çıkarın - hedef kitlenizin daha büyük bir bölümünün önüne geçerek en yoğun zamanlarda yayınlayın. Bu, daha fazla etkileşime girerek algoritmada daha üst sıralarda yer almanızı sağlar, böylece yayınlarınız takipçilerinizin yayınlarında daha yüksek görünür ve Instagram Araştırması sayfasında daha fazla viral olma şansı artar.

Sonuç

İlginizi Çekebilir
Instagram Paylaşımlarınızı Öne Çıkarmak için 7 İpucu

Instagram Paylaşımlarınızı Öne Çıkarmak için 7 İpucu

Ancak İnstagram hikayelerinde göze çarpandan daha çok şey var. Doğru kullanıldığında takipçilerinizle etkileşime geçmekte, diğer kullanıcılarla bağ kurmakta ve değer verdiğiniz kişilerle hayatınızı paylaşmakta inanılmaz işlevli bir araç olabilir...

Instagram'da yayınlanmak için en iyi zamanı bulduğunuzda, tek yapmanız gereken içeriğinizi planlamaya başlamaktır ve rekabete girersiniz. Takipçilerinizden aldığınız katılımın artması, ilginin artması ve takipçilerin büyümesinin artması için sabırsızlanabilirsiniz.
Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 103 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Instagram'da Paylaşım Yapmak için Doğru Zaman Nasıl Bulunur? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Instagram'da Paylaşım Yapmak için Doğru Zaman Nasıl Bulunur? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram'da Paylaşım Yapmak için Doğru Zaman Nasıl Bulunur? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.