Instagram'da yeni misiniz? Bilmeniz Gereken 20 Genel Terim

Instagram'da yeni misiniz? Bilmeniz Gereken 20 Genel Terim

/ Okuma süresi: 8 dk, 0 sn / Yorum (0)
A A A

Görsel yapısı sayesinde Instagram, hayatınıza neşe katıyor. Facebook ve Twitter kullanırken bazı insanların hissettiği endişe ve öfkenin aksine. Bununla birlikte, Instagram'da yeniyseniz, bazı bilmediniz terimlerle karşılaşmış olabilirsiniz. Bu yazıda, Instagram'ın dilini açıklıyoruz…

İlginizi Çekebilir
Dünyada Görülecek Yerler için 12 Instagram Hesabı

Dünyada Görülecek Yerler için 12 Instagram Hesabı

Günümüzde fotoğraf endüstrisi bu kadar popüler, fotoğrafçıların resimlerinin en cazip ve nefes kesici olay ve manzaraya sahip olmasını sağlamak için yola çıkmaları gerekiyor. Bazen bu en uzak ve keşfedilmemiş yerlerden bazılarına seyahat etmek anlamı..

1. Bio

Bu, Instagram üzerindeki profilinizin biyografisidir. Bu dünyaya kendin hakkında biraz bilgi verebileceğin yer. Metin, emoji, hashtag ve hatta ‘@’ telaffuz profillerini burada kullanabilirsiniz. Burada metin, emoji'yi, hashtag'leri ve hatta ' @ ' mention profillerini kullanabilirsiniz. Metni boş çizgilerle biçimlendirmek ister misiniz? İlk olarak, açıklamayı bir notes uygulamasında yazın ve ardından Bio alanına yapıştırın.

2. Hikayeler

Instagram Hikayeler, Snapchat'tan kopyalanan Instagram özelliğidir ve muhtemelen Instagram'ın şu anda bu kadar popüler olmasının en büyük nedeni budur. Hikayeler özelliğini kullanarak, otomatik olarak 24 saat içinde kaybolan herkese açık bir fotoğraf veya 15 saniyelik video gönderebilirsiniz.

Instagram Hikayeleri kullanmak eğlencelidir. Burada yapılacak çok şey var, Hikayeler kendi mini uygulamasına daha çok benziyor.

Metin, emojiyi, çıkartma, GIF, hashtag, sözler ekleyebilir ve hatta doodle kullanabilirsiniz. Instagram Hikayeleri aptalca görünebilir, ancak yaratıcılığınızı dünya ile paylaşmanız için harika bir platform.

3. Mansiyon

Instagram'da birisinin dikkatini çekiyorsunuz. @ Sembolüyle başlayın, ardından tutamaçları veya isimleri ile başlayın. Bunları takip ediyorsanız, otomatik tamamlama seçeneklerinin ilk çiftinde tanıtıcılarını bulacaksınız.
Instagram, biyografiniz, yorumlarınız ve hatta Instagram Hikayeler de dahil olmak üzere, çeşitli yerlerden birinden bahsedebilirsiniz.

4. Etiket

Tag, Mansiyondan farklıdır. Bir kişiyi yalnızca bir fotoğrafa veya videoya etiketleyebilirsiniz. Birisini etiketlediğinizde, profillerinde (Galerilerinin yanında bulunan etiketli bölümde) görünür.

5. IG Live

IG Live veya Instagram Live, Instagram’in canlı yayın özelliğidir. Facebook Live veya Periscope'a benzer şekilde çalışır. IG Live, uygulamanın Hikayeler bölümünden çalışır ve kitlenize anında canlı yayın olarak gidebilirsin. Canlı yayında, sohbet içindeki mesajları sabitleyebilir, yorumları yanıtlayabilirsiniz ve hatta birisini canlı akışınıza katılmaya davet edin (bölünmüş bir görünüm kullanarak).

6. IGTV

IGTV, Instagram 'in uzun metrajlı videodaki son denemesidir. Ve Instagram için, bu bir dakikadan uzun bir şey anlamına geliyor. IGTV hem bağımsız bir uygulama hem de ana Instagram uygulamasında bir bölümdür. En sevdiğiniz Instagrammer'dan dikey, uzun metrajlı videoları izlemek istiyorsanız, bunu sağ üst köşedeki TV simgesini kullanarak yapabilirsiniz.

7. Highlights

Highlights en iyi Instagram Hikayelerini yansıtmanın bir yolu. Yukarıda belirtildiği gibi, gönderdiğiniz hikayeler 24 saat sonra kaybolur. Ama hala arşivinizde yaşıyorlar.

Bu özelliği kullanarak, Instagram En İyi Instagram Hikayelerinizde bir öne çıkanlar makarası oluşturabilir ve hatta bunları ilgili kategoriler veya etkinlikler halinde paketleyebilirsiniz. Örneğin, son tatilinizi veya kitlenizle paylaştığınız bir konuyu vurgulayabilirsiniz.

8. Insta DM

Insta DM veya Instagram Direct Message, Instagram’ın kendi yerleşik mesajlaşma platformudur. Uygulamanın her yerinde tanıdık, eğik kağıt uçak simgesini bulacaksınız. Bir arkadaşınıza mesaj göndermek, galerinizden bir fotoğraf paylaşmak, kaybolan bir resim göndermek ve hatta bir grup video araması başlatmak için Instagram DM'yi kullanabilirsiniz.

9. Instagram Algoritması

Geçtiğimiz yıl, Instagram algoritması çok konuşulmuştu. En azından Instagram'da. Instagram, kullanıcıların platformda görüntülediği ve etkileşimde bulunduğu her şeyi etkilemek için kullandığı gizli bilgisayar bilimi sihiridir.

Bir dahaki sefere ınstagram kullanıcılarının algoritma hakkında tartıştıklarını duyduğunuzda, bu istemleri deneyin. Instagram'ın yayınlarınızı yalnızca hedef kitlenizin yaklaşık yüzde 10'una organik olarak gösterdiğini biliyor muydunuz? Veya bu Instagram hikayeleri, bu günlerde tüm katılımların nerede olduğu? Kullanıcılarla ne kadar çok etkileşime girerseniz (yorumlarda veya DM'DE), yayınlarınızı feed'lerinde ne kadar çok görebilirler?

10. Instagram Botlar
Instagram botları, insanları taklit eden otomatik profillerdir. Ancak bazen, okunaklı profiller bile dikkatinizi çekmek için otomatik botlar (üçüncü taraf hizmetleri) kullanır. Gönderilerinizde rastgele yorumlarla karşılaşırsanız veya bir resim gönderdikten sonra birkaç saniye sürerseniz, bir bot muhtemelen sürece dahil olmuştur. Yapılacak en iyi şey botları görmezden gelmek. Spam veya uygunsuz içerik yayınlıyorlarsa, bunları da raporlayabilir ve engelleyebilirsiniz.

11. Hashtag'ler

Hashtag'ler Instagram'ın can damarıdır. Bir yazıya 30 adede kadar kullanabilirsiniz, ancak bunları akıllıca kullanmalısınız. Doğru etiket size doğru katılımı sağlayacaktır.

Bir etiket, yalnızca, # sembolünden önce gelen bir kelime, harf veya bir ifade topluluğudur. Bir kullanıcı bir hashtag'e dokunduğunda, verilen hashtag kullanılarak etiketlenen tüm yayınları görebilirler. Hashtag'ler hem takipçilerinizi hem de katılımınızı artırmanın harika bir yoludur.

12: Hashtag'leri takip et

Artık Instagram üzerinde ne kadar belirsiz olursa olsun herhangi bir hashtag'i takip edebilirsiniz. İlgilendiğiniz bir şeyin 10 farklı profilini izlemek yerine, hashtag'i takip edin (örneğin, #pottery, #lettering veya #calligraphy). Instagram otomatik ve periyodik olarak hashtag'leri üste çıkaracaktır.

13. Kayıt etmek

Instagram artık kendi kişisel kullanımınız için mesajları kaydetmenizi sağlar. Bu, bir fotoğraf veya videonun kamera rulonuza indirilmesiyle aynı şey değildir. Bunun yerine, daha çok yer işareti koyma gibi.

Bu yeni özellik Instagram'ı daha çok Pinterest gibi kullanmanızı sağlar. Daha sonra kaydetmek istediğiniz bir gönderiye rastladığınızda, alttaki yer işareti simgesine dokunun. Kaydedilecek. Farklı bir koleksiyona kaydetmek için Koleksiyona Kaydet seçeneğine dokunabilirsiniz (Pinterest'teki panolara benzer).

14. Sessiz

Meslektaşınızın en son tatilinden mükemmel düzenlenmiş Seyahat çekimlerini görmek istemiyor musunuz? Ama takipten çıkarmak veya engelleme çok fazla olurdu? Bunun yerine yeni sessiz düğmesini deneyin.

Bir Instagram profilinden hem Hikayeleri hem de yayınları engelleyebilirsiniz. Profilleri görüntülemek ve etkileşimde bulunmak için hala kullanılabilir. Ancak yayınları ve Öyküleri feed'inizi göstermeyi bırakacaktır.

15. Blok

Instagram'da bir kullanıcıyı engellediğinizde, yayınlarınızı, hikayelerinizi veya etkinliğinizi artık görüntüleyemezler. Profilinizi ziyaret ettiklerinde, takip düğmesini görebilecekler ancak dokunarak hiçbir şey yapamayacaklar.

Özellikle de yorumda bulunmaktan başka birini engelleyebilirsiniz. Ayarlar> Yorum Denetimleri ve Yorumları Engelleme'ye gidin.

16. Hikayeni Gizle

Sessiz, diğer kişilerin gönderilerini saklamaya özen gösterir. Ama ya birisinin kendi Instagram Hikayelerini görmesini istemiyorsanız? Hikayeler düzenleme sayfasındayken, Dişli simgesini tıklayın. Buradan Hikayeyi Gizle bölümüne gidin ve Hikayelerinizi göstermek istemediğiniz kişileri ekleyin.

17. Rapor

Instagram'da uygunsuz bir şey gördüğünüzde, her zaman rapor edin. Bu, tehdit edici bir yorum veya insanları aldatmaya yönelik bir sayfa olabilir. Menü düğmesine dokunun ve Rapor'u seçin. Instagram raporunuzu gözden geçirecek ve uygun önlemleri alacaktır.

18. İş Profili

Instagram kişisel profilden bir iş profiline geçmenin basit bir yolunu sunar. Bir iş profili kullanmak için kayıtlı bir işletme olmanıza bile gerek yoktur. Ve bir iş profiline dönüştürmenin birçok avantajı vardır.

Biodaki eylem düğmelerine erişebilir ve takipçilerinizden ayrıntılı bilgiler edinebilirsiniz. Artı, İş profili kullanmak, hikayelerde bağlantıları yerleştirmek ve yayınlarınıza satın alma düğmeleri eklemek gibi özelliklerin kilidini açmanın tek yoludur.

19. Insights

İş Profiline dönüştürdüğünüzde, profilinizdeki üst araç çubuğunda bir Analizler düğmesi görürsünüz. Bunun üzerine dokunun ve yararlı bilgiler denizi bulacaksınız.
Takipçilerinizin yaşının ve cinsiyet ayrıştırmasının yanı sıra, maksimum etkileşim için Instagram'a gönderilecek en iyi zamanın ne olduğunu öğreneceksiniz.

20. Keşfet

Alt araç çubuğundan arama düğmesine dokunun ve Explore sekmesinde sona ereceksiniz. Bu, şu anda Instagram'da Trend olan her şeyin karmaşası. Üstte, konuları bulacaksınız ve aşağıda, popüler fotoğraf ve videoların bir beslemesi.

 

İlginizi Çekebilir
Instagram Bio Profili İçin Hileler ve İpuçları

Instagram Bio Profili İçin Hileler ve İpuçları

Bir kullanıcının Instagram profilini ziyaret ettiğinde gördüğü ilk şeylerden biri biyografinizdir. "İlk izlenim son izlenim" dedikleri gibi, Instagram biyografiniz sizin hakkınızda bir görüntü oluşturur. Peki, neden daha iyi yapmıyorsunuz? Bu yazıda,..

Artık en yaygın bazı terimleri anladığınıza göre, bilginizi eyleme dönüştürme zamanı. Yani, göz önünde bulundurularak, Instagram üzerinde fark edilmenize yardımcı olacak bazı ipuçları. İyi şanslar!
Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 352 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Instagram'da yeni misiniz? Bilmeniz Gereken 20 Genel Terim konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Instagram'da yeni misiniz? Bilmeniz Gereken 20 Genel Terim ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram'da yeni misiniz? Bilmeniz Gereken 20 Genel Terim ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.