Instagram'ın Casusluk Faaliyetleri

Instagram'ın Casusluk Faaliyetleri

/ Okuma süresi: 5 dk, 29 sn / Yorum (0)
A A A

Instagram, hayatınızı dijital hale getirmenin ve fotoğrafçılık becerilerinizi göstermenin harika bir yoludur. Ancak, Facebook'un 2012'de Instagram'ı satın almasından bu yana bazı kullanıcılar gizlilik konusunda endişelere sahipler. Kötü niyetli bir sosyal ağ olmasa da, Instagram'ın sizi izliyor olduğuna inanmak mümkün.

İlginizi Çekebilir
Instagram Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Instagram Arama Geçmişi Nasıl Temizlenir?

Instagram, arama geçmişinizin kaydını tutar ve geçmişte aradığınız hesapları veya hashtag'leri hızlı bir şekilde bulmanızı sağlar. Bu kişisel kayıt çok kullanışlı olsa da, bazı potansiyel gizlilik endişeleri sunuyor.

1. Zamanlı İzleme
Instagram uygulamasına son eklenen özellikler kesinlikle endişe vericidir - özellikle de bu özelliklerin varsayılan olarak etkin olduğundan. Arkadaşlarınızın, Instagram'ı en son ne zaman kullandığınızı (çevrimiçi durumdayken kullanıyorsanız da dahil) görmelerini sağlar.

Bu, neyse ki sadece sizi izleyen hesaplar için geçerli (yani, kabul ettiğiniz arkadaş listeniz).

Bununla birlikte, Instagram günlük alışkanlıklarınızı takip ediyor ve başkalarının da bunu yapmasına izin verebilir. Bir kişi, en çok ne zaman aktif olduğunuzu not edebilir ve bu örnekleri uygun fotoğraflarla ilişkilendirebilir.

Diyelim ki otobüse binmek için sıraya girmiş olduğunuz bir fotoğraf çektiniz. Daha sonraki günler benzer bir zamanda Instagram'da oturum açarsınız. Bu, takipçilerinize her gün aynı saatte evden çıktığınızın bir işaretidir.

Daha önce konuştuğunuz kişilerin adlarının yanı sıra, en son ne zaman giriş yaptıklarını size söyleyecektir. Ya da sizinle aynı anda oturum açtıklarında “Etkin” olarak gözükecektir.

Bu konuda ne yapabilirsin? Neyse ki, bunu kapatabilirsiniz. Sadece Ayarlar'a gidin ve Etkinlik Durumunu Göster'i “kapalı” olarak değiştirin. Ve takipçilerinizi de uyarın: bu şu anda varsayılan olarak açıktır.

2. Coğrafi Konum Etiketleme
Benzer şekilde, Instagram'a yüklendiğinde belirli konumlar sıkıntılı olabilir.

Güvenlik önlemi olarak Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya siteleri içerik yayınlarken EXIF ​​verilerini kaldırır. Bu meta veriler, fotoğrafı çekmek için hangi cihazın kullanıldığını, çözünürlüğünü ve çekildiği zamanı içerebilir. Neyse ki, bu EXIF ​​verilerinin silindikten sonra alınmasına imkan yok.

Bu, Instagram'ın konumunuzu bilmediği anlamına gelmez.

Her şeyden önce, nerede olduğunuzu paylaşmayı seçebilirsiniz! Bir fotoğraf ekledikten sonra Konum Ekle'yi, önerileri aradıktan sonra Paylaş'a dokunabilirsiniz.

Akıllı telefonunuza veya tabletinize Instagram uygulamanıza GPS erişim izni vermiş olabilirsiniz.

Ayrıca, Instagram Hikayeleri nerede olduğunuzu etiketlemenizi de teşvik eder.

Yine, evden uzakta olduğunun sinyalini veriyorsun. Bu saçmalık. Yokluğunun reklamını yapıyorsun.

iknowwhereyourcatlives.com adresini ziyaret edin. Bu, çevrimiçi verilere ne kadar kolay erişebildiğinizi gösteren tuhaf bir sitedir.

Bu konuda ne yapabilirsin? Instagram uygulamasını kullanıyorsanız, GPS'inize erişmediğinden emin olun. Örneğin iPhone'larda, Ayarlar> Gizlilik> Konum Servisleri bölümüne gidin. Android cihazlarda, Genel> Ayarlar> Konum'u tıklayın. Nerede olduğunuzu hangi uygulamaların görebileceğini değiştirin.

3. Kişilerinize Erişim
Konum ayarlarını kontrol ederken, uygulamaların kişilerinize erişim yapıp yapamayacağına bir göz atın.

Birçoğu, bunu yalnızca bir arkadaş ağı kurmak için bir araç olarak, kötü niyetli olmayan bir şekilde yapıyor. Hangi arkadaşların Instagram'da olduğunu bulmanın basit bir yolu. Ancak, uygulamanın, ayrıntılarına sahip olduğunuz tüm kişileri görmesine izin veriyorsunuz.

Benzer şekilde, Instagram hesabınızı Facebook'a bağlayabilirsiniz - iki uygulamanın sınırlı veri paylaşmasına izin verin.

Instagram, aynı grubun bir parçası olan ya da iştirakçi olarak kayıtlı şirketlerle bilgi paylaşmayı kabul eder. Bu, “çevrimiçi reklamları veya diğer pazarlama türlerini içerebilecek, size ve diğerlerine kişiselleştirilmiş içerik ve bilgi sağlamak için kullanılabilir.”

Bu konuda ne yapabilirsin? Kişi listenize erişme seçeneği işleri hızlandırıyor, ancak bu gerekli değil. Uygulama bunu varsayılan olarak yapar, bu nedenle, Profilinize giderek bu özelliği devre dışı bırakmanız ve ardından üç noktaya dokunmanız gerekir; ardından Rehber, sonra, çarkı tıklayın ve ardından Bağlantıyı Kes.

Facebook ile de giriş yapmanız gerekmez. Sadece arkadaşları manuel arayabilirsin.

4. Dinleme
Daha önce aradığınız ürünler için açılan reklamları görmek artık şaşırtıcı değil. Bu PC'nizde depolanan çerezler yoluyla elde edilir. Kişiselleştirilmiş reklamlar yalnızca ilgilendiğiniz öğeleri tanıtmaya başlarsa sizi şaşırtabilir.

Bunların hiçbiri onaylı değildi, ancak kısa bir süre önce akıllı telefonunuzun veya tabletinizin mikrofonuna erişip konuşmaları dinleme endişesi vardı. İnsanlar tartışmalarının reklam olarak kendilerine göründüğünü fark etmeye başladılar.

Bu, doğal olarak Instagram ile ilgili endişeleri artırıyor, özellikle de varsayılan olarak uygulamanın mikrofonunuza erişebilmesi gibi. Kanıtların hepsi anekdot gibi görünüyor ve belki de sizin başınıza gelene kadar şüpheci olrak kalacaksınız…

Instagram'ın ana şirketi olan Facebook, mikrofondan sesleri dinlemenin platformlarında olmadığını belirtti. Ancak mikrofon üzerinden toplanan verilere dayalı reklam gösterimi garip bir tesadüf olabilir mi.

Yine de ürpertici, değil mi?

Bu konuda ne yapabilirsin? Muhtemelen uygulama yüklenirken cihazınızın mikrofonuna erişim izni verdiniz. Çoğu. iPhone kullanıcıları için, Ayarlar> Gizlilik> Mikrofon; Android kullanıcıları, bir uygulamanın Ayarlar> Uygulamalar kısmına gidip Instagram'ı bularak ve İzinler sekmesine geçerek ne istediklerini görebilirsiniz. Oradan izinleri kontrol edebilirsin.

İlginizi Çekebilir
Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Hesabınızı kalıcı olarak silin!

Instagram Hesabı Nasıl Silinir? Hesabınızı kalıcı olarak silin!

Instagramdan sıkıldınız mı? Instagram hesabınızı geçici olarak devre dışı bırakabilir veya hesabı tamamen silebilirsiniz. Tam olarak nasıl yapılacağını görmek için bu ayrıntılı talimatları izleyin.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 308 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" Instagram'ın Casusluk Faaliyetleri konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere Instagram'ın Casusluk Faaliyetleri ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda Instagram'ın Casusluk Faaliyetleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.