İnternet Bağlantısı Olmadığında Deneyebileceğiniz 5 Hızlı Sorun Giderme

İnternet Bağlantısı Olmadığında Deneyebileceğiniz 5 Hızlı Sorun Giderme

İnternette gezinirken en sinir bozucu şey aniden internet bağlantınızın kopması. Çok fazla hata noktası olduğu için bağlantı sorununun nereden kaynaklandığını bilmek zor. Sorun bilgisayarın veya modem olabilir. Ya da İnternet Servis Sağlayıcınızda (ISS) bir sorun olabilir. Aşağıdakiler, tüm bu sorunların kaynağına inerek ve internet bağlantınızı hemen düzeltmek için hızlı ve basit bir kılavuzdur.

1. Bilgisayarınızdan Sorun Giderme
Geniş bant internet bağlantınızla ilgili bir sorunla ilk kez karşılaştığınızda, kontrol etmeniz gereken ilk şey bilgisayarınızdır.

İlk kontrol etmeniz gereken bir dizi sorun giderme öğesi vardır.

Modeme Ulaşabiliyor musunuz?
İnternete modem aracılığı ile bağlanırız. Modemin varsayılan ağ adresi (IP adresi) genellikle varsayılan olarak 192.168.1.1'dir. Ancak farklı modemler farklı IP adresleri ile kurulabilir. Modeminizin IP adresini bir komut istemi açarak kontrol edebilirsiniz (Başlat'a tıklayın, cmd yazın ve Enter'a basın ). Komut isteminde ipconfig yazın.

Varsayılan Ağ Geçidinin yanında gösterilen IP adresi, yönlendiricinizin IP adresidir.

Burada listelenen bir IP adresi yoksa, PC'niz ile yönlendiriciniz arasında iyi bir bağlantınız olmayabilir ve bu sizin sorununuzun kaynağıdır. Bir IP gösterirse, bağlantıyı “ping testi” olarak adlandırıp gerçekleştirerek onaylayın.

Komut penceresinde, ping'i ve ardından varsayılan ağ geçidinin IP adresini yazın. Bağlantı iyi ise, aşağıda gösterilen gibi bir cevap görmelisiniz.

yönlendirici ping testi

Bunun yerine Zaman aşımına uğradı seçeneğini görüyorsanız, bilgisayarınız ve yönlendirici arasında bir bağlantı hatası vardır.

Bilgisayarınız ve yönlendiriciniz arasında herhangi bir bağlantı hatası yoksa, sorun yalnızca bilgisayarınız ile ilgili olup olmadığını doğrulamak için yapabileceğiniz birkaç ek ağ denetimidir .

Ağ Kartınızı Kontrol Edin
Eğer sorun devam ediyorsa, o zaman ağ kartınızdaki sorunları giderme zamanı.

Bunu yapmak için, Başlat'ı tıklatın, Çalıştır'ı yazın ve Enter tuşuna basın.

Çalıştır penceresinde, devmgmt.msc komutunu  yazıp Enter tuşuna basın.

Cihaz yönetimi

Bu, Aygıt Yöneticisi'ni açacaktır.

Aygıt Yöneticisi'nde Ağ Bağdaştırıcıları bölümünü genişletin ve kullanmakta olduğunuz ağ bağdaştırıcısının yanındaki sarı ünlem işaretlerini arayın.

ağ adaptörü

Etkin ağ bağdaştırıcınızın yanında ünlem işareti yoksa, ağ kartınız düzgün çalışıyor. Bir ünlem işareti görürseniz, üzerine sağ tıklayın ve Cihazı devre dışı bırak üzerine tıklayın.

Bir dakika ya da iki dakika bekleyin, ardından ağ bağdaştırıcısını tekrar sağ tıklayın ve Etkinleştir aygıtını tıklayın.

Kart tekrar aktif hale geldiğinde, sarı ünlem simgesinin gitmiş olup olmadığını kontrol edin. Gittiyse, internet bağlantınızı tekrar kontrol edin. Eğer gitmezse, ağ kartınızla bir donanım sorununuz olabilir. Bilgisayarınızı yeniden başlatmayı deneyin.

Bu, ağ bağlantısı sorununuzu çözmezse, ağ kartını kontrol ettirmek, gerekirse tamir etmek veya değiştirmek için bilgisayarınızı bir teknisyene götürün.

Ünlem işareti yoksa ve internet bağlantınız hala çalışmıyorsa, sonraki bölüme geçin.

2. Problemi Daraltın

Ev ağınızdaki diğer cihazları kontrol ederek internet bağlantı sorunlarınızı daraltabilirsiniz.

Kontrol edebileceğiniz en kolay cihazlardan biri kendi akıllı telefonunuzdur. Bir Android veya iPhone'da, ayarlara ve kablosuz bağlantılara gidersiniz.

Telefonunuz zaten Wi-Fi ağına bağlı olabilir, bu durumda durumu Bağlantı olarak görürsünüz. Bağlandı dışında bir şey varsa, telefonunuz İnternet'e bağlanırken sorun yaşıyor olabilir.

Evinizde başka bilgisayarlarınız varsa, bu makalenin ilk bölümünde aynı testleri çalıştırın. Bunların hiçbiri internet bağlantısına sahip değilse, probleminizi yönlendiricinin kendisine daraltmış olursunuz.

3. Kablolu Bağlantıya Geçin
Bazen modem tarafından gelen kablosuz ağın bir hatası olabilir. Kablolu bağlantının internet erişimine sahip olup olmadığını kontrol ederek bunu onaylayabilirsiniz.

Eğer öyleyse, ev ve ISS'niz veya ISS'nin internet bağlantısı arasındaki bağlantıda sorun olmadığını biliyorsunuzdur.

Bir dizüstü bilgisayar ve bir ethernet kablosu alın ve kabloyu dizüstü bilgisayarınızdan kablolu modeme bağlayın. Modemin arkasındaki numaralandırılmış ağ bağlantılarından birine takın.

yönlendirici ethernet portları

Dizüstü bilgisayarınızın kablolu ağ bağdaştırıcısı yönlendiriciyle bir bağlantı kurduğunda, yönlendiricinizle İnternet'e erişmeyi deneyin.

Çalışıyorsa, sorunun yalnızca yönlendiricinin kablosuz ağıyla ilgili olduğunu anlarsınız. Bu, hatalı modemi gösterebilir. Durum buysa, modemi yeniden başlatmak için bu makalenin son bölümüne atlayın.

Eğer işe yaramazsa, modemin kendisinde bir internet bağlantısı yoktur. Sorun gidermeye devam etmek için bir sonraki bölüme geçin.

4. Modem Işıklarını Kontrol Edin

Modemdeki sorunlar için kontrol zamanı.

Herhangi bir sorun olup olmadığını görmenin en kolay yolu, modemin önündeki durum ışıklarını kontrol etmektir.

Modemin ön tarafına bakın. Modemin modeline bağlı olarak, ışıklar farklı etiketlere sahip olacaktır. Fakat tipik olarak aynı temel modeli takip ederler.

Ethernet: Ethernet ışığı kablolu ağın durumunu bildirir (eğer varsa).
Kablosuz: Kablosuz ışığı, kablosuz ağın durumunu gösterir.
Gönder ve Al: Gönderme ve alma ışıkları varsa, bunlar genellikle etkin ağ trafiğini göstererek hızla yanıp söner.
Hazır / Servis / Bağlantı: Son ışık genellikle ISS'nize olan bağlantıdır ve bağlantı varsa devamlı yanıyor şekilde olmalıdır.

Servis ışığı yanıp sönüyor veya sönüyorsa, modem ile ISS'niz arasında bir bağlantı sorunu var demektir. Bu durumda, sonraki bölüme geçin.

Servis ışığı sabit ise, ev ve ISS'niz arasındaki bağlantı iyidir. Durum buysa ve internet bulunmuyorsa, bölgenizde bir internet kesintisi olup olmadığını öğrenmek için ISS'nin müşteri destek hattını arama zamanı.

Bu gibi kesintiler, fırtınalar sırasında veya yüksek rüzgarlar olduğunda çok yaygındır.

5. Modemi Yeniden Başlatın
Son çare, modemden vazgeçmeden ve bir onarım veya değiştirme için en yakın bilgisayarcıya götürmeden önce modemi yeniden başlatmaktır. Ne yazık ki, birçok ISS müşterilere düşük kaliteli donanım sağlamaktadır. Uzun bir süre çalıştıktan sonra, arızalanmaya başlayabilirler. Bu, dahili ağın yanı sıra harici internet bağlantısını da etkileyebilir.

ISS yönlendiricinizi yeniden başlatmak için aşağıdaki adımları izleyin.

  1. Güç kablosunu ISS'nin arkasından çıkarın.
  2. ISS'nin ucundaki zamanaşımına bağlantı için en az 30 saniye bekleyin.
  3. Güç kablosunu yönlendiriciye geri takın.
  4. Işıkları izle. Bağlantı ışığını devamlı yanma haline getirmeden önce birkaç kez yanıp sönüyor.
  5. Kalan ışıklar arka arkaya açılacaktır. Hepsi yandığında ya da yanıp söndükten sonra, internet bağlantısını test etmeye hazırsınız.
  6. İnternete bağlanıp bağlanamayacağınızı test etmek için önceki bölümlerde açıklanan kablolu veya kablosuz testleri kullanın.

Yönlendiricinin yeniden başlatılması, sorunun %90'ını çözecektir. Yeniden başlatma internet sorununuzu çözmezse, ISS müşteri destek hattına arama zamanı gelmiştir.

İnternet Bağlantısı Sorunları, Sonuç
İnternete erişemediğinizde çok can sıkıcı olabilir. Neyse ki, sorunları gidermek ve bağlantıyı geri almak ya da en azından bir kesintiden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemek için güç ellerinizde.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile