Ogznet.com
Güvenli İnternet Kullanımı için Neler Yapılmalıdır Paylaş:

Güvenli İnternet Kullanımı için Neler Yapılmalıdır

Güvenli İnternet Kullanımı için Neler Yapılmalıdır

Güvenli internet kullanımı için yapılması alınması gereken önlemler nelerdir? Bunun için bazı alışkanlıklarınızı değiştirerek internetten gelebilecek saldırılara karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Burada, siber güvenliğinizi riske atan en yaygın hataları ve bunları nasıl düzelteceğini anlattık.

Güvenli internet kullanımı için yapmanız gerekenler, maddeler halinde aşağıda açıklanmıştır.

1. Yeterli sayıda karakter ile parola oluşturmuyorsunuz!

Yıllardır insanların en çok kullanılan şifre "123456" dır. Sırasıyla ikinci ve üçüncü sıra "123456789" ve "asdasd" diye gidiyor. Bunlar gibi çok çabuk tahmin edilebilecek şifreler kullamanız durumunda, online hesaplarınızın saldırıya uğraması çokta şaşıırtıcı değil.

Bir örnek olarak, siber güvenlik şirketi Preempt'un yakın tarihli bir çalışması, LinkedIn kullanıcılarının %35'inin zayıf şifreler kullandıklarını ve bu yüzden hesaplarının saldırıya uğrama olasılığının arttığını ortaya koydu.

Güçlü bir şifre hangi unsurları içermelidir? Dikkat etmeniz gereken noktalar:

  • En az 12 karakter. Ne kadar çok karakter, o kadar iyi.
  • Rakamları, sembolleri, büyük ve küçük harfleri içermelidir.
  • Sözlükten bir kelime olmamalı veya sözlük kelimelerinin birleşimi olmamalıdır.
  • Açık bir ikame eklenmemelidir. Örneğin: istanbul yerine istanb0l gibi.

İnternette birçok güvenli şifre oluşturma aracı bulabilirsiniz. Bunlarda biri LastPass şifre oluşturma aracıdır. Bu site aracılığı ile istediğiniz opsiyonlarla güvenli bir şifre oluşturabilirsiniz. Eğer şifrenizi kendiniz oluşturmak ve güvenlik derecesini görmek istiyorsanız, bunun için en iyi araç Password Meter'dir.

LastPass şifre oluşturma aracı

Bununla birlikte, onlarca uzun şifrenin akılda tutulması çok zordur. Ancak endişelenmeyin, çünkü bir sonraki aşamada bunun için bir çözüm bulacaksınız.

2. Bir şifre yöneticisi kullanmıyorsunuz!

Siber güvenlik uzmanları, her online hesap için farklı bir şifre kullanmamızı önerir. Bu şekilde, eğer bu hesaplardan biri saldırıya uğrarsa, en azından diğerleri güvende olur.

Bununla birlikte, çeşitli web sitelerindeki hesaplarınız için farklı şifreler oluşturduğumuzda bu, 30-40 farklı şifre oluşturmanız gerektiği anlamına gelebilir. Bu, akılda tutmak tutmak için çok fazla! Neyse ki, bu işlem yalnızca şifreleri bizim için hafızasında tutmakla kalmayıp aynı zamanda başka bir güvenlik katmanı da ekleyen şifre yöneticileri ile basitleştirilebilir.

Bir şifre yöneticisi, cihazlarınızda, sosyal medya hesaplarınızda, web sitelerinde ve uygulamalarınızda tüm şifreleri oluşturup, saklayan ve organize eden bir yardımcıdır. Yapmanız gereken tek şey, şifre yöneticisini açmak için gereken ana şifreyi hatırlamaktır.

Önceki noktada belirttiğimiz gibi uzun ve güvenli bir ana şifre oluşturursanız, hiç kimsenin hesaplarınıza erişemeyeceğini garanti edebilirsiniz.

Mevcut birçok şifre yöneticisi var, ancak en güvenli ve sağlam örneklerden birisi Bitwarden Password Manager'dir. Kişiler ve işletmeler için hassas verileri herhangi bir cihazda depolamanın, paylaşmanın ve güvenliğini sağlamanın en kolay ve en güvenli yoludur. Üstelik bu şifre yöneticisi açık kaynak kodlu ve kişisel kullanım için tamamen ücretsizdir.

Açık Kaynak Şifre Yönetim Programı

Mobil cihazlar için uygulamlar, bilgisayarlar için programlar ve web taracılar için uzantı desteği vardır. Böylece istediğiniz işletim sisteminde kolayca kullanabilirsiniz.

3. İki adımlı bir doğrulama sistemi kullanmıyorsnuz!

İki adımlı doğrulama, parolanızın ne kadar kadar güçlü veya ne kadar kolay tahmin edilebilir olmasına bakılmaksızın hesabınızı güvence altına alan ek bir güvenlik katmanıdır.

Bilinmeyen bir cihazdan hesabınıza erişmeye çalıştığınızda bu sistem etkinleştirilir. Sistem, bir bilgisayar korsanı olup olmadığını veya normalden farklı bir cihazı kullanan hesap sahibi olup olmadığını bilmediğinden, bir kodla cep telefonuna bir SMS göndererek sahibini "uyarır". Söz konusu hesaba erişmek için kısa bir süre içinde bu kodu girmeniz gerekir.

Kullandığınız hizmetler, örneğin Google veya Facebook gibi iki adımlı doğrulamayı destekliyorsa tereddüt etmeden etkinleştirin.

Microsoft Authenticator - 2 Adımlı Doğrulama

Ayrıca, iki adımlı doğrulamaları yöneten, örneğin Microsoft Authenticator veya Google Authenticator gibi uygulamalar var. 2 Adımlı Doğrulama, oturum açarken ikinci bir doğrulama adımı gerektirerek hesabınız için daha güçlü bir güvenlik sağlar. Şifrenize ek olarak telefonunuzdaki iki adımlı doğrulama uygulaması tarafından oluşturulan bir kod da gerekir.

4. Herkese açık Wi-Fi ağlarına bağlanıyorsunuz!

Herkese açık Wi-Fi ağlarına bağlanmak tehlikeli ve güvensizdir. Wi-Fi'ye bağlandığınızda, sahibine kişisel kimliğinize erişim izni verdiğinizi unutmayın. Sonunun nerelere varabileceğini düşünmeden herhangi bir Kablosuz hotspot'a bağlanırsanız, hoş olmayan bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Bu, tüm herkese açık Wi-Fi ağ erişiminden şüphelenmeniz gerektiği anlamına mı geliyor? Hayır, istisnalar olabilir. Havaalanları, kafeler, restoranlar, otellerde Wi-Fi erişimine güvenebilirsiniz.

herkese açık Wi-Fi ağı

Öte yandan, güvenlik alanında uzman bir isim olan Norton, herkese açık Wi-Fi ağına bağlanırken güvenlik riskini azaltmak için bir dizi ipucu paylaştı:

  • Bağlamadan önce, cihazınızdaki güvenlik önlemlerini artırın.
  • Seyahat ediyorsanız, seyahatlerinizden önce ve sonra şifrelerinizi değiştirin.
  • Programlarınızı ve uygulamalarınızı güncelleyin.
  • Özel bilgileri depolayan herhangi bir internet hesabına giriş yapmaktan kaçının. Özellikle banka hesaplarınızı herkese açık kablosuz ağ üzerinden kontrol etmeyin.
  • Ziyaret ettiğiniz URL'nin HTTPS ile başladığından emin olun. S, verilerin şifrelendiğini gösterir.

5. Yazılımınızı güncel tutmuyorsunuz!

Siber suçlular, Windows veya Chrome gibi popüler yazılımlardaki güvenlik açıklarını bulmakta çok hιzlιdιrlar. Geliştiriciler bu güvenlik açıklarını kapatmak için güncellemeleri hızla paylaşırlar.

Yazılımlarını güncellemeyenlere ne olur? Onlar, tam olarak bir siber saldırının hedefi haline gelirler. Örneğin, ünlü WannaCry zararlı yazılımları, güncellemeyi ihmal eden firmaları doğrudan etkileyen bir durumdu.

Tüm yazılımlarınızın ve işletim sisteminizin güncellenmesi önemlidir. İyi haber şu ki bunlar kendiliğinden güncelleniyor. Ancak, bazen, söz konusu yazılımlar güncelleme izinleri isterler. Bu genellikle Windows için olur. Bilgisayarınızda ne yapıyor olursanız olun, güncelleme yapmasına izin vermeniz çok önemlidir.

Ayrıca, güncel olmayan yazılımlar genellikle bilgisayarınızın performansını etkiler. Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa veya tarayıcınızın sayfaları yüklemesi zaman alıyorsa, gerekli programları güncellemekten başka bir çareniz var mı?

IObit Software Updater - programları otomatik olarak son sürümlere güncelleme

Windows yüklü bir bilgisayar çalıştırıyorsanız IObit Software Updater programını kullanabilirsiniz. Bu program bilgisayarınızda yüklü programları otomatik olarak son sürümlere günceller.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!