İnternet Güvenliği'ni Risk altına alan 5 Hata

İnternet Güvenliği'ni Risk altına alan 5 Hata

Hacking aktif bir tehdittir. İyi haber, bazı kötü alışkanlıklarımızı düzelterek bu saldırılara karşı kendimizi korumak kolaydır. Burada, güvenliğinizi riske atan en yaygın hataları ve bunların nasıl düzeltileceğini listeledik.

Hata 1: Yeterli sayıda karakter ile parola oluşturmuyorsunuz

2016'daki en popüler şifre 2015 ve 2014'teki ile aynıydı: "123456". Sırasıyla ikinci ve üçüncü sıra "123456789" ve "qwerty" diye gidiyor. Şartları göz önüne alırsak, o kadar çok güvenlik ihlali yaşanıyor ki bu tuhaf değil.

password

Bir örnek olarak, siber güvenlik şirketi Preempt'un yakın tarihli bir çalışması, LinkedIn kullanıcılarının% 35'inin zayıf şifreleri kullandıklarını ve böylece hesaplarının saldırıya uğrama olasılığının arttığını ortaya koydu.

Güçlü bir şifre hangi unsurları içermelidir? Dikkat etmeniz gereken noktalar:

 • En az 12 karakter. Ne kadar çok karakter, o kadar iyi.
 • Rakamları, sembolleri, büyük ve küçük harfleri içermelidir.
 • Sözlükten bir kelime olmamalı veya sözlük kelimelerinin birleşimi olmamalıdır.
 • Açık bir ikame eklenmemelidir. Örneğin: robber yerine r0bber gibi.

Çevrimiçi olarak parola fikirlerinizi analiz etmenize ve değerlendirmenize yardımcı olacak çok sayıda araç bulabilirsiniz. Buna iyi bir örnek Password Meter'dir.

Bununla birlikte, yüzlerce uzun şifre oluşturmanın zihinsel olarak çökmeye neden olabileceği söyleniyor. Endişelenmeyin çünkü tam olarak bir sonraki aşamada bunun için bir çözüm bulacaksınız.

Hata 2: Bir şifre yöneticisi kullanmıyorsunuz

Güvenlik uzmanları, her hesap için farklı bir şifre kullanmamızı önerir. Bu şekilde, eğer bu hesaplardan birinin saldırıya uğradığını düşünürseniz, diğerleri güven altında kalır en azından.

Bununla birlikte, günümüzde, 20-50 farklı şifre oluşturmamız gerekebilir. Bu haddinden fazla! Neyse ki, bu işlem yalnızca şifreleri bizim için ezberlemekle kalmayan aynı zamanda başka bir güvenlik katmanı da ekleyen şifre yöneticileri ile basitleştirilebilir.

Bir şifre yöneticisi, cihazlarınızda, sosyal ağlarınızda ve uygulamalarınızda tüm şifreleri oluşturup, saklayan ve organize eden bir programdır. Yapmanız gereken tek şey, yöneticinin kendisini etkinleştiren ana şifreyi hatırlamaktır.

Önceki noktada belirttiğimiz gibi uzun ve güvenli bir ana şifre oluşturursanız, hiç kimsenin hesaplarınıza erişemeyeceğini garanti edebilirsiniz.

Mevcut birçok şifre yöneticisi var, ancak en güvenli ve sağlam örneklerden birisi Keeper Password Manager. Parolalarınızı korumak için askeri bir şifreleme sistemine sahiptir, tüm önemli cihazlarla uyumludur ve ana parola arka arkaya beş defa hatalı girilirse tüm kayıtları silen bir yıkıcı sisteme sahiptir.

Hata 3: İki adımlı bir doğrulama sistemi kullanmıyorsnuz

İki adımlı doğrulama, parolanızın ne kadar "8$&$$I9P&4^s" kadar güçlü veya "123456" gibi aptalca olmasına bakılmaksızın hesabınızı güvence altına alan ek bir güvenlik katmanıdır.

Bilinmeyen bir cihazdan hesabınıza erişmeye çalıştığınızda bu sistem etkinleştirilir. Sistem, bir bilgisayar korsanı olup olmadığını veya normalden farklı bir cihazı kullanan hesap sahibini bilmediğinden, bir kodla cep telefonuna bir SMS göndererek sahibini "uyarır". Söz konusu hesaba erişmek için kısa bir süre içinde bu kodu girmeniz gerekir.

parola gir

Kullandığınız hizmetler, örneğin Google, Facebook ... iki adımlı doğrulama sağlıyorsa tereddüt etmeden etkinleştirin. Tamam, etkinleştirmek biraz can sıkıcı. Ama buna değer.

Ayrıca, iki adımlı doğrulamaları yöneten, örneğin Authy gibi uygulamalar da var. Authy uygulamasında tüm kodlar tek bir noktadadır ve doğrulama sürecini daha da düzene sokar.

Hata 4: Açık alan Wi-Fi'lerine bağlanıyorsunuz

Çoğu kamuya açık Wi-Fi tehlikeli ve güvensizdir. Wi-Fi'ye bağlandığınızda, sahibine kişisel kimliğinize erişim izni verdiğinizi unutmayın. Sonunun nerelere varabileceğini düşünmeden herhangi bir Kablosuz hotspot'a bağlanırsanız, hoş olmayan bir sürprizle karşılaşabilirsiniz.

Bu, tüm kamu Wi-Fi erişiminden şüphelenmeniz gerektiği anlamına mı geliyor? Hayır, şans eseri, istisnalar var. Havaalanları, kafeler, restoranlar, otellerde Wi-Fi erişimine güvenebilirsiniz...

wifi hotspot

Öte yandan, Norton, genel Wi-Fi'ye bağlanırken riskinizi azaltmak için bir dizi ipucu paylaştı:

 • Bağlamadan önce, cihazınızdaki güvenlik önlemlerini artırın.
 • Seyahat ediyorsanız, seyahatlerinizden önce ve sonra şifrelerinizi değiştirin.
 • Yazılımınızı ve uygulamalarınızı güncelleyin.
 • Özel bilgileri depolayan herhangi bir çevrimiçi hesaba giriş yapmaktan kaçının. Bu nedenle, banka hesaplarınızı genel kablosuz ağ üzerinden kontrol etmeyin.
 • Ziyaret ettiğiniz URL'nin HTTPS ile başladığından emin olun. S, verilerin şifrelendiğini gösterir.

Hata 5: Yazılımınızı güncel tutmuyorsunuz

Siber suçlular, Windows veya Chrome gibi popüler yazılımlarda güvenlik açıklarını bulmakta çok hιzlιdιr. Bu sorunu gidermek için, geliştiriciler bu güvenlik ihlallerini gidermek için güncellemeleri hızla başlaşıyorlar.

Yazılımlarını güncellemeyenlere ne olur? Onlar mükemmel bir siber saldırı hedefi haline gelirler. Örneğin, ünlü WannaCry zararlı yazılımları, güncellemeyi ihmal eden firmaların doğrudan bir sonucudur.

Tüm yazılımlarınızın ve İşletim Sistemlerinizin güncellenmesi önemlidir. İyi haber şu ki bu yazılım kendiliğinden güncelleniyor. Ancak, bazen, söz konusu yazılımlar güncelleme izninizi ister. Bu genellikle Windows için olur. Bilgisayarınızda ne yapıyor olursanız olun, güncelleme yapmasına izin vermek için tembel olduğunuzu zaten biliyoruz, ancak bu sefer buna değecek!

Ayrıca, güncel olmayan yazılımlar genellikle bilgisayarınızın performansını etkiler. Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa veya tarayıcınızın sayfaları yüklemesi zaman alıyorsa ... ihtiyacınız olanı güncellemek için başka bir nedeniniz var!

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 579 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" İnternet Güvenliği'ni Risk altına alan 5 Hata konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere İnternet Güvenliği'ni Risk altına alan 5 Hata ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda İnternet Güvenliği'ni Risk altına alan 5 Hata ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
ücretsiz firma ekle instagram takipçi satın al