Ogznet.com
İnternet Hızını Artırmak için DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir Paylaş:

İnternet Hızını Artırmak için DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

İnternet Hızını Artırmak için DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

İnternet Hızını Artırmak için En Hızlı DNS Adresleri

Son yirmi yıldaki teknolojik gelişmeler internet hızlarını da önemli ölçüde artırdı. Geniş bant (ADSL) ve fiber bağlantılar, yüksek boyutlu medya dosyalarının bile sadece birkaç saniye içinde yüklenebildiği ışık hızında ağlar haline geldi.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Ancak yine de internet hızınızdan memnun değilseniz bazı iyileştirmeler yapabilirsiniz. DNS ayarlarınızı değiştirmek genellikle internet hızınızı optimize etmenin en kolay yollarından biri olarak gösterilmektedir. Öyleyse, DNS'nin nasıl çalıştığına ve en hızlı DNS adresleri ile DNS ayarlarınızı nasıl değiştireceğinize bir göz atalım.

DNS Adresini Değiştirmek İnternet Hızını Artırır mı?
Image by rawpixel.com

DNS Nedir?

Tarayıcınıza bir web sitesinin URL adresini girdiğinizde, veri gönderip almak için sitenin IP adresine çevrilmesi gerekir. Alan Adı Sistemi (DNS), belirli bir alan adı (URL) için bir numara (IP adresi) sağlayan bir telefon rehberinin dijital eşdeğeridir.

Örneğin, tarayıcınıza www.ogznet.com girerseniz, DNS sunucusu bunu 109.232.217.82 gibi bir IP adresine çevirir. DNS sunucuları bir dizi web sitesini bir önbellekte depolar.

Önceden önbelleğe alınmamış bir siteye erişmeye çalışırsanız, DNS sunucunuz bunu başka bir sunucudan isteyecektir. Varsayılan DNS sunucunuz büyük olasılıkla internet servis sağlayıcınız tarafından sağlanacaktır ve en iyi performans gösteren sunucu olduğu genellikle söylenemez.

DNS Nedir?
Image by rawpixel.com

İnterneti destekleyen altyapı, dünya çapındaki sunucuları birbirine bağlayan bir dizi bakır ve optik kablodur. Veriler, bu kablolar üzerinden elektromanyetik dalgalar şeklinde taşınır ve hız ışık hızıyla sınırlıdır. Bu hızı artırmak için hiçbir şey yapamasak da, bu dalgaların kat etmesi gereken mesafeyi azaltabiliriz.

Bir DNS sunucusu sizden uzakta bulunuyorsa, internette gezinme hızlarınız etkilenecektir. Google Public DNS, en popüler DNS sunucusu alternatiflerinden biridir ve iki IP adresi kullanır (8.8.8.8 ve 8.8.4.4).

Google ve OpenDNS, IP adresinizi DNS isteklerine ekler. Bu, verilerin size yerel bir sunucudan yükleneceği ve genel internet hızınızın artacağı anlamına gelir.

İlginizi çekebilir

En İyi Ücretsiz DNS Servisleri 2021

İnternete bağlandığınızda size otomatik olarak DNS sunucuları atanacaktır, ancak bunlar her zaman en iyi seçim olmayabilir. Yavaş DNS sunucuları, web sitelerini..

DNS Adresini Değiştirmek İnternet Hızını Artırır mı?

Navigasyon uygulamalarında bir rota planlarken, size birkaç farklı seyahat seçeneği sunulur. Bazı rotalar, daha uzun bir mesafeyi gösterse bile daha az zaman alacaktır. Bunun nedeni trafik ve ortalama hız gibi birçok faktör olabilir.

İnternet hızınızı artırmak için bir DNS sunucusu seçerken, benzer bir dizi faktörle karşılaşacaksınız. En avantajlı yolu seçmek, rota optimizasyonu olarak bilinir. İnternet servis sağlayıcılar tarafından sağlananlar gibi bazı DNS sunucuları, özellikle yoğun saatlerde yoğun trafik yaşayacaktır.

Bazı sunucularda güncel olmayan kayıtlar vardır veya verilerinizi verimsiz bir şekilde yönlendirir. Sunucular ve bağlantılar arasındaki karmaşık etkileşim, rota optimizasyonunu internet hızınızı iyileştirmenin ayrılmaz bir parçası haline getirir. İnternet servis sağlayıcınızın DNS sunucusu yakında bulunuyor olabilir. Ancak, herkesin bağlandığı tek bir sunucunun size en iyi performansı sunması pek olası değildir.

Dns Jumper - DNS Jumper, DNS adresini değiştirerek internet hızını artırabilir

DNS Jumper gibi kullanışlı bir aracın kullanıldığı yer burasıdır. İnternet hızını artırmak için en hızlı DNS'yi bulmanıza yardımcı olacak ücretsiz bir internet hız testi sunar. DNS Jumper bağlantınızı analiz eder ve size özel olarak tasarlanmış en iyi DNS sunucularını önerir.

DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Varsayılan DNS sunucunuz muhtemelen mevcut en hızlı seçenek değildir. Bunun yerine, işletim sisteminizin DNS ayarlarını değiştirmek isteyebilirsiniz. Önde gelen üç alternatif DNS sağlayıcısı vardır; Google DNS, OpenDNS ve Cloudflare DNS.

İlginizi çekebilir

Otomatik Dns Değiştirici Program - Dns Jumper

Farklı DNS hizmetleri arasında seçim yapmanıza ve en hızlı DNS sunucusunu aramanıza yardımcı olan taşınabilir bir uygulama. İnternet tarayıcınızın web adresleri..

Windows 10'da DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

Windows 10'da DNS'nizi değiştirmek için, Ayarlar> Ağ ve İnternet> Ağ ve Paylaşım Merkezi'ne gidin ve etkin bağlantınıza tıklayıp açılan pencere Özellikler düğmesine tıklayın.

Windows 10'da DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir

İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP / IPv4) başlıklı seçeneği vurgulayın ve Özellikler'i tıklayın. Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan seçeneğine gidin.

Bu alana, kullanmak istediğiniz DNS sağlayıcısına bağlı olarak aşağıdaki IP adreslerini girin:

Google DNS: 8.8.8.8, 8.8.4.4

Cloudflare IPv4: 1.1.1.1, 1.0.0.1

OpenDNS: 208.67. 222.222, 208.67. 220.220

Girdikten sonra, bu ayarları kaydetmek için Tamam'ı tıklayın. Özellikler menüsüne döneceksiniz. Buradan İnternet Protokolü Sürüm 6'yı (TCP / IPv6) seçin ve Özellikler'i tıklayın. Artık IPv6 DNS sunucuları için işlemi tekrarlayabilirsiniz.

Google DNS: 2001: 4860: 4860 :: 8888, 2001: 4860: 4860 :: 8844

Cloudflare IPv6: 2606: 4700: 4700 :: 1111, 2606: 4700: 4700 :: 1001

OpenDNS: 2620: 119: 35 :: 35, 2620: 119: 53 :: 53

IPv6 DNS ayarlarınızı kaydetmek için Tamam'ı tıklayın. Daha sonra tüm ayar pencerelerini kapatabilir ve normal internet taramanıza dönebilirsiniz. Bu ayarları onaylamak için tıkladığınızda, yeni DNS sunucularınızı kullanmaya başlayacaksınız.

MacOS'ta DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Bir macOS cihazında DNS adreslerini değiştirmek için Sistem Tercihleri'ni açın. Oradan Ağ> Gelişmiş'i tıklayın. Bu sayfada, DNS sekmesine gidin. Windows'tan farklı olarak, pencerenin sol alt kısmındaki + ve - düğmelerini kullanarak DNS sunucularını kolayca ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz. + simgesine tıkladıktan sonra, istediğiniz sağlayıcının IP adresini girebilirsiniz.

iPhone'da DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Bir iPhone'da DNS sunucusunu değiştirmek istediğinizi varsayalım, Ayarlar> Wi-Fi'yi açın. Bağlı ağınızın yanındaki 'i' simgesine dokunun. Bu, ayarlamak istediğiniz kablosuz ağ için bir ayarlar sayfası açacaktır. DNS başlığına ulaşana kadar sayfayı kaydırın.

DNS'yi Yapılandır seçeneğine dokunun. Varsayılan olarak, bu Otomatik olarak ayarlanacaktır. Diğer seçenekleri etkinleştirmek için Manuel'i seçin. Sunucu Ekle alanı DNS Sunucusu altında görünecektir. Düğmeye dokunun ve istediğiniz sağlayıcının IP adresini girin. Tamamlandığında, ekranın sağ üst köşesindeki Kaydet'e dokunun.

Android'de DNS Ayarları Nasıl Değiştirilir?

Android'de DNS adreslerini değiştirme adımları, cihazınıza bağlı olarak değişir. Ancak, stok Android 9.0 ve üstü için Ayarlar> Ağ ve İnternet'i açın.

Gelişmiş ayarları genişletmek için oka dokunun. Varsayılan olarak, Özel DNS alanı Otomatik olarak ayarlanacaktır. Bu seçeneğin seçilmesi bir giriş penceresi açacaktır. Özel DNS sağlayıcı ana bilgisayar adına dokunun. Burada, aşağıdaki gibi IP adresi yerine DNS sunucusunun ana bilgisayar adını kullanmanız gerekecektir;

Google DNS: dns.google.com

Cloudflare: 1dot1dot1dot1.cloudflare-dns.com


İnternet hızlarını artırmak için sihirli bir değnek olmasa da, çok sayıda küçük ayar ve iyileştirme yapabilirsiniz. Bu iyileştirmeler, genel internet hızınızı artırmak için birlikte çalışır.

Seçtiğiniz DNS sunucusu bu süreçte önemli bir rol oynayacaktır.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!