iOS 11, Kontrol Merkezi'ne daha fazla kontrol ekler ve seçenek ekledi. Apple iOS 11 güncellemesinde Kontrol Merkezi tamamen elden geçirdi. Uygulamalara ve ayarlara girmek için kolaylık sağlayan daha fazla denetim bulunmaktadır. Kontrol Merkezine, ekranınızın altından hızlıca kaydırılarak erişilebilir.

Örneğin, Saat uygulamasını açmak yerine Kontrol Merkezi'nden yeni bir alarm veya zamanlayıcı ayarlayabilirsiniz. Ayarlar> Pil'e girmek yerine Düşük Güç Modu'nu açabilir veya kapatabilirsiniz.

Apple TV'nizi kontrol etme, iPhone'ununuzun veya iPad'inizin ekranını kaydetme ve arabanızı kullanırken bildirimleri kapatma gibi bazı yeni özellikler eklemiş.

En iyisi de, iOS 11, Control Center'ı ilk defa özelleştirmenize izin veriyor. Hangi düğmelerin görüneceğini seçip, görünümü düzenleyebilirsiniz.

Kontrol Merkezi tam olarak nedir?

Kontrol Merkezi ilk olarak iOS 7'nin bir parçası olarak göründü, ancak iOS 11'de çok daha gelişmiş ve genişletildi. Kontrol Merkezi, Bluetooth veya Wi-Fi açıp kapamak, ses düzeyini ayarlamak veya ses seviyesini ayarlamak gibi hızlı görevleri yapmak için tek elden bir mağaza olarak tasarlandı. Ekran döndürme kilidini etkinleştirir.

Kontrol Merkezi, bir iPhone'da veya iPad'de ekranın altından hızla hızlıca kaydırdığınızda görüntülenir. IOS 10 ve önceki sürümlerinde Kontrol Merkezi iki veya daha fazla bölüme sahipti ve aralarında sola ve sağa hızlıca kaydırılabilirdi. İkinci bölmede müzik denetimleri (ses, çal / duraklat, AirPlay) düzenlenirken ilk bölmede parlaklık, Bluetooth, Wi-Fi, Uçak modu ve benzeri sistem denetimleri vardı.

IOS 11'de, Kontrol Merkezi her şeyi tek bir ekranda tutmak için yeniden tasarlandı. Bölmeler arasında ileri-geri gitmek zorunda kalmazsınız.

IOS 11'de Kontrol Merkezi nasıl özelleştirilir

iOS 11, Apple'ın mobil işletim sisteminin Control Center'daki özelliklerini kişiselleştirmenizi sağlayan ilk sürümüdür. İşte bunu yapmak için.

 1. Ayarlar uygulamasını başlatın.
 2. Ana listeden Kontrol Merkezi öğesine dokunun.
 3. Burada, Kontrol Merkezi'ne uygulamalardan erişime izin vermek için bir geçiş yapabilirsiniz. Kontrol Merkezi çok kullanırsanız, bunu açık tutmak isteyebilirsiniz. Aksi halde, Control Center'a erişmek ve hızlıca dolaşabilmeniz için önce her uygulamadan çıkmak ve Ana Ekran düğmesine basmanız gerekir.
 4. Ardından, Kontrolleri Özelleştir'i tıklayın.
 5. Bir sonraki ekranda, Kontrol Merkezi'ne ekleyebileceğiniz isteğe bağlı kontrollerin bir listesini görürsünüz. Birini dahili listeden kaldırmak için adının solundaki kırmızı eksi düğmesine dokunun.
 6. Diğer Kontroller listesinden bir kontrol eklemek için adının solundaki yeşil artı düğmesine dokunun.
 7. Düğmelerin sırasını değiştirmek için, her öğenin sağındaki hamburger simgesine dokunun ve basılı tutun ve ardından yeni bir konuma sürükleyin.
 8. Control Center hemen güncellenecek (dokunun veya herhangi bir şey için Kaydet düğmesi yok), bu yüzden düzende bir göz atmak için ekranın altından hızlıca kaydırabilir ve Kontrol Merkezi tam istediğiniz seviyeye gelene kadar daha fazla düzenleme yapabilirsiniz. .

IOS 11 Kontrol Merkezi'nde neler mevcut?

IOS 11'in yeni özelleştirilebilir Kontrol Merkezi'nde hangi kontrollerin ve düğmelerin bulunduğunu merak ediyor musunuz? Bazı denetimler yerleşik geliyor ve ve kaldırılamaz, diğerlerini istediğiniz gibi ekleyebilir, kaldırabilir veya yeniden düzenleyebilirsiniz.

Değiştirilemeyen Yerleşik Kontroller

 • Uçak Modu: Uçak ile seyahat ederken kapatmanız gereken Wi-Fi, Bluetooth ve hücresel veriyi devre dışı bırakır, ancak Wi-Fi ve Bluetooth'u manuel olarak tekrar açabilirsiniz. Düğme üzerinde bir uçak simgesi var ve açık olduğunda turuncu, devre dışı bırakıldığında ise gri renktedir.
 • Hücresel Veri: Bu düğmenin üzerinde bir anten vardır ve etkinleştirildiğinde yeşil renktedir. Cihazınızı yalnızca Wi-Fi ile bağlanacak şekilde sınırlamak için bunu kapatın.
 • Wi-Fi: Kablosuz özelliği etkinleştirildiğinde mavi, kapalı olduğunda gri renklidir.
 • Bluetooth: Bluetooth etkin olduğunda bu düğme mavi, kapalı olduğunda gri renkte.
 • AirDrop (gizli): Uçak modunda, Hücresel Veri, Wi-Fi ve Bluetooth düğmelerinden birine basılı tutarsanız, iki ek düğmeyle birlikte daha geniş bir menü görüntülenir. Biri AirDrop'ı açar ve kapatır. AirDrop açıkken, yakındaki iOS cihazlarından kablosuz olarak dosya gönderme ve alma işini yapabilirsiniz.
 • Kişisel Hotspot (gizli): Wi-Fi modülüne uzunca bastığınızda açığa çıkan diğer bir gizli düğme, cihazınızın hücresel bağlantısında piggyback kullanan bir Wi-Fi ağı oluşturan Kişisel Erişim Noktası'dır. Örneğin, iPhone'unuzla kişisel bir wifi ağı oluşturabilir, ardından Mac'inizle bu Wi-Fi ağına bağlanabilirsiniz.
 • Müzik Modülü: Cihazınızdaki bir uygulamada ses veya video oynatılıyorsa, Denetim Merkezi'ndeki müzik modülünde denetimler bulacaksınız. İlk gördüğünüz mini modül, Oynat / Duraklat, Geri ve İleri'yi ve oynatılan medyanın adı birlikte çeşitli düğmelere sahiptir. Bu modüle uzunca basarsanız, daha fazla kontrol sunmak üzere genişler. Ayrıca, bu sesi AirPlay denetimleri ile bir Apple TV veya AirPlay hoparlörlerine gönderebilir, oynatma boyunca ses seviyesini ayarlamak ve ilgili ses veya video uygulamasını başlatmak için içeriğin adına dokunabilirsiniz.
 • Döndürme Kilidi: Kindle veya Tweetbot gibi uygulamalar yatay moda geçmeye devam ederken, yatarken ve okumaya çalışırken ekran tekrar dönüyorsa, Kontrol Merkezi'ni açın ve döndürme kilit düğmesine dokunun. Bir kilit ve özellik etkinleştirildiğinde kırmızıya dönen bir ok var.
 • Rahatsız Etme: Cihazınızı, rahatsız etmeyin modunda bırakmak için bu düğmeye dokunun; bildirimler ekranınızın aydınlanmasını veya uykuda kalırken ses çıkarmasını önler. Rahatsız etmeyin modunda bazı kişileri istisnalar listesine eklemek isteyebilirsiniz, bunun için (örneğin, sık kullanılan kişilerinizden gelen çağrılara izin verebilirsiniz), Ayarlar> Rahatsız Etmeyin bölümünü ziyaret edin.
 • Ekran Aktarma: Ekranınızı yerel ağda AirPlay ile Apple TV'ye aktarmak için bu düğmeye dokunun.
 • Parlaklık: Parlaklık kontrolü dikey bir kaydırıcıdır. Parlaklığınızı artırmak için parmağınızı yukarı doğru hızlıca kaydırabilir veya azaltmak için parmağınızı aşağı doğru dokundurabilirsiniz. Konforlu bir ayar için komut simgesi çok küçükse, kaydırıcıyı, daha kolay bir şekilde tam ekran görüntüsüne genişletmek için sürgüye uzunca dokunun.
 • Ses seviyesi: Cihazınızın ana ses seviyesi kontrolü, parlaklık için kullanılan aynı sürgü modeli buradada bulunur. Tabii ki, her iOS cihazının yan tarafında donanım ses düğmeleri vardır, bu yüzden Kontrol Merkezi'ndeki ses seviyesi kaydırıcısını o kadar çok kullanamazsınız.

Eklenebilir, kaldırabilir veya yeniden düzenleyebileceğiniz isteğe bağlı kontroller

 • Ekran kaydı: Bu, iOS 11'te yepyeni bir özelliktir. Kaydet düğmesine dokunun; kırmızıya döner ve üçten geri sayar, böylece kayıttan önce Kontrol Merkezi'ni kapatmanız için yeterli zamanı sağlar. Sonra cihazınızda yaptığınız her şey bir video dosyası olarak kaydedilir. Durdurmak için Kontrol Merkezi'ni açın ve düğmeye tekrar dokunun veya Ana ekrana geri dönün, üst kısımdaki kırmızı "Ekran Kaydı İlerleme" başlığına ve açılan menüden Durdur'a dokunun. Video dosyası, Video galerisine kaydedilir; burada, daha fazla düzenleme yapmak için onu düzeltebilir, paylaşabilir veya hatta iMovie'ye gönderebilirsiniz.
 • Sürüş Sırasında Rahatsız Olmayın: Bu özellik de iOS 11'de yeni bir özelliktir. Bu özelliği etkinleştirdiğinizde iPhone'unuz sürüş halinde olduğunuzu bildirecek ve başladığınız andan gelene kadar telefon görüşmelerinizi, mesajlarınızı veya diğer bildirimlerinizi göstermeyecek. Bu şekilde daha güvenli araç kullanabilirsiniz. (Aracınızın stereo'suna bağlandığınızda otomatik olarak sürüş esnasında Rahatsız Etmeyin seçeneğine geçme veya hangi kişileri yanıtlayamayacağınız konusunda sizi bilgilendirmek için telefona nasıl otomatik olarak cevap vermesi gerektiği gibi daha fazla seçeneği görmek için Ayarlar> Rahatsız Etmeyin'e gidin).
 • Apple TV Uzaktan Kumandası: Dördüncü nesil Apple TV, Siri Remote'un işlevlerini taklit eden kendi uygulamasına sahiptir ve Control Center'a karşılık gelen bir düğme ekleyebilirsiniz.
 • El feneri: Klasik el feneri uygulaması, bunun ne kadar kullanışlı olduğunu herkes biliyor. Aynı düğmeye tekrar dokununcaya kadar yanık kalmaya devam eden cihazın arka kamera flaşını yakmak için bu düğmeye dokunun.
 • Zamanlayıcı: Siri'den sizin için zamanlayıcı ayarlamasını isteyebilirsiniz, kendiniz Saat uygulamasını açın veya Zamanlayıcı sekmesine saat uygulamasını açmak için Kontrol Merkezi'ndeki düğme.
 • Alarm: Saat uygulamasının Alarm sekmesiyle birlikte Kontrol Merkezi'ne bir kısayol düğmesi ekleyebilirsiniz.
 • Kronometre: Saat uygulamasının Kronometre sekmesinde Kontrol Merkezi'nde de bir düğme olabilir.
 • Kamera: Tahmin ettiğiniz gibi Kamera düğmesine basarak Kamera uygulamasını çalıştırın. Bu düğmeye uzunca basarsanız düğmenin ek işlevleri vardır: Selfie Alma, Video Kaydetme, Slo Mo Kaydetme ve Fotoğraf Alma kısayolları.
 • Ana Sayfa: HomeKit cihazınız varsa, Ana Sayfa düğmesini Kontrol Merkezinize ekleyin.
 • Düşük Güç Modu: Bu sadece iPhone içindir, ancak pil ömründen gerçekten tasarruf edebilirsiniz. IPhone'unuz, yüzde 20'lik bir pil ömrüne ulaştığınızda otomatik olarak Düşük Güç Modu'na geçmeyi ve tekrar % 10'luk bir paya sahip olmanızı önerir. (IPhone'unuzu yüzde 80'in üzerinde şarj ettiğinizde, Düşük Güç Modu otomatik olarak kapanır.) Ancak, Düşük Güç Modu düğmesini Control Center'a eklerseniz, istediğiniz zaman hızlıca açıp kapatabilirsiniz.
 • Hesap Makinesi: Hesap Makinesi uygulamasını bir klasörde saklayın, çünkü Kontrol Merkezi'ndeki bu düğme yalnızca bir dokunuşla herhangi bir yerden başlatmanıza izin verir.
 • Erişilebilirlik Kısayolları: VoiceOver, Akıllı Ters Dönüştürme ve Renk Filtreleri gibi erişilebilirlik özellikler. Düşük görüş gibi özürlü kişiler tarafından iOS cihazlarını daha kolay kullanılabilir hale getirmek üzere tasarlanmıştır. Erişilebilirlik Kısayolları düğmesi Kontrol Merkezi'ne getirir ancak daha fazla seçenek için Ayarlar> Erişilebilirlik'e giderek, Ana Ekran düğmesini üç kez tıklattığınızda görüntülenen Erişilebilirlik Kısayolları menüsünü de özelleştirebilirsiniz.
 • Kılavuzlu Erişim: Kılavuzlu Erişim modu, ekranın bazı bölümlerine, cihazın donanım düğmelerine ve daha fazlasına dokunmatik girişi devre dışı bırakabilir.
 • Büyüteç: Büyüteç kullanarak başka bir Erişilebilirlik özelliği, ekranın yalnızca bir bölümünü büyütmenizi sağlar. Web sitesinin türü çok küçükse Büyütücü yardımcı olabilir.
 • Metin Boyutu: Kontrol Merkezinizde ayrıca Metin Boyutu düğmesi olabilir. IOS sisteminde metnin boyutunu artırmanıza veya azaltmanıza olanak tanıyan bir kaydırıcıyı görüntülemek için dokunun. (Metin Boyutu denetimleri Ayarlar> Ekran ve Brigh'de de bulunur.
Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 592 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" IOS 11'de Kontrol Merkezi Nasıl Özelleştirilir? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere IOS 11'de Kontrol Merkezi Nasıl Özelleştirilir? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda IOS 11'de Kontrol Merkezi Nasıl Özelleştirilir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "