iOS 12 için 15 gizli özellik!

iOS 12 için 15 gizli özellik!

iOS 12 geldi ve iOS 11'den çok farklı görünür özellikler ile değil. Ancak, belirgin performans geliştirmelerinin, yeni ekran zamanının ve FaceTime çağrısının ötesinde birkaç özellik daha var - sadece nereye bakacağınızı bilmek durumundasınız. Bu yazıda, iOS 12 güncellemesini yükledikten sonra, hemen belli olmayan (veya gizli) veya bilinmeyen 15 tane iOS 12 özelliğini listeledik.

Henüz iOS 12'niz yoksa, indirmek ve yüklemek için iPhone veya iPad'inizde Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme'ye gidin.

1. Bildirim Kontrolü

En belirgin yeni iOS 12 özelliklerinden biri gruplandırılmış bildirimlerdir. Tek bir uygulamadan birden fazla bildirim alıyorsanız, artık her birini genişleten Daha Fazla Göster düğmesiyle iç içe geçmiş şekilde gösterilir. Ayarlar> Bildirimler'i ziyaret ederek, bir uygulamaya dokunarak ve ardından Bildirim Gruplaması'na dokunarak bu özelliği kapatabilirsiniz.

Ancak iOS 12'de bildirimleri özelleştirmenin daha kolay bir yolu vardır. Kilit ekranından, bir bildirim (veya bildirim grubu) üzerinde sola hızlıca kaydırın ve ardından Yönet'e dokunun. Bu, belirli uygulamaların bildirim tercihleri ​​için bir menü oluşturarak bunları tamamen devre dışı bırakmanıza veya uygulamayı bir süreliğine sessize almanıza olanak tanır.

Bu, kullandığınız bir uygulamadan aldatıcı bir bildirim alıyorsanız ve gelecekte tekrar görünmesini engellemek istiyorsanız özellikle kullanışlıdır.

2. Canlı Dinleme İşitme Modu
Bir çift AirPod veya Made for iPhone (MFi) işitme cihazınız varsa, dış dünyayı daha net duymak için Live Listen adlı bir özellik kullanabilirsiniz. İşitme zorluğu için yararlıdır, aynı zamanda müzik dinlerken veya bir podcast dinlerken dış dünyayla yeniden bağlantı kurmaya da çalışır.

Bu özelliği kullanmak için Ayarlar> Denetim Merkezi> Denetimleri Özelleştir'e gidin ve kısayollarınıza İşitme seçeneğini ekleyin. Şimdi Kontrol Merkezi'ni yukarı kaldırın (iPhone X veya üstü üzerindeki sağ üst köşeden aşağı doğru kaydırın); iPhone 8 veya daha önceki ekranın altından yukarı doğru kaydırın ve yeni İşitme simgesine dokunun.

AirPod'larınız veya MFi işitme cihazınız bağlıysa, Canlı Dinleme'yi etkinleştirmek için üzerine dokunun. Artık dış dünyayı dinleyebilmeli ve cihazınızın sesini buna göre ayarlayabilmelisiniz. Cihazınıza tekrar dokunarak devre dışı bırakın. Ne yazık ki,
bu normal Bluetooth kulaklıklarla çalışmaz.

3. AR ile Ölçüm Yapın

iOS 12, artırılmış gerçeklik kullanarak mesafeleri ölçmek için Apple'ın ARKit'ini kullanan Measure adlı iPhone'unuza yeni bir uygulama yükler. Arama çubuğunu ortaya çıkarmak ve arama yapmak için ana ekranda aşağı doğru çekerek hızlı bir şekilde bulun.

Önce iPhone'unuzu hareket ettirerek uygulamayı kalibre etmeniz gerekir. Bir kez hazırladıktan sonra, ekrandaki kontrolleri kullanarak noktadan noktaya ölçüm yapabilirsiniz ve sonra ekranın sağ tarafındaki deklanşör düğmesini kullanarak bir fotoğraf çekin.

Birden çok noktayı birbirine bağlayabilirsiniz ve uygulama belirli şekilleri algılar ve bunları sizin için ölçmeye çalışır. Bunların yalnızca kaba tahminler olduğunu, ancak yine de oldukça kullanışlı bir özellik olduğunu unutmayın. Bu, ayrıca, Seviye sekmesinde, cihazınızın açısını ölçmek için cihazınızın ivmeölçerini kullanan kullanışlı bir seviye aracı bulacağınız yerdir.

4. iPhone X Ekran Görüntüsü Onarımı

Bu, popüler bir istek olduğu için çok fazla bir özellik değil, ancak Apple sonunda iPhone X’un en büyük sorunlarından birini çözdü. Side düğmesi + Sesi kısaltma kısayolu nedeniyle,
Kilit ekranınızın yanlışlıkla ekran görüntüsünü iPhone X'e çekmek iOS 11'de çok yaygındı.

Şimdi iOS 12'de herhangi bir ekran görüntüsünü almak için iPhone X cihazınızın ekranı açık olmalıdır. Bu nedenle, kilit ekranınızın ekran görüntüsünü almak hala mümkündür, ancak bunu yapmak için telefonunuzu (Yüz Kimliği kullandığınızı varsayarak) tutmanız ve karşı karşıya kalmanız gerekir.

5. Yeni iPad Hareketleri

Apple'ın Ana Sayfa düğmesini tamamen kaldırmak istediği anlaşılıyor. Home düğmesinin çıkacağına olduğuna dair bir başka gösterge de iOS 12'nin iPad'deki hareketleri değiştirmesidir.

Kullanıcıların artık Ana ekrana erişmek için ekranın altından yukarı doğru kaydırmaları ve Kontrol Merkezi'ne erişmek için cihazın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırmaları gerekir.
Bunlar, iPhone X ve sonraki sürümlerde kullanılan ve aynı zamanda bir Ana Ekran düğmesinin de bulunmadığı aynı hareketlerdir.

6. Acil Servislerle Konum Paylaşımı

Tamamen pasif bir özellik: 911'i aradığınızda, iPhone'unuz, çağrıyı alan acil durum hizmetleriyle konumunuzu otomatik ve güvenli bir şekilde paylaşacaktır. Bu, başka ülkelerde de çalışıp çalışmadığını net değil, çünkü büyük ölçüde hangi teknolojinin acil durum müdahalesinin geçtiğine bağlı.

7. QR Kod Okuyucu Kısayolu

QR kodları 2012'de çıktı, ancak Apple Control Center'a bir QR kodu kısayolunu yeni ekledi. Ayarlar> Denetim Merkezi> Denetimleri Özelleştir'e gidin ve listenize Tarama QR Kodu kısayolunu ekleyin. Artık QR tarayıcısına doğrudan Control Center'dan erişebilirsiniz.

iOS, QR kodlarını Kamera uygulamasıyla bir süreliğine tarayabiliyor, bu yüzden bu kamera uygulamasının sadece bir başka kısayolu. Kısayolunu kullanmak yerine Ayarlar> Kamera'ya giderek kamera uygulamasında işlevselliği kapatabilirsiniz.

8. Face ID'ye Büyük İyileştirmeler

iPhone X veya daha yenisi varsa, artık Face ID'ye iki yüz ekleyebilirsiniz. Ayarlar> Yüz Kimliği ve Şifre Kodu'na gidin ve Alternatif Görünüm Oluştur'a dokunun. Bunu geçici bir görünüm eklemek için kullanabilir veya hatta şifrenizi zaten bilen eşiniz veya en iyi arkadaşınız için ikinci bir yüz ekleyebilirsiniz.

Face ID'deki bir diğer yararlı değişiklik, başarısız olduktan sonra görünümünüzü kilit ekranından yeniden taramaktır. Şifre kodunuzun yeniden taramasını istendiğinde ekranın altından hızlıca kaydırın.

9. Şifre Yöneticileri Artık Otomatik Doldurma Yapıyor

Apple’ın iCloud parola yönetimi her zaman kendini daha zor hissettirdi. iOS 12, üçüncü taraf şifre yöneticilerini daha önce hiç olmadığı kadar güçlü kılan yeni bir Şifre Yönetimi API'sı sunar.

Yani üçüncü parti 1Password ve LastPass gibi şifre yöneticileri artık Otomatik Doldurma şifresi bilgilerini QuickType kutusuyla paylaşabilir. Dolayısıyla, sık kullandığınız uygulamalara veya şifrelerinize giriş yaptığınızda, bu bilgileri uygulamayı açmak zorunda kalmadan şifre yöneticinizden doğrudan alabilirsiniz. Tercih ettiğiniz şifre yöneticiniz, önce yeni API’yi kullanmak için bir güncelleme gerektirir. Seçtiğiniz uygulamayla ilgili özelliği etkinleştirmek için Ayarlar> Şifreler ve Hesaplar> Otomatik Doldur Şifreleri'ne gidin.

10. 2FA Kodlarını Yapıştır

İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), hesaplarınızı güvence altına almanın önemli ve etkili bir yoludur. Bildiğiniz bir bilgi parçasını gerektirir ve artı olarak üzerinde sahip olduğunuz bir şey - genellikle akıllı telefonunuz. SMS yoluyla tek seferlik kodlar kullanarak, cihazınıza gönderilen kod ile hizmetleri doğrulayabilirsiniz.

iOS 12'de, mesajlarınız gelen tek seferlik kodlar için otomatik olarak taranır. Tespit edildiğinde, iOS, kodu otomatik olarak panoya kopyalar; böylece, bildirimi kontrol etmek veya Mesajlar uygulamasını ziyaret etmek zorunda kalmadan doğrulamak için yapıştır işlevini kullanmanız yeterlidir.

11. Geliştirilmiş Fotoğraflar Uygulaması

Fotoğraflar iOS 12'de de küçük bir düzeltme alıyor. Yeni For You sekmesi, ilginizi çekebilecek öğeleri önerir. Ayrıca, resimlerinizin çekildiği yerlerdeki veya konumlardaki kullanıcılara dayalı Paylaşım Önerilerini vurgulamaktadır.

Arama sekmesinde, bir yıl önce çektiğiniz fotoğrafları, geziler, konserler ve çeşitli mevsimler gibi kategorileri ve hatta koleksiyonunuzla alakalı yerleri görebileceğiniz Anları ve Kişileri bulabilirsiniz. Fotoğraflar ve Albümler sekmeleri temelde değişmez.

12. Sesli Notlar Revizyonu

Bu en heyecan verici uygulama olmayabilir, ancak artık kayıtlarınızı iCloud ile senkronize edebilirsiniz, böylece diğer cihazlarda ve masaüstünüzde görünürler.

Ayrıca, daha iyi düzenleme denetimleri ve kullanıcı arabirimi için bir revizyon var. Kaydı başlatmak için büyük kırmızı düğmeye basın, daha sonra düzenlemek, çoğaltmak veya başka bir yerde paylaşmak için üç noktaya dokunun.

13. Üçüncü Taraf CarPlay Navigasyonu

Apple CarPlay'i destekleyen bir arabanız varsa, artık doğrudan kontrol panelinizden üçüncü taraf navigasyon uygulamalarını kullanabilirsiniz. Daha önce navigasyon Apple Maps ile sınırlıydı ancak Google Haritalar, şimdi tam CarPlay entegrasyonuyla çalışmaya hazır.

Siri'yi gezinmek için kullanamazsınız, ancak uygulama zaten Google’ın ses teknolojisiyle entegrasyonu içerir. Google ayrıca ileri bir tarihte de kitle kaynaklı navigasyon uygulaması Waze'i CarPlay'e getiriyor.

14. Geliştirilmiş Rahatsız Etmeyin

Rahatsız Etmeyin, seçtiğiniz bildirimleri temel alarak gelen bildirimleri ve çağrıları yok sayan bir özelliktir. iOS 12 artık 3D Touch aracılığıyla gelişmiş DND modu getiriyor.

Bunları kullanmak için Kontrol Merkezi ve 3D'yi açın Rahatsız Etmeyin düğmesine dokunun. Cihazınızı bir saatliğine, veya daha fazla saatlere kadar veya geçerli konumunuzu terk edene kadar erteleyebilirsiniz. Doğrudan DND modu ayarlarına gitmek için Zaman Çizelgesine de dokunabilirsiniz.

15. Boşluk Çubuğunda İmleç Kontrolü

Eğer 3D Yazarken klavyeye dokunursanız, metin giriş alanı üzerinde sınırlı imleç kontrolü elde edersiniz. Şimdi bu özellik kullanmak daha da kolay. Daha eski cihazlarda bile. Sadece boşluk çubuğuna dokunup basılı tutun, aynı imleç kontrolüne sahip olursunuz.

En Çok Beğenilen ve En iyi 10 iOS 12 Özelliği
İlginizi Çekebilir

En Çok Beğenilen ve En iyi 10 iOS 12 Özelliği

iOS 12 Çıkış Tarihi, Haberler ve Özellikleri
İlginizi Çekebilir

iOS 12 Çıkış Tarihi, Haberler ve Özellikleri

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile