iOS 12'de Safari Önbelleği ve Geçmişi Nasıl Temizlenir

iOS 12'de Safari Önbelleği ve Geçmişi Nasıl Temizlenir

iPhone veya iPad'deki Safari, diğer tarayıcılarda olduğu gibi çalışır; site çerezleri ve görüntüler gibi belirli türdeki web içeriğini yerel olarak önbelleğe alır. Böylece, performansı arttırmayı amaçlar ve daha sonraki ziyaretlerde tercihlerinizi hatırlar. Bununla birlikte, geçmiş tarama verileriniz, özellikle cihazınızı başka biriyle paylaşıyorsanız gizliliğe engel teşkil edebilir.

iOS 12 Safari Önbelleği Temizle

Sadece bu değil, eski bir tarayıcı önbelleği de anormalliklere neden olabilir veya sitelerin yüklenmesini engelleyebilir. Sebepiniz ne olursa olsun, Safari tarayıcı önbelleğini ve geçmişini temizleme işlemi çok açık değildir. Nereye bakacağını bilmiyorsan, Safari’de bunu yapmanıza izin veren yerleşik bir ayar yoktur.

Ancak bunu biliyor ve gri renkli olan seçeneği bulursanız, bunun nasıl çözüleceğine dair ayrıntılı talimatlar burada yer almıştır.

Safari Önbelleğini Temizleme

Microsoft Edge gibi üçüncü taraf tarayıcılardan farklı olarak, Apple, Safari'yi özel bir Seçenekler panelini entegre etmek için hiçbir zaman çok çaba harcamamıştır. Ve iOS 12 güncellemesinde bile, bunlar küçük bir değişiklik göstermedi. Göz atma geçmişinizi silmek için, aslında oldukça saçma görünen iOS Ayarları uygulamasına girmeniz gerekir, ancak işletim sisteminin yerel uygulamalarıyla ne kadar sıkı bir şekilde birleştirildiğini göz önünde bulundurmanız belki de mantıklı olabilir.

 1. Ayarlar uygulamasını açın.
 2. Aşağı kaydırın ve ardından Safari etiketli seçeneğe dokunun.
 3. Bir kez daha, aşağı kaydırın ve Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle'ye dokunun.
 4. Pop-up kutusuna onay verin ve Temizle'ye dokunun. Safari, tarama verilerinizi ve geçmişinizi temizler.

Not: Safari, aynı iCloud hesabını kullanarak oturum açtığınız tüm diğer cihazlarda göz atma geçmişinizi de kaldırır. Ancak, site çerezleri gibi önbelleğe alınmış veriler yalnızca yukarıdaki adımları uyguladığınız aygıtta temizlenir.

Bireysel Site Verilerini Silme
Yapmak istediğiniz, yalnızca belirli bir siteye ait önbelleğe alınmış verileri kaldırmaksa bu biraz daha farklı bir işlem. Eski site verilerinin neden olduğu belirli sorunları giderirken oldukça yararlıdır. Ayrıca, işlem sırasında tüm Safari tarayıcı önbelleğinizi kaybetmeniz gerekmez.

 1. Ayarlar ekranında Safari'ye dokunduktan sonra, geçmişi aşağı doğru kaydırın - Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle seçeneğini işaretleyin - ve ardından Gelişmiş'e dokunun.
 2. Web Sitesi Verileri'ne dokunun.
 3. Siteye göre sınıflandırılmış tüm verileri bulursunuz. Bir öğeyi ekranın sağına kaydırın ve ardından beliren Sil seçeneğine dokunun.
 4. Önbelleğe alınmış verileri kaldırmak istediğiniz diğer siteler için tekrarlayın.

İpucu: Daha fazla site yüklemek için ekranın altındaki Tüm Siteleri Göster seçeneğini kullanın.

Safari Geçmişi ve Web Site Verilerini Silme

Bazı iOS cihazlarında Geçmişi Sil ve Web Sitesi Verileri seçeneklerini gri olarak bulabilirsiniz. Böylece tarama verilerinizi silmenizi önlerler. Ve bu, iOS 12 ile ilgili bir hata veya aksaklık değildir. İşletim sistemi tarafından uygulanan içerik kısıtlamaları nedeniyle ortaya çıkar ve seçeneği kullanmadan önce bunları kaldırmanızı gerektirir. Büyük olasılıkla, cihazınızı belirli sitelere gitmelerini engellemek için başkalarına teslim etmeden önce kendiniz yaptınız.

Ayrıca , iOS 11’den güncelleme yapıyorsanız, içerik kısıtlamalarını Ayarlar uygulamasının Genel bölümünde de bulamazsınız. iOS 12'den itibaren, artık Ekran Saati'nin bir parçası.

 1. Ayarlar uygulamasında, Ekran Saati'ne dokunun.
 2. İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları etiketli seçeneğe dokunun. Ekran Saati şifreniz (eski olarak Kısıtlamalar şifresi olarak bilinir) bulunduysanız, devam etmek için bu kodu girmeniz gerekir.
 3. İçerik Kısıtlamaları etiketli seçeneğe dokunun.
 4. Web İçeriği'ne dokunun.
 5. Yetişkin Web Sitelerini Sınırla veya Yalnızca İzin Verilen Web Sitelerini Etkinleştir seçeneklerini etkinleştirmelisiniz - büyük olasılıkla eskidir. Öyleyse, Sınırsız Erişim etiketli seçeneğe dokunun ve sonra tamamen geriye doğru gidin.
 6. Ayarlar uygulamasında Safari'ye tıkladığınızda, Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle seçeneğini artık gri görünmez.

Ekran Saati Şifresini Sıfırlama
Ekran Saati (Kısıtlamalar) şifrenizi hatırlamıyor musunuz? iOS cihazınızı iTunes yedeklemesiyle geri yüklemek için bir işlem yapmanız gerekir.

Böyle bir yedeğe erişiminiz yoksa, iPhone veya iPad'inizi geri yüklemeniz ve yeni bir cihaz olarak ayarlamanız gerekir. Açıkçası, işlemdeki tüm verileri kaybedersiniz.

Ekran Saati şifresini girmeden önce özel olarak oluşturmuş olabileceğiniz bir yedeği kullanmanız gerekir.

Bu nedenle, devam etmeden önce, yeni iCloud ve iTunes yedekleri oluşturmak, yerel olarak kaydedilmiş notları, belgeleri ve diğer veri biçimlerini manuel olarak başka bir cihaza veya bulutta depolamak vb. gibi gerekli önlemleri alın.

Uyarı: Sürece aşina değilseniz, bir uzmanın sizin için işi yapması için yerel Genius Bar'ı ziyaret edin.

İlk olarak bir Ekran Saati şifresi ayarlamadıysanız, Apple'ın Aile Paylaşımı özelliği tarafından uygulanan kısıtlamalar altında olabilirsiniz. Böyle bir durumda, aile düzenleyicinizden sizin için içerik kısıtlamalarını kaldırmasını istemek dışında yapabileceğiniz hiçbir şey yok!

İpucu: Özel moda geçmek için, sekme değiştiriciyi açın ve ardından Özel'e dokunun. Özel sekmeler, göz atma oturumunuzun sonunda önbelleğinizi ve geçmişinizi otomatik olarak temizlediklerinden özellikle faydalıdır. Elbette, herhangi bir içerik kısıtlamanız varsa bunları kullanamazsınız.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

İçeriklerimiz, reklamverenlerimiz sayesinde size ücretsiz olarak sunuluyor. İçeriğimizin keyfini çıkarmaya devam etmek için lütfen reklam engelleyicinizi bu site için kapatın.

Reklam Engelleyiciyi Kapattım Bu uyarıyı kapat Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için reklam engelleyicinizi nasıl devre dışı bırakabilirsiniz:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst köşesindeki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • Aşağıdaki adreste reklamları engelle seçeneğini kapatın.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için Tazele butonuna tıklayın.
Firefox Reklam Engelleme
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" devrede olduğu için adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilirsiniz.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızdaki Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery 6.0 altındaki versiyonlarında "Beyaz liste", 6.0 versiyonunda "Güvenilir site" olarak işaretleyin.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızdaki Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Geçerli web sitesini beyaz listeye alan menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • Daha sonra bu yardım kutusunu kapatın.