iOS 14, Apple'ın şimdiye kadarki en akıllı yazılımı nasıl olacak?

iOS 14, Apple'ın şimdiye kadarki en akıllı yazılımı nasıl olacak?

/ Okuma süresi: 7 dk, 41 sn / Yorum (0)
A A A

Bunu daha önce burada defalarca tekrarladık, ancak gelecekteki herhangi bir iPhone için söylenebilecek birkaç gerçek var: En hızlı işlemciye, en iyi kameraya ve başka bir iPhone'da elde edemediğiniz en az bir benzersiz özelliğe sahip olacak.

2020'de yılında bunlar zaten olacak, doğrudur. Fakat şimdi listeye bir öğe eklemenin zamanı geldi: zeka.

İşlemci gücü ve üstün optik özellikleri kadar önemli olan şey şu an gelecekteki iPhone'larda ve iOS'larda makine öğrenimi, yapay zeka ve kişiselleştirme olacaktır.

Öyle ki Apple'ın bilhassa AI için yeni bir iPhone çipi tasarladığı bildirildi. Bu yalnızca gelecekteki ilerlemeleri sağlamaya yardımcı olmaz, Apple'ın kişiselleştirilmiş kişisel özelliklerini cihaz üzerinde tutma tercihi doğrultusunda kullanıcı gizliliğini korurken bunu yapar;

Şimdiye kadarki en akıllı Siri

Tüm bu ilave AI işleme gücünün bariz bir çıkış noktası, uzun süredir Apple'ın AI çabalarının kalbi olan Siri'dir. IOS 14 ile Siri, yalnızca her zamankinden daha akıllı ve güçlü olmakla kalmayıp, asistan'ın Apple'ın tüm işletim sisteminde önemli bir rol oynayacak.

IOS 11'de "Type to Siri" nin ortaya çıkması - şu an bir erişilebilirlik ayarı - Apple'ın daha fazla metin tabanlı Siri etkileşimi için zemin hazırladığını göstermektedir. Bu Mesajlar (Google Asistan) veya (daha az ihtimalle) özel bir Siri uygulaması aracılığıyla gerçekleştirilebilir. Her iki durumda da, bu, Siri'nin yardımcı yetenekleri için ilginç olanaklar açıyor.

siri

Sadece Siri'den bir şey hatırlatmasını istemek yerine takip etmek istediğiniz şeylerin yardımcı fotoğraflarını veya metin notlarını gönderebilirsiniz. SIri, bu kanalı, sizin hakkınızda zaten bildiklerini ve Haritalar, Posta ve Takvim gibi Apple'ın yerel uygulamalarından gelen bilgileri temel alarak, bilmen gereken bilgileri proaktif bir şekilde göndermek için bile kullanabilir.

Tıpkı Google mevcut trafik koşullarına dayanarak işe ne zaman çıkmanız gerektiğine ilişkin hatırlatıcılar gönderebildiği gibi, Siri, Apple'ın uygulamalarından elde edilen verilere dayanarak gününüz hakkında hatırlatıcı bilgiler sunabilir. Takvim hatırlatıcılarının yanı sıra Mail'e (VIP kişilerden gelen mesajları yanıtlamanızı hatırlatan), Fotoğraflar (geçen hafta sonu parti fotoğraflarını arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın!) Ve günlük alarmları (Siri otomatik olarak alarmları açabilir veya Kapanış takviminize bağlı olarak).

Bu şekilde, Siri'nin, yalnızca bazen yardımcı olursa "asistanlar" yeteneğine sahip olmasından, telefonunuzu nasıl kullandığınızın neredeyse her yönünü hassas bir şekilde yöneten süper akıllı bir güce dönüştürdüğünü görmek güzel olur.

Her şey kişiselleştirildi

IOS'un gelecek sürümlerinin daha akıllı olacağı tek şey Siri değil. Yapay zeka, basit görevlerin bile kişiselleştirmenin yeni seviyelerine ulaşacağı pek çok açıdan tüm sisteme nüfuz edecektir.

Şimdi bile bunun küçük işaretleri var. Spotlight Arama, son alışkanlıklarınızı temel alan dört veya sekiz "Siri Uygulama Önerisi" öneriyor (yine bu özelliğin şimdi bile Siri'nin adının söylediğini taşıdığı gerçeği). Ancak bu özellik, Apple'ın gerçekten planladığı şey için sadece bir ısınma.

IOS 14'e göre, yalnızca Spotlight Arama'daki uygulamaları önermek yerine, iOS, her an hangi uygulamaların ve işlemlerin önünüze konulduğunun belirlenmesinde çok daha aktif bir rol alabilir.

ios

Bu, ana ekranınızın tamamının büyük bölümlerini değiştirebilir. Bu alan için manuel olarak seçtiğiniz bir uygulamalar ızgarası yerine iOS, o an kullanmak isteyeceğiniz şeyleri temel alarak bazı uygulamaları otomatik olarak önünüzden kaldıracaktır.

Benzer şekilde, telefonunuzdaki belirli ayarlar, bulunduğunuz yere ve yaptığınız işe göre otomatik olarak (seçtiğiniz takdirde) değişebilir. Bunun bir erken belirtisi, Apple'ın iOS 11 ile birlikte gönderilen Sürüş sırasında Rahatsız Etmeyin özelliğidir. Ancak, eğer iOS, ofisine girdiğinizde otomatik olarak Rahatsız Etme'ye geçebilirse, bir film girdiğinizde sessiz moda geçebilir. Tiyatro ya da sessiz bildirimlerini gün ışığının belirli saatlerinde duydunuz mu?

Bu kişiselleştirme seviyesi de ana ekranın ötesine geçecektir. Apple'ın kendi uygulamalarının çoğu - Telefon, Posta, Mesajlar, Haritalar - içeriğe dayalı olacaktır. Telefon uygulamasını açın ve önceki alışkanlıklarınızı temel alan bir kaç öneri görürsünüz. Posta veya İletiler'de yeni bir ileti başlatıp önerilen alıcıların bir listesini görün.

Bu bazıları için gizlilik kaygılarını arttıracaktır, bu nedenle Apple, Siri önerilerinde uygulama bazında önerilen uygulamaları devre dışı bırakmaya izin verdiği ölçüde, bu özelliklerin çoğunu da devre dışı bırakabilirsiniz.

Apple'ın kendi uygulamaları bir yana, akıllı önerileri de hisse senetlerine kadar uzanacak. Paylaştığınız şey - bir fotoğraf, bir bağlantı veya video - paylaşım belgesi, önceki davranışınıza dayalı uygulamaları önerir.

Geliştiriciler ne olacak?

Tam olarak bu değişikliklerin geliştiriciler için ne anlama geleceği açık değil. Apple muhtemelen Siri'yi gittikçe daha fazla sayıda geliştiriciye açmaya ve asistanının üçüncü taraflar için olan yeteneklerinin çoğunu açmaya devam edecektir.

IOS 14'e göre, üçüncü taraf geliştiricilerin Apple'ın belirli türdeki uygulamalara sahip bazı geliştiricilerin SiriKit aracılığıyla Siri'ye erişebilmesi için gereksinimlerinin artık üzerinde durulmamalı. Bunun yerine, bu çerçeve, Siri ve üçüncü parti geliştiricilerin birbirleriyle nasıl entegre oldukları açısından daha fazla esneklik sağlayacaktır.

Olası olan şey, Apple'ın geniş miktarda kişiselleştirme verilerini geliştiriciler tarafından kullanılabilir hale getirmesi. Siri'nin sihirli yeni öngörü gücünün, belki de Apple'ın kendi rekabet eden bir hizmetine sahip olmadığı durumlarda Apple dışı uygulamalarla oynamasını beklemeyin hoş.

Siri, takviminizi okuyabilir, bir sonraki randevuyu tespit eder ve bir araba çağırma hizmeti başlatabilir ancak tüm randevularınız Google Takvim'de veya başka bir rakip serviste bulunuyorsa fazla beklemeyin.

IOS'un başka yerlerinde, Apple, Mesajlar'daki üçüncü taraf uygulamalarını iyileştirir. Geliştiriciler, bugün sahip olduğumuz tıknaz, çoğunlukla dikkat çekmeyen, mesajlaşma uygulamaları yerine, aslında çıkartmalar veya fotoğraflar göndermenin yanında bir şeyler yapan uygulama entegrasyonları oluşturabilecek.

AI ne olursa olsun oluyor

Üç yıllık yazılım geliştirmelerini önermek, pek çok açıdan, donanım öngörmeyi zorlaştırıyor. Yonga setlerinin kuşakları arasında düz bir çizgiyi çizmek daha da kolay; bu, gelecekteki Aİ ilerlemelerini veya henüz hayal bile edemeyeceğiniz yazılım özelliklerini tahmin etmek için.

Öyle olsa bile, makine öğrenimi ve yapay zeka gelişmelerinin, geleceğin yazılımını kullanacak güçler olduğu sanayiye birazcık dikkat eden herkes için çok açıktır; zira bilgisayar gücünün artması son birkaç yıldır süren yenilik.

Bu değişikliklerin bazılarını en iyi halde gereksiz bulmaya ya da en kötü ihtimalle gizlilik risklerine bakmak kolay olsa da, bu değişikliklerin ve düşünmeye başlamadığımız diğer şeylerin düşündüğümüzden daha hızlı yaklaştığını inkar etmeye gerek yok.

2020 sadece üç yıl uzakta ancak IOS 14, şimdiye kadar gördüğümüz her şeyden daha açık olacak.

Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 689 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" iOS 14, Apple'ın şimdiye kadarki en akıllı yazılımı nasıl olacak? konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere iOS 14, Apple'ın şimdiye kadarki en akıllı yazılımı nasıl olacak? ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda iOS 14, Apple'ın şimdiye kadarki en akıllı yazılımı nasıl olacak? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

Adblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
Firefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
Ghostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.