iPhone Ekran Kaydı Nasıl Yapılır?

iPhone Ekran Kaydı Nasıl Yapılır?

iPhone Ekran Videosu Çekme veya Ekran Kaydetme Nasıl Yapılır?

Image from rawpixel.com

iPhone ekranınızı kaydetmeniz için çeşitli nedenle olabilir. Bir arkadaşınıza, iPhone'da bir şeyin nasıl yapılacağını göstermek için ekranınızı kaydedebilirsiniz. Belki de iOS için kısa video eğitimleri yayınladığınız bir blogunuz vardır. Veya kendi YouTube kanalınızı iPhone ile nasıl yapılır videoları ile dolu olarak başlatmak istiyorsunuz.

Durum ne olursa olsun, iOS'ta ekran kaydı oluşturmak artık hiç olmadığı kadar kolay. Birkaç iPhone ekran kaydedici uygulamasının yanı sıra yerleşik bir araçla iPhone ekranınızı nasıl kaydedeceğiniz konusunda size rehberlik edeceğiz.

iOS 11 ve iOS 12'de Ekran Kaydı Nasıl Yapılır

iOS 11'deki yeni özelliklerden biri, ekranınızı kaydetmenize olanak tanıyan kullanışlı ve yeni bir araçtır. Bu aracın kullanımı da çok kolaydır ve ücretsizdir.

iOS Ekran Kayıt Aracını Etkinleştirme

iOS'ta ekran kayıt aracını kullanmak için önce onu Denetim Merkezinizde etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için:

  • Ayarlar'ı açın ve Denetim Merkezi'ni seçin.
  • Denetimleri Özelleştir'e dokunun.
  • Daha Fazla Kontrol için aşağı kaydırın ve Ekran Kaydı öğesini görün. Öğeye dokunun ve Dahil Et başlığının altındaki alana sürükleyin.

iOS Ekran Kayıt Aracını Etkinleştirme

iOS'ta Ekran Kaydınızı Başlatın

  1. Denetim Merkez'ini açın. Bir iPhone X veya daha yenisinde, bunu yapmak için ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın. Önceki modellerde, ekranınızın altından yukarı kaydırın.
  2. Ekran Kaydı düğmesine dokunun, telefonunuz kaydetmeye başlamadan önce üç saniyelik bir geri sayım göreceksiniz. Bu, ekranınızı hazırlamanız için zaman kazandırır.
  3. Ekranınızı kaydederken sesleri de yakalamak istiyorsanız, düğmeye uzun basın ve ardından açmak için Mikrofon Kapalı simgesine dokunun.
  4. Kayıt yaparken, ekranınızın üstündeki çubuk kırmızı olacaktır.

iOS'ta Ekran Kaydınızı Durdurun

Kaydı durdurmak için üstteki kırmızı çubuğa dokunabilir ve Durdur düğmesine dokunarak kaydı bitirmek istediğinizi onaylayabilirsiniz. Alternatif olarak, yine Denetim Merkezindeki Ekran Kaydı düğmesine dokunabilirsiniz.
Kaydı durdurduğunuzda, ekran kaydının Fotoğraflar uygulamanıza kaydedildiğine dair bir bildirim görürsünüz.

iOS'ta Ekran Kaydınızı Durdurun

İlginizi
çekebilir
Ekran Kaydı için 3 Ücretsiz Program

iPhone Ekran Kaydedici Uygulamaları Nasıl Kullanılır

iOS ile birlikte gelen ekran kayıt aracı yeterince iyi çalışıyor olsa da, ek özellikler sunan bir üçüncü taraf uygulamayı denemek isteyebilirsiniz. Seçilebilecek birçok uygulama var, ancak bu üçü ücretsizdir ve kullanımı kolaydır.

1. TechSmith Capture

Bilgisayar ekranı çekimlerinde Snagit kullanıyorsanız, iPhone ve iPad için TechSmith Capture'ı beğeneceksiniz.

TechSmith Capture

Bir kayda başlamak için uygulamanın üstündeki kırmızı düğmeye dokunun ve ardından bir sonraki ekranda Start Broadcast (Yayını Başlat) seçin. İsterseniz, ses kaydı yapmak için mikrofonu da açabilirsiniz.

iOS'taki yerel araç gibi, ekranınızın üstündeki çubuk da kayıt sırasında kırmızı renkle gösterilir. Kaydı durdurmak için, o kırmızı çubuğa dokunun ve Stop (Durdur) seçeneğini seçin. Ekran kaydınızın kaydedildiğine dair bir bildirim göreceksiniz.

Uygulamayı açtığında, istersen paylaşabileceğin bir kayıt göreceksiniz. Camtasia, Snagit, TechSmith Relay veya cihazınızın paylaşım seçeneklerinden birini seçin. Bilgisayarınızda Snagit yüklüyse, Snagit'e paylaşım seçeneği kullanışlıdır.

2. Record it! Screen Recorder

Record it! Screen Recorder, App Store'dan bir başka iyi seçenek. Bu uygulama TechSmith Capture ile neredeyse aynı şekilde çalışıyor.

Record it! Screen Recorder

Bir kaydı başlatmak için, kırmızı düğmeye dokunun ve ardından bir sonraki ekranda Start Broadcast (Yayını Başlat) seçin. Yine, ses de kaydetmek isterseniz, mikrofonu açabilirsiniz. Ekranın üstündeki çubuk kayıt sırasında kırmızı olacaktır. Kaydınızı sonlandırmak için kırmızı çubuğa dokunun ve Durdur seçeneğini seçin. Ekran kaydınızın kaydedildiğine dair bir uyarı göreceksiniz.

Kaydınızı görüntülemek için uygulamayı açın. Oradan, Film Rulonuzu, YouTube'la veya cihazınızın paylaşım seçeneklerinden birini paylaşabilirsiniz. Record it! ayrıca, kayıtlarınızı kırpmanız, tuval boyutunu değiştirmeniz, arka plan rengini eklemeniz ve daha fazlası için hoş bir video düzenleyici sunar.

3. DU Recorder

Diğer bir iPhone ekran kaydedici uygulama DU Recorder. Bu uygulama, yukarıdaki iki ekran kaydı uygulaması ile aynı şekilde çalışır. Ancak, DU Recorder ile, kayıtlarınızı Fotoğraflarınıza kaydetmek istiyorsanız, Record to Local Device (Yerel Depolamaya Kaydet) öğesine dokunarak kayda başlayabilirsiniz. Sonra Start Recording (Kaydı Başlat) dokunun, DU Recorder'i seçin ve Start Broadcast (Yayını Başlat) seçin.

DU Recorder

Diğerleri gibi ekranınızın üstündeki kırmızı çubukla karşılaşacaksınız. Kaydınızı durdurmak için kırmızı çubuğa ve ardından onaylamak için Stop (Durdur) düğmesine dokunun. Kaydınızın Fotoğraflarınıza kaydedildiğine dair bir bildirim göreceksiniz.

DU Recorder, YouTube, Facebook ve Twitch'e canlı yayın dahil olmak üzere, ek özellikler de sunar. Ayrıca kırpmak, metin veya müzik eklemek ve kayıtlarınızı kırpmak için videoları uygulamanın içinden de düzenleyebilirsiniz.

İlginizi
çekebilir
En İyi Ücretsiz Ekran Kayıt Programları

Ogznet.com