iOS için Chrome'da Reklamları Engelleme

iOS için Chrome'da Reklamları Engelleme

iOS'ta Google'ın tarayıcısı oldukça iyi bir performansa sahiptir, kişisel bilgilerinizi sorunsuz bir şekilde senkronize eder ve hem eğlenceli hem de kullanımı kolay bir arayüze sahiptir. Ancak Chrome’un reklamları engelleme konusundaki yetersizliği her zaman sıkıntı olur. Reklam engelleyici olmadan normal bir deneyime izin vermeyecek reklam siteleri için Safari'ye geri dönmek zorunda kalırsınız.

iOS Chrome Reklamları Engelle

AdGuard DNS Çözümü

Geçici çözüm, AdGuard adlı popüler bir reklam engelleme hizmetinin alan adı sistemi (DNS) sunucularını kullanmayı içerir. Aşırı teknik bir şey gerektirmez - AdGuard DNS'yi internet bağlantınızla kurun ve büyük reklam sunum platformlarıyla ilgili IP adresleri ve izleyicileri filtreleyebilirsiniz.

AdGuard DNS'yi internet bağlantınıza uygulamanız yeterlidir ve büyük reklam sunum platformlarıyla ilgili IP adresleri ve izleyicileri filtrelersiniz.

Ama bir sıkıntı var. iPhone veya iPad'inizde AdGuard DNS sunucularını kurmak, yalnızca Chrome'da değil, diğer tüm uygulamalarda da reklamları engeller. Bunu, sistem genelinde bir reklam engelleyicisine benzer bir şey olarak düşünebilirsiniz. Bu nedenle, ücretsiz oyunlar gibi belirli uygulamaların, reklam sunma konusunda yetersizlikleri nedeniyle düzgün çalışmadığı halde, DNS sunucularını sıfırlamayı düşünmeniz gerektiğine şaşırmayın.

Başka bir sorun var - iOS yalnızca Wi-Fi bağlantıları için DNS sunucularını yapılandırmanıza izin veriyor. Ve hatta o zaman, aynı hotspot'a yeniden katıldığınızda tekrar tekrar olmasa da, katılacağınız her Wi-Fi bağlantısı için bunu manuel olarak yapmanız gerekir. Öyleyse, hücresel veride gezinirken reklamları engelleme nasıl olacak?

iOS yalnızca Wi-Fi bağlantıları için DNS sunucularını yapılandırmanıza izin verir.

Sınırlamayı aşmak için hücresel veri için varsayılan DNS ayarlarını geçersiz kılan bir alternatif DNSCloak adlı bir uygulama. Hem Wi-Fi hem de hücresel ağlarda tamamen reklamlardan kurtulmak için kullanabileceğiniz yerleşik bir AdGuard DNS sunucu profiline sahiptir.

iOS'ta Wi-fi Ağlarına Bağlıyken Reklamları Engelleme

iOS, herhangi bir Wi-Fi bağlantısı için DNS sunucularını kolayca değiştirmenize izin verir. Ancak daha önce de belirttiğim gibi, yeni bir Wi-Fi etkin noktasına her bağlandığınızda bunu uygulamanız gerekir - DNS sunucularını yapılandırdıktan sonra, cihaz aynı hotspot'a her bağlandığınızda bu ayarları kullanır.

Aşağıdaki adımlar, bir Wi-Fi bağlantısındaki reklamları engellemek için gereken süreç boyunca size yol gösterir.

1. Adım: iOS Ayarları uygulamasında Kablosuz'a dokunun. Ardından, bağlı Wi-Fi ağının yanındaki i-şeklindeki sembole dokunun.

2. Adım: DNS'yi Yapılandır etiketli seçeneğe dokunun.

3. Adım: El ile öğesine dokunun ve Wi-Fi bağlantınızın mevcut DNS sunucularını kaldırın. 

Not:  Daha sonra ihtiyaç duymanız halinde mevcut DNS sunucularının ekran görüntüsünü almayı düşünün. Ancak, bağlantıyı unutmayı ve varsayılan DNS sunucularına otomatik olarak geri dönmek için yeniden bağlanmayı da tercih edebilirsiniz.

Adım 4:  Aşağıdaki AdGuard DNS sunucularını iki ayrı yuvaya yerleştirin ve Kaydet'e dokunun.

176.103.130.130

176.103.130.131

Bu kadar. Artık Chrome'a ​​gitme, herhangi bir siteyi girme ve reklamsız bir deneyimin keyfini çıkarma zamanı. AdGuard DNS sunucularını kullanırken birkaç pop-up sekmesiyle karşılaşmak dışında, hemen her reklamı engellediler.

DNSCloak ile Reklamları Engelleme

DNSCloak, DNS sahteciliğini önleme yeteneği sunan tamamen ücretsiz bir uygulama. Daha basit bir ifadeyle, DNSCloak bağlandığınız sunuculara gelen ve bunlardan gelen yanıtlarda değişiklik yapılmadığını doğrular. Uygulama bunu sanal özel ağ (VPN) profili kullanarak gerçekleştirir.

Özellikle de ücretsiz olan VPN'ler gizlilikle ilgili belirli riskler taşıyabilir. Ancak görünüşe göre, uygulamanın iPhone veya iPad'inize bağlantı isteklerini geri gönderen ve bunları yerel olarak çözen sahte bir VPN kullanıyor. Bu nedenle, güvenlik açısından çok endişelenmemelisiniz. Ancak, ihtiyati tedbir olarak hassas verilerle uğraşırken DNSCloak kullanmaktan kaçınmanızı tavsiye ederim.

DNSClock, iPhone veya iPad'inize bağlantı isteklerini geri gönderen ve bunları yerel olarak çözen sahte bir VPN kullanıyor

Ne olursa olsun, DNSCloak'ı özel kılan, sistem genelinde blokajı mümkün kılan önceden oluşturulmuş bir AdGuard DNS profilinin dahil edilmesidir. Ve kukla VPN profili aracılığıyla tüm bağlantı isteklerini hunileştirmesi sayesinde. Uygulama, Wi-Fi bağlantılarındaki reklamları değil, aynı zamanda hücresel verileri de engeller. Bu, Chrome kullanıcıları için iyi bir haber.

Aşağıdaki adımlar, DNSCloak kullanarak AdGuard DNS sunucularıyla reklamları engelleme konusunda size yol gösterir.

Adım 1: App Store'dan DNSCloak'ı indirin ve yükleyin.

Adım 2: DNSCloak'ı başlatın. Uygulamanın ana ekranında listelenen DNS filtrelerinin bir listesini görmelisiniz. Etiketli bir adguard-dns'e ve ardından Bu Sunucuyu Kullan'a dokunun.

3. Adım:  Açılan menüde İzin Ver'e dokunun.

4. Adım:  Yeni VPN yapılandırmasını doğrulamak için Touch ID veya Face ID kullanın.

Artık hem hücresel veri hem de Wi-Fi üzerinde herhangi bir reklamla karşılaşmadan Chrome'da gezinebilirsiniz. Aynı şeyin diğer uygulamalar için de geçerli olduğunu unutmayın.

Not: AdGuard DNS filtresini devre dışı bırakmak için adguard-dns altında Bu Sunucuyu Kullanmayı Durdur'a dokunun.
Sörf yaparken aktif olarak DNSCloack kullandığınızı bilmek istiyorsanız, DNSCloak Ayarları panelinden Show VPN Icon'u açın. Bu, VPN simgesinin iPhone veya iPad'inizin durum çubuğunda görünmesini sağlar.

Reklamları oldukça kolay bir şekilde engellemek için DNSCloak'ı kullanabilmenize rağmen, gizliliğinizin çok önemli olduğu durumlar için yukarıda ele alınan manuel çözümü kullanmayı düşünün. Günün sonunda, ücretsiz bir uygulamaya, iddia ettiği şeyden bağımsız olarak, gerçekten çok güvenemezsiniz. Ama hücresel veri söz konusu olduğunda, bu DNSCloak ya da hiçbir şey.

Android ve iOS için Cloudflare DNS Uygulaması Çıktı
İlginizi Çekebilir

Android ve iOS için Cloudflare DNS Uygulaması Çıktı

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile