iPhone Güncelleme ve Yedekleme Nasıl Yapılır

iPhone Güncelleme ve Yedekleme Nasıl Yapılır

iPhone'unuzu güncellemeniz gerekiyorsa, doğru yere geldiniz. iOS'taki her şey gibi iPhone'unuzu güncel tutmak oldukça kolaydır. iPhone'unuzla nasıl çalışmayı tercih ettiğine bağlı olarak, telefonunuzu ve uygulamalarınızı yedeklemenin birkaç yolu vardır. İhtiyacınız olan şeyi, özellikle iOS'u güncellemenin zamanı geldiğinde size göstereceğiz.

Başlamadan Önce: Temizleyin ve Yedekleyin
Şimdi eski dosyaları iPhone'unuzdan temizlemek için çok iyi bir zaman. Bu, yedekleme ve güncelleme yüklemenizin daha hızlı tamamlanmasını sağlar.

Ayarlar > Genel > iPhone depolama alanını ziyaret ederek işe başlayabilirsiniz. Burada, telefonunuz kısa sürede çok miktarda alanı temizlemek için birkaç eylem önerecektir. Fotoğraf, uygulama ve diğer karmaşayı temizleme konusunda daha fazla ayrıntı için iPhone’unuzun depolama alanını yönetme kılavuzumuza göz atın.

Herhangi bir değişiklik yapmadan önce bir yedeklemeye ihtiyacınız var. iPhone'unuzu yedeklemenin iki yolu vardır: iCloud veya iTunes'u kullanma.

1. iCloud ile Yedekleme

Daha fazla iCloud depolama alanı için ödeme yapmadıkça, telefonunuzu iCloud'a yedeklemek çoğu insan için uygun bir seçenek değildir. Apple, yalnızca 5 GB'lık ücretsiz iCloud alanı sağlar; bu, telefonunuzdakilerden çok daha azdır.

iCloud fiyatlandırma sayfasına göz atın ve 50 GB, 200GB veya 2TB alanlar için ödeme planlarına göz atın. Daha büyük iki planı, ekstra iCloud depolama için en iyi kullanımlardan biri olan aile üyeleriyle de paylaşabilirsiniz.

iCloud yedeklemeyi açmak için iPhone'unuzdaki Ayarları açın. Hesap yönetiminizi açmak için en üstteki adınıza dokunun, ardından iCloud'u seçin. iCloud Kullanan Uygulamalar bölümünün altında, iCloud Yedekleme'ye dokunun.
Etkinleştirmek için kaydırıcıyı kaydırın; bir açılır pencere, telefonunuzun artık iTunes ile otomatik olarak senkronize olmayacağı konusunda sizi uyaracaktır. Bundan sonra, Şimdi Yedekle'ye dokunun. Bir ilerleme çubuğu, ne kadar beklemeniz gerektiğini size söyler.

Bu tamamlandığında, sonraki adımlara geçebilirsiniz. Geçmişte iCloud yedeklerini zaten açtıysanız, iCloud'un devam etmeden önce verilerinizin son kopyasına sahip olduğundan emin olmak için Şimdi Yedekle'ye dokunabilirsiniz.

2. iTunes'a Yedekleme

iTunes'a yedekleme yapmak çok fazla kurulum gerektirmez. Telefonunuzu bilgisayarınıza takın ve otomatik olarak açılmazsa iTunes'u başlatın. Bu cihazı ilk kez iTunes'a bağladıysanız, bilgisayara güvenmek ve şifrenizi girmek için telefonunuzda bir uyarı görmeniz gerekir.

Araç çubuğunda cihaz düğmesinin görünmesini bekleyin (Müzik açılır menüsünün yanında sol üstte). iTunes'daki ana cihaz sayfasına gitmek için bu düğmeyi seçin (telefonunuzun adını da en üstte tıklamanız gerekebilir). Cihaz sayfasındaki ikinci tablo Yedeklemelerdir. Sol tarafta otomatik yedekleme için iki seçenek vardır: iCloud ve bu bilgisayar. iPhone'unuzu her taktığınızda yedeklediğinizden emin olmak için "Bu bilgisayarı" seçin.

Aşağıdaki Seçenekler tablosunda bu iPhone ile Wi-Fi üzerinden Senkronizasyon seçeneğini işaretlerseniz, telefonunuz prize takıldığında yedeklenir.
Yedeklemenizin tüm şifrelerinizi ve hesaplarınızı içermesini istiyorsanız, iPhone yedeklemesini Şifrele'yi seçip bunun için bir şifre belirlemeniz gerekir. Bu ekstra bir adım, ancak telefonunuzu geri yüklemeniz gerektiğinde size zaman kazandırır.

Verileri telefonunuza veya telefonunuzdan aktarmanız gerekiyorsa, pencerenin altındaki Senkronizasyon'u tıklayın; aksi halde sadece Şimdi Yedekle'yi tıklayın. (iPhone'unuzdaki ayarlarda herhangi bir değişiklik yaptıysanız, bunları güncellemek için Eşitle'yi tıklamanız gerekir.)

Over-the-Air vs Kablolu Güncellemeler

iPhone'unuzda bir güncellemenin uygulanıp uygulanmayacağına veya iTunes'u kullanıp kullanmayacağınıza karar vermek, birkaç faktöre bağlıdır. İlk ve en önemli detay telefonunuzda güncellenme için yeterli boş alan olması. iPhone'unuzda yer açmak için alan açarken, bunun yerine iTunes'u kullanmak çok daha kolay olur.

Başka detaylar da var. Kablosuz ağa bağlanmadığınız sürece telefonunuz güncellemeyi indirmeye başlamaz. Ayrıca, pil düzeyiniz yüzde 50'nin üzerinde olmalı veya iOS güncellemeden önce prize bağlanmanızı ister.

İphone'unuzla over-the-air (OTA) güncellenmesi uygundur, ancak yine de bir ”yerinde" yükseltmedir. Herhangi bir garip performans sorununuz varsa, muhtemelen tam işletim sistemini iTunes üzerinden yüklemelisiniz. OTA güncellemesi yalnızca değişiklikleri yükler.

Genel olarak: iTunes güncellemeleri daha fazla iştir, ancak en az kısıtlamalara sahiptir. iOS'u iPhone'unuzdan güncellemek daha kolaydır, ancak daha katı gereksinimlere sahiptir.

iPhone'unuzda Güncelleniyor

iOS içinde bir güncelleme yüklemek basit bir işlemdir. Ayarlar uygulamasını açın ve Genel> Yazılım Güncelleme'yi seçin. Bir sonraki ekranda güncellemenin ayrıntılarını göreceksiniz.

Telefonunuz güncellemeyi otomatik olarak indirmediyse, İndir ve Yükle'ye dokunun. Bu, zaten indirilmişse Şimdi Yükle'yi gösterir. Yüklemeye bir kez daha dokunarak onaylamanızı isteyen bir iletişim kutusu görünecektir.
Güncellemeyi doğrulama ile ilgili hatalar almaya devam ederseniz, tekrar indirmeniz gerekebilir. Ayarlar uygulamasında Genel'e dönerek güncelleme verilerini kaldırabilirsiniz. iPhone Depolama'ya dokunun, ardından iOS güncellemesini listeden bulun. Bunu seçin ve Güncellemeyi Sil'i seçin, ardından yeniden indirmeyi deneyebilirsiniz.

iTunes üzerinden güncelleme

Telefonunuz Wi-Fi ile senkronize edilmek üzere ayarlanmış olsa bile, iTunes ile güncellemeden önce bir Lightning kablosu kullanarak fişe takmanız gerekir. Telefonunuzu bilgisayarınıza bağladığınızda iTunes'u açın ve cihaz göstergesi tekrar açılır. Üzerine tıkla ve telefonunu seç.

Cihaz sayfasında Güncelleştirmeleri Denetle'yi (veya önceden bulunmuşsa Güncelle'yi) tıklayın. Bir açılır pencere size yeni sürümü bildirecek; İndir ve Yükle'yi tıklayın. Bir şifre kullanırsanız, güncellemeyi uygulamadan önce girmeniz gerekir.

Güncelleme Sorunlarını Yeniden Başlatma ve Düzeltme
Kullandığınız yönteme bakılmaksızın, güncellemeyi uygulamak için telefonunuzun yeniden başlatılması gerekir. Bu ekran bir ilerleme çubuğuna sahip bir Apple logosunu gösterir. Bu bittiğinde, telefonunuz yeni bir kurulum gibi Hello ekranına gider. Buradan, bazı değişiklikleri kabul etmek ve iCloud bilgilerini tekrar girmek için bazı menülere dokunmanız gerekebilir.

Telefonunuz Apple logosunda takılı kalırsa, geri yüklemeniz gerekebilir. Telefonunuzda bir düğmeye basmayı deneyin; Güncelleme hala çalışıyorsa bir mesaj görürsünüz. Bir süre için yanıt vermiyorsa (30 dakikadan fazla), yeniden başlatmayı deneyin.

Bundan sonra, telefonunuzu yeniden başlatın. iTunes logosu ve bir USB kablosuyla ekran görüyorsanız, onu geri yüklemeniz gerekir. Tekrar iTunes'a bağlayın ve telefonunuzu güncellediğiniz aynı ekrandan iPhone'u Geri Yükle'yi tıklayın. Bazen güncelleme, zorla yeniden başlatmanın ardından bıraktığınız yerden devam eder ve normal olarak tamamlanır.

iPhone Uygulamaları Nasıl Güncellenir?

Sadece uygulamaları güncellemeniz gerekiyorsa, bunu iPhone'unuzda yapabilirsiniz. Apple, iOS uygulamalarını son güncellemelerde iTunes aracılığıyla yönetme becerisini kaldırdı.

iPhone'unuzdaki App Store'u açın. Alt gezinme çubuğunda Güncelle'ye dokunun, ardından bir sonraki ekranda Tümünü Güncelle'ye dokunun.

iPhone'unuz Artık Güncel
Apple, iOS'u istediğiniz gibi güncellemenizi sağlar. Çoğu durumda, telefonunuzdan doğrudan güncelleme yapmak en uygun olanıdır. iPhone'unuzla ilgili bir sorun yaşamanız durumunda iTunes ile güncellemeniz gerekir.

iPhone XS Çıkış Tarihi, Fiyatı, Haberleri ve Özellikleri
İlginizi Çekebilir

iPhone XS Çıkış Tarihi, Fiyatı, Haberleri ve Özellikleri

Yedeklemeler iPhone Geri Nasıl Yüklenir
İlginizi Çekebilir

Yedeklemeler iPhone Geri Nasıl Yüklenir

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile