iPhone Güvenlik Sırları: Bilmeniz Gereken 8 Uygulama ve Ayar

iPhone Güvenlik Sırları: Bilmeniz Gereken 8 Uygulama ve Ayar

iPhone'larımızı her şey için kullanıyoruz, bu yüzden, üzerinde hassas bilgiler bulunduğuna eminim. Bu yüzden başka biri telefonunuzu ele geçirirse veya cihazınız saldırıya uğradığında ne olur? Neyse ki, verilerinizi güvende tutmak ve cihazınızı korumak için izinsiz kullanıcıların görmesini zorlaştırmanın yolları vardır. Şimdi bunları ele alacağız.

1. iOS'u Güncelleştirin

iPhone'unuzu (veya iPad'inizi) güvende tutmanın en iyi yolu, her zaman iOS'un en yeni sürümüne sahip olmaktır. Bu önemlidir çünkü hackerlar iOS'ta (veya herhangi bir işletim sisteminde) güvenlik zayıflıkları bulduklarında, Apple bunları bir sonraki yazılım güncellemesinde yamalar.

iPhone'unuzu güncel tutmak için, yazılım güncellemelerini kablosuz bağlantı üzerinden (OTA) veya bilgisayarınızda iTunes üzerinden yükleyebilirsiniz.

OTA güncellemeleri için:

 1. Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme'ye gidin.
 2. Yüklenecek bir güncelleme varsa, İndir ve Yükle seçeneğine dokunun. Eğer güncel ise, Yazılımınızın güncel olduğu mesajını göreceksiniz.
 3. Güncelleme yüklendiğinde, ilerlemeyi göstermek için ekrandaki Apple logosunu görürsünüz. Yüklendikten sonra iPhone veya iPad'iniz otomatik olarak yeniden başlar.

iphone güncelleme
iTunes üzerinden güncellemek için:

 1. iPhone'unuzu güvendiğiniz bir bilgisayara takın (yeni bir bilgisayarsa bir uyarı görebilirsiniz).
 2. iTunes'u açın ve pencerenin sol üst köşesinde cihazınızı seçin.
 3. Kenar çubuğunda Özet'e tıklayın ve ardından Güncellemeleri Denetle'ye tıklayın.
 4. Eğer güncelseniz, iTunes size söyleyecektir. Bir güncelleme varsa, sadece İndir ve Güncelle'yi seçin.
 5. Kilitliyse şifrenizi cihazınıza girmeniz gerekebilir.

iTunes'un yeni yazılım güncellemelerinde OTA'dan biraz daha yavaş olabileceğini unutmayın. Size kolaylık sağlamak için OTA güncellemeleri yapmanızı öneriyorum, ancak yapamıyorsanız iTunes üzerinden güncellemek iyi bir alternatiftir.

2. iPhone'umu Bul özelliğini etkinleştir

Sadece iPhone'umu Bul, iPhone'unuzu bulmanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kaybolduğunda veya çalındığında verilerinizi uzaktan silmek için de kullanabilirsiniz.

iPhone'umu Bul özelliğini etkinleştirmek için:

 1. Ayarlar> iCloud'a gidin.
 2. iCloud'u seçin, ardından iPhone'umu Bul için aşağı kaydırın.
 3. iPhone'umu Bul üzerine dokunun ve etkinleştirmek için geçişin yeşil olduğundan emin olun.
 4. Son Yeri Gönder'i de etkinleştirebilirsiniz. Pil son derece düşük bir seviyeye ulaştığında otomatik olarak iPhone'un son yerini gönderir.

iphone'umu bul
Cihazınızı bulmak veya uzaktan silmek için iPhone'umu Bul özelliğini kullanmak için:

 1. Farklı bir iOS cihazından veya iCloud web sitesinden iCloud hesabınıza giriş yapın.
 2. iPhone'umu Bul'u seçin.
 3. Varsayılan olarak, iPhone'umu Bul, iPhone'umu Bulma'nın zaten etkin olduğu tüm bağlı cihazlarınızı görüntüler. Tek bir cihaz seçmek için en üstteki açılır menüyü tıklayın.
 4. Tüm cihazlar için üç seçenek vardır: Play Sound, Lost Mode ve iPhone'u Sil.
 1. Play Sound, yakınınızdaki cihazı bulunmanıza yardımcı olmak için cihazınıza bir sinyal gönderir.
 2. Kayıp Mod, iPhone'un kilit ekranında görüntülenen bir mesaj (bir iletişim numarası dahil) yazmanızı sağlar.
 3. iPhone'u silme, bir dahaki sefere internete bağlandığında cihazda saklanan tüm ayarları ve bilgileri sıfırlar.

3. İki Faktörlü Doğrulama Kullanın

Bugünün veri ihlalleri ve korsanları ile asla çok güvende olamazsınız. Bu nedenle, herkes iCloud hesabında iki faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) etkinleştirmelidir.

2FA'yı etkinleştirdiğinizde ve yeni bir cihazdan ilk kez oturum açtığınızda, altı haneli bir doğrulama kodu için bir uyarı alırsınız. Bu kod, güvenilir cihazlarınızda gösterilir.

Böylece, hesabınızda 2FA'yı etkinleştirerek, birisi şifrenizi alsa bile, bu kodu, güvenilen cihazlarınızdan bir tanesini almadıkça içeri giremeyeceği anlamına gelir.

iPhone'unuzla 2FA'yı açmak için:

 1. iOS 10.3 ve üstü için, Ayarlar> [Ad]> Şifre ve Güvenlik'e gidin. iOS 10.2 veya daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız, Ayarlar> iCloud> Apple ID> Şifre ve Güvenlik'e giderek 2FA'ya erişebilirsiniz.
 2. İki Faktörlü Kimlik Doğrulamayı Onayla'ya ve ardından Devam'a dokunun.
 3. Bir sonraki adım telefon numaranızı girmek ve doğrulamaktır. Bu, Apple'ın size metin veya telefon görüşmesi yoluyla doğrulama kodları göndermesini sağlar.
 4. Bu adımı tamamladıktan sonra, Apple seçtiğiniz yöntemi kullanarak bu numaraya bir kod gönderir. Doğrulama kodunu girin, ardından hesabınız için 2FA etkinleştirildi.

4. Daha Uzun Şifre Kullanımı

Dört haneli şifre kodları, birçok kombinasyona izin vermez ve bu da kolayca kırılmasını sağlar. Altı basamaklı kodları kırmak daha uzun sürer, ancak çok fazla değil. Verilerinizin güvenli olduğundan emin olmak için, sayı ve harflerden oluşan daha uzun sayısal şifreler (sekiz ila on haneli) veya hatta bir alfanümerik şifre kullanmak en iyisidir.

Şifrenizi değiştirmek için:

 1. Ayarlar> ID ve Şifre'ye (veya iPhone X kullanıcıları için Face ID ve Şifre Koduna) dokunun.
 2. Mevcut şifrenizi doğrulayın.
 3. Şifre Değiştir'i seçin.
 4. Mevcut şifrenizi tekrar girin.
 5. Yeni bir şifre girin. Önceden dört veya altı haneli bir şifre kullanıyorsanız, Şifre Seçenekleri'ne dokunun. Bu Özel Sayısal Kod ve Özel Alfanümerik Kodu getirir.
 6. Kullanmak istediğiniz şifre türüne dokunun, yeni kodunuzu girin, doğrulayın ve ayarlandı.

5. iPhone Verilerini Otomatik Olarak Sil

Apple, şifrenizi güçlendirmek için başka bir kullanışlı özellik sunar. Erase Data adı verilen bir iOS ayarı, 10 başarısız şifre girişinden sonra başladı. Etkinleştirilmişse cihazda 10 kez yanlış şifre girdiyseniz, telefonunuzdaki her şey gider. Bu, cihazınızı ele geçirmek için kilidi açmaya çalışan birine karşı korur.

Bu özellik ile telefonunuzu yanlışlıkla silmenin şansının zayıf olduğunu unutmayın. Beş yanlış denemeden sonra, tekrar denemeden önce telefonunuz zaman aşımına uğrar. Bu, birisinin yanlış şifre kodunu 10 kez girmesinin saatler alacağı anlamına gelir, burada çocukların veya can sıkıcı arkadaşların bile mümkün değildir.

Verileri Silme özelliğini etkinleştirmek için:

 1. Ayarlar> ID ve Şifre'ye dokunun.
 2. Mevcut şifrenizi girin.
 3. Verileri Sil görene kadar aşağı kaydırın.
 4. Etkinleştirmek için geçişin yeşil olduğundan emin olun.

6. Siri'yi Kapat

Siri kesinlikle yardımcı olabilse de, kilit ekranınızdada yanlış kişilere de kişisel bilgi verebilir. Neyse ki, bunun olmasını önlemek için bir yol var:

 1. Ayarlar> ID ve Şifre'ye dokunun.
 2. Şifrenizi giriniz.
 3. Kilitlendiğinde Erişime İzin Ver bölümünün altında Siri'ye ilerleyin ve butonu kapatın (yeşil yerine beyaz bir kaydırıcı).

7. Otomatik Doldurmayı Kapat

Apple’ın Anahtarlık özelliği, hesap giriş şifrelerinizi ve hatta kredi kartı bilgilerinizi iCloud hesabınızda saklar. Ardından, iOS'un otomatik olarak bilgilerinizi Safari'de seçili alanlara doldurmasını sağlamak için Otomatik Doldurma özelliğini kullanabilirsiniz.

Hatırlamakta zorlandığınız bu bilgiler için elverişli olmakla birlikte, birileri telefonunuzla giderse ve diğer güvenlik önlemlerini atlarsa sorun olabilir. Siri gibi, güvenlik amacıyla Otomatik Doldur özelliğini kapatabilirsiniz:

 • Ayarlar> Safari> Otomatik Doldur'a gidin.
 • Her ayar için geçişi kapatın (İletişim Bilgileri, Adlar ve Şifreler ve Kredi Kartları).

8. Verilerinizi Güvenli ve Şifreleyen Uygulamaları Kullanın

iPhone’unuzun verilerini meraklı gözlerden korumak için en iyi yerleşik yollardan bazılarını ele aldık. Ancak, internet'e eriştiğinizde veya telefonunuzda ileti gönderirken verilerinizin güvende olduğundan emin olmanız da önemlidir.

iPhone antivirüs uygulamalarının aslında işe yaramaz olduğunu unutmayın. Gizliliğinizi ve güvenliğinizi gerçekten korumak için aşağıdakiler gibi uygulamaları kullanmanız daha iyi olur.

iOS için Güvenli Mesajlaşma Uygulamaları
Apple’ın tüm cihazları sohbet için iMessage ve Apple kullanıcı gizliliğine saygı duysa da, bu sizin için yeterli olmayabilir.
Bu, güvenilir olan ve güvenliği bir numaralı önceliği olan güvenli iOS mesajlaşma uygulamalarına bakmanız gerektiğinde ortaya çıkar.

Mesajlarınız için AES 256 bit şifreleme arıyorsanız, Wickr en iyi seçeneklerden biridir. Wickr ile, ne kadar sürecekleri için bir zamanlayıcı ayarlamanıza izin veren kendi kendini imha eden mesajlar bulacaksınız.
Beyaz liste özelliği bile var, bu sayede mesajınızı görecek kadar şanslı insanlara ulaşabilirsiniz. Android'de de mevcut, dolayısıyla çapraz platform.

Bir diğer popüler seçenek ise, katıldığınız gizli sohbetler için uçtan uca şifreleme kullanan Telegram'dır. Hızlıdır ve şirket, WhatsApp ve Line'dan daha güvenli olduğunu iddia eder. Ayrıca Android'de kullanılabilir, böylece herkesle konuşabilirsiniz. Ve tamamen ücretsizdir.

Veri Bağlantınızı VPN ile Şifreleyin
Hassas bilgileriniz teminatsız bağlantılarla hırsızlığa karşı hassastır. Bu yüzden kullanabileceğiniz sanal özel ağlar (VPN'ler) vardır. Tarama verilerinizi korurlar ve başka faydalar sağlarlar. Önceden, iPhone'unuzda kullanabileceğiniz en iyi VPN hizmetlerini ele almıştık ve en iyi seçimimiz ExpressVPN. Çünkü paranız için en iyi fırsatı sunuyor.

iOS'ta Dikkatli ve Güvende Olun
Hassas bilgilerinizi iPhone'unuzda güvende tutmak biraz zor gelebilir, ancak özellikle Android cihazların güvenliği ile karşılaştırıldığında düşündüğünüzden daha kolay.

Diğer küçük alışkanlıklar, cihazınızın güvenliğini sağlamaya yardımcı olur. Bunlar arasında şüpheli bağlantılara dokunmamak, güvenmediğiniz uygulamaları kaldırmak veya uygulama izinlerini iptal etme, mümkün olduğunda Dokunmatik Kimlik veya Yüz Kimliği'ni kullanma, jailbreaking ve daha fazlasını yapma.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile