iPhone'unuzda HDR ile Nasıl Fotoğraf Çekilir

iPhone'unuzda HDR ile Nasıl Fotoğraf Çekilir

iPhone kameraları gerçekten harika. Hayatın her anını yakalamamıza ve hatta bize güçlü araçlarla “profesyonel” fotoğrafçı olma şansı vermemize izin veriyorlar. Tüm iPhone'lar HDR görüntüleri çekebilme özelliğine sahiptir. Şimdi iPhone'unuzla çarpıcı HDR fotoğraflarını nasıl çekebileceğinizi derinlemesine inceleyelim.

iPhone'da HDR Nedir?

iPhone'unuzda HDR kullanırken, tek bir HDR görüntüsü oluşturmak için birbirine dikilen üç çekimden oluşan bir kombinasyon elde edersiniz.

Bu çekimlerin hepsi birbirinin milisaniye içinde alınır. Burada, hareketli çekimler için en iyi şey değildir. En iyi sonuçları elde etmek için tripod kullanmalısınız, ancak elinizi sabit tutarsanız HDR fotoğrafları hala iyi çıkabilir.

iPhone'da HDR Yakalama özelliğini etkinleştirme
iPhone'unuzda HDR görüntülerini yakalamanın iki yolu vardır. Cihazınızın HDR'yi ne zaman kullandığını otomatik olarak belirlemesini istiyorsanız:

  1. Ayarlar> Kamera> Otomatik HDR'ye gidin ve seçimin açık olduğundan (yeşil) emin olun.
  2. Normal, HDR olmayan görüntüyü de korumak istiyorsanız Normal Fotoğrafı Koru seçeneğini de etkinleştirebilirsiniz. Bu, paylaşmak veya düzenlemek istediğiniz şeyi seçmenizi sağlar. Bunun daha fazla yer kapladığını unutmayın. Bu nedenle, sürekli olarak düşük depolama alanı kullanıyorsanız iyi bir seçenek değildir.

HDR'yi vaka bazında kullanmak isteyenler için yukarıdaki ayarın kapalı olduğundan emin olun. Ardından şu adımları gerektiği gibi uygulayın:

  1. Kamera uygulamasını başlat.
  2. Flaş ve Canlı Fotoğraf ayarları arasında kameranın üst kısmındaki HDR seçeneğine dokunun.
  3. Otomatik, Açık veya Kapalı'yı seçin. HDR'yi açarsanız, metin etkin olduğunu belirtmek için sarı olur.

iPhone Fotoğrafçılık için HDR Ne Zaman Kullanılır?
HDR fotoğrafçılığı için en iyi kullanım alanları manzara, doğrudan güneş ışığı alan nesneler ve düşük ışıklı veya arkadan aydınlatmalı sahnelerdir.

Manzaralar HDR kullanmanın en büyük sebebi. Mavi gökyüzüne karşı güzel dağlar gibi inanılmaz fotoğraflar yapıyorlar.

hdr yok
HDR yok
hdr ile
HDR ile
hdr yok
HDR yok
hdr ile
HDR ile

Yukarıdakiler gibi bir manzara fotoğrafını çektiğinizde, genellikle gökyüzü ve arazi arasında çok fazla kontrast olduğunu fark edeceksiniz. Genellikle, birinin diğerine odaklanmasına son verirsiniz; bu, görüntünün diğer bölümünün altında veya aşırı derecede gösterilmesine neden olur.

Bu güzel manzaraları yakalamak için HDR kullandığınızda, kara parçaları çok karanlık görünmeden gökyüzünün detayını sağlam tutabilirsiniz veya tam tersi.

Güneş ışığındaki portreler HDR için başka bir harika kullanım. İyi aydınlatma, fotoğrafın önemli bir yönü iken, çok fazla ışığa sahip olmak sorun olabilir. Örneğin, birisinin yüzünde güneş ışığı gibi çok sert bir ışığa maruz kaldığınızda, fotoğraflarında kimsenin istemediği sert gölgeler, parlama veya diğer hoş olmayan özelliklere neden olabilir. HDR, her şeyin yolunda gitmesine yardımcı olur.

hdr

      HDR yok                                                                                      HDR ile

Düşük ışık ve arkadan aydınlatmalı sahneler, HDR için sıkça kullanılan başka bir kullanım durumudur. Çok fazla ışığa sahip bir şeyin fotoğrafını çekmeye çalışırken, resmin geri kalanı biraz karanlık görünüyor

HDR, ön camı temizlemeden, iyi olanları yıkayarak kurtarmaya geliyor. Sahnenin aydınlattığı kısımlar, her şey iyi görünüyor.

iPhone Fotoğrafçılık için HDR Kullanmama Nedenleri
HDR belirli anlar için harika olsa da, kullanmamanız gereken zamanlar da vardır. Daha önce de belirtildiği gibi, iPhone'daki HDR fotoğrafları birbirine bitişik olarak birbirine geçen üç milisaniye içinde çekilen üç fotoğraftır.

Bu, makine hareket ederse (veya hareket ederse), bulanık bir görüntü elde etme olasılığını artırıyor demektir.

Fotoğraf, özellikle iPhone veya mobil fotoğrafçılık için bir sanat biçimidir. Bazen, duyguları ifade etmek veya iletmek için gölgeler veya silüetler gibi yüksek kontrastlı görüntüler istemelisiniz. Bu tür görüntüler için HDR'yi devre dışı bırakmalısınız.

Canlı renklerle fotoğraf çekerken HDR'ye de ihtiyacınız yok. HDR, çok açık veya çok karanlık olan görüntülerde renkleri ortaya çıkarmak için harika olsa da, konu zaten parlak ve renkliyse, HDR bu canlı tonları temizleyebilir.

iPhone'da HDR Fotoğrafları Nasıl Görüntülenir

Ne yazık ki, iPhone hemen hemen her diğer mod için albümler oluştururken (Portre modu, selfies, panoramalar, ekran görüntüleri, videolar vb) HDR görüntüleri için bir albüm oluşturmaz. Bu biraz can sıkıcı, ancak gerektiğinde HDR fotoğraflarınızı görmek çok zor değil.

HDR fotoğraflarını görüntülemek için normal Kamera Rulonuza gitmelisiniz. Normal Fotoğraf ayarını açık tutarsanız, çok sayıda yinelenen resim gibi göründüğü için HDR görüntülerini kolayca tespit edebilirsiniz. Bu durumda HDR görüntüsü her zaman ikinci kopyadır ve sol üst köşede HDR bulunur. Bu ayar kapalıysa, yalnızca bu HDR görüntüsünün bir kopyasını görürsünüz.

iPhone için En İyi HDR Uygulamaları
iPhone'un yerel kamerası yerleşik bir HDR moduna sahipken, bu HDR'ye bağlı kalmak istiyorsanız bazı alternatifler vardır.

Hydra
iPhone'un fotoğraf teknolojisinin sınırlarını zorlarken muhteşem HDR fotoğraflar çekmek isteyenler için Hydra iyi iş çıkarıyor.

Hydra’nın ana özelliği benzersiz HDR çekim modudur. Etkinleştirildiğinde, Hydra standart çerçeve fotoğraf makinesinden 60 kare alarak ve hepsini tek bir yüksek kaliteli görüntüde birleştirerek çok daha fazla ışık yakalar. Deklanşör düğmesine dokunduğunuzda en fazla 20 fotoğraf çekilir, bu yüzden Hydra, attığınız en zor düşük ışık durumlarını bile işleyebilir.

Video çekmeyi tercih edenler için, Hydra’daki Video-HDR modu, harika videolar oluşturmak için cihaza özgü sensör modları ile birlikte tek tonlu eşlemeyi kullanır.

Cihazınız sadece 8 megapiksel çözünürlükte olsa bile, Hydra's High Res modu, 32 megapiksele kadar görüntü üretmenizi sağlar, böylece hiçbir ayrıntı kaybolmaz.

Pro HDR X

HDR fotoğraflarınızda birinci sınıf kalite elde etmek istediğinizde, Pro HDR X ile hata yapamazsınız.

Pro HDR X, HDR görüntüsünü oluşturmak için üç tam çözünürlüklü pozlama kullanır; bu, minimum gürültü ile maksimum dinamik aralık anlamına gelir. App gerçek zamanlı olarak her şeyi analiz eder ve seçim yapabileceğiniz birçok seçenek sunan 10 ek dinamik aralık sağlar.

Pro HDR X ile yeni görüntüler yakalayabilirken, tek görüntülü düzenleme veya HDR'leri bir araya getirmek için gelişmiş fotoğraf arşivi düzenlemelerini de içerir.
Hem ön hem de arkaya bakan kameralar, canlı güncelleme kaydırıcıları, filtreler, metin başlıkları ve daha fazlası için destek bile var. Bu, tüm HDR ve fotoğraf düzenleme ihtiyaçları için hepsi bir arada iPhone stüdyonuz.

Sonuç
HDR, iPhone'unuzun çekebileceği birçok moddan sadece biridir. Ama en kullanışlı olanlardan biri. Ayrıca en yeni iPhone modelleriyle otomatik olarak etkinleştirildiğinden, takılmadan önce manuel olarak açmanız gerekmez.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 265 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" iPhone'unuzda HDR ile Nasıl Fotoğraf Çekilir konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere iPhone'unuzda HDR ile Nasıl Fotoğraf Çekilir ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone'unuzda HDR ile Nasıl Fotoğraf Çekilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Reklam Ver instagram takipçi satın al