Ogznet.com
iPhone Kişisel Erişim Noktası Ayarlama Paylaş:

iPhone Kişisel Erişim Noktası Ayarlama

iPhone Kişisel Erişim Noktası Ayarlama

Telefondaki Wifi’yi Bilgisayarda Kullanma iPhone

Akıllı telefonlar, sadece gittiğimiz her yerden internete erişmemize izin vermiyor. Bir iPhone aynı zamanda, Kişisel Erişim Noktası özelliği ile bir Wi-Fi ağına erişiminiz yokken iPhone mobil internetinizi bilgisayarınız gibi cihazlarla paylaşmanıza olanak sağlar.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Telefonunuz çektiği sürece, hemen hemen her yerden, herhangi bir cihazdan internete bağlanmanız mümkün. Bu yazıda, internet bağlantınızı iPhone'dan Wi-Fi, Bluetooth ve USB aracılığıyla diğer cihazlara nasıl paylaşacağınıza bakacağız.

iPhone Kişisel Erişim Noktası Nedir?

Kişisel erişim noktası, akıllı telefonunuzun internet bağlantısını diğer cihazlarla paylaşmanın bir yoludur. "Hotspot" terimi genellikle Wi-Fi bağlantılarını ifade eder, ancak burada Bluetooth ve USB bağlantısını da ele alacağız.

iPhone'nun bu özelliği, Ayarlar menüsünde bulacağınız bir seçenek olan Kişisel Erişim Noktası olarak adlandırır. Eğer bulunduğunuz ortamda bir Wi-Fi ağı yoksa bilgisayarınızı internete bağlamanın en kolay yollarından biridir.

iPhone'da Kişisel Erişim Noktası Nasıl Etkinleştirilir

Ayarlar > Hücresel'e veya Ayarlar > Kişisel Erişim Noktası'na gidin ve hotspot'u etkinleştirmek için geçişi Açık konumuna getirin. Bu seçeneği Ayarlar menüsünde bulamayabilirsiniz, bu durumda planınızı tekrar kontrol etmeniz veya operatörünüzle iletişime geçmeniz gerekir.

iPhone - Kişisel Erişim Noktası

Wi-Fi ile iPhone Kişisel Erişim Noktasına bağlanma

Wi-Fi aracılığıyla bir iPhone kişisel erişim noktasına bağlanmak için:

 1. iPhone'unuzda Ayarlar> Kişisel Erişim Noktası'na gidin.
 2. Dizüstü bilgisayarınızda veya diğer mobil cihazınızda, iPhone'unuzu kullanılabilir ağlar listesinde bulun ve seçin.
 3. iPhone'unuzun ekranında Kişisel Erişim Noktası altında görüntülenen parolayı girin ve bağlanın.
 4. Bağlandıktan sonra, ekranın üst kısmında mavi bir bant göreceksiniz. Hotspot'unuzu hızlıca değiştirmek için ona dokunun.

Bluetooth ile iPhone Kişisel Erişim Noktasına bağlanma

Bluetooth aracılığıyla bir iPhone kişisel erişim noktasına bağlanmak için:

 1. iPhone'unuzun Ayarlar uygulaması altında Kişisel Erişim Noktası'nı etkinleştirin.
 2. Ayarlar> Bluetooth'a gidin ve Bluetooth'un etkinleştirildiğinden ve cihazın bulunabilir olduğunuzdan emin olun.
 3. Dizüstü bilgisayarınızda veya diğer mobil cihazınızda, mevcut Bluetooth cihazlarını arayarak iPhone'unuzla eşleşmeyi deneyin.
 4. Eşleştirildikten sonra, iPhone'unuzu bir ağ arayüzü olarak listelenmiş olarak bulmanız gereken bilgisayarınızın Ağ ayarlarına gidin.
 5. Bunun tek aktif bağlantınız olduğunu varsayarsak, bilgisayarınız otomatik olarak bağlanmalıdır.

USB Bağlantısı ile iPhone Kişisel Erişim Noktasına bağlanma

USB aracılığıyla bir iPhone kişisel erişim noktasına bağlanmak için:

 1. Kişisel Erişim Noktasını Ayarlar altında etkinleştirin.
 2. Bir Lightning kablosu kullanarak iPhone'unuzu bilgisayarınıza bağlayın.
 3. Bilgisayarınızda, iPhone'unuzu bir USB ağ arabirimi olarak listelenmiş olarak bulmanız gereken Ağ ayarlarınıza gidin (Windows önce sürücüleri yükleyebilir).
 4. Bunun mevcut tek etkin bağlantınız olduğunu varsayarsak, bilgisayarınız otomatik olarak bağlanmalıdır.

Wi-Fi genellikle bağlanmanın en kolay yoludur, USB bağlantısı ise en güvenilir yöntemdir.

USB ile internete bağlanma seçeneğini seçerseniz, bilgisayarınız ayrıca iPhone'unuzu şarj edecektir. Wi-Fi üzerinden bir internet bağlantısı paylaşmak, iPhone'unuzun pilini önemli ölçüde tüketir. Ne kadar çok cihazla paylaşırsanız, o kadar fazla güç kullanırsınız.

Bir Hotspot Bağlantısı İnternet Kotanızdan Ne Kadar Harcar?

İnternete bağlıyken ne kadar veri kullandığınız, kullanım durumunuza göre değişir. Arka plan güncellemeleri ve yedeklemeleri gerçekten çok fazla veri kullanabilir, bu nedenle telefondan internete bağlanmadan önce bilgisayarın otomatik güncelleme gibi özelliklerini kapattığınızdan emin olun.

Kişisel Erişim Noktası Kullanmak Güvenli midir?

İnternet bağlantınızı Wi-Fi üzerinden herkese açık olarak paylaşıyorsanız, güvenlik konusunda endişelenmeniz gerekebilir.

Unutulmaması gereken en önemli şey, iPhone'unuzun diğer verilerine (fotoğraflar vs.) erişimi paylaşmadığınızdır. Cihazınız, diğer cihazların (PC vs.) internete bağlanması için bir geçiş işlevi görüyor. Kişisel verilerinize erişim noktanızın şifresini başkasına verseniz bile bu verilere erişilemez.

İPhone'unuza bakarak şu anda kaç aygıtın bağlı olduğunu her zaman görebilirsiniz. Bağlantınızı paylaşıyorsanız, ekranın üst kısmında sizi bilgilendiren mavi bir çubuk görünecektir. Ayarlar> Kişisel Erişim Noktası altında erişim noktanızı kapatarak herkesin bağlantısını kapatabilir ve parolayı değiştirebilirsiniz.

Hotspot'unuza erişimi olan herkesin internet kotanızı harcadığını unutmayın, bu nedenle onlardan büyük dosyaları indirmemelerini veya video izlememeleri konusunda uyarabilirsiniz. Hotspot'unuzun adını, cihazınızın adını Ayarlar> Genel> Hakkında> Ad altında değiştirerek değiştirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Net olmayan nedenlerden dolayı, bazı operatörler cihazlarında tethering özelliğini devre dışı bırakır. Sorun en çok doğrudan bir operatörün mağazasından satın aldığınız kilitli cihazlardan kaynaklanır, ancak kilidi açılmış telefonlarda ve tabletlerde de olabilir.

Bu sorun, çeşitli şekillerde kendini göstermektedir. İnternet paylaşımı seçeneğinin Ayarlar menüsünde tamamen gri olduğunu fark edebilirsiniz veya bu hesapta kişisel erişim noktasını etkinleştirmek için [operatör] ile iletişim kurun yazan bir ekran mesajı görebilirsiniz.

Bazen, operatörünüzün müşteri hizmetlerini aramak hızlı çözüm sunacaktır. Çözüm, ayarı etkinleştirmek için operatörünüze bir SMS göndermek kadar basit olabilir.

Eksik APN verileri de buna neden olabilir. Kodları biliyorsanız, bunları Ayarlar> Hücresel> Hücresel Veri Seçenekleri> Hücresel Şebeke> APN Ayarları'na giderek ekleyebilirsiniz.

Ancak bazı durumlarda, operatör hesabınızdaki seçeneği kalıcı olarak devre dışı bırakmış olabilir. Daha fazla bilgi için, operatörünüzün destek ekibiyle iletişime geçmeniz ve sorunu onlarla paylaşmanız gerekecektir.

1

iPhone Kişisel Erişim Noktası çalışmıyorsa, cihazınızı kapatıp tekrar açmanız gibi klasik bir sorun giderme işlemini yapabilirsiniz. Daha hızlı bir çözüm için bunun yerine uçak modunu açmayı deneyebilirsiniz. Etkinleştirin, 10 saniye bekleyin ve ardından tekrar uçak modunu kapatın.

Ayrıca iPhone Kişisel Erişim Noktası'na bağlamaya çalıştığınız cihazı kapatıp açmayı denemelisiniz. Sorunun iPhone'unuz yerine diğer cihazda olabileceğini unutmayın.

1

Çoğu kişi, kişisel bir erişim noktasını kullanmak için bir Wi-Fi bağlantısı kullanmanız gerektiğini varsayar. Bu doğru değil. Bağlantıyı yapmak için Bluetooth veya hatta güvenilir bir USB kablosu da kullanabilirsiniz.

Alternatif kişisel erişim noktası bağlantı yöntemlerini deneyerek, telefonunuzun Wi-Fi donanımıyla ilgili bir sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Farklı bir bağlantı yöntemi kullanmak için, yine de Ayarlar> Hücresel> Kişisel Erişim Noktası'nda kişisel erişim noktanızı etkinleştirmeniz gerekir.

Bluetooth kullanmaya çalışıyorsanız, iPhone'unuzu ortak erişim noktasını paylaşmaya çalıştığınız bilgisayar veya mobil cihazla eşleştirmeniz gerekir. Bir iPhone'da bu, Ayarlar> Bluetooth'a gitmeniz ve söz konusu cihazın adına dokunmanız gerektiği anlamına gelir.

Diğer cihazınızdaki işlem, işletim sistemine özel olacaktır. Diğer cihazı ilk kez bağladıysanız, bir PIN doğrulama sürecinden geçmeniz gerekebilir.

Bir hotspot'a bağlanmak için bir USB kablosu kullanmak, telefonunuzu bir bilgisayara bağlamak ve mevcut ağlar listesinden hotspot'u seçmek kadar basittir. USB ayrıca en hızlı bağlantı türü olmanın avantajlarından da yararlanıyor. Hız sizin için önemliyse, bu en iyi çözümdür.

1

iOS, kullanıcı verilerini silmek ve ayarları fabrika varsayılanlarına geri yüklemek için yerleşik bir yol sunar. Bununla birlikte, yalnızca belirli türdeki verileri kaldırarak daha sorunun detayına dönük bir yaklaşım da uygulayabilirsiniz.

İPhone'unuzun kişisel erişim noktasının çalışmaması durumunda, yalnızca ağ ayarlarını silmeniz gerekir. Bunu yapmak için Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarlarını Sıfırla'ya gidin. Telefon devam etmenize izin vermeden önce şifrenizi girmeniz gerekecektir.

Sıfırlama işlemi, tüm Wi-Fi ve operatör ayarlarınızı kaldıracak ve özel iPhone adınızı silecektir. Bu, hotspot sorununa neden olan hatalı bir ağ ayarı olmadığından emin olmak için size boş bir sayfa verecektir.

1

Bazı insanlar, iCloud hesabınızdan çıkış yapmanın çalışmayan kişisel bir erişim noktasını çözebileceğini de iddia ediyor. Bunu yapmanın neden bir ağ sorununu çözeceği net değil, ancak başka hiçbir şey sorununuzu çözmediyse denemeye değer.

iCloud hesabınızdan çıkış yapmak için Ayarlar> [Kullanıcı Adı]> Oturumu Kapat'a gidin. Hizmetleri yeniden etkinleştirmek için hesabınıza tekrar giriş yaptığınızdan emin olun.

Kişisel Erişim Noktası hataları için son çözüm, işletim sistemini tüm kullanıcı verilerinizle birlikte silmek ve tüm iPhone'u sıfırlamaktır.

İşlemi başlatmak için Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm İçeriği ve Ayarları Sil seçeneğine gidebilirsiniz. Alternatif olarak, aynı sonucu iTunes kullanarak da elde edebilirsiniz. Bilgisayarınızda uygulamayı açın ve [iPhone adı]> Özet> iPhone'u Geri Yükle seçeneğine gidin. Bunu yapmadan önce iPhone'unuzu yedeklediğinizden emin olun. Aksi takdirde telefonunuzdaki her şey silinecek ve geri getiremeyeceksiniz.

1
Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!