Ogznet.com

iPhone ve iPad’de Reklamları Nasıl Engelleyebilirim?

iPhone ve iPad’de Reklamlar Nasıl Engellenir?

Image from rawpixel.com

iPhone veya iPad’inizde Safari web tarayıcısını kullanırken reklamları engellemenin gerçekten kolay olduğunu burada göreceksiniz. Bu yazıda iPhone veya iPad’inizde reklamları nasıl engelleyeceğinizi gösteriyoruz.

iPhone ve iPad'e bir reklam engelleyici nasıl yüklenir

Reklam engelleyicilerin çalışma şekli Safari uzantıları şeklindedir. Bu özellik, iOS 9’dan beri vardır ve sadece sinir bozucu reklamları ortadan kaldırmakla sınırlı değillerdir. Çok sayıda faydalı eklenti vardır.

Bir reklam engelleyici oluşturmak için önce App Store'dan bir tane edinmeniz gerekir. AdBlock Plus, StopAd ve AdGuard gibi birçok seçenek bulacaksınız.

Bu yazı için AdGuard'ı seçtik, ancak talimatlar herhangi bir reklam engelleyici için aynı olacaktır.

Uygulamayı indirin, açın ve ardından Get Started (Başlayın) seçeneğine dokunun. Kullanılabilir çeşitli filtre ayarlarıyla birlikte kontrol panelini göreceksiniz.

Ayrıca ekranın üst kısmında 'Safari içerik engelleyicisinin devre dışı bırakıldığını' belirten bir mesajın kırmızı olduğunu görebilirsiniz. Bunun nedeni iOS için izinler gerektirmesidir.

Ana ekrana dönün ve Ayarlar> Safari'yi seçin, ardından İçerik Engelleyicileri için Genel bölümüne bakın. İkincisine dokunduğunuzda, yüklediğiniz herhangi bir reklam engelleyicinin bir listesini göreceksiniz. Açmak için AdGuard'ın sağındaki geçiş düğmesine dokunun.

iPhone ve iPad’de reklamları nasıl engelleyebilirim: AdGuard

Ardından, AdGuard'ı bir kez daha açın ve kırmızı uyarının kaybolması gerekir, bu da uygulamayı artık yapılandırmaya başlayabileceğiniz anlamına gelir. Bu göründüğü kadar zor değil, çünkü AdGuard rahatsız edici reklamların görünmesini durdurarak çevrimiçi deneyiminizi hızlandırmak için tasarlanmış bir dizi varsayılana sahiptir.

Bu varsayılanın ne içerdiğini, Filtreler'e gidip hangilerinin etkin olduğunu kontrol ederek görebilirsiniz.

Her engelleyicinin filtreleri ayarlamak için farklı yöntemleri olacaktır; bu nedenle, söz konusu uygulamada nasıl yapıldığını keşfetmek için yardım bölümlerini kontrol edin. AdGuard'ın avantajlarından biri, ana sayfanın en üstte, engelleme tekniklerini iyileştirme adımlarını izleyen bir videoya sahip olmasıdır.

Göz önünde bulundurmaya değer bir şey beyaz liste özelliğini kullanmaktır. Bu, engelleyiciye belirli web sitelerini muaf tutması talimatını verir, yani reklamlar siteyi ziyaret ettiğinizde görünmeye devam eder. Bu iyi bir şey çünkü sitenin gelir elde etmesine ve sevdiğiniz içeriği sağlamaya devam etmesine izin veriyor.

Bunu AdGuard'da yapmak için Safari'yi açmanız ve söz konusu siteye gitmeniz gerekir. Oradayken, paylaş düğmesine dokunun (yukarıdan dışarı dönük oklu kare gibi görünen), ardından Diğer seçeneğini bulana kadar gri simgelerin sırasını kaydırın.

Buna dokunun, AdGuard'a gidin ve düğmeyi açın. Bitti'ye dokunun, ilk menüye dönersiniz. Gri simgeler artık AdGuard için bir tane içermelidir.

iPhone ve iPad'de reklamlar nasıl engellenir: AdGuard beyaz listesi

Dokunulduğunda, genellikle açılacak olan 'Bu web sitesinde etkinleştir' seçeneği sunulur. Kapattığınızda, AdGuard artık otomatik olarak bu sitedeki reklamlara izin verecek.

iPhone ve iPad'de reklamlar nasıl engellenir: Beyaz Liste

Reklam engelleyicilerinin yalnızca Safari’de çalıştığını unutmayın; bu nedenle Facebook, Twitter veya diğer uygulamalarda reklamlar görünmeye devam eder.

Bir engelleyicinin ek bir avantajı, reklamların genellikle görsel olması ve bu nedenle web sayfasındaki metinden daha büyük olması nedeniyle daha az veri kullanmanız gerektiğidir. Pil ömrünün uzadığını da görebilirsiniz, ancak çok abartılı değerler değil.

Reklam engelleyiciler güvenli mi?

Reklam engelleyicilerin çoğu, mağazadaki diğer uygulamalar kadar güvenlidir.

İçerik Engelleyicileri, doğaları gereği, web trafiğinizi izler ve gelen web taramasına müdahale eder. Bu nedenle, yukarıda belirtilenler gibi büyük uygulamalara sadık kalın, sorun yaşamazsınız.

Bir reklam engelleyiciyi kullanmak iyi bir şey mi?

Herkes internette ücretsiz içeriğin tadını çıkarmayı sever. Ancak, sitelerin faydalı bir içerik oluşturup size ücretsiz olarak sunabilmelerinin tek yolu, reklamverenlerin okurlara erişim için onlara ödeme yapmasıdır.

Bu nedenle yayıncıların varlığını sürdürmek ve okuduğunuz gibi bloglar üretmek için bu reklam gelirini kazanması önemlidir.

Genel olarak bir reklam engelleyici kullanıyorsanız, o zaman bir beyaz listeyi seçmeyi tercih edin ve favori sitelerinizi o listeye yerleştirin.

Sonuçta size kalmış. İsterseniz tüm reklamları da engelleyebilirsiniz.

İlginizi
çekebilir
Mac'te Reklamlar Nasıl Engellenir

Yorumlar

  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz