iPhone'u Kablosuz Erişim Noktası (WiFi Hotspot) Olarak Ayarlama

iPhone'u Kablosuz Erişim Noktası (WiFi Hotspot) Olarak Ayarlama

İnternet bağlantınızı iPhone'unuzdan Wi-Fi, Bluetooth veya USB ile diğer cihazlarla nasıl paylaşacağımıza bakacağız.

Akıllı telefonlar, gittiğimiz her yerden internete erişmemize izin vermiyor. Ayrıca interneti diğer cihazlarımıza da getirebilirler. Mobil veri ücretleri bir zamanlar pahalı olsa da, hızlı mobil internetin yükselişi ile fiyatların düştüğünü ve veri hızlarının arttığını gördük.

Bir hücresel bağlantınız olması koşuluyla hemen hemen her yerden ve herhangi bir cihazdan internet üzerinden çalışmak mümkün artık. Bugün, İnternet bağlantınızı iPhone'unuzdan Wi-Fi, Bluetooth veya eski yöntem USB ile diğer cihazlarla nasıl paylaşacağımıza bakacağız.

Mobil Erişim Noktası Nedir?

Mobil Erişim Noktası
Bir mobil erişim noktası, akıllı telefonunuzun internet bağlantısını diğer cihazlarla paylaşmanın bir yoludur. Genellikle "Hotspot" ifadesi kablosuz Wi-Fi bağlantılarını ifade eder; ancak bu makalede biz Bluetooth ve USB bağlantısını kapsayacak şekilde anlatım yapacağız. Apple’ın iPhone'u, bu özelliği Ayarlar uygulaması altında bulabileceğiniz bir Kişisel Erişim Noktası olarak tanımlamaktadır.

iPhone'da Mobil Bağlantı Noktası Nasıl Etkinleştirilir?

Hotspot'u etkinleştirmek için Ayarlar> Kişisel Hotspot'a gidin ve geçiş düğmesini Açık konumuna getirin. Bu seçeneği Ayarlar menüsünde bulamazsanız, mobil veri planınızı kontrol edin veya operatörünüzle iletişim kurun.

wifi hotspot

Özelliği etkinleştirmeye yarayan bir Kişisel Bağlantı Noktası Ayarla seçeneği görülebilir, ancak bazen operatörünüzün müdahale etmesi gerekebilir. Veya hotspot'u etkinleştirdiniz, ancak denediğinizde hiçbir cihaz bağlanmayacaktır (ya da iPhone'unuz ağ listesinden bulunmuyor).

wifi hotspot

Maalesef iPhone'unuzu bir hotspot olarak kullanmanın bazı sıkıntıları var.

Bir iPhone Hotspot'a Nasıl Bağlanılır?

Wi-Fi üzerinden bir iPhone hotspot'a bağlanmak için:

 1. IPhone'unuzdaki Ayarlar> Kişisel Hotspot'a gidin.
 2. Dizüstü veya diğer mobil cihazlarınızda, iPhone'unuzu mevcut ağlar listesinde bulun ve seçin.
 3. IPhone'unuzun ekranında Kişisel Hotspot'un altında görüntülenen şifreyi girin ve bağlayın.
 4. Bağlandıktan sonra, ekranın üstünde mavi bir bant görürsünüz. Hotspot'unuzu hızlıca değiştirmek için buna dokunun.

Bluetooth üzerinden bir iPhone hotspot'a bağlanmak için:

 1. IPhone’unuzun Ayarlar uygulamasının altındaki Kişisel Bağlantı Noktaları'nı etkinleştirin.
 2. Ayarlar> Bluetooth'a gidin ve Bluetooth'un etkinleştirildiğinden emin olun.
 3. Dizüstü bilgisayarınız veya diğer mobil cihazlarınızda, mevcut Bluetooth cihazlarını arayarak iPhone'unuzla eşleştirmeyi deneyin.
 4. Eşleştirildikten sonra IP adresinizi ağ arabirimi olarak listelemeniz gereken bilgisayarınızın Ağ ayarlarına gidin.
 5. Tek etkin bağlantınız olduğunu varsayarsanız, bilgisayarınız otomatik olarak bağlanmalıdır.

USB üzerinden bir iPhone hotspot'a bağlanmak için (yalnızca bilgisayarlar):

 1. Ayarlar altında Kişisel Bağlantı Noktasını Etkinleştir.
 2. IPhone'unuzu bir USB kablo kullanarak bilgisayarınıza bağlayın.
 3. Bilgisayarınızda, bir USB ağ arabirimi olarak listelenen iPhone'unuzu bulmanız gereken Ağ ayarlarına gidin (Windows önce sürücüleri kurabilir).
 4. Tek geçerli aktif bağlantınız olduğunu varsayarsanız, bilgisayarınız otomatik olarak bağlanmalıdır.

Wi-Fi genellikle bağlanmak için en kolay yol iken USB bağlantısı genellikle en güvenilir bağlantıdır. IPhone'um ve MacBook Pro'yu Bluetooth üzerinden bir bağlantı paylaşmak için hiçbir zaman başarılı olamadım.

USB yolu ile bağlanmaya karar verirseniz, Bilgisayarınız da iPhone'unuzu şarj edecektir (dizüstü bilgisayarı pil gücüyle çalıştırıyorsanız aklınızda bulundurmanız gereken bir şey). İnternet bağlantısını Wi-Fi üzerinden paylaşmanız iPhone’unuzun pilini önemli ölçüde tüketecektir. Paylaştığınız daha fazla cihaz için daha fazla güç harcarsınız.

Bir Hotspot Ne Kadar Veri Kullanıyor?
Bağlıyken ne kadar veri kullandığınız, kullanımınızın ne kadar bilinçli olduğuna bağlıdır. Arka plan güncellemeleri ve yedeklemeler gerçekten çok fazla veri harcayabilir.

IPhone’unuzun mobil hotspot'una düzenli olarak güvenmiyorsanız, hangi uygulamaların internete erişebileceğini sınırlamak isteyebilirsiniz. Bunu bir güvenlik duvarı uygulaması kullanarak manuel olarak yapabilirsiniz, ancak bunun yerine TripMode'nu (7.99 $) kullanmak çok daha kolaydır:

wifi hot spot
Trip Mode, mobil etkin noktaları kullanırken verilerinizi korumak için özel olarak tasarlanmış küçük bir yardımcı programdır. Uygulama, bir hotspot kullandığınızı algılar ve beyaz listenizde olmayan uygulamaların bağlantısını reddeder.

Bu, arka plan sistemi güncellemelerini, iCloud yedeklerini, torrent istemcilerini devre dışı bırakırken Safari ve Slack gibi uygulamaları kullanarak çalışmanıza olanak tanır. Farklı bağlantılar için farklı kurallara sahip profiller oluşturabilir ve aralarında geçiş yapabilirsiniz.

Kişisel bir hotspot kullanmak güvenli midir?

İnternet bağlantınızı herkese açık olarak Wi-Fi üzerinden paylaşıyorsanız, güvenlik konusunda endişelenebilirsiniz.

Hatırlanması gereken en önemli şey, iPhone’unuzun verilerine erişimi paylaşmamanızdır. Cihazınız, daha geniş bir İnternet'e erişim için bir geçiş olarak hareket ediyor. Hotspot'unuzun şifresini başka birine verseniz bile kişisel verilerinize erişilemez.

wifi hotspot

IPhone'unuza bakarak bakarak kaç tane cihazın bağlı olduğunu her zaman görebilirsiniz. Bağlantınızı paylaşıyorsanız, ekranın üst kısmında sizi bilgilendiren mavi bir çubuk görünecektir.
Herkesi önyükleyebilir ve Hotspot'u Ayarlar> Kişisel Hotspot'un altında kapatarak şifreyi değiştirebilirsiniz.

Hotspot erişiminiz olan herkesin verilerinizi kullanabileceğini unutmayın. Bu nedenle, büyük dosya indirmemelerini veya video akışları göndermemelerini istemeye değer olabilir. Hotspot'unuzun ve cihazınızın adını Ayarlar> Genel> Hakkında> Ad altında değiştirerek değiştirebilirsiniz.

IPhone'unuzla İnternet'e Her Yerden Erişin
Dizüstü bilgisayarınızı veya tabletinizi her yere götürebilme ve akıllı telefonunuzla internete bağlanma kabiliyeti kuruluyor. Daha hızlı hücresel bağlantılar, çalışma şeklimizi dönüştürüyor ve bizimle seyahat ediyor. 5G internet sadece bunu daha ileriye taşıyacak.

Mobil verileri korumak için, iPhone hotspot'unuzu kullanmak yerine mümkün olduğunda ücretsiz Wi-Fi aramayı düşünmelisiniz.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 692 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" iPhone'u Kablosuz Erişim Noktası (WiFi Hotspot) Olarak Ayarlama konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere iPhone'u Kablosuz Erişim Noktası (WiFi Hotspot) Olarak Ayarlama ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone'u Kablosuz Erişim Noktası (WiFi Hotspot) Olarak Ayarlama ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
ücretsiz firma ekle instagram takipçi satın al