iPhone Pil Kapasitesini Kontrol Edip Ne Zaman Değiştirileceğini Öğrenin

iPhone Pil Kapasitesini Kontrol Edip Ne Zaman Değiştirileceğini Öğrenin

iPhone pilinin ne zaman değiştirileceğini merak ediyor musunuz? Telefonunuzu birkaç yıldır kullanıyorsanız, piliniz yıpranmaya başlayabilir. iPhone'unuzdaki pilin değiştirilmesinin gerekip gerekmediğini kontrol etmek için hızlı kılavuzumuzu okuyun. Pilinizin ömrünün sonuna gelip gelmeyeceğini ve bununla ilgili neler yapılacağını öğrenin.

Tüm şarj edilebilir piller, zaman içinde verimliliğini kaybeder ve ne yazık ki iPhone'unuzun pili bir istisna değildir. Batarya büyüdükçe, daha sık şarj edilmeye ihtiyaç duyulabilir, daha az şarj alabilir veya hatta telefonunuzu beklenmedik bir şekilde kapatmaya başlayabilir.

iPhone'unuzun pili 500 tam şarj sayısını geçtikten sonra değiştirilmesi gerektiğini öneriliyor. Ne yazık ki iOS, geçerli pilinizin kaç kez şarj edildiğini göstermez, ancak pilinizin sağlığını kontrol etmenin başka yolları da vardır.

Apple, 2018'in başlarında, "kullanıcıların iPhone'un pilinin sağlığına daha fazla görünürlük sağlaması için yeni özelliklerle birlikte bir iOS yazılımı güncellemesi yayınladı. Bu nedenle, durumunun performansı etkiliyorsa kendileri görebilirler."

iOS 11.3'ün piyasaya sürülmesinden sonra, pilinizin ne kadar iyi performans gösterdiğini ve değiştirilmesi gerekip gerekmediğini görmek artık çok kolay. Bu özellik iOS 12'de de geliştirilmiştir.

Apple'ın neden bu pil bilgisini ortaya çıkarmasının gerekli olduğunu merak ettiniz mi? 2018'in başlarında Apple, ömrünü tamamlamaya yakın pillerin neden olduğu kapanmaları durdurmak için eski iPhone'ları yavaşlattığı keşfedildiğinde eleştirildi. PR krizine tepki olarak, Apple, eski bir iPhone pilinin değiştirme fiyatını düşürdü ve iOS'un gelecekteki bir güncellemesinde bu kısıtlama davranışını durdurmayı kolaylaştırmak için gönüllü oldu.

iPhone pilinizin değiştirilmesinin gerekip gerekmediğini kontrol etme

 1. Ayarlar> Batarya'ya git
 2. Pil Sağlığına dokunun
 3. Pilinizin 'maksimum kapasitesinin' ne olduğunu göreceksiniz - bu, pil kapasitesinin pilin yeni olduğu zamana göre bir ölçüsüdür. iPhone'unuz ne kadar eski olursa, bu sayı o kadar düşük olur. Apple, “Daha düşük kapasite, şarjlar arasında daha az kullanım süresiyle sonuçlanabilir” tavsiyesinde bulunuyor.
 4. Bunun altında pilin 'Peak Performance Capacity' (En Yüksek Performans Kapasitesi) 'nin bir göstergesi var. iPhone piliniz iyi çalışıyorsa, “Piliniz şu anda normal en yüksek performansını destekliyor” belirten bir mesaj göreceksiniz.
 5. Ancak, piliniz maksimum güç sağlayamadığı için iPhone'unuz beklenmedik bir şekilde kapanmışsa, Performans Yönetimi uygulanmış olabilir - ve durum buysa, şu mesajı alacaksınız: “Bu iPhone beklenmedik bir kapanma yaşadığından Pil gerekli pik gücü sağlayamadı. Bunun tekrarlanmasını önlemek için performans yönetimi uygulandı."
 6. Yukarıdaki ifadenin yanında Disable (Devre Dışı Bırak) göreceksiniz. Bu seçeneğe dokunursanız, iPhone'un performansını azaltmayı başarabilirsiniz; ancak pilin kullanım altında olduğu bir sonraki seferde beklenmeyen bir kapanma yaşanabilir.
 7. “Bataryanızın sağlığının önemli ölçüde azaldığı” konusunda ek bir uyarı görebilirsiniz. Bir Apple Yetkili Servis Sağlayıcısı, tam performans ve kapasiteyi geri yüklemek için pili değiştirebilir. ”Ve servis seçenekleriyle ilgili daha fazlası için bir link…

Pilinizin düşük bir kapasiteye sahip olması, ancak Performans Yönetimi'nin uygulanmamış olması mümkündür. Bu, beklenmedik bir kapamanın gerçekleşebileceği bir durumda bulunmadığınızı gösterebilir. Ancak, grafik olarak yoğun bir oyun oynuyor olsaydınız, batarya yüzde 20'nin altındayken, ayar tetiklenebilir.

Pilinizin sağlık durumunun düştüğünü belirten bir mesaj görürseniz, telefonunuzu kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak piliniz daha düşük şarjdayken düşük şarj kapasitesi ve hafif kararlılık sorunları yaşayabilirsiniz. Bataryanızın bir resmi servis teknisyeni tarafından görülmesi, en iyi yoldur, bu da yeni bir batarya almanıza veya herhangi bir sorun olduğunda geçerli bir sabit sürücüye sahip olmanıza neden olabilir.

İşte, iPhone'unuzun yeni bir batarya gerektirebileceğine dair bazı göstergeler: normalden daha az ışığı karartma; alt hoparlör sesi; kaydırma yaparken ekranda takılma; bazı oyun uygulamalarında kare hızında azalma; ve daha uzun uygulama başlatma süreleri.

Bir iPhone'da pil ömrünü nasıl uzatırsınız
Pilinizin değiştirilinceye kadar mümkün olduğunca uzun süre çalışmasını sağlamak istiyorsanız, aşağıdaki önerileri deneyin:

 • Konum Servislerini kapatın.
 • Arkaplan Uygulama Yeniliğini Devre Dışı Bırak.
 • Otomatik Parlaklığın etkin olduğundan emin olun.
 • İnternete bağlı olmanız gerekmediğinde Uçak Modunu kullanın.

iPhone'unuzdan biraz daha fazla mesafe almak istiyorsanız, o zaman belki de bir Akıllı Kılıf almayaı durumu düşünün. Bunlar, telefonunuzu normal dış etkilerden korur, ancak gerektiğinde telefonunuzu yeniden şarj edebilir. Burada iPhone pil kılıflarının örnek ürünlerini görebilirsiniz.

Apple, bir pilin kaç kez şarj edildiğinin "bu kimyasal yaşlanma sürecindeki tek faktör olmadığını" - "cihaz kullanımı" ve "sıcak bir ortamda bir pilin bırakılması veya şarj edilmesi" nin, pilin daha hızlı bozulmasına ve ömrünü tamamlamasına neden olabileceğini belirtiyor.

iPhone Pilini 6 Kolay Adımda Kalibre Etme
İlginizi Çekebilir

iPhone Pilini 6 Kolay Adımda Kalibre Etme

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile