iPhone Pilini 6 Kolay Adımda Kalibre Etme

iPhone Pilini 6 Kolay Adımda Kalibre Etme

Kötü pil ömrü, akıllı telefon sahiplerinin en çok şikayet ettiği bir konu. Bir iOS veya Android kullanıcısı olmanızın önemi yoktur; telefonunuzu gün içerisinde çok kullanırsanız, pil gün batımına geldiğinde şanslısınız demektir. Ancak, iPhone pilini kalibre ederek basit bir şekilde pil ömrünü uzatabilirsiniz. Şimdi kalibrasyonun neden önemli olduğunu ve nasıl yapabileceğinizi daha yakından inceleyelim.

iPhone Pilinizi Neden Kalibre Etmelisiniz?

iPhone pilinizi kalibre etmek (pilin sıfırlanması olarak da bilinir), iPhone bakımının şaşırtıcı derecede önemli bir parçasıdır. Ne yazık ki, pek çok kişi faydalarını görmüyor ve hatta gerekli adımları yerine getirmek için daha az zaman harcıyor.

Doğru şekilde kalibre edilmiş bir batarya olmadan, yanlış ve düzensiz pil yüzdesi okumaları, daha hızlı batarya tüketimi ve bataryanız için daha kısa toplam kullanım süresi yaşayabilirsiniz. Pil ömrü yüzdesi tek haneye ulaştığında iPhone beklenmedik bir şekilde kapanırsa, zayıf kalibrasyon nedeniyledir.

Birçok faktör bir pilin yanlış ayarlanmış olmasına neden olabilir. Yazılım güncellemeleri, arka plan uygulamalarının yenilenmesi, yeni özellikler ve hatta eski günlük kullanım bile tüm tutarsızlıklara neden olabilir.

Yanlış bir kalibrasyon görmüyorsanız bile, adımların uygulanması pildeki tüm iyonların akmasını sağlayarak akünün en yüksek performansını artırır.

İdeal olarak, pilinizi en az ayda bir kez kalibre etmeyi hedeflemelisiniz. Daha sık bunu yapabilirsiniz, daha iyi olur.

iPhone Pilini Kalibre Etmek için Hazırlama

Kalibrasyon işlemine başlamadan önce, hazırlık yapmanız gereken birkaç adım vardır.

Pili sıfırladıktan sonra, bu seçeneklerin dördünü yeniden etkinleştirebilirsiniz.

Konum servislerini etkisiz hale getir

iPhone'unuzdaki konum servislerini devre dışı bırakmak için şu adımları izleyin:

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Aşağı kaydırın ve Gizlilik'e dokunun.
 • Konum Servisleri'ni seçin.
 • Konum hizmetlerinin yanındaki geçişi kapalı konuma kaydırın.

Bu arada, kayıp iPhone'unuzu izlemek için konum servislerini kullanabilirsiniz, bu yüzden kalibrasyon bittikten sonra bunu tekrar etkinleştirmeyi unutmayın.

Arka Plan Yenilemesini Devre Dışı Bırak

Arka plan uygulaması yenilemesini kapatmak için aşağıdaki talimatları izleyin:

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Genel üzerine dokunun.
 • Arkaplan Uygulama Yenilemesi'ni seçin.
 • Arka plan uygulamasında ikinci kez dokunun.
 • Kapalı'yı seçin.

Ekran Parlaklığını Azalt

iPhone'da ekran parlaklığını nasıl düşüreceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Aşağı kaydırın ve Ekran ve Parlaklık'ı seçin.
 • Kaydırıcıyı tamamen sola doğru hareket ettirin.

Parlaklıktan bahsetmişken, iOS'un artık telefonunuzu gece kullanmasını kolaylaştıran karanlık bir mod sunduğunu unutmayın.

Otomatik Güncellemeleri Kapatın

Son olarak, otomatik güncellemeleri kapatmak için şu üç adımı izleyin:

 • Ayarlar uygulamasını açın.
 • Aşağı kaydırın ve iTunes ve App Store'a dokunun.
 • Güncellemeleri Kapalı konuma getirecek şekilde seçeneği kaydırın.

Ayrıca, yanlışlıkla düşük güç modunu etkinleştirmediğinizden emin olun. Ayarlar> Batarya'ya giderek kontrol edebilirsiniz .

iPhone Pil Nasıl Kalibre Edilir

Artık kalibrasyon sürecini başlatmaya hazırsınız. Bunun biraz sabır gerektirdiği konusunda uyaralım; Bitirmek için birkaç tam şarj / deşarj döngüsü için beklemeniz gerekir.

Neyse ki, üçüncü parti araçlara veya uygulamalara ihtiyacınız yoktur. iPhone Pili sıfırlamak için App Store'da gördüğünüz her şey en iyi şekilde gereksiz ve en kötü ihtimalle bir aldatmacadır.

1. Adım: Aküyü Boşaltın
İlk adım iPhone pilinizi tamamen boşaltmaktır. Normal kullanım sırasında bunu yapabilirsiniz. Süreci hızlandırmak istiyorsanız, YouTube'da ses düzeyini maksimum düzeye çıkararak uzun bir video oynatabilirsiniz.

2. Adım: 3 Saat Bekleyin
Pilin küçük bir yüzdesi kalsa bile iPhone'unuzun otomatik olarak kapanacağını fark etmiş olabilirsiniz. Bu süreç tasarım gereğidir; Verileri kaybetmemek için, cihaza uygulamalarınızın mevcut durumunu kaydetme şansı verir.

Pil ömrünün son kuşaklarının bitmesine izin vermek önemlidir. Bunu yapmanın tek yolu beklemek. Daha uzun, ama en az üç saat beklemelisin.

3. Adım: Cihazınızı Şarj Edin
Şimdi bataryayı doldurma zamanı. En iyi performansı elde etmek için, aşağıdaki üç ipucu uyguladığınızdan emin olun:

Bilgisayar yerine bir prizi kullanın.
İdeal olarak, resmi bir Apple şarj cihazı kullanın. En azından, güvenilir bir Lightning kablosu kullandığınızdan emin olun .
Telefonunuz pili %100 dolu olarak gösterdikten sonra bile birkaç saat şarj etmeye devam edin. Kalibrasyonun doğru şekilde çalıştığından emin olmak için her bir güç düşüşünde doldurmanız gerektiğinden emin olmalısınız.

4. Adım: Cihazınızın Pilini Boşaltma
Şimdi tüm süreci ikinci kez tekrarlamanız gerekiyor. Daha önce olduğu gibi aynı yöntem: Cihazınızdan tamamen pili bitirin.

Normalde kullandığınız gibi kullanın ya da döngüde müzik ve video oynatın.

5. Adım: 3 Saat Bekleyin
Bir kez daha, iPhone'unuzdaki son pil gücünü tüketmeniz gerektiğinden emin olmalısınız. Ve tekrar, daha uzun bırakabilirseniz, daha iyi.

6. Adım: Cihazınızı Şarj Edin
İşlemi tamamlamak için cihazınızı yeniden şarj etmeniz gerekir. Daha önce olduğu gibi aynı yönergelere uyun, telefonun dolu olduktan sonra bile birkaç saat şarj etmeye devam etmesini sağlayın.

Son olarak, daha önce devre dışı bıraktığınız hizmetleri ve işlevleri yeniden etkinleştirmeniz gerekir. Konum servislerini, arka plan yenilemeyi, otomatik güncellemeleri ve otomatik ekran parlaklığını tekrar açın.

Diğer Pil Tasarrufu iPhone İpuçları
Yeniden kalibrasyon iPhone pil sorununuzu çözmediyse, yeni bir batarya için harcama yapılabilir. Kendinize güveniyorsanız pili kendiniz de değiştirebilirsiniz, ancak bunu yapmak telefon garantinizi geçersiz kılar.

Alternatif olarak, en yakın Apple mağazasına gidin. Yeni bir batarya edinin.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile