Çoğu iPhone sahipleri telefonlarını çalar saat olarak kullanırlar - artık gerçek bir alarm saatine sahip olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Fark edemeyeceğiniz şey, Saat uygulamasının sizi uyandırmaktan çok daha fazlası olduğu.

Bilmiyorsanız, iPhone'unuzun Saat uygulamasının neler yapabileceğine ve neden değiştirmeye gerek duymayacağınıza bir göz atalım.

İhtiyacınız olan tüm alarmlar
Sabah kalkmak için değişik alarm uygulamalarına başvurmuyorsanız, iPhone'unuzdaki alarmların yeterli olması gerekir.

Alarmı ayarlamak, Saat uygulamasını açmak ve en alttaki Alarm sekmesine dokunmak kadar basit bir meselesidir. Bir alarm eklemek ve alarmınızın zamanını ayarlamak için tekerlekleri döndürmek için sağ üst köşedeki Artı düğmesine dokunun.

Mevcut bir alarmı düzenlemek için Alarm ekranının sol üst köşesindeki Düzenle düğmesine ve ardından ayarlamak istediğiniz alarma dokunun.

Temel alarmlar bir defalık olaylardır. Alarmınız çaldığında ve kapattığınızda, bir dahaki sefere kullanmak istediğinizde onu tekrar açmanız gerekir. Tekrarla seçeneğini kullanırsanız, belirli günlerde otomatik olarak alarm çalmasını sağlayabilirsiniz.
Etiketler, alarmlarınızı birbirinden ayırt etmenizi sağlar. Sizi uykunuzdan hangi alarm sesinde kaldırılmak istediğinize karar vermeyi unutmayın. Son olarak, ertelemeyi önlemek için Erteleme düğmesini devre dışı bırakabilirsiniz. Bir alarmı silmek için, girişinde sola doğru kaydırın ve oluşan Sil düğmesine dokunun.

Bedtime: Daha Kibar Alarm
Düzenli alarmlar gerektiği gibi yapılırken, Bedtime her günün başlangıcı ve bitişi içindir. Bedtime bile temel uyku takibini içerir.

Bedtime alarm ayarlamak için farklı bir yaklaşım gerektirir. İlk, Saat uygulamasının ekranının altındaki Bedtime sekmesine dokunun ve ardından özelliği açmak için Yatma süresi kaydırıcısını etkinleştirin.

Bedtime kurulumu basittir. Yatma zamanınızı ve uyanma saatinizi ayarlamak için düğmeyi kullanın. Çalıştırma zamanında haftanın günlerini seçmek için sol üst köşedeki Seçenekler'e, bir uyku zamanı hatırlatıcısına (15 dakikalık artışlarla, bir saate kadar), bir uyandırma sesine (AKA alarmı) ve birime dokunun.

Bedtime uygulamasının alt kısmında Uyku Analizi adlı bir özellik var. Bu, uyku miktarını kaliteye göre izlemenizi sağlar. Yatakta sadece harcadığınız zamanı gösterir, aslında uyuyor olup olmadığını değil.

iphone bedtime
Bedtime'ı yeterince uzun bir süre kullandıktan sonra, yatakta ortalama uyuma zamanınız için iyi bir fikir verecektir. Ancak, ayrıntılı istatistikleri derlemek isterseniz, özel bir uyku izleme uygulaması indirmelisiniz. Bu bilgileri diğer sağlık uygulamaları ile birlikte kullanabilirsiniz.

Bedtime'ın arkasındaki genel fikir, uykunuzu taklit etmeyecek. İyi bir uyku hijyeni oluşturmanıza yardımcı olan bir araçtır.
Her gece aynı saatte yattığınız ve her sabah aynı saatte kalktığınız bir rutininiz varsa, uyku kalitenizin iyileşmesi gerekir.

Diğer Faydalı Saat Özellikleri
Saat uygulaması sadece alarmlar ve uyku hakkında değildir. Diğer üç önemli özelliği vardır.
Saatle ilgili başka herhangi bir şey için App Store'u ziyaret etmeyeceğinizden emin olmak.

Kronometre Özelliği
Özel kronometre uygulamaları bol ve gereksizdir. iPhone'unuzda zaten bir yerleşik bir tane var. Yaptığınız tek şey bir konuşmayı zamanlamak ya da parkur etrafında turlar yapmaksa, fazlasıyla yeterli olur.
Kronometre moduna, Saat uygulamasının altındaki Kronometre sekmesinden kolayca erişilebilir. iPhone’unuzun kronometresinde dijital ve analog mod bulunur; ikisi arasında geçiş yapmak için kronometre yüzünde sola veya sağa kaydırın.

Bir kronometreden olmasını beklediğiniz kadar basit (Başlat, Durdur ve Sıfırla düğmeleri ile). Ayrıca tur sürelerini de izleyebilir ve en hızlı turunuzu yeşil ve en yavaş kırmızı renkte kaydeder.

Geri Sayım için Zamanlayıcıyı Kullanın
Kronometre saymaya yarıyorsa, zamanlayıcı geri saymak içindir. Bu, molanızın ne zaman bittiğini veya mükemmel bir fincan çayı içtiğiniz zamanı size bildirir.

Bir zamanlayıcı ayarlamak için Zamanlayıcı sekmesine dokunun. Zamanlayıcınızın ne kadar süre çalışmasını istediğinizi ayarlamak için kadranı döndürün, bir ses atayın ve Başlat'a basın.

Zamanlayıcınızı zamanından önce durdurmak için Duraklat ve ardından İptal'e dokunun.

Dünya Saati: Saat kaç?… Her yer mi?
Saat uygulamasının son özelliği, seyahat edenler veya meraklılar içindir. Dünya Saati, dünyanın her yerindeki saatleri ayarlamanızı sağlar. Yani, California ya da Calcutta'daki zamanı bilmeniz gerektiğinde, yapmanız gereken tek şey Saat'i açmak ve World Clock'a tıklamanızdır.

Dünya saati eklemek, sağ üst köşedeki Artı'ya dokunmak, ardından bir yere gitmek veya bir yer aramak kadar kolaydır. Düzenle'ye dokunursanız Saatlerinizi silebilir ve yeniden düzenleyebilirsiniz.

Tüm Saat İhtiyaçlarınız Yerine Getirildi
iPhone'unuzdaki Saat uygulaması, en önemli zaman ihtiyaçlarınızı karşılayabilmenizden daha fazlasıdır. Alarmlara, dünya saatine veya zamanlama aktivitelerine ihtiyaç duyuyor olsanız da, sizi yeter.

Bundan başka bir şeye ihtiyacınız varsa, elbette bazı değişik uygulamalar vardır.
Zamanlayıcı +, birden fazla kronometreyi ve zamanlayıcıyı çalıştırabilir; Saat ve Tarihin Dünya Saati, gün doğumu saatleri ve arama kodları gibi iyileştirmeler sunar. Impala Studios'un Çalar Saat uygulaması, farklı temaları seçmenizi ve en sevdiğiniz müzikleri dinlemenizi sağlar. Ancak, basitlik ve özelliklerin dengesi için gerçekten başka bir şeye ihtiyacınız yoktur. iPhone’un Saati zaten hepsini yapıyor ve reklamsız olarak ücretsizdir.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 344 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" iPhone Saat Uygulamasının Bilinmeyen Özellikleri konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere iPhone Saat Uygulamasının Bilinmeyen Özellikleri ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone Saat Uygulamasının Bilinmeyen Özellikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "