Ogznet.com
15 Adımda iPhone Sorunları ve Çözümleri Paylaş:

15 Adımda iPhone Sorunları ve Çözümleri

15 Adımda iPhone Sorunları ve Çözümleri

iPhone, birçok kişi tarafından akıllı telefon teriminin ta kendisi olarak görülen tasarım harikaları olabilir, ancak bu cihazlarda da sorunlar görülebilir. Yaygın görülen iPhone sorunları ve çözümleri okumaya devam edin.

Bunlar daha çok iPhone sorun giderme adımları olarak adlandırılabilir.

1. iPhone Sorun Giderme: Telefonu Yeniden Başlatın

Herhangi bir teknolojik ürün (iOS veya Android, Windows veya Mac, TV veya yazıcı) için bir numaralı sorun giderme adımı, cihazı kapatmak ve tekrar açmaktır. Basit bir yeniden başlatma işleminin ilk yapmanız gereken sorun giderme adımı olmaması için çok az durum vardır. Beklenmedik bir sorun dizisinin sonlanmasına neden olur ve yazılımı istikrarlı bir duruma sıfırladığı için bu her zaman çalışan bir sorun giderme adımıdır.

2. iPhone Sorun Giderme: iOS'u Güncelleyin

Basit bir sorun giderme adımı olan yeniden başlatma sorununuzu çözmedi mi? Endişelenmeyin!

Şimdiki adım, iOS işletim sisteminizin güncel olduğundan emin olmaktır. iOS’un eski bir sürümünü kullanıyorsanız, belirli uygulamalar ve özelliklerle uyumlu olmayabilir.

iOS'u güncellemek için Ayarlar> Genel> Yazılım Güncelleme'ye gidin.

3. iPhone Sorun Giderme: Uygulamalarınızı Güncelleyin

Belirli bir uygulama ile ilgili sorun yaşıyorsanız, en son sürümünü çalıştırdığınızdan emin olun.

Uygulamaları App Store üzerinden manuel olarak güncelleyebilirsiniz. Sadece uygulamanın arayüzünün altındaki Güncellemeler sekmesine dokunun.

Ayrıca Ayarlar > [adınız] > App Store'a giderek uygulamaların otomatik olarak güncellenmesini sağlayabilirsiniz. Otomatik indirme bölümünde, güncellemelerin yanındaki geçişi AÇIK konuma kaydırın.

4. iPhone Sorun Giderme: Bir Uygulamayı Zorla Kapatma

Bazen bir uygulama yanıt vermeyerek donmaya neden olur. Böyle bir durumda, özellikle kamera uygulamanızın arızalanması durumunda sıklıkla siyah bir ekran görürsünüz.

Bir iPhone X veya daha yeni modelde bir uygulamayı zorla kapatmak için ekranın altından yukarı doğru kaydırın, ancak parmağınızı ekranın yarısına kadar yukarı kaldırın. Telefon, uygulama değiştiriciyi başlatır. Sorun çıkaran uygulamayı kapatmak için bir uygulama kartını yukarı kaydırın.

iPhone 8'de veya daha eski bir modelde bir uygulamayı zorla kapatmak için uygulama değiştiricisini getirmek için Home düğmesine çift basın. Kapatmak istediğiniz uygulamayı bulmak için sola ve sağa kaydırın, sonra yukarı kaydırın.

5. iPhone Sorun Giderme: Ağ Ayarlarını Sıfırlama

Çoğu bağlantı sorunları ağ ayarlarınızı sıfırlayarak çözülebilir. Yapması çok kolaydır. Ayarlar> Genel> Sıfırla> Ağ Ayarları Sıfırlama'ya gidin.

Not: Bu sıfırlamayı gerçekleştirerek kayıtlı Wi-Fi şifrelerinizi kaybedersiniz.

6. iPhone Sorun Giderme: Tüm Ayarları Sıfırlama

Hatalı bir ayarın (yazılım veya donanımdan kaynaklanan) sorunlarınızın kökeni olduğunu düşünüyorsanız, verilerinizi kaybetmeden tüm telefon ayarlarını sıfırlayabilirsiniz. Elbette, herşeyi daha sonra olduğu gibi geri koymanız gerekecek.

İşlemi başlatmak için Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm Ayarları Sıfırla'ya gidin.

7. iPhone Sorun Giderme: Fabrika Ayarlarına Geri Döndürme

Detaylı bir sorun çözme adımına ihtiyacınız varsa, iPhone'unuzu fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. Cihazınızı orijinal durumuna döndürür. Bu, donanım sorunlarını iyileştirmese de, çoğu yazılım ve işletim sistemi sorununu çözer.

iPhone'unuzu sıfırlamak için Ayarlar> Genel> Sıfırla> Tüm İçeriği ve Ayarları Sil'i açın. Cihazınızı iTunes kullanarak bir bilgisayarda sıfırlamak da mümkündür.

Not: Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini gerçekleştirmeden önce tüm iPhone verilerinizi yedeklediğinizden emin olun. Yedeklemediğiniz verileri geri dönüşü olmayan bir şekilde kaybedersiniz.

8. iPhone Sorun Giderme: Pil Kullanımını Kontrol Edin

Bir iPhone pilinin olağandışı bir şekilde boşalması durumunda, rahatsız edici uygulamayı tespit etmeye çalışabilirsiniz.

Hangi uygulamaların pili en çok kullandığını görmek için Ayarlar> Pil bölümüne gidin. Belirli bir zaman dilimi boyunca uygulamaların pil kullanımını incelemek için alt kısımdaki grafikleri kontrol edebilirsiniz.

9. iPhone Sorun Giderme: Pil Sağlığını Gözden Geçirme

Piller, bozulmaya başlamadan önce sadece belirli sayıda şarj döngüsüne dayanabilir. iOS 11.3 veya daha yenisini çalıştırıyorsanız, artık pilinizin sağlığını görebilirsiniz. Bir göz atmak için Ayarlar> Pil> Pil Sağlığı bölümüne gidin.

10. iPhone Sorun Giderme: Bluetooth Sorunlarını Düzeltin

iPhone'unuz ile başka bir cihaz arasında Bluetooth bağlantısı kurmada sorun yaşıyorsanız, deneyebileceğiniz birkaç çözüm bulunmaktadır.

Öncelikle, artık kullanmadığınız eski cihazları kaldırın. Yeni bağlantıların çalışmasını sağlamak için yardımcı olabilir. Bir cihazı kaldırmak için Ayarlar> Bluetooth> Bilgi> Bu Cihazı Unut seçeneğine gidin.

İkinci olarak, Bluetooth'u kapatıp tekrar açın. Kontrol merkezine erişmek için bir iPhone 8 veya daha önceki versiyonlarda (iPhone X ve üstü için sağ üstten aşağı doğru kaydırın) ekranın alt kısmından yukarı doğru kaydırın ve geçiş yapmak için Bluetooth simgesine dokunun.

11. iPhone Sorun Giderme: HomeKit Sorunlarını Düzeltin

Bazı akıllı ev cihazları HomeKit özelliklidir, böylece iPhone'unuzdan Siri'yi kullanarak bu cihazları kontrol etmenizi sağlar.

HomeKit cihazları beklendiği gibi çalışmıyorsa, hem iPhone hem de cihazların kendisinde doğru iCloud hesabına giriş yaptığınızdan emin olun. Başka hiçbir şey işe yaramazsa, HomeKit bağlantılarınızı Sıfırla> Gizlilik> HomeKit> HomeKit Yapılandırmasını Sıfırla'ya giderek sıfırlayabilirsiniz .

12. iPhone Sorun Giderme: Toz ve Kir Kontrolü Yapın

Cihazınızı şarj ederken, güç ve / veya ses tuşlarını kullanırken veya fiziksel ana düğmeyi kullanırken (iPhone 8 ve daha eski sürümlerde) sorun yaşıyorsanız, her zaman, altında birikmiş olabilecek kir, toz ve diğer şeyleri kontrol etmelisiniz.

Kirleri çıkarmanın en iyi yolu, basınçlı hava kullanmaktır.

13. iPhone Sorun Giderme: Arka Plan İzinlerini İptal Edin

Cihazınız aşırı ısınıyorsa, kamera flaşı gibi özellikleri kullanamazsınız. Bazı durumlarda, telefonunuzu soğuyana kadar hiç kullanamayabilirsiniz.

Telefonunuzu yanlışlıkla güneşte bırakırsanız, bu sonuçla karşılaşmanız kaçınılmazdır. Ancak, normal kullanım sırasında her zaman aşırı ısınıyorsa, çalışan bir arka plan uygulaması buna neden olabilir.

Uygulamaların arka planda çalışmasını önlemek için Ayarlar> Genel> Arka Planda Uygulama Yenile'ye gidin ve istediğiniz uygulamaların geçişlerini açın.

14. iPhone Sorun Giderme: Telefon Çekmeme Durumunda SIM Kartı Çıkarın ve Tekrar Takın

Telefonun sinyali beklenmedik bir şekilde kaybolduysa, yerinden çıkmış bir SIM kart bu sorunun kaynağı olabilir.

Neyse ki, SIM'i çıkartmak ve yeniden yerleştirmek kolaydır. Tepsiyi açmak için bir iğne veya ataç ihtiyacınız var.

15. iPhone Sorun Giderme: Bir Apple Store'a Gidin

Sorunu kendiniz çözemezseniz, muhtemelen bir servise gitme vakti gelmiştir. Cihazınız garanti kapsamındaysa veya Apple Care'iniz varsa cihazınız ücretsiz olarak tamir edilecektir.

iPhone Modellerindeki Kronik Sorunlar

iPhone X'e özgü iki sorun vardır. Bunlar; yanlışlıkla otomatik acil aramalar ve ekrandaki yeşil çizgilerdir.

Otomatik acil durum çağrılarını, Ayarlar> Acil Durum SOS> Otomatik Çağrı'ya giderek devre dışı bırakabilirsiniz. Yeşil çizgi sorun yaşıyorsanız, Apple Destek ile iletişime geçmeniz gerekir.

Çok sayıda iPhone 8 cihazını etkileyen bir başka sorun da şişen bir bataryaydı. Bu sorunla karşılaşırsanız, Apple ile iletişime geçmeniz gerekir.

En yaygın iPhone 7 şikayeti zayıf çağrı kalitesidir. Apple sorunu kabul etti ve düzeltmelerin bir listesini sundu.

Şirketin önerileri:

  1. Telefonunuzun Sessiz modda olmadığını kontrol edin.
  2. Kılıfın hoparlörü engellemediğinden emin olun.
  3. iPhone'unuzu yeniden başlatın.
  4. Hoparlördeki kir, toz veya döküntüleri temizleyin.
  5. Hoparlör ses düzeyinizin maksimum değere ayarlandığından emin olun.

En yaygın iPhone sorunları için çözümleri ve belirli cihazlar için sorun giderme ipuçlarını gözden geçirdik. Umarım bunlardan biri sorununuzu düzeltmenize yardımcı olur; aksi takdirde Apple Destek ile iletişime geçmeniz gerekecektir.

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!