iPhone'u TV Uzaktan Kumandası Olarak Kullanmak

iPhone'u TV Uzaktan Kumandası Olarak Kullanmak
Image by mohamed Hassan from Pixabay

Bu ücretsiz iPhone uygulamaları ve ipuçları sayesinde normal TV uzaktan kumandaları yerine telefonunuzu kullanarak televizyonunuzu kontrol edin, kanal değiştirin, sesi açıp-kapatın ve daha fazlasını yapın.

iPhone'unuzu günlük hayatta pek çok şey için kullanabilirsiniz. Bunlardan biri de, televizyonunuz için kumanda olarak kullanmak. Doğru uygulamalar ile telefonunuzu akıllı TV'niz veya Apple TV'niz için uzaktan kumandaya dönüştürebilirsiniz.

iPhone'u Akıllı TV Uzaktan Kumandası Olarak Kullanmak

Akıllı TV'nizi iPhone'unuzla kontrol etmek için her iki cihazında aynı Wi-Fi ağına bağlı olması gerekir. iPhone'ların kızılötesi (IR) donanımları olmaması nedeniyle, diğer tip yani internet bağlantısı olmayan TV modellerini kontrol etmek için kullanılamazsınız.

Ancak Lightning girişine takılan ve telefona bu özelliği getiren IR dongle'ları (n11, hepsiburada) satın alabilirsiniz. Bu donanım eklemesi ile sadece TV değil daha birçok cihazınızı kontrol edebilirsiniz.

iphone ır donanımı

Şimdi, bu makalede ise akıllı TV'ler için iPhone nasıl kumanda olarak kullanılır onu göstereceğiz. Öncelikle, App Store'da bulunan ve muhtemelen daha önce de adını duyduğunuz bu popüler uzaktan kumanda uygulamlarından birini indirmeniz gerekir. AnyMote, Remotie ve Universal Remote TV Smart App Store'da en çok indirilen evrensel uzaktan kumanda uygulamalarıdır. Rahatsız edici reklamları görmek istemiyorsanız veya evinizdeki farklı cihazlar için birden çok uzaktan kumanda özelliği gibi premium özelliklere sahip olmak istiyorsanız ücretli versiyonlarını satın alabilirsiniz. Ancak basit TV kumanda özelliklerini kullanmak için ücretsizdirler.

Hepsi temel olarak aynı şekilde çalışır. Çünkü uygulama açıldığında otomatik olarak aynı Wi-Fi ağındaki akıllı TV'nizi aramaya başlayacaktır. TV'nin açık olduğundan ve Wi-Fi'ye bağlı olduğundan emin olun, gerisini uygulama otomatik olarak yapacaktır.

AnyMote Smart Universal Remote

TV uygulama tarafından bulunduğunda, ekranda uygulamaya bağlanmak isteyip istemediğinizi soran bir onay mesajı görüntülenir. Bunu kabul ettiğinizde artık, iPhone'unuz akıllı TV'niz için bir uzaktan kumandaya dönüşecektir.

İlginizi
çekebilir
AnyMote Uzaktan Kumanda Uygulaması

Bu uygulamarın arasında en kullanışlı olanı AnyMote'tur. Sadece TV'yi kontrol etmekle kalmayıp, aynı zamanda en sevdiğiniz uygulamalara kısayol ekleme yeteneğini de vardır. Ayrıca, bu uygulamayı kullanırken, televizyonuzun ses seviyesini ayarlamak için iPhone ses denetimlerini kullanabilirsiniz.

İsterseniz kullandığınız TV markasına göre bir üreticinin uygulamasını da tercih edebilirsiniz. Seçenekler arasında Samsung, LG ve Panasonic tarafından yapılmış uygulamalar vardır. Ancak AnyMote uygulamasının TV üreticisinden bağımsız olarak daha iyi olduğu söylenebilir.

İlginizi
çekebilir
Cihazlarınızı Kontrol Etmek için Peel Uzaktan Kumanda Uygulaması

Apple TV'yi kontrol etmek için iPhone'u kullanmak

Apple TV'niz varsa, iPhone'unuz zaten televizyonunuzda içerik izlemenize izin vermek için tasarlanmıştır. Apple TV uygulaması zaten cihazınızda olmalı ve satın alınan filmleri veya dizileri bulmak için kullanabilirsiniz, AirPlay logosuna dokunursanız içerik Apple TV'ye yüklenir ve oynatılmaya başlar.

Sanal bir denetleyiciye sahip olmayı tercih ederseniz, ücretsiz olan ve ekranınızda nelerin oynandığını arama, gezinme ve kontrol etmenizi sağlayan resmi Apple TV Remote uygulaması var.

Ogznet.com