iPhone veya iPad'inizde Önbelleği Temizleme

iPhone veya iPad'inizde Önbelleği Temizleme

iPhone depolama alanınız neredeyse dolduysa, sorumlusu önbellek olabilir. Çok fazla uygulama kullandığınızdan, bilgileri depolamak için telefonunuzda daha fazla yer gerekir. Neyse ki, iPhone veya iPad'inizdeki önbelleği kolayca temizleyebilirsiniz. iPhone'unuzdaki önbelleği nasıl temizleyeceğinize ve önbelleklerin neler yaptıklarına bakalım.

Önbellek nedir?
Önbellek, uygulamalar ve web siteleri tarafından depolanan geçici veriler için bir terimdir, böylece gelecekte daha verimli çalışabilirler.

Örneğin, büyük bir banner grafiğe sahip bir web sitesini ziyaret ederseniz, tarayıcınız bunu önbelleğe alır, böylece bu sayfayı bir sonraki açışınızda tekrar indirmek zorunda kalmazsınız. Apple Music'te akış yaptığınızda, şarkıları daha hızlı değiştirebilmeniz için en çok dinlediğiniz parçalarınızı önbelleğe alır.

Önbellek, modern telefonların ve bilgisayarların normal bir parçasıdır. Bu olmadan, telefonunuz çok daha az verimli çalışırdı. Bu yüzden, önbelleklerin kullandığı depolama alanı değerlidir.

Telefonunuz temizledikten sonra bile önbelleği yeniden oluştursa da sorun giderme için hala yararlı bir adımdır. Aynı zamanda depolama alanını geçici olarak serbest bırakabilir, özellikle önbelleği bir süredir temizlemediyseniz.

iPhone'da Safari Önbelleği Nasıl Temizlenir?
Tarayıcı önbelleği genellikle en büyük depolama alanı kullanıcısıdır, bu nedenle tarayıcı önbelleğinizi temizlemeyle başlamak mantıklıdır.

Bunu yapmak için Ayarlar uygulamasına gidin. Yüklü uygulamalar listesinde aşağı doğru ilerleyin ve Safari'ye dokunun. Tüm Safari ayarını göreceksiniz ancak biz aşağıdaki bir seçenekle ilgileniyoruz. Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle'yi seçin.

Bir onaylama mesajı görürsünüz. Onaylamak için Geçmişi ve Verileri temizle'ye dokunun.

Bunu yapmanın, tüm web sitelerinden önbelleği, geçmişi, çerezleri ve daha fazlasını sileceğini unutmayın. Bu, oturum açtığınız her yerden giriş yapmanızı sağlar.
Ayrıca bu bilgileri iCloud hesabınızı kullanan tüm cihazlar için siler.

Tercihinize bağlı olarak, tüm siteleri silmek yerine belirli web siteleri için önbelleği manuel olarak temizleyebilirsiniz. Bunu, Safari’nin seçeneklerinden Gelişmiş'i seçerek ve ardından Web Sitesi Verileri'ni seçerek yapın. iPhone veya iPad'inizde verileri kaydeden tüm sitelerin bir listesini görürsünüz.

Sağ üstteki Düzenle'ye dokunun, ardından silmek istediğiniz her girişin solundaki Sil simgesini tıklayın. İşiniz bittiğinde Bitti'ye dokunun. Daha fazlasını görmek için listenin en altındaki Tüm Siteleri Göster bağlantısını kullanın veya üstteki çubuğu kullanarak arama yapın. Liste en çok kullanılan alandan sıralar.

iPhone'da Uygulama Önbelleği Nasıl Temizlenir?
Safari'nin tersine, diğer uygulamalar için önbelleği temizlemek geliştiricinin izin verdiği kadardır. Bazı uygulamaların önbelleği temizleme seçeneği vardır, bazıları ise bunu sağlamaz.

Kontrol etmek için, ayarlara gidin ve yüklü uygulamalarınızı görene kadar listeyi aşağı kaydırın. Özel ayarlarını görmek için her birine dokunun. Bir sonraki başlatmada veya benzer bir seçenekte bir önbelleği sıfırlama seçeneği görebilirsiniz. 

Önbelleği temizlemek için uygulama ayarlarını ayrıca kontrol etmelisiniz.
Örneğin, Spotify’ın önbelleğini Ayarlar menüsünü açıp Depolama'yı seçerek temizleyebilirsiniz. Spotify’ın önbelleğini temizlemek için Önbelleği Sil düğmesine basın.

Facebook veya Instagram gibi önbelleğini temizleme seçeneği olmayan bir uygulamada, uygulamayı kaldırmanız ve yeniden yüklemeniz gerekir.
Hangi uygulamaların telefonunuzda en fazla yer kapladığını görmek için Ayarlar> Genel> iPhone Depolama Alanı'na bakabilirsiniz. Bu, önbelleğin temizlenmesinde öncelik belirlemenize yardımcı olabilir.

Burada bir uygulama seçin ve Dokümanlar ve Veri alanının boyutunu kontrol edin. Oldukça büyükse, Uygulamayı Sil'e dokunun ve işlemi onaylayın. Daha sonra yeni bir kopyasını yeniden yüklemek için App Store'a geri dönün.

Uygulamaları klasik yöntemle de kaldırabilirsiniz: Ana ekranınızdaki tüm uygulamaları titremeye başlayana kadar hafifçe basılı tutun. Bir uygulamadaki X simgesine dokunun ve onu silmek için bir uyarı görürsünüz.

iPhone'unuzu Yeniden Başlatmayı Unutmayın
Önbelleği temizlemeyle ilgili olmasa da, iPhone'unuzun basit bir şekilde yeniden başlatılmasının bazı basit sorunları çözebileceğini unutmayın. Eğer performans yavaşlarsa, iPhone'unuzdaki Güç düğmesine basılı tutup ve kapatmak için kaydırın.

iPhone Temizleyici Uygulamaları Var mıdır?
Güçlü önbellek temizleme işlevini destekleyen iMyFone gibi programlara rastlamış olabilirsiniz. Hemen her durumda, bunlardan kaçınmalısınız.

Bu uygulamaların “ücretsiz” sürümleri çok az şey yapar ve yalnızca ücretli versiyonu almaya sizi ikna etmeye çalışır. iOS’un kısıtlamaları nedeniyle, bu uygulamalar iPhone’unuzda yapabileceğinizden çok daha fazlasını yapamaz.
Yukarıdaki yöntemlerden yararlanarak iPhone önbelleğini temizlemek için birkaç dakikanızı ayırmanız, bu araçlardan biri için 20 ABD doları veya daha fazla harcamaktan daha iyidir.

iPhone Önbelleği, Artık Tümü Silindi
Artık iPhone’unuzun tarayıcı önbelleğini ve uygulama önbelleğini temizlediniz. Bununla birlikte, önbelleği temizlemenin düzenli olarak yapmanız gereken bir şey olmadığını unutmayın. Sildikten sonra, Safari ve diğer uygulamalar önbelleği gerektiği gibi yeniden oluşturur, böylece elde ettiğiniz tüm depolama tasarrufları eninde sonunda ortadan kalkar. Ayrıca, önbelleği temizlediğinizde uygulamalar sorunsuz bir şekilde çalışmayacaktır.

Dolu bir depolama alanınız yoksa, önbelleği temizlemeniz geçici olarak yardımcı olabilir. Ama gerçekten iPhone depolama alanını başka şekillerde boşaltmalısınız; fotoğraflar en büyük depolama alanlarından biridir.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile