Ogznet.com
iPhone’da Video Boyutu Küçültme Yöntemleri Paylaş:

iPhone’da Video Boyutu Küçültme Yöntemleri

iPhone’da Video Boyutu Küçültme Yöntemleri

Telefonda Video Boyutu Küçültme iPhone

iPhone, çektiğiniz videoları çok yüksek kalitede kaydetmenize olanak tanır. Ancak kaliteli video kaydının dezavantajı, videoların çok büyük dosya boyutlarına sahip olmasıdır. Çoğu sosyal medya platformu paylaşım yapabilmeniz için dosya boyutunu belli bir ölçütle kısıtladığından, iPhone’da video boyutlarını nasıl küçülteceğinizi göstereceğiz.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

1. Video Compress Uygulaması ile iPhone'da Video Boyutunu Küçültme

iPhone'da bir video boyutunuküçültmenin en kolay yolu, bir video sıkıştırma uygulaması kullanmaktır. Video Compress, iOS App Store'da videolarınızı sıkıştırarak kaliteyi kaybetmeden küçültmenizi sağlayan ücretsiz bir uygulamadır.

Video Compress, videolarınızı kolayca sıkıştırmanıza yardımcı olabilir. Videonuzu uygulamaya eklemeniz, hedef boyutu belirtmeniz ve videoyu kaydetmeniz yeterlidir.

Telefonda Video Boyutunu Küçültmek için:

 1. Uygulmayı iPhone'a indirin ve yükleyin.
 2. Uygulamayı açın ve sağ üst köşedeki dişli çark simgesine dokunun. Ardından Export File Type kısmından bir çıktı dosya biçimi seçin. Sıkıştırılmış videonuz bu formatta kaydedilecektir.
 3. Ana arayüze geri dönün, ekrandaki tek simgeye dokunun ve galerinizden video boyutunu küçültmek istediğiniz dosyayı seçin.
 4. Videonuz için sıkıştırma düzeyini ayarlamanıza izin veren bir kaydırıcı göreceksiniz. Sıkıştırma sonucu ortaya çıkacak olan dosya boyutunu görmek için bu kaydırıcıyı sürükleyin. Boyutu ayarladıktan sonra, sağ üst köşedeki simgeye dokunun.
 5. Uygulamanın videonuzu sıkıştırmasını bekleyin ve ardından videoyu kaydetmek için Save (Kaydet)'e dokunun.

iPhone'da video kalitesini bozmadan dosya boyutunu küçültmek için başka bir seçenek de Compress Videos & Resize Video uygulamasıdır. Bu uygulama, iPhone videolarınızın boyutunu büyük ölçüde azaltarak videolarınızı boyut sınırlamaları olan her yerde paylaşmanıza olanak tanır.

iPhone'da videoların boyutunu küçültmek için bu uygulamayı nasıl kullanacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Uygulamayı açın ve dosya boyutu küçültülecek bir videoyu eklemek için Add (+) dokunun.
 2. Uygulamanın fotoğraflarınıza ve videolarınıza erişmesine izin verin.
 3. Sıkıştırma yapmak için seçtiğiniz bir videoya dokunun.
 4. Açılan ekranda, video için bir Frame Rate (Kare Hızı) ve Video Dimensions (Video Boyutları) belirtin. Burada seçtiğiniz sayılar ne kadar küçükse, çıkan video dosyanızın boyutu o kadar küçük olacaktır.
 5. Ardından, Compress dokunun ve uygulama videonuzu sıkıştırırken bekleyin.
 6. Videonuz sıkıştırıldıktan sonra, videonuzun hem eski boyutunu hem de yeni boyutunu göreceksiniz. Orijinal videonuzu silmek için Delete Original (Orijinali Sil) seçeneğine dokunun. Eğer telefonunuzda hem orijinal hem de sıkıştırılmış videoları saklamak istiyrsanız Keep 1 original video seçeneğini seçin.

3. Media Converter - Medya Dönüştürücü - video mp3

Tüm video formatları, küçük dosya boyutları için tam olarak optimize edilmemiştir. Yani aynı video için her dosya formatı aynı boyuta sahip değildir. iPhone'unuz video dosyalarınızın boyutundan çok kaliteye odaklandığından, daha iyi video kalitesi sunarken daha fazla alan kaplar.

iPhone'da kayıtlı videonuzu varsayılan biçimden başka bir sıkıştırılmış biçime dönüştürmek, videolarınızın dosya boyutunu küçültmenin başka bir yoludur. Bu dönüştürme video kalitesi üzerinde çok fazla etki yapmazken, video dosyanızın boyutu daha küçük olacaktır.

Media Converter neredeyse tüm video dosyalarını ve ses dosyalarını dönüştürebilir. Dahili evrensel video oynatıcı, herhangi bir formatta ses ve videoyu oynatabilir.

Bu uygulama ile video formatı dönüştürme ve video boyutu küçültmenin nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmıştır:

 1. Media Converter'ı indirin ve telefona yükleyin.
 2. Üst taraftaki Add (+) dokunun ve Photos Library seçin.
 3. Uygulamanın galerinize erişmesine izin verin ve ardından dönüştürmek ve dosya boyutunu küçültmek istediğiniz videoya dokunun.
 4. Ekranınızdaki menüden Convert Video (Videoyu Dönüştür) seçin.
 5. Format menüsüne dokunun ve videonuz için bir dosya biçimi seçin.
 6. İstediğiniz diğer seçenekleri değiştirin ve son olarak, videonuzu dönüştürmeye başlamak için Start Conversion (Dönüştürmeyi Başlat) dokunun.
 7. Dönüştürülen dosyayı uygulamanın ana arayüzünde görebilirsiniz.

4. Clideo - Online Video Boyutu Küçültme

Boyutu küçültülecek yalnızca birkaç videonuz varsa, online video sıkıştırma araçlarınden birini kullanmak daha uygun olabilir. Bunları kullanmak için bir uygulama yüklemenize gerek yoktur ve bu web uygulamaları iOS uygulamaları kadar iyi çalışır.

Clideo, iPhone videolarınızı internet üzerinden online olarak sıkıştırmanıza yardımcı olur.

Tek yapmanız gereken videonuzu yüklemek, aracın onu dönüştürmesine izin vermek ve ardından elde edilen dosyayı bulut depolama alanınıza indirmek. Şu anda videoyu doğrudan iPhone'unuza kaydetme seçeneği yoktur.

Bu sitenin videonuza filigran ekleyeceğini unutmayın. Eğeer bu sizin için bir sorun değilse, Clideo kullanarak iPhone videolarınızı şu şekilde sıkıştırabilirsiniz:

 1. Safari'yi açın ve Clideo sitesine gidin.
 2. Choose file butonuna dokunun ve Photo Library seçin.
 3. Sıkıştırılacak videoyu seçin. Clideo'nun sitesine yüklenecektir.
 4. Aracın videonuzu sıkıştırmasını bekleyin.
 5. Videonuz sıkıştırıldığında, ortaya çıkan videoyu kaydetmek için bir bulut depolama hizmeti seçin.

Site size şu özellkeri sunar:

 • Hızlı Sıkıştırma: Araç sizin için tüm ayarlamaları yapar, sadece dosyanızı yükleyin, araç, boyutunu küçültmek ve kaliteyi mümkün olduğunca korumak için en iyi parametreleri ayarlayacaktır.
 • Güvenli Şifreleme: Dosyalarınıza erişimi olan tek kişi sizsiniz çünkü tüm işlemler güvenli kanallar aracılığıyla gerçekleştirilir.
 • Önizlemeyi Kontrol Et: Önce dosyanızın önizlemesini görebilir ve daha sonra cihazınıza kaydedebilirsiniz.
 • Online Araç: Video sıkıştırıcı tamamen çevrimiçidir, yani cihazınıza herhangi bir şey indirip yüklemeniz gerekmez.
 • Basit Arayüz: Araç gerçekten sezgiseldir, kullanmak için bir kullanım kılavuzu okumanıza gerek yoktur!
 • Çoğu Biçimi Destekler: Clideo, MP4, WMV, MOV, VOB, AVI gibi herhangi bir popüler formatla ve diğerleri ile de da çalışır.

5. iPhone Video Kaydınızı Daha Küçük Boyutlarda Yapın

iPhone'da videoları hangi çözünürlükte kaydedeceğini yapılandırabilirsiniz. Çözünürlük ne kadar düşükse video dosyanız o kadar küçük olacaktır.

iPhone'da varsayılan olarak daha küçük videolar kaydetmesini sağlayabilirsiniz.

Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

 1. Ayarlar uygulamasını başlatın ve Kamera'ya dokunun.
 2. Video Kaydet'e dokunun.
 3. Videolarınızın hem boyutunu hem de kalitesini dengeleyen bir seçenek belirleyin. Sayı ne kadar küçükse dosya boyutu o kadar küçük olur.
Yorumlar
 • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!