iPhone X Face ID Gizli Özellikleri

iPhone X Face ID Gizli Özellikleri

Face ID ile, iPhone X'inizin kilidini açmak veya bir Apple Pay işlemini onaylamak için ekrana bakabilirsiniz. Hızlı, güvenli ve sadece basit. Eğer birçok işlemi Face ID yapabilseydi, bu muhtemelen iyi olurdu. Ancak Face ID, sırlarını biliyorsanız, göründüğünden çok daha güçlüdür. Bu 8 Face ID gizli özelliği size bir iPhone X için daha güçlü kullanıcı yapacaktır.

Alarm Hacmini Azaltın ve Dikkat Duyarlılığı ile Ekranı Parlak Tutun

Face ID, iPhone ekranınıza baktığınız zaman bunu anlayabildiğinden, iPhone'unuzun dikkatinize göre anlamlı bir şekilde yanıt vermesini sağlayabilir. Bu adımları izleyerek Dikkat Eksikliği Özellikleri seçeneğinin açık olduğundan emin olmanız yeterlidir:

 1. Ayarlar'a dokunun
 2. Yüz Kimliği ve Şifre Koduna dokunun
 3. Şifrenizi giriniz
 4. Attention Aware Features kaydırıcısını açık / yeşil olarak taşıyın

Bunu yaptığınızda, birkaç şey olur:

 • Alarmın kapanması; ekrana bakarsanız, alarmın sesi otomatik olarak azalacaktır çünkü bu telefonun dikkatini çeker.
 • Pil gücünden tasarruf etmek; normalde ekran kısa bir süre sonra otomatik olarak söner, ancak telefon ekrana baktığınızı görürse, onu kullandığınızı ve ekranı görmek istediğinizi bilir.

Bildirim Merkezi Olmadan Bildirim Önizlemeleri Alın
Normal olarak, uygulamaların size gönderdiği bildirimlerin tüm önizlemelerini görmek için Bildirim Merkezi'ni açmanız gerekir.
Face ID ile değil. Face ID sizi tanır ve telefonunuzun kilidini açtığından, özel içeriğinizi başka birinin görmesi riski yoktur. Bu nedenle, bildirim ayarlarınızı değiştirmek Bildirim Merkezi'ni açmadan size tam bildirim önizlemeleri verebilir. Peki nasıl:

 1. Ayarlar'a dokunun
 2. Bildirimlere dokunun
 3. Önizlemeleri Göster'e dokunun
 4. Kilidi Açıldığında Dokun
 5. Şimdi, kilit ekranınızda bir bildirim aldığınızda, telefonunuza bakın (ancak kilidini açmak için ekranda yukarı kaydırmayın). Face ID sizi tanıdığında, bildirim tam önizlemeyi göstermek için genişler.

Safari'de Şifreleri Otomatik Doldur
Face ID ile ödemeleri yetkilendirmek veya telefonunuzun kilidini açmak söz konusu olduğunda yüzünüz şifrenizdir.
iPhone X Safari’deki web sitelerine giriş yapmak için de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Doğru: Kullanıcı adlarınızı ve şifrelerinizi giriş ekranlarına geldiğinizde otomatik doldurulacak şekilde Safari'de saklıyorsanız, Face ID bu verilerin güvenliğini ve yalnızca sizin tarafınızdan kullanılabilir olmasını sağlar. Yapman gerekenler:

 1. Açılır menüye dokunarak sitelere giriş yaptığınızda Safari'de web sitesi kullanıcı adlarını ve şifrelerini kaydedin.
 2. Ayarlar -> Yüz Kimliği ve Şifre - -> şifrenizi girerek -> Safari Otomatik Doldurma kaydırıcısını açık / yeşil olarak hareket ettirerek bu kullanıcı adlarını ve şifreleri otomatik olarak doldurmak için Face ID'yi etkinleştirin.
 3. Safari'de kayıtlı bir hesabınızın bulunduğu bir web sitesine gidin ve giriş ekranına gidin.
 4. Kullanıcı adı veya şifre alanına dokunun.
 5. Safari klavyesinin üstünde, Şifreler'e dokunun.
 6. Alttan açılan menüde kullanmak istediğiniz kullanıcı hesabına dokunun.
 7. Yüz Kimliği simgesi ekranda görüntülendiğinde, yüzünüzü taramak için iPhone X'unuzu yerleştirin.
 8. Face ID sizi doğruladıktan sonra şifreniz eklenir.
 9. Web sitesine giriş yapın.

Hangi Uygulamanın Face ID'ye Erişebileceğini Kontrol Et
Oturum açmanızı gerektiren her uygulama, daha hızlı ve daha güvenli olduğundan Face ID'yi kullanmak isteyecektir. Gerçek yüz taramalarınız uygulamalar ile paylaşılmaz (Apple, yüz taramasını soyut bir koda dönüştürür ve yalnızca bunu paylaşır.
Bu nedenle, uygulamaların yüzünüzü çalma riski yoktur, ancak her uygulamanın bu erişime sahip olmasını istemeyebilirsiniz (başka hangi uygulamaların erişebileceğini de kontrol edebilirsiniz). Değilse, hangi uygulamaların Face ID'ye eriştiğini kontrol etmek için:

 1. Ayarlar'a dokunun
 2. Yüz Kimliği ve Şifre Koduna dokunun
 3. Şifrenizi giriniz
 4. Diğer Uygulamalar'a dokunun
 5. Bu ekran, Face ID'yi kullanmak isteyen iPhone'unuzda yüklü tüm uygulamaları listeler. Uygulamaların ona erişmesini engellemek için, yanındaki kaydırıcıyı kapalı / beyaz olarak hareket ettirin.

Düğmelerle Hızlı Bir Şekilde Yüz Kimliği Kapatın
iPhone X'teki düğmelere basarak Face ID'yi kapatmak için iki yol vardır:

 • Aynı zamanda, telefonun sağ tarafındaki yan tuşa ve ya ses düğmesine (ya da tercih ederseniz ikisine de) basın ve basılı tutun. Bu sizi kapatma / acil arama ekranına götürür. Face ID şimdi kapalı ve telefonu açmak için şifrenizi girmeniz istenecektir.
 • Hızlı arka arkaya 5 kez yan düğmeye basın. Bu, onunla çok yüksek bir siren sesi getiren Acil Durum SOS özelliğini tetikler, böylece bunun için hazırlıklı olun. Acil Durum SOS ekranında İptal'e dokunun ve ardından aramayı ve sireni sonlandırmak için Aramayı Durdur öğesine dokunun. Yüz Kimliği şimdi kapalı.

Yüz kimliğini kapatmak için Siri'yi kullan
Siri'nin yapabileceği diğer tüm şeylere ek olarak, sizin için Face ID'yi de kapatabilir. Bu, son bölümde açıklanan senaryolarda Face ID'nin hızla kapatılması için kullanışlıdır. Bunun işe yaraması için "Hey Siri" yi etkinleştirmeniz gerekiyor, yapmanız gereken şey:

 1. Telefonunuzun kilidini açmadan şunu söyleyin, "Hey Siri, kimin telefonu bu?"
 2. Siri, hakkınızda sahip olduğu bilgileri (genellikle bir isim, fotoğraf ve bazı iletişim bilgileri) gösterecektir (bunu göstermek istemiyorsanız, bunu Adres Defterinden kaldırın). Aynı zamanda Face ID devre dışı bırakıldı.
 3. Şimdi, telefonun kilidini açmak veya Face ID'yi tekrar açmak için şifrenizi girin.

Face ID'nin Daha Hızlı Açılmasını Sağlayın
Face ID'nin sizi tanıması ve iPhone'unuzun kilidini açması çok uzun sürüyor mu? Bir ayarı değiştirerek süreci hızlandırabilirsiniz:

 1. Ayarlar'a dokunun
 2. Yüz Kimliği ve Şifre Koduna dokunun
 3. Şifrenizi giriniz
 4. Yüz Kimliği kaydırıcısına yönelik Gereksinme Dikkatini kapalı / beyaza getirin

Bu Face ID'yi hızlandırır, ancak aynı zamanda telefonunuzu daha az güvenli hale getirir.
Dikkat Gerektir ayarı, Face ID'nin telefonunuzun kilidini açması için iPhone'a bakmanızı ve gözlerinizi açık tutmanızı sağlar. Bunu kapatarak işler daha hızlı gerçekleşir, ancak uykudayken, bilinçsiz olsanız da veya telefonunuzun kilidini açmak için sizi zorlamaya çalışan birine uymamaya çalışsanız bile telefonunuzun kilidi açılabilir.
Bu ayarı değiştirip değiştirmeyeceğinize karar verdiğinizde bu riski göz önünde bulundurun.

Yüz Kimliği Doğruluğunu Geliştirin
Face ID sizi tanımıyorsa ve şifre ekranı görünürse, şifrenizi hemen girin. Bunu yaptığınızda, Face ID, yüzünüzün taramasını yetkilendirmediğini alır ve dosyadaki yüzünüzün mevcut haritasına ekler.
Orijinaline yeni taramayı eklemek, yüzünüzü daha fazla açıdan ve daha fazla durumda tanımasını sağlar.

Face ID, bu geçici eşlemeleri, orijinal, yetkili taramanın bir parçası olmadıkları için sonuçta atıyor. Fakat bir süredir Face ID'nin sizin için biraz daha iyi olmasına yardımcı oluyorlar.

Eğer Face ID sizi doğru bir şekilde tanımlayamazsa, muhtemelen yeni bir yüz taraması ile tekrar kurmak isteyebilirsiniz (Ayarlar -> Yüz Kimliği ve Şifre -> şifrenizi girin -> Face ID'yi sıfırlayın ve tekrar kurun).

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 378 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" iPhone X Face ID Gizli Özellikleri konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere iPhone X Face ID Gizli Özellikleri ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone X Face ID Gizli Özellikleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
Reklam Ver instagram takipçi satın al