iPhone'da Portre Modu Nasıl Kullanılır

iPhone'da Portre Modu Nasıl Kullanılır

Portre Modu, yalnızca belirli iPhone modellerinde bulunan popüler bir kamera seçeneğidir. Bu özel çekim modu, iPhone kullanıcılarının arka planda bulanık bir bokeh etkisi yaratarak, alan derinliğiyle (DoF) çarpıcı çekimler yapmasına olanak tanır.

Basitçe söylemek gerekirse, DoF lensinizden net ve odakta kalmasını sağlayan konuya olan mesafedir. Resmin geri kalanı bulanık görünüyor.

iPhone'unuzda harika portreler çekmek istiyorsanız, Portre Modunu nasıl kullanacağınızı bilmeniz gerekir ve bu kılavuz size nasıl yapacağınız konusunda yardımcı olacak.

Hangi iPhone'ların Portre Modu Var?
Portre Modu harika iken yalnızca belirli kamera modellerinde, özellikle çift kamera özellikli olanlarda mevcuttur.

Portre Modlu güncel iPhone modelleri şunları içerir:

 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone X

IPhone X'de ayrıca, ön tarafa bakan selfie kamerası için Portre Modu etkin.

Portre modu nerede?

iphone portre modu

Portre Modu ile portre çekmeye başlamak kolaydır.
Sadece şu adımları izleyin:

 1. Kilitleme ekranında, Kontrol Merkezi'nden sola kaydırarak veya ana ekranınızdaki Kamera simgesine dokunarak Kamera uygulamasını başlatın.
 2. Vizörün altında bulunan mevcut kamera modlarından Portre seçeneğini seçin.
 3. Cihazınızla konu arasında yeterli mesafe bırakın. Tamam olduğunuzda, sadece görüntüyü yakalamak için deklanşöre dokunun.

iPhone'unuzda Portre Modu Nasıl Gidilir?
Kısa bir süre önce iPhone 7 Plus, iPhone 8 Plus veya iPhone X cihazınızı satın aldıysanız, en son yazılım güncellemesine sahip olmalısınız (bu yazının 11.11.1 sürümü). Yeterli ise, cihazınızda Portre Modu zaten mevcut olmalıdır ve ek kurulum gerekli değildir.

Bununla birlikte, iPhone 7 Plus'ınız varsa ve iOS'u hiç güncellemediyseniz, bunu yapmanız gerekebilir. Apple, iOS 10.1 kullanıma sunulduğunda iPhone 7 Plus için Portre Modu ekledi, böylece 10.1 veya daha yeni sürümlere sahip olmanız gerekiyor.

IOS cihazınızı güncellemek oldukça basit bir iştir. Uyumlu bir iPhone'a sahip olmayanlar, Portre Modu efektlerini çoğaltan uygulamaları deneyebilir.

iPhone'larda Portre Modu Nasıl Kullanılır?
Portre Modu'nu kullanırken, siz ve konunuz arasında normalden daha fazla mesafe gerekir. Bunun nedeni, Portre Modunun 2X telefoto lensini kullanmasıdır. Böylece vizör standart Fotoğraf modundan biraz daha fazla yaklaştırıyor. A çok yakınsanız, en üstte bir mesaj daha görünür. Bu nedenle, açık olana kadar biraz gerileyin.

Derinlik efekti gerçek zamanda göründüğünden, çekiminizden memnun kaldığınızda deklanşöre dokunmanız yeterlidir.

Portre aydınlatma


Apple, iPhone 8 Plus ve iPhone X'un 2017'de piyasaya sürülmesiyle birlikte, Portre Modu için yeni Portre Aydınlatması fotoğraflarını da tanıttı.

Portrait Lighting, iPhone fotoğrafçılarının Portre Modu fotoğraflarına profesyonel ışık efektleri eklemesine olanak veren güçlü ve yeni bir özelliktir. Konunuzu Portre Modunda çerçevelendikten sonra, Vizörün altındaki Portre Aydınlatma kadranından istediğiniz aydınlatma tipini seçin.

Mevcut aydınlatma seçenekleri, Doğal, Stüdyo, Kontur, Sahne Işığı ve Sahne Işığı Mono (siyah beyaz) içerir. Her birinin farklı bir etkisi vardır ve canlı bir önizleme sağlar, böylece portreyi nasıl etkilediğine dair bir fikir edinirsiniz.
Daha sonra bir fotoğrafta Portre Aydınlatmasını değiştirmek istediğinize karar verebilirsiniz. Ancak, Portre Modunda çekilen bir fotoğraf olmalıdır. Standart bir fotoğrafa Portre Aydınlatması ekleyemezsiniz.

Seçilen Portre Aydınlatma efektini değiştirmek için:

 1. Fotoğraflar uygulamasını açın ve düzenlemek istediğiniz fotoğrafı seçin. Bu sadece Portre Modu fotoğrafları üzerinde çalışır.
 2. Düzenle'ye dokunun.
 3. Kadranı kaydırın ve istediğiniz aydınlatma efektini seçin.
 4. Değişikliklerinizi kaydetmek için Bitti'ye dokunun.

Seçilen Portre Işıklandırma efektini düzenlediğinizde, orijinali geçersiz kılar. Fotoğrafın bir kopyasını yeni ışık efektiyle kaydedemezsiniz. Ancak, her zaman orijinal aydınlatmaya geri döndürebilir veya tamamen başka bir seçenek seçebilirsiniz. Yapabileceğiniz düzenleme sayısında herhangi bir sınırlama yoktur.

iPhone'unuzla Çarpıcı Portreler Çekin
İster amatör ister profesyonel olun, iPhone’un Portre Modu doğru kullanıldığında güçlü bir araçtır. Ve yeni Portre Aydınlatma seçenekleri, her zaman portrelerinizi oluşturmak için profesyonel bir aydınlatmaya sahip olduğunuz anlamına gelir.

Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 995 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" iPhone'da Portre Modu Nasıl Kullanılır konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere iPhone'da Portre Modu Nasıl Kullanılır ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda iPhone'da Portre Modu Nasıl Kullanılır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "