iPhone'unuzda 3D Dokunuşunu Kullanmanın En İyi Yolları

iPhone'unuzda 3D Dokunuşunu Kullanmanın En İyi Yolları

Apple, 2015 yılında iPhone'da 3D Touch'ı piyasaya sürdü. Teknolojinin arkasındaki konsept çok basit: iOS'un çeşitli alanlarında ek işlevsellik elde etmek için ekrana daha fazla basıyorsunuz. Sihirli!

İlk başta, 3D Touch bir hile gibi görünüyordu. Şimdi bile, üç yıl sonra, konuştuğum birçok kişi telefonlarında olduğunu bilmiyorlar bile.
Apple'ın kendisi yakında bu gerçeği kabul edebilir. Ancak, hala bu kullanışlı özelliğe sahipken, en iyi şekilde kullanmanın bazı yolları burada.

iPhone touch iPhone 6 ve üstü telefonalrda 3D dokunuşa sahiptir. Bu 6s ve 6s Plus, 7 ve 7 Plus, 8 ve 8 artıları ve iPhone X.

Nasıl başlayacağınız aşağıda açıklanmıştır:

3D Touch, Apple’ın basınca duyarlı akıllı telefon özelliği.

3D Touch'ı etkinleştirme
Varsayılan olarak, tüm uyumlu iPhone'lar 3D Touch açık gelir. Bir noktada onu devre dışı bıraktıysanız (veya gelecekte yapmak istiyorsanız), Ayarlar uygulamasını açın ve Genel> Erişilebilirlik> 3D Dokunuş'a gidin. 3D Touch'ı açmak ve kapatmak için geçişi kullanın.

Oradayken, 3D dokunuşu tetiklemek için gerekli olan basınç miktarını da ayarlayabilirsiniz. İdeal olmak için “Orta” ayarını öneriyorum.

‘Hızlı İşlemler’ ve ‘Peek ve Pop’
3D Touch hareketlerinin çoğu iki kategoriye ayrılır: “Hızlı İşlemler” ve “Peek ve Pop.
Hızlı İşlemler genellikle bir bildirim üzerinde hareket etmek veya uygulamanın belirli bir bölümüne atlamak için kısayollardır. Bunlardan birkaçını listeleyeceğim.

Diğer kategori Peek ve Pop, önizleme ve çeşitli öğeler üzerinde hareket etmenin bir yoludur. “Göz atmak için”, bir öğeye sertçe basarsanız, bir fotoğraf küçük resmi veya bir web bağlantısı söyleyin. iOS bunun için bir önizleme sunuyorsa, daha büyük bir sürümle (veya bağlantı durumunda tam bir web sayfası) bir açılır pencere belirecektir. Biraz daha sert basmak, onu açacak olan “pop” yapacaktır. Birçok durumda, görüntü kaydetme ve yer imi koyma web siteleri gibi şeyler için ek seçenekleri açığa vurmak yerine pop-up yerine kayma seçeneğine de sahipsiniz.

Trackpad Modu
En iyi 3D Touch özelliklerinden biri, klavye için trackpad modudur. Bu, varsayılan klavyede ve Google’ın Gboard gibi bazı üçüncü taraf klavyelerinde çalışır.

Kullanmak için, klavyedeki herhangi bir tuşa basın. Siz basılı tutup sürüklemeye başlarken tuşlar boş kalır. İmleç hareket edecek. Bir satır veya paragraf metninde, düzenlemek istediğiniz yere hızlı bir şekilde gitmenizi sağlar. Ayrıca, bir an için dokunuşunuzu aydınlatacak metni seçebilir ve ardından seçim yapmaya başlamak için tekrar basabilirsiniz.

Bu, hem büyük hem de küçük hareketlerin metin yoluyla yapılması için harika bir araçtır. Ancak, parmağımı kaldırdığımda imlecin her zaman bir karakteri sağa veya sola taşıdığı anlaşılıyor.

Uygulama Değiştirici
App Switcher'a geçmek için Home düğmesine iki kez dokunarak ekranın sol tarafındaki 3D Touch'a dokunabilirsiniz. Harekete alıştıktan sonra, uygulamalar arasında manevra yapmak için uygun bir yoldur.

Peek Zoom
9to5Mac, “Peek Zoom” adında daha az görünen bir 3D Touch özelliği yayınladı. “iPhone'unuzun yakınlaştırma özelliğini kullanırken (Ayarlar> Genel> Erişilebilirlik> Yakınlaştırma) bir bölgeyi yakınlaştırmak için sert bir baskı kullanmanıza izin verir. Zoom'u açın, Show Controller'ı etkinleştirin ve daha sonra üç parmağınızla ekrana iki kez hafifçe vurarak zumu etkinleştirebilir ve neye bakmak istediğinizi büyütmek için 3D Touch'ı kullanabilirsiniz.

Kontrol Merkezi
3D Touch'ı keşfetmeye başlamak için en iyi yerlerden biri Kontrol Merkezidir. iPhone'unuzun ekranının altından yukarı doğru kaydırarak veya pil simgesinden (iPhone X'de) aşağı doğru çekerek, Kontrol Merkezi panelini açın. Simgelerin herhangi birine zorlamayı deneyin, ve birçoğu size ek seçenekler sunacaktır.

 • Hesap makinesi: son sonucu panoya kopyala
 • TV: mini bir Apple TV uzaktan kumandası ile Apple TV'ler arasında geçiş yapın
 • Ekran kaydı: Kayıtların kaydedileceği yeri belirler ve mikrofonu açar ve kapatır
 • Ses: ses yükselteme kaydırıcısı
 • El feneri: büyük fener kaydırıcısı
 • Wifi / Bluetooth: Mevcut wifi ağı ve Airdrop gibi ek seçenekler ve kişisel hotspot için geçiş gibi ayrıntıları gösterir
 • Kamera: portre modu, slo-mo video, normal video ve selfie için hızlı eylemleri gösterir
 • Zamanlayıcı: kaydırıcı ile hızlı bir zamanlayıcı başlatır
 • Sesli notlar: yeni kayıt, son üç kaydı çal
 • Oynatma kontrolleri: genişletilmiş oynatma / ses kontrolleri ve bağlı hava durumu hoparlörü
 • Parlaklık: büyük slider, artı Gece Değişimi ve Gerçek Ton için geçiş yapar

Ana Ekran
3D Touch'ın en iyi özelliklerinden bazıları iPhone'unuzun Ana ekranından sağlanabilir.

Ana ekranınızı düzenlemek için klasörler kullanıyorsanız, iOS'un bildirim sayılarını, klasör için tek bir rozet halinde topladığını fark etmişsinizdir. 3D Touch, bildirim rozetlerinin gösterildiği uygulamaları görmenizi ve bunlara geçmenizi sağlar. Klasöre basın ve uygulamaların listesini ve bildirim sayılarını gösterecektir. Parmağınızı kaydırarak bunlardan birini doğrudan açabilirsiniz. Aynı menüden bir klasörü hızlıca yeniden adlandırabilirsiniz.

Uygulamalar için hızlı işlemler

Apple’ın tüm uygulamaları ve üçüncü taraf uygulamaların çoğu, uygulama simgelerine dokunursanız erişebildiğiniz işlemlere sahiptir. Ben çoğunlukla Ayarlar uygulaması için bu kısayolu kullanıyorum. Simgesini zorlayarak doğrudan Bluetooth, Wi-Fi,
Hücresel Veri ve Pil ayarlarını görebilirsiniz.

iPhone'umu bul, mevcut iCloud hesabına bağlı herhangi bir cihazda bulunan konum belirleyici sesini anında çalabilir. Uygulama simgesine sıkı basın ve listeden cihazı seçin.

Kamera uygulaması, doğrudan Portre moduna, slo-mo videoya, normal videoya atlamak için seçenekler sunar veya ön taraftaki kameraya manuel olarak geçmek zorunda kalmadan hızlı bir selfie çekebilirsiniz.

Bir dizi üçüncü taraf uygulamanın, resim ve güncellemeleri almanıza izin veren Instagram ve Twitter dahil olmak üzere, yararlı eylemleri de vardır. Bazıları, Launch Center Pro ve Taslaklar gibi, favorilerinize ve son belgelere kolayca erişmenizi sağlar.

Hem Haritalar hem de Google Haritalar, önceden tanımlanmış hedeflere giden talimatları hızlı bir şekilde çekmenizi sağlar.

Özetler
Bazı uygulamalar, 3D Touch açılır penceresindeki özetleri sunar. Örneğin, hava durumu, uygulamayı açmak zorunda kalmadan mevcut yerel koşulları görmenizi sağlar.

Bildirim Merkezi, Kilit Ekranı ve Bugün Görünümü
3D Touch ile, iPhone’un Bugün Görünümü (ana ekranınızda sağa doğru kaydır), Kilit ekranı veya iOS Bildirim Merkezi aracılığıyla temelde, ayrıca Kilit Ekranınız üzerinden de doğrudan bildirim ve sonuçlarda işlem yapabilirsiniz.

Bugün Görünümünde, 3D bir arama sonucuna dokunmak, kişi ile iletişim kurma, e-postalara yanıt verme ve web bağlantılarını Okuma Listenize kaydetme gibi sonuç türüne özel hızlı eylemler oluşturur. 3D dokunuş, uygulama simgelerinde de çalışır ve doğrudan varsayılan tüm Hızlı Eylemlerine arama ekranından erişmenizi sağlar.

Kilit Ekranı ve Bildirim Merkezi'nde, birçok bildirim, bildirim türüne özgü işlevlere anında erişim sağlayacaktır. Bir e-postayı okundu olarak işaretleyin veya bir yanıtı başlatın, bir metne yanıt verin veya daha sonra bir haber hikayesi kaydedin.

Uygulamalarda
Uygulamalarınızı açtığınızda, 3D Touch daha az yaygın bir şekilde uygulanır (özellikle üçüncü taraf uygulamalarda), ama yine de öngörülebilir yollarla ortaya çıkıyor. Daha büyük bir sürümü önizlemek için bir görüntüye bastığınız her seferinde, kaydetmek için ekranı yukarı ya da tam ekranı görüntülemek için de hızlıca kaydırabilirsiniz. Aynı şey, çoğu uygulamadaki web bağlantıları için de Safari'de açma veya Okuma listenize kaydetme seçeneği ile geçerlidir.

Apple Mail'de (ve çoğu 3.parti posta uygulamaları) liste ekranından bir e-postayı önizlemek için 3D Touch'a dokunup hızlı eylemler için yukarı kaydırın veya açmak için “pop” yazın.
Ayrıca 3D ile kişiye e-posta göndermek, onlara mesaj atmak veya yeni kişi olarak eklemek de dahil olmak üzere, bu kişiye hızlı işlemler gerçekleştirmek için bir Posta iletisinde (ve diğer kişilerin uygulamalarında) iletişim ayrıntıları düğmesine dokunabilirsiniz.

Safari, sekme görünümünü açarak ve içeriğini görüntülemek için bir sekmeye biraz basarak sekmeleri önizlemenize olanak tanır. Tarayıcıda yukarı çekmek için daha sert basın.

Fotoğraflarda 3D Touch bir fotoğrafı önizleyebilir ve ayrıca bir açılır pencerede Canlı Fotoğraf ve videoları oynatabilir.

iBooks'ta İçindekiler görünümüne giderseniz, önizlemeden atlamak için bir bölüm basabilirsiniz.

Vurgulayacağım son nokta, 3D Touch'ın eskizlere basınca duyarlı çizim yapabildiği Notes uygulamasıdır.

Temel olarak, iOS'taki her şey, daha fazla basıyorsanız ekstra seçenekler ve kısayollar ortaya çıkarma potansiyeline sahiptir - ancak her zaman değil. 3D Touch'a alıştığınızda, her şeyi denemeye başlayacaksınız.

Ogznet.com

Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile