İş Arama ve CV Hazırlama

İş Arama ve CV Hazırlama
Image by mohamed Hassan from Pixabay

Günümüzde ilköğretim, lise ya da üniversite mezunu pek çok kişi iş aramaktadır. Eğer siz de iş arıyorsanız sizin eğitim düzeyinize, mesleki bilgi ve becerinize uygun bir işe başvurmanız işe alınma ihtimalinizi arttıracaktır. Özellikle CV hazırlamada işe başvururken kendinizi iyi bir şekilde ifade edebileceğiniz, özgün cümle ve kalıplar kullandığınız takdirde size pek çok avantaj sağlayacaktır. Kısa ve detaysız bir CV işveren tarafından boş ve işe alınmaya layık olmadığınız yönünde bir kanaat oluşturabilir.

İngilizce Özgeçmiş Hazırlama

İş başvurusu yapacağınız işveren ya da firma yabancı alt yapıya sahipse ya da İngilizce bilen bir eleman almak istiyorlarsa özgeçmişi İngilizce diliyle hazırlanmış şekilde talep etmektedir.  İngilizce CV hazırlarken kullanacağınız kelime ve cümle kalıplarının iş başvurusuna uygun, resmi ve etkileyici ifadeler olması çok önemlidir. Her ne kadar İngilizce biliyor olsanız da iş başvurusunda kullanılan kelimeler ve fiiller günlük dilde kullanılan İngilizce kelimelerden farklılık göstermektedir. Size İngilizce özgeçmiş hazırlama konusunda yardımcı olan bu platform özgeçmişinizde yer alması gereken detayları, özgeçmişinizde nelere yer vermemeniz gerektiğini, kullanabileceğiniz İngilizce fiil ve öbekleri sizler ile paylaşmaktadır. özgeçmişinizi yazarken, dil becerilerinizi ifade ederken, kişisel bilgiler ve iş deneyimleri gibi CV alanlarında hangi İngilizce kelimelerin kullanılması gerektiğine dair örnekleri sizlere sunmakta ve CV oluşturma konusunda sizlere yardımcı olmaktadır.

Özgeçmiş Hazırlanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Özgeçmiş hazırlarken dikkat etmeniz gereken pek çok nokta vardır.

 1. Başvuracağınız iş pozisyonunu, çalışacağınız firma ya da kurumu iyice araştırın. Zira başvuru yaptığınız firmanın faaliyetlerini bilmeniz mülakatta size avantaj sağlayacaktır.
 2. CV iletişim bilgileri başvuruda çok önemlidir. Pek çok firma CV’yi inceledikten sonra yüz yüze görüşmek için adaylara ulaşmak isterler. Bu nedenle CV’nizde yer alan bilgilerin güncel, doğru ve ulaşılabilir olduğundan emin olun.
 3. Başvuracağınız iş pozisyonundan emin olmanız çok önemlidir. Pek çok kişi başvuruda ya da mülakatta ne iş olursa olsun çalışırım demektedir. Bu da firma ya da işveren tarafından dezavantaj olarak görülmektedir. Özellikle eğer firma birkaç iş pozisyonu açtıysa birine başvuru yapmanız o işte çalışmak istediğiniz ve kendinizden emin olduğunuzu gösterecektir.
 4. CV’nizde istenen bilgilere yer vermeniz çok önemlidir. Ancak çok uzun ve paragraflar şeklinde yazılar yazmaktansa az ve öz bilgilere yer vermeniz işverenin CV’nizi daha kolay incelemesini ve hakkınızda bilgi edinmesini sağlayacaktır.
 5. CV’nizde resmi ve ciddi bir fotoğraf eklemeniz çok önemlidir. İşverenin sadece yazı okumayıp sizin fotoğrafınızı görmesi başvurunuzu değerlendirirken daha avantajlı olmanızı sağlayacaktır.
 6. Yazı tipi ve fonunu başvuruda özellikle belirtilmişse o formatta seçmeniz eğer seçilmemişse de Arial, Times New Roman ya da Calibri gibi resmi yazı tiplerini seçmeniz özgeçmiş hazırlama konusunda çok önemlidir.
 7. Her iş pozisyonunu okuyarak ona göre CV hazırlamanız çok önemlidir. Böylelikle her iş ilanında ayrı özelliklerinizi ön plana çıkarabilir; kendinizi daha iyi ifade edebilirsiniz. Aynı zamanda her iş başvurusunda CV’de yer alması gereken bilgiler değişiklik gösterebilir. Bu nedenle başvurunuzu standart bir CV yerine, özgün bir CV ile yapmanızı öneririz.

İş Ararken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş ararken iş beklentilerinizi belirlemeniz çok önemlidir. İş ararken dikkat etmeniz gerekenler konusunda öneri vermek gerekirse;

 1. Beklentilerinize uygun ve severek yapabileceğiniz bir pozisyona başvurmanız durumunda bu pozisyona kabul edilmeniz ve bu pozisyonda kalmanız çok daha kolay olacaktır.
 2. CV başvuruda en önemli adım olduğu için iyi ve etkileyici bir CV hazırlamanız çok önemlidir.
 3. CV hazırladıktan sonra işe kabul için en önemli olan diğer adım ise mülakatta başarılı olmanızdır. Pek çok iş yeri yazılı iş başvurusu ile değerlendirme yapmamakta aynı zamanda mülakat yapmaktadır. Adayların özgeçmişi incelendikten sonra işveren mülakata en uygun adayları çağırır. Mülakatta kendinize güvenen, bakımlı ve hevesli olmanız çok önemlidir.
 4. İş başvurularını yakından takip etmeniz çok önemlidir. Pek çok iş belirli bir tarih aralığı ile internette paylaşılmaktadır. İş ilanlarını her gün takip etmeniz başvuru tarihini kaçırmamanızı sağlayacaktır.
 5. Aynı zamanda iş başvuru yaparken iş ilanlarını iyi bir şekilde filtrelemeniz çok önemlidir. Çalışmak istediğiniz işin özelliği, başvurabileceğiniz iş pozisyonları gibi alanları seçtikten sonra iş ilanlarını filtrelemeniz başvurmayacağınız iş ilanları yerine sadece başvurabileceğiniz iş ilanlarına ulaşmanızı sağlayacaktır.

İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Eğer iş başvurusu nasıl yapılır diye merak ediyorsanız iş başvurusu yapabileceğiniz ve iş ilanlarına ulaşabileceğiniz pek çok platform vardır. Eğer resmi bir site üzerinden iş başvurusu yapmak istiyorsanız İşkur tarafından yayınlanan aktif iş ilanlarını inceleyebilirsiniz. https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsIlanAra.aspx adresi üzerinden çalışma yeri, il, ilçe, başvuracağınız ilan numarası belirliyse ilan no, ilan tarihi, mesleğiniz, öğrenim durumunuz, çalışmak istediğiniz işyerinin türü, vardiya ve engellilik durumu, işyeri unvanı gibi bilgileri girerek açık iş ilanları arasından arama yapabilirsiniz. Çıkan iş ilanlarına istenen bilgi ve belgeler ile belirlenen başvuru tarihleri arasında başvuruda bulunabilirsiniz.

Ogznet.com