Ogznet.com

Online iş başvurularında size yardımcı olabilecek bazı püf noktaları içeren yazımızı okuyun ve ayrıca daha ciddi iş teklifleri alabilmeniz için güzel bir CV hazırlamanıza yardımcı olalım.

Bir iş arıyorsunuz ancak mülakata bile çağrılmadınız mı? Kusursuz bir çalışma hayatınız var, ancak kimse CV'nize bakmıyor mu? Aşağıda yaygın olarak yapılan hatalardan birini yaptığınızda, online iş başvurularının kötü sonuçlanması olasıdır. Endişelenme! Hepsi düzeltilebilir.

1. Online İş İlanlarını Takip Etmekle Birlikte Klasik Yolu da Deneyin

Online İş İlanları

Online iş bulma sitelerinde, sizi ilgilendiren sektördeki şirketlerin sizi bulabilmesi için kendinizle alakalı anahtar kelimelerinizin ön plana çıkması iyi olacaktır. Özgeçmişinizde kullanabilecek türden becerilerinizi anahtar kelimeler ile yazın (aşağıda size daha fazla bilgi vereceğim).

Artık bir iş bulma süreçleri daha çok online iş bulma siteleri üzerinden yapılmaktadır. Ancak yinede, iş bulmak için insanlarla iletişim kurmak ve bir iş arıyor olduğunuzu çevrenize söylemek daha çabuk iş bulmanız için iyi olacaktır. Böylece bir yerde sizin için uygun iş varsa seni önerecekler. Böylece daha kolay bir iş sahibi olabilirsin. Ayrıca şirketlere e-postalar gönderin, eski dostlukları yeniden canlandırın ve gerekirse onlerı arayın ve durumunuzu yani iş aradığınızı söyleyin. Her koldan iş aradığınızı duyurun.

2. İş Aram Sürecinde Sosyal Medya Hesaplarının Önemi

Sosyal medya kullanımına dikkat etmeniz gerekiyor. Hesabınızı mümkünse gizli tutun. Ama yinede burada iş arkadaşarınız olacaktır. Hesaplarınızdan iş ile alakalı ne kadar sıkıldığınız, bıktığınız, işinizi sevmediğiniz gibi paylaşımlar yapmayın.

iş ararken sosyal medya

Özellikle kurumsal firmalar artık sosyal medyadan da sizi takip ediyor. Bu yüzden işinizle ilgili şikayetleri sosyal medya üzerinden paylaşmayın.

3. Sıkıcı ve Standart Özgeçmişlerden Vazgeçin

Özgeçmişinizi bir işyerine göndermeden önce iş ilanını dikkatlice inceleyin ve CV'nizi ona göre hazırlayıp, ilanla alakalı önemli gördüğünüz anahtar kelimeleri kullanın. Bu şekilde, şansınızı artıracaksınız: şirket, aynı dili kullandığınız için bu pozisyona en ideal kişi olduğunuzu düşünecek.

Sıkıcı ve Standart Özgeçmişlerden Vazgeçin

Ayrıca, CV'nizi geliştirmek için birçok çevrimiçi kaynak var. Örneğin, beş dakika içinde, CV'nizi oluşturmak için 27 ücretsiz CV şablonu bulunan bu makaleye bi göz atabilirsiniz.

İlginizi
çekebilir
CV Hazırlarken Bu 10 Maddeye Dikkat Edin

4. Şirketi Yeterince Araştırdınız mı?

İş arama süreci boyunca, bir şirket kendilerini tanımlamak için güzel kelimeler kullanır. Pekâlâ, işe almak isteyen bu şirket aslında bu bahsettiği değerleri taşıyor mu? Çalışanlara nasıl davranıyorlar? Herhangi bir önemli karar almadan önce araştırın! Sonuçta hayatınız bir bölümü ve gününüzün çoğu bu şirkette geçecek.

Şirketi Yeterince Araştırdınız mı

Kurumsal web sayfalarını veya Facebook sayfalarını kontrol etmenizde çok fayda var. Belki de kendinizi gizli bir tuzağa düşmekten kurtarırsınız! Başvuru yapacağınız şirket tanınmışsa, şirketle alakalı haber ve yazılanları her zaman arayıp bulabilirsiniz. Artık şirketlerin web sayfası açması kanuni bir zorunluluktur. Bu yüzden mutlaka web sayfalarını inceleyin. Hangi yolu seçerseniz seçin, amaç, şirketin gerçek durumunu görmeniz ve bir sonraki işiniz için planladığınız iş hayatıyla gerçekten uyumlu olup olmadığını anlamanızdır.

5. Herhangi Bir Hazırlık Olmadan İş Görüşmesine Gitmeyin

Youtube üzerinde vücut dili kullanımı ile alakalı videolar var. Bunlara mutlaka göz atın. Çünkü karşınızdaki insan sizi ilk defa görüyor ve ilk intibanız çok önemlidir. Beden dili görsel bir unsurdur ve ikna kabiliyeti için önemlidir. Bu konuda aşağıdaki videoya bi göz atabilirsiniz. İngilizce video ama yabancı diliniz yoksa bile, beden dilini anlattığı için az-çok ne demek istediğini anlayabilirsiniz.

Evet artık beden dilini kullanmanın efendisi mi oldunuz? Harika, çünkü şimdi sorulara hazırlanma zamanı geldi. Mülakat yapan kişi sizin hakkınızda soru soracak ve "Güçlü ve zayıf yönlerinizi bulmaya çalışacak?" veya daha klasik bir konuda soru soracak "Bize nasıl bir katkıda bulunabilirsiniz?" gibi.

Araştırma yapın, biraz çalışın ve sonraki iş görüşmelerinin ne kadar sorunsuz bir şekilde gerçekleştiğini göreceksiniz.

6. Kendinizi Geliştirin

Kendinizi geliştirin

Alabildiğiniz kadar sertifika alın, gidebildiğiniz kadar kursa gidin. Kendinizi mutlaka geliştirin. Asla olduğunuz yerde durmayın. Zaman buldukça özellikle mesleğinizle alakalı kurs ve seminerlere katılın. Toplayabildiğiniz kadar evrak toplayın. Bu belgeler seni diğer adaylardan ayıracak bir unsur olacak.