Ogznet.com

İnternet üzerinden iş arama ve eleman bulma sitelerini sizler için derledim. İş ararken size yardımcı olabilecek bir yazı.

İş arayan arkadaşlar için yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir yazı olacak. Artık günümüzde iş arama gazete ilanlarından çok internet mecrasına kaydı. Tabi İşkur'a gidip elden başvuruyu saymıyorum. Bende bunun için internet üzerinden iş bulma sitelerini sizin için derledim.

İlk olarak iş aramak için bir CV oluşturmak gerektiğini düşünüyorum. Gerçi iş bulma sitelerinde zaten otomatk olarak cv oluşturuyorsunuz. Ancak firmalara elden profesyonel cv vermek gerekiyorsa bu siteden yararlanabilirsiniz.

cvlogin.com

cvlogin.com

Herhangi bir tasarım veya ofis programı bilgisine gerek olmaksızın kendinize uygun cv tasarımını seçip alanları kendi profilinize göre doldurmanız yeterli. Tek şart üyelik. Bunun için kolayca Facebook hesabınızla da üye olabilir ve giriş yapabilirsiniz. Böylece istediğiniz an istediğiniz yerden, oluşturduğunuz cv'ye ulaşıp bu siteden indirerek çıktı alabilirsiniz. Kolay CV oluşturabilmek için çok uygun bir site.

Şimdi gelelim kariyer sitelerine. İlk olarak Kariyer.net sitesine bakalım.

kariyer.net

kariyer.net

Kaliteli bir iş bulma sitesi. Neden kaliteli derseniz, iş ilanı veren firmalar daha profesyonel ilanlar veriyorlar. Bu da ilan veren firmaların daha kurumsal bir yapıya sahip oldukları izlenimini veriyor. Yani ilanlarda örneğin mühendis arıyoruz nefes alsın, ehliyeti olsun gibi iki kriter yazıp geçmiyorlar. Daha ciddi ilanlar bulunuyor bu sitede. Buna mukabil firmalar daha donanımlı kişileri arıyorlar. Android ve iOS markette uygulaması bulunuyor. Profesyonel hazırlanmış ve rahat kullanımı var. En sevdğim özelliği profilinize bir firma baktığında size bildirim gelmesi.

yenibiris.com

yenibir iş

Yenibiris.com'da Kariyer.net gibi daha kurumsal firmaların iş ilanı verdiği sitelerden. Buralardan iş bulabilmek için bir okul bitirmek yetmiyor gibi. Kendinizi baya geliştirmiş, tecrübe sahibi ve genelde en az bir yabancı dil bilmeniz gereken ilan tiplerinden çokça var. iOS ve Android için uygulaması mevcut. İsterseniz iş alarmı oluşturup size uygun yeni ilanlar geldiğinde mail adresinize mesaj geliyor. Böylece devamlı siteye bakmanıza gerek kalmadan size uygun yeni ilanlardan haberiniz oluyor.

secretcv.com

secret cv

Üstteki diğer iki siteye göre daha makul iş ilanlarının olduğu bir site. Genelde orta seviyede kurumsal firmaların tercih ettiği bir iş bulma sitesi. İş bulma konusunda size yardımcı olabilecektir ki en son ayrıldığım işi de ben bu siteden bulmuştum. Benimde, daha çok buradan başvurduğum ilanlara iş görüşmesine çağrıldığım söylenebilir. iOS ve Android uygulaması bulunuyor. Uygulamada hata ile karşılaşmadım, rahatlıkla kullanabilirsiniz. Arama kalıpları oluşturabilir ve her seferinde filtreleme yapmaya gerek kalmadan size uygun işleri böylece görebilirsiniz.

eleman.net

eleman.net

Kurumsal firmalardan daha çok normal tipte firmalara indiğimiz iş ilanlarının bulunduğu bir iş bulma sitesi. Genelde orta ölçekteki firmaların tercih ettiği bir iş bulma sitesi. Normal düzeyde bir iş geçmişiniz varsa buradan iş bulma olasılığınız daha fazla. Android ve iOS için uygulaması bulunuyor. Daha önce yaptığınız aramalar kayıtlı oluyor ve böylece kolayca uygulama üzerinden iş arayabiliyorsunuz.

elemanonline.com.tr

  • Uygulama indir: Uygulaması yok!

elemanonline

Elemanonline.com.tr sitesi Eleman.net sitesine çok benzer yapıda. Zaten daha önce aynı site üzerinden yayın yapıyorlardı. Sonradan ayrıldılar diye biliyorum. Uygulaması bulunmuyor ancak mobil uyumlu sitesi ile cep telefonunuzdan rahatlıkla iş arayabilirsiniz.

İlginizi
çekebilir
20 Ücretsiz Özgeçmiş Şablonu

isbul.net

isbul.net

Eleman.net ve Elemanonline.com.tr tarzında bir iş bulma sitesi. İlan veren firma profili birbirlerine benziyor. İlanlar bazen tek cümle ve 2 kriterden oluşuyor. Tecrübeniz varsa iş bulabilirsiniz. Android ve iOS için uygulaması bulunuyor. Ancak çok kullanışlı olduğunu söyleyemem. Çok sık hata veriyor.

tumislerburada.com

  • Uygulama indir: Uygulaması yok!

tüm işler burada

Bu site kendi ilan alıp yayınlayan bir siteden çok diğer iş bulma sitelerinde yayınlanan tüm iş bulma ilanlarını tek elden size gösteren bir site. Yani siz aradığınız işi ve kriterleri giriyorsunuz bu site size internetteki tüm iş bulma sitelerindeki benzer kriterdeki ilanları gösteriyor. Ayrıca site üzerinden iş alarmı oluşturursanız, size her gün çeşitli iş bulma sitelerindeki kriterlerinize uygun işleri, mail olarak gönderiyor.

linkedin.com

Uygulama indir: iOS | Android

linkedin.com

İş bulma sitesinden çok profesyonellerin sosyal platformu diye bir sloganı var. Ancak üye olursanız yayınlanan iş ilanlarından şansınızı deneyebilirsiniz. Bir nevi profesyonel Facebook diyebiliriz. İş güç sahibi insanların ve firmaların deneyimlerini paylaştığı, eleman ve iş arayanların buluştuğu, bazende Facebook tarzı, milletin birbirine yazdığı ve platformun amacından çıktığı bir site. Uygulamaları mevcut. Buradan iş bulan varmı bende merak ediyorum. Herkes CV paylaşıyor ancak iş bulana henüz rastlamadım.

indeed

Uygulama indir: iOS | Android

indeed

Yeniden ve uzun zamandır iş arayışına çıktığım şu günlerde en çok kontrol ettiğim iş arama uygulamaların başında geliyor. Tüm işler burada sitesine benzer bir şekilde tüm iş bulma sitelerindeki iş ilanlarını toplayıp size gösteriyor. İsterseniz üye olup bu site içinde de CV oluşturabilirsiniz. Bazı ilanlara direkt olarak kendi sitesi üzerinden başvuru yapılıyor. Arama kayıtlarınızı otomatik olarak tutuyor ve bu kriterlere göre yeni iş ilanları olması durumunda kolayca göz atabiliyorsunuz.

İlginizi
çekebilir
CV Hazırlamak için Kullanabileceğiniz 10 Web Site

Burada tanıttığım siteler daha çok kendi iş bulma tecrübelerimden derlenmiş bilgilerimle yazılmıştır. Umarım işsiz değilsinizdir yada en kısa zamanda bu iş bulma sitelerinden gönlünüze göre bir iş bulursunuz ve tabi bende ;)