Ogznet.com

Aslında sen pes etmiyorsun. Hatta tanıdığınız herkesten daha çok çalışıyorsun. Fakat son zamanlarda iş yerinizde kendinizi biraz daha tükenmiş hissediyorsunuz ve bu gün geçtikçe artıyor. Ve bu durumda sen kariyerinde bir karar verme noktasındasın.

Belki de daha çok bir kırılma noktası gibi tanımlanabilir. Ancak yalnız değilsiniz: 10 yıl veya daha fazla süredir çalışan herkes aynı durumda.

Mesele şu ki, gerçekten mutlu olmayı hak ediyorsun. Ve bazen kötü bir durumdan ne zaman uzaklaşacağınızı bilmek daha iyi bir seçenektir. 

Ancak herhangi bir ayrılık kararı vermeden önce işyerindeki çalışma ortamınızın buna nasıl tepki verebileceğini düşünün. Ve halen çalıştığınız bir işiniz varken, yeni bir işe girmenin daha kolay olacağını unutmayın. Yani, pişman olabileceğiniz bir şey yapmadan önce, geri adım atın ve durumunuza objektif bir gözle bakın. Ve sonra gerçekten gitme vaktinin gelip gelmediğine karar verin. 

Bunu iyi yapmak için öncelikle geleceğinize yönelik bir stratejiniz olmalıdır. Ancak o zaman, gerçek durumunuzla, yapmak istediğiniz vizyonun nasıl eşleştiğini doğru bir şekilde değerlendirebilirsiniz. İşinizden ayrılmadan önce bu dört temel alandaki konuları kendinize bir değerlendirme çerçevesi olarak kullanın:

Hedefler.
Tabii ki kariyerinizde bazı ilerlemeler yapmak istiyorsunuz. Ama önce aklınızda bir yer olmalı, yoksa işten işe işe amaçsızca sürüklenmeye devam edeceksiniz. Eğer uzun vadeli hedeflerinizi düşünmediyseniz, şimdi hemen bunu yapın. Şunu düşünün: Önümüzdeki 5 ila 10 yıl arasında nerede olmak istiyorsunuz ve şu andaki işiniz sizi bu hedefe yöneltiyor mu?

Beceri.
Mevcut becerilerinizi tam olarak uygulayabilmeniz ve her gün yenilerini öğrenmeye çalışmak insanı motive eden bir unsurdur. İşinize güven duymuyor, çalışırken kendinizi rahat hissetmiyorsanız, potansiyelinizi ortaya çıkaracak bir çalışma ortamınıda bulamayabilirsiniz. Öyleyse kendinize sorun - mevcut iş pozisyonunuzda becerilerinizden en iyi şekilde faydalanabiliyor musunuz ve yeni beceriler geliştiriyor musunuz? 

Ödüller.
Elbette, tazminat ve sosyal haklar çalışma hayatının önemli unsurlarıdır. Ancak para her şey değildir; etkileyici bir dört yada beş rakamlı maaşınız olabilir ve ancak halen kendinizi mutsuz yada tatmin duygusundan yoksun hissedebilirsiniz. İşiniz aynı zamanda içsel bir tatmin sağlamalı. Yani günün sonunda ödül olarak kendinizi mutlu hissetmelisiniz. Sonuçta bir iş günü sonunda kendinizi hem maddi hemde manevi olarak mutlu hissediyor musunuz?

Liderlik.
İtiraf etmek zor ancak, patronun maalesef hayatını sefil hale getirme gücüne sahip. Ve patronlarla olan bu zayıf ilişki, birçok kişinin yeni bir iş aramaya başlamasının en önemli nedenidir. Patronunuzun iş yerinizde, sizin için asıl sorun olup olmadığını kendinize sorun, özellikle de işinizden aklınızdaki en iyi menfaatleri elde edemiyorsanız. Patronun, müttefiğin mi yoksa düşmanın mı?

İş değişikliği gibi hayatınızı kökten değiştirecek büyük kararlar vermeden önce, mevcut durumunuzu objektif olarak değerlendirmek çok önemlidir. Bu soruların cevaplarını öğrendikten sonra, neyin eksik olduğunu ve neyin normal olduğunu görebileceksiniz. O zaman rasyonel ve durumunuzun farkında olarak bir karar verebilirsiniz.

İşten ayrılmak için harekete geçmenin zamanı geldiğine karar verirseniz, bu değerlendirmeyi iş arayışı boyunca kullanmaya devam edin. Bu şekilde, yeni iş fırsatlarında kendiniz için en iyi seçimi yapabileceğinizden emin olabilirsiniz.

İlginizi
çekebilir
Son İşinizden Neden Ayrıldığınızı Açıklamak İçin 9 Anlaşılır Sebep
İlginizi
çekebilir
Çalıştığınız İşten Kendi İşinize Geçmek için İyi Bir Zamanlama Varmı?

Hak ettiğiniz işe doğru, bu ideale doğru ilerlemeye devam etmeyi unutmayın. Ve şu an bulunduğunuz yer ya da uzaklaşıp yeni bir şey bulmanız gerekirse bu maddeleri düşünün. Ve unutmayın ki her insanın çevresine ve şartlarına bağlı olarak ruhsal durumu farklıdır. Bu yüzden bu maddeleri düşünürken kendi sosyal çevreniz ve ruhsal durumunuzunun kritiğini yapmayı ihmal etmeyin.