İşten Ayrılma Vaktinin Geldiğini Gösteren 4 İşaret

İşten Ayrılma Vaktinin Geldiğini Gösteren 4 İşaret

/ / Okuma süresi: 3 dk, 36 sn / Yorum (0)
A A A

Aslında sen pes etmiyorsun. Hatta tanıdığınız herkesten daha çok çalışıyorsun. Fakat son zamanlarda iş yerinizde kendinizi biraz daha tükenmiş hissediyorsunuz ve bu gün geçtikçe artıyor. Ve bu durumda sen kariyerinde bir karar verme noktasındasın.

İlginizi Çekebilir
Son İşinizden Neden Ayrıldığınızı Açıklamak İçin 9 Anlaşılır Sebep

Son İşinizden Neden Ayrıldığınızı Açıklamak İçin 9 Anlaşılır Sebep

Bir iş görüşmesi sırasında potansiyel olarak size sorulabilecek tüm sorular arasında, “Son işinizden neden ayrıldınız?” sorusu cevaplaması en zor olanlardan biri olabilir. Bu soruyu etkili bir şekilde cevaplamak için, yanıtınızın işe alım yöneticiler..

Belki de daha çok bir kırılma noktası gibi tanımlanabilir. Ancak yalnız değilsiniz: 10 yıl veya daha fazla süredir çalışan herkes aynı durumda.

Mesele şu ki, gerçekten mutlu olmayı hak ediyorsun. Ve bazen kötü bir durumdan ne zaman uzaklaşacağınızı bilmek daha iyi bir seçenektir. 

Ancak herhangi bir ayrılık kararı vermeden önce işyerindeki çalışma ortamınızın buna nasıl tepki verebileceğini düşünün. Ve halen çalıştığınız bir işiniz varken, yeni bir işe girmenin daha kolay olacağını unutmayın. Yani, pişman olabileceğiniz bir şey yapmadan önce, geri adım atın ve durumunuza objektif bir gözle bakın. Ve sonra gerçekten gitme vaktinin gelip gelmediğine karar verin. 

Bunu iyi yapmak için öncelikle geleceğinize yönelik bir stratejiniz olmalıdır. Ancak o zaman, gerçek durumunuzla, yapmak istediğiniz vizyonun nasıl eşleştiğini doğru bir şekilde değerlendirebilirsiniz. İşinizden ayrılmadan önce bu dört temel alandaki konuları kendinize bir değerlendirme çerçevesi olarak kullanın:

Hedefler.
Tabii ki kariyerinizde bazı ilerlemeler yapmak istiyorsunuz. Ama önce aklınızda bir yer olmalı, yoksa işten işe işe amaçsızca sürüklenmeye devam edeceksiniz. Eğer uzun vadeli hedeflerinizi düşünmediyseniz, şimdi hemen bunu yapın. Şunu düşünün: Önümüzdeki 5 ila 10 yıl arasında nerede olmak istiyorsunuz ve şu andaki işiniz sizi bu hedefe yöneltiyor mu?

Beceri.
Mevcut becerilerinizi tam olarak uygulayabilmeniz ve her gün yenilerini öğrenmeye çalışmak insanı motive eden bir unsurdur. İşinize güven duymuyor, çalışırken kendinizi rahat hissetmiyorsanız, potansiyelinizi ortaya çıkaracak bir çalışma ortamınıda bulamayabilirsiniz. Öyleyse kendinize sorun - mevcut iş pozisyonunuzda becerilerinizden en iyi şekilde faydalanabiliyor musunuz ve yeni beceriler geliştiriyor musunuz? 

Ödüller.
Elbette, tazminat ve sosyal haklar çalışma hayatının önemli unsurlarıdır. Ancak para her şey değildir; etkileyici bir dört yada beş rakamlı maaşınız olabilir ve ancak halen kendinizi mutsuz yada tatmin duygusundan yoksun hissedebilirsiniz. İşiniz aynı zamanda içsel bir tatmin sağlamalı. Yani günün sonunda ödül olarak kendinizi mutlu hissetmelisiniz. Sonuçta bir iş günü sonunda kendinizi hem maddi hemde manevi olarak mutlu hissediyor musunuz?

Liderlik.
İtiraf etmek zor ancak, patronun maalesef hayatını sefil hale getirme gücüne sahip. Ve patronlarla olan bu zayıf ilişki, birçok kişinin yeni bir iş aramaya başlamasının en önemli nedenidir. Patronunuzun iş yerinizde, sizin için asıl sorun olup olmadığını kendinize sorun, özellikle de işinizden aklınızdaki en iyi menfaatleri elde edemiyorsanız. Patronun, müttefiğin mi yoksa düşmanın mı?

İş değişikliği gibi hayatınızı kökten değiştirecek büyük kararlar vermeden önce, mevcut durumunuzu objektif olarak değerlendirmek çok önemlidir. Bu soruların cevaplarını öğrendikten sonra, neyin eksik olduğunu ve neyin normal olduğunu görebileceksiniz. O zaman rasyonel ve durumunuzun farkında olarak bir karar verebilirsiniz.

İşten ayrılmak için harekete geçmenin zamanı geldiğine karar verirseniz, bu değerlendirmeyi iş arayışı boyunca kullanmaya devam edin. Bu şekilde, yeni iş fırsatlarında kendiniz için en iyi seçimi yapabileceğinizden emin olabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir
Çalıştığınız İşten Kendi İşinize Geçmek için İyi Bir Zamanlama Varmı?

Çalıştığınız İşten Kendi İşinize Geçmek için İyi Bir Zamanlama Varmı?

Kendi işinize başlamadan önce işten ayrılmak yani yeterli gelir elde etmeden normal işinizi bırakmak gerçekten kötü bir fikirdir.

Hak ettiğiniz işe doğru, bu ideale doğru ilerlemeye devam etmeyi unutmayın. Ve şu an bulunduğunuz yer ya da uzaklaşıp yeni bir şey bulmanız gerekirse bu maddeleri düşünün. Ve unutmayın ki her insanın çevresine ve şartlarına bağlı olarak ruhsal durumu farklıdır. Bu yüzden bu maddeleri düşünürken kendi sosyal çevreniz ve ruhsal durumunuzunun kritiğini yapmayı ihmal etmeyin.
Bu yazıyı emoji ile değerlendir!
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
like 0
Bu yazıyı sosyal medyada paylaş!
Bu yazı daha önce 58 kez okundu.
Yazıya ait etiketler
Ogznet.com

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

  Yorumlar

  Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!

Yorum Yaz

" İşten Ayrılma Vaktinin Geldiğini Gösteren 4 İşaret konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere İşten Ayrılma Vaktinin Geldiğini Gösteren 4 İşaret ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda İşten Ayrılma Vaktinin Geldiğini Gösteren 4 İşaret ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Bir reklam engelleyici kullandığınızı fark ettik

Sorun yok. Kim kullanmıyor ki? Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi geliştirmeye devam edemeyiz.

Reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Devam etmeme izin ver! Reklam engelleyici ile devam etmek istiyorum! Reklam engelleyicimi nasıl devre dışı bırakabilirim?
logo

Bu site için için reklam engelleyici nasıl devre dışı bırakabilirim:

AdblockAdblock / Adblock Plus
 • Tarayıcınızın sağ üst kısmındaki AdBlock / AdBlock Plus simgesine tıklayın.
 • "Aşağıdaki adreste reklamları engelle" seçeneğini kapalı konuma getirin.
 • Değişiklikleri etkinleştirmek için "Tazele" butonuna tıklayın.
FirefoxFirefox Özel Tarama
 • Firefox'ta Özel Tarama yapıyorsanız, "İzleme Koruması" adblock bildirimini kullanabilir. Adres çubuğundaki "Kalkan" simgesini tıklayarak geçici olarak devre dışı bırakılabilir.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
GhosteryGhostery
 • Tarayıcınızda Ghostery simgesini tıklayın.
 • Ghostery versiyon 6.0 altı ise "Whitelist site.", versiyon 6.0 ise "Trust site." ye tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.
uBlockuBlock / uBlock Origin
 • Tarayıcınızda Ublock / Ublock Origin simgesini tıklayın.
 • Mevcut web sitesini beyaz listeye almak için görünen menüde "power" düğmesine tıklayın.
 • İşlem bittiğinde bu yardım kutusunu kapatın.