İstinat Duvarı Statik Detay Çizimleri

İstinat Duvarı Statik Detay Çizimleri

İstinat duvarı, arkasında kalan dolgu veya tabii zemini tutmak amacıyla beton, betonarme veya kaya gibi malzemelerle yapılan bir yapıdır. Bu yapılar çeşitli boyut veya tiplerde olabilir. Ekte çeşitli tip ve boyutlarda betonarme istinat duvarları bulunmaktadır.

İstinat duvarları, sonradan yapılan dolgunun veya arkasındaki zeminin kaymasını ve göçmesini önler. Boyut ve şekilleri yük durumu, zemin tipi, deprem koşulları, yeraltı su seviyesi, tercih edilen istinat duvarı tipi gibi koşullara göre hesaplanarak bulunur.

Normal şartlarda zemin ve arazi durumuna göre istinat perdelerinin boyutlandırılması ve malzeme seçimi yapılması gerekiyor. Ancak ekteki örnek istinat perdeleri de uygulama için size örnek olabilir. İstinat örnekleri topuklu-topuksuz gibi çeşitli tipte mevcut indireceğiniz dosyada.

Dosya içinde 23 adet değişik tipte istinat perdesi çizimi bulunmaktadır.


Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 1536 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" İstinat Duvarı Statik Detay Çizimleri konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere İstinat Duvarı Statik Detay Çizimleri ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda İstinat Duvarı Statik Detay Çizimleri ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
instagram takipçi satın al