5 Yıl Sonra Kendinizi Nerede Görüyorsunuz? İşveren Onaylı Cevaplar

5 Yıl Sonra Kendinizi Nerede Görüyorsunuz? İşveren Onaylı Cevaplar

İş ararken, görüşme sürecinde karşılaşılan en korkutucu sorulardan biri şudur: "Peki, kendini beş yıl sonra nerede görüyorsun?" Bunun cevabını gelin hep beraber bulmaya çalışalım.

Bir zamanlar yeni mezun olmuş ve bir ay sonra iş görüşmesine gitmiştim. Neredeyse altı ay içinde ne yapmak istediğime dair bir fikrim olmamasına rağmen, beş sene sonrası için hiç bir fikrim yoktu.

Dürüstlük, gerçek hayat ve hayallerim arasındaki o ince çizgiyi görmekte zorlandım.

Görüşme yaptığım şirkete olan sadakatimi göstermek için "Şirketinizde, belki de mühendislik ekibine liderlik etmeyi umuyorum!" demem gerekip gerekmediğini merak ettim.

Alternatif olarak, belki de en büyük fantezimi bilmelerine izin vermeliyim - "Beş yıl sonra çok ünlü bir web sitenin sahibi ve editörü olmayı umuyorum."

Yada bazen sadece gerçeği söylemeliyiz - "Beş yıl sonraa.. Hiçbir fikrim yok."

Ancak, bu yanıtların hiçbiri kendiniz için kopyala-yapıştır ile söylemek isteyeceğiniz cevaplar değildir. Burada, görüşmecilerin aslında size bu soruyu sorduklarında ne bilmek istediklerini ve bir aday olarak değerinizi göstermek için nasıl cevap verebileceğinizi bulmaya çalışacağız.

Neden Görüşme Yapanlar "Beş Yıl sonra Kendinizi Nerede Gördüğünüzü" Bilmek İstiyor

Bir görüşmeci size “Beş yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?” diye sorduğunda, bir şeyi bilmek istiyorlar - hedefleriniz ile başvurduğunuz işin potansiyel kariyer yolunun kesişip kesişmediği.

Nihayetinde uzun süre için işe alabilecekleri ve eğitebilecekleri bir adayı işe almak istiyorlar. Bu soruyu, büyük olasılıkla görüşme yaptığınız şirkette uzun süre kalmak isteyip istemediğinizi ve şirketin uzun vadeli ihtiyaçlarını yerine getirip getiremeyeceğinizi ölçmek için soruyorlar.

Maalesef, bir çalışanın değiştirilmesi ve yeni birinin işe hızlı bir şekilde getirilmesi düşündüğünüzden daha pahalıdır. Aslında, ortalama bir şirket, toplam bir gelirin %1 ila %2,5'i arasında bir maliyeti, yeni bir işe alım için harcadığı zaman ve çaba nedeniyle kaybeder.

Ayrıca, şirketler takım moralini ve üretkenliğini azaltabilen yüksek ciro oranları istemiyorlar.

Örneğin, bir müşteri hizmetleri pozisyonu için başvuruda bulunduğunuzu, ancak görüşmeciye “Birkaç yıl içinde SEO ve pazarlama analitikleriyle daha fazla ilgilenmek istiyorum” diyelim.

Şirketin bunun için bir departmanı varsa, bu harika bir cevap olabilir.

Ancak, şirket SEO ihtiyaçları için dış kaynak kullanıyorsa, yeni işe alınan kişiler, şirket içi fırsatların yetersizliğinden büyük olasılıkla sinirleneceğinizi ve gelecek birkaç yıl içinde şirketten ayrılacağınızı bilir.

Elbette, durum buysa, uzun vadeli büyüme planınında şirketin sunabileceği fırsatlarla iyi uyum sağlayan bir adayı işe almayı seçecektir.

Şimdi bunu açıklığa kavuşturduk, nasıl cevap vermeniz gerektiğine bir göz atalım, "Kendinizi beş yıl sonra nerede görüyorsunuz?"

Nasıl cevap verirsiniz, "Kendinizi beş yıl sonra nerede görüyorsunuz?"

Bir insan kaynakları uzmanı, “Bu soruya en iyi cevap dürüst bir şekilde verilen cevaptır. Kendinizi beş yıl içinde nerede gördüğünüzü bilmiyorsanız -sorun değil, ama en azından soruyu çevreleyen düşüncelerinizi paylaşmak için hazırlanmış bir şey olmalıdır." diyor.

Uzman ayrıca, bu soruya ''Hiçbir fikrim yok'' yanıtını vermenin, iyi bir cevap olmadığını, ancak 'Ben olmak istediğim yerden tam olarak emin değilim, ama X alanındaki bir işin büyüme alanında devam etmek istiyorum' gibi bir cevabın daha uygun olacağını belirtiyor. Ayrıca "Genel olarak, hangi pozisyonda olursam olayım, süreklilik için çalışma alanındaki yenilikleri takip ederim" gibi bir cevap ile somut bir hedefiniz olsun veya olmasın, kendinizi geliştirme zihniyetine sahip biri olarak gösterin, yani sürekli olarak öğrenmeye hevesli bir öğrencisiniz. Tüm işverenler bu tür bir kişiyi işe almak ister." diyor.

İşe alım uzmanı, adaylara, bunu destekleyemezlerse bir açıklama yapmaktan kaçınmalarını önerir. "Cevabınız ne olursa olsun, devamında gelecek olan soruyu düşünün" diyor. Ayrıca adaylar gerçek benliklerini sunmuyormuş gibi hissettirdiklerinde ve kendilerini ifade edemediklerinde negatif bir etki bırakırlar.

Ek olarak, bir diğer insan kaynakları uzmanı, “Adayları araştırdıklarını ve aynı zamanda kişisel özellikleri olduğunu gösteren somut, ölçülebilir cevapları duymaktan hoşlandıklarını belirtti.”

Hem giriş seviyesi hem de tecrübeli çalışanlar için işe alım uzmanı, "Dürüstlüğü her zaman takdir ediyorum. Eğer bir adayın belirli bir planı veya zaman çizelgesi yoksa, bu iyi bir cevap olabilir: "işe girmek isteyen bir aday olarak elimden geldiğince çok şey öğrenmek istiyorum ve bir ya da iki yıl içinde ne istediğime dair daha iyi bir fikrim olacağına inanıyorum." diyor.

Son olarak, bir diğer insan kaynakları uzmanı, “Bu soruyu yanıtlamadan önce, görüşme yaptığınız şirketin boyutunu ve kültürünü düşünün. Hızlı girişimler mi yapıyorlar? Yani hedefleri yüksek! Eğer böyle değilse, o şirkette ne tür bir ilerleme kaydedeceğiniz konusunda gerçekçi kaldığınızdan emin olun. Ayrıca, her zaman iş unvanlarına odaklanmak zorunda değilsiniz. İşvereninize önceliklerinize daha iyi bir fikir vermek için geliştirmek istediğiniz beceriler, yapmak istediğiniz ilişkiler ve hatta kişisel hedefleri belirtin. ” diyor.

Örnek olarak "Kendinizi beş yıl içinde nerede görüyorsunuz?" sorusuna cevaplar

1. "Bir sosyal medya yöneticisi olarak, iş üzerinde inanılmaz derecede yetkin olmak için becerilerimi geliştirmeye kısa vadede odaklanmak istiyorum. Daha sonra, beş yıl içinde, tasarımda usta olmak ve Photoshop gibi programları nasıl kullanacağımı bilmek istiyorum -ideal olarak, buna yardımcı olmak için çevrimiçi veya akşam kurslarına katılacağım. Video pazarlamasına ilgi duyuyorum ve sosyal medya ve video arasında zorlayıcı bir uyum olduğunu düşünüyorum ve bu tutkuların sosyal medya kitlenizi büyütmeye yardımcı olmak için uzun vadede nasıl kesişeceğini bulmak ilginç olabilir."

2. "Beş yılda liderlik eğitimi kursunuzu tamamlamayı çok isterdim. Web sitenizin hakkında kısmını okudum ve bunun olağanüstü bir program olduğunu düşünüyorum. Bu kursu tamamladıktan sonra becerilerimi geliştirmek istiyorum. Sonuçta takımın proje yöneticisi olmak istiyorum. "

3. "Amacım kariyerimi büyütebileceğim ve yeni mesleki beceriler geliştirebileceğim bir şirket bulmak. Beş yıl içinde liderlik pozisyonunda olmayı hayal ediyorum - ek olarak, daha fazla bilgi edinmekle ilgileniyorum. Ancak, sizinki gibi sürekli öğrenmeyi teşvik eden bir şirket bulmanın daha önemli olduğunu düşünüyorum."

4. "Şu anda yazma becerilerimi geliştirmeye devam etmek istiyorum, bu yüzden şirketinizde blog yazarı olma fırsatı beni çok heyecanlandırıyor. Beş yıl içinde, bu rolün diğer yazarların çalışmalarını düzenlemeye yardımcı olduğum ve ekibin editoryal stratejisi için fikirler sunduğum bir editoryal pozisyona dönüştüğünü görmekten mutluluk duyarım.”

5. "Beş yıl içinde, video stratejisi ve markaları tanıtmak için videonun nasıl kullanılacağı konusunda bir uzmanlık alanı geliştirmek istiyorum, bu yüzden bu pozisyon için heyecanlıyım. Rolümün videoda bir usta olmamı gerektireceğini biliyorum, bu da uzun vadeli hedeflerimle iyi uyum sağlıyor. Ayrıca, birkaç yıl içinde kendimi video stratejisinin proje yönetimi yönünün tadını çıkarırken görebiliyordum”

CV Hazırlamak için 5 Kullanışlı Özgeçmiş Sitesi 2018
İlginizi Çekebilir

CV Hazırlamak için 5 Kullanışlı Özgeçmiş Sitesi 2018

20 Ücretsiz Özgeçmiş Şablonu
İlginizi Çekebilir

20 Ücretsiz Özgeçmiş Şablonu

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile