İşyerleri ve Okulların Ana Merkezi Olan Gebze İncelemesi

İşyerleri ve Okulların Ana Merkezi Olan Gebze İncelemesi

İşyerleri ve Okulların Ana Merkezi Olan Gebze İncelemesi

Kocaeli’nin en önemli ilçelerinden biri olan Gebze yatırım konusunda da ilgilileri beklemektedir.

Özellikle konut sektöründe son dönemlerde büyük bir atılım gerçekleştirildiği de net olarak görülmektedir. İlçenin asıl özelliği bir sanayi yapısına sahip olmasıdır. Adeta en gelişmiş ve iş olanakları konusunda da tam donanımlı olan ilçelerin başında gelir. Konut yatırımı konusunda da ödeme seviyeleri bir kademe daha yüksektir. Kocaeli’nin diğer ilçelerinde daha uygun fiyatlardan konut alternatifleri bulabilirsiniz. Fakat bu konutların size getireceği kar sınırlı olacaktır.

Gebze ve İstanbul’un Gelişmişlik İncelemesi

Gebze kiralık daire fiyatlarının bu denli yüksek olmasının temel sebebi ilçenin gelişmişliğidir. Adeta İstanbul’un bir ilçesi olan Gebze İstanbul’da yürütülemeyen sanayi faaliyetlerinin gerçekleştirildiği bir alan olmuştur. Adeta İstanbul’un kendi ilçeleri kadar bu ile bağlı bir duruş sergilemektedir. Bu bağlantı büyük ölçüde ekonomi ve sanayi ile alakalıdır.

Kiralık daire bulmak isteyen kişilerin özellikle bu gelişmişlik zincirini de akılda bulundurmaları gerekir. İlerleyen senelerde satın alınan dairelerin getireceği kar da aynı sebepten yüksek olacaktır. Bu nedenle daire kiralamak yerine satın almanın uzun vadeli yatırım düşünen kişiler için çok daha doğru olacağı da belirtilmelidir.

Gebze kiralık daire

Kiralık Daire Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Gebze kiralık daire seçimi sırasında dikkate alınması gerekenler;

  • Dairelerin deprem yönetmeliğine uygun inşa edilmiş olması gerekir. İstanbul, Kocaeli gibi illerde en önem verilmesi gereken hususların başında gelir.
  • Su, elektrik ya da doğalgaz tesisatı konusunda kesinlikle herhangi bir eksiklik söz konusu olmamalıdır.
  • Konutun hukuki izinleri alarak inşa edilmiş olmasına da dikkat edilmelidir. B konuda araştırma yapmak kiracının kendi sorumluluğundadır.
  • Kira sözleşmesinin hazırlanması sırasında da en az ev seçimi sırasında gösterildiği kadar özen gösterilmelidir. Bu şekilde ilerde meydana gelecek uzlaşmazlıklar temelden çözüme kavuşturulacaktır.

Bu detaylara tek başınıza hakim olamayacağınızı düşünüyorsanız özellikle emlakçılar ile iş birliği yapmak daha mantıklı olacaktır. Emlakçıların isteyebilecekleri maksimum komisyon konusunda düzenlemeler yapıldığı için bu konuda herhangi bir suiistimalin söz konusu olmayacağı da belirtilmelidir. Her iki taraftan toplam en fazla %4 oranında komisyon istenebilmektedir. Bu sınırlamanın getirilmesi hem sıradan vatandaşın hem de emlakçının haklarının korunmasını sağlayacaktır.

Hava ve Gürültü Kirliliği Hususu

Gebze kiralık daire seçerken şehrin hava ve gürültü kirliliği konusunda olumsuz bir nama sahip olduğunu aklınızda bulundurmalısınız. Seçilen dairelerin bundan muzdarip olmaması için sanayi yerleşkelerinden olabildiğince uzakta olan dairelerin tercih edilmesi gerekir. Gebze’de bu durum sorun haline gelmiştir. Yerleşmiş bir sanayi planı olmadığı için konutlar ve sanayi zincirleri adeta iç içe geçmiştir. Bu durumun daha büyük sorun haline gelmemesi çin yetkililerin ilgili adımları attığı görülmektedir. Bazı sanayi kuruluşları ilçenin olabildiğince dışına yerleşimin olmadığı alanlara taşınmaktadır.

Ogznet.com

Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz


yenile