Ogznet.com
İnternet Sitesinde İzinsiz Fotoğraf Kullanımını Tespit Etme Paylaş:

İnternet Sitesinde İzinsiz Fotoğraf Kullanımını Tespit Etme

İnternet Sitesinde İzinsiz Fotoğraf Kullanımını Tespit Etme

Fotoğrafçıysanız veya web sitenizde kaynağı size ait fotoğraflar yüklüyorsanız, muhtemelen resimlerinizi izinsiz kullanabilecek kişilerden endişe duyarsınız. Maalesef, internet ortamında diğer insanların kendilerine ait olmayan fotoğrafları alıp kullanması kolaydır.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Günümüzde internete fotoğraf yüklemek hobi olmaktan çıkmış ve para kazanılan bir mecraya dönüşmüştür. Artık, birçok fotoğraf telif hakkı ile korunmakta ve izinsiz kullanım durumunda ağır hukuki yaptırımlar ile karşılaşılabilmektedir.

Peki, siz izinsiz kullanan taraf değil de diğer taraftaysanız bu telif hakkı ihlalini nasıl tespit edebilirsiniz? Artık teknoloji çok gelişti. Yapay zeka hayatın bir çok alanında kullanılmaya başlandı. Ve artık bu sayede fotoğraflarınızın izinsiz kullanılıp kullanılmadığını da tespit edebilirsiniz.

İşte, sizde internette izinsiz fotoğrafım kullanıldı diyorsanız doğru yere geldiniz. Gerekli işlemleri başlatmadan önce bunu tespit etmeniz gerekir. İzinsiz fotoğraf kullanımını tespit etmek için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

1. Pixsy - Fotoğraflarınızın internette nerede ve nasıl kullanıldığını öğrenin

pixsy - Fotoğraflarınızın internette nerede ve nasıl kullanıldığını öğrenin

Pixsy, fotoğraflarınızın izinsiz kullanımını takip etmenize yardımcı olabilecek bir hizmettir. Bu siteyi ücretsiz olarak kullanabilmek için öncelikle bir hesap açmanız ve fotoğraflarınızın bulunduğu bir hesabı bu hesaba bağlamanız gerekmektedir. Pixsy, Flickr, 500px, Instagram, Dropbox ve daha fazlasını destekler. Bu hesaplardan birini siteye bağlamak istemiyorsanız, görüntüleri manuel olarak yükleyebilirsiniz.

İzinsiz kullanımdan şüphelendiğiniz görselleri siteye ekledikten sonra, Pixsy bunları takip eder ve izinsiz kullanımları izler. Bu işlemleri, kontrol paneliniz üzerinden kolayca inceleyebilirsiniz.

Dahası, Pixsy izinsiz fotoğraf kullanımına karşı yasal işlem yapmanıza da yardımcı olur. Ancak bunun için ücretli bir plana geçmeniz gerekmektedir. Ücretli bir planla, resimlerinizi izinsiz kullananlar için otomatik yayından kaldırma bildirimleri gönderebilirsiniz. Harekete geçmeye karar verdiğinizde, Pixsy tüm süreci ele alır.

 

Site tüm kanıtları toplar, belgeleri düzenler ve bir anlaşma metni gönderir. Bu adımlar ücretsizdir ve yalnızca bir izinsiz fotoğraf kullanımı durumunu, başarılı bir şekilde tespit ederse bir ücret ödersiniz. Pixsy, karşı taraftan bir tazminat elde ederse yüzde 50'sini alır.

Ücretsiz plan, en fazla 500 görüntü için izinsiz fotoğraf kullanımı takibini yapmanıza olanak sağlar, ancak bu plan, yayından kaldırma bildirimlerini içermez.

Pixsy, izinsiz fotoğraf kullanımına karşı mücadele etmek için sadece bir adımdır. İzinsiz fotoğraf kullanımlarını izlemek için başka yollar da vardır.

İlginizi çekebilir

En İyi 34 Ücretsiz Stok Fotoğraf Sitesi

Hepimiz dijital projelerimizi en iyi şekilde öne plana çıkaracak bir resim arıyoruz. Ancak stok fotoğraf sitelerinin çok fazla olması ve iStock gibi ücretli sit..

2. Google Görseller - Chrome veya Edge web tarayıcısı ile izinsiz fotoğraf kullanımlarını tespit edin

Bu yöntem için herhangi bir yere üye olmanıza veya fotoğrafınızı internete yüklemenize gerek yoktur. İhtiyacınız olan tek şey izinsiz kullanım durumundan şüphelendiğiniz fotoğraf ve Chrome veya Edge web tarayıcınız.

Bu web tarayıcılar aracılığı ile Google Görseller'de fotoğrafınızı arayabilirsiniz. Arama sonuçlarında eğer fotoğrafınıza benzer bir sonuç bulunursa gösterecektir. Böylece fotoğrafınızın nerede ve nasıl kullanıldığını tespit edebilirsiniz.

Bunun için öncelikle web tarayıcınızı açın. Sonrasında, fotoğrafınızın bulunduğu klasöre gidip sürükle-bırak yapmak için fotoğrafınızı sol fare tıklaması ile tutun. Web tarayınızın sekme başlıklarına doğru sürükleyip fotoğrafınızın yeni bir sekmede açılmasını sağlayın.

Artık, fotoğraf web tarayıcının sekmesinde açıldıysa sağ tıklayıp işlem menüsünün açın.

Google Görseller - izinsiz fotoğraf kullanımı tespit etme

Menüdeki "Web'de görüntü ara" seçeneğine tıklayın. Yeni bir sekmede Google Görseller araması açılacaktır. Burada çıkan sonuçlara göz gezdirebilir veya resmin yanındaki "Tüm boyutlar" bağlantısına tıklayarak bulunan benzer görselleri açabilirsiniz.

Google Görseller - izinsiz fotoğraf kullanımı tespit etme tüm boyutlar

Artık fotoğrafınızın nerelerde izinsiz kullanıldığını kolayca tespit edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Ücretsiz Stok Fotoğraf Siteleri

Fotoğraf ve görsellerin telif hakkı vardır. Bir fotoğraf kullanmak istiyorsanız, fotoğrafçıdan izin almanız gerekir. En kolay seçenek ise ücretsiz ve telifsiz b..

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!