jQuery ile Dinamik Form Kontrolü

jQuery ile Dinamik Form Kontrolü

jQuery ile sayfayı yenilemeden yani formu göndermeden dinamik olarak form kontrolü yapmanızı sağlayan bir kod.

Sitenizde kullandığınız iletişim formu, üyelik formu vs. gibi form elemetlerinin boş bırakılmaması için size dinamik form kontrolü sağlar. Sayfa yenilenmesine gerek kalmadan bu kontrolü yapmanızı sağlar.

Şimdi bunu nasıl yapacağımıza bakalım:

Öncelikle jQuery kütüphane kodu ile kontolü sağlayacak js dosyamızı sayfaya ekleyin. Aşağıda örnek kodlar var.

<script src="//code.jquery.com/jquery.min.js"></script>
<script src="js/isform.min.js"> </script>

Şimdi formumuzda bulunan hangi alanların kontrolünü yapacaksanız bu alanların kontrol edilmesini sağlayacak örnek kodlar aşağıdadır.

$('#form').on('submit', function(e){ var fullname = new Input( $('#fname') , e); fullname.isRequired("Name is Required"); fullname.setMin(5,"Name is too short"); fullname.setMax(25, "Name is too Long"); fullname.isText("Please make sure your name is TExt only"); var username = new Input( $('#username') , e); username.isRequired("Username is Required"); username.setMin(5, "Make sure your username is longer than 5 character"); username.isText_nospace("User name must have a text only and no space"); username.setMax(15, "Username is too long"); var email = new Input( $('#email'), e); email.isRequired("Email is Required"); email.isEmail("Not a Email"); email.setMax(30, "Your email is too large"); var password = new Input( $('#password'), e); password.isRequired("password is Required"); password.setMax(30, "password is too large hard to remember"); password.setMin(7, "Make sure your password length is greater than 7"); var repassword = new Input( $('#re-password'), e); repassword.isEqualto($('#password'), "Re type password does not match"); repassword.isRequired("RE type your password"); repassword.setMax(30, "password is too large hard to remember"); repassword.setMin(7, "Make sure your password length is greater than 7"); var radio = new Input($('.gender'), e); radio.isRadio("*"); var checkbox = new Input( $('#checkbox'), e); checkbox.isCheckbox("Required"); var select = new Input($('#select'), e); select.isSelect("Please Select")
});

Burada var ile başlayan her kod grubu bir form kutusunun kontrolünü sağlıyor. sizde formunuzda bulunan form bileşenlerinin adlarına göre bunları düzenleyin. Örnekte formunuzdakinden daha fazla alan varsa silin veya eksik alan varsa kopyala yapıştır ile koda ekleme yapın.

İndirme linkinde çaşışan bir örnek var ayrıca. Çalışan demoya da buradan bakabilirsiniz.


Bu yazıyı 5 yıldız üzerinden kaçla değerlendirirsiniz?
Daha önce bu yazı 0 kez değerlendirilmiş ve ortalama 0 yıldız verilmiş.
Bu yazı daha önce 834 kez okundu.

Bu yazıyı beğendiniz mi? Haber bültenimize katılarak buna benzer yeni yazılardan haberdar olun!

Açılacak sayfada "Ben robot değilim" işaretleyip "Complete Subscription Request" yazan butona tıklayınız!

Yorum Yaz

    Yorumlar

    Bu yazıya henuz bir yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
" jQuery ile Dinamik Form Kontrolü konulu makalemizde Ogznet.com olarak sizlere jQuery ile Dinamik Form Kontrolü ile ilgili bilgiler aktarmak istedik. Hemen yukarıda jQuery ile Dinamik Form Kontrolü ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "
ücretsiz firma ekle instagram takipçi satın al