Ogznet.com
İçerik Yönetim Sistemleri Karşılaştırma: Joomla vs WordPress Paylaş:

İçerik Yönetim Sistemleri Karşılaştırma: Joomla vs WordPress

İçerik Yönetim Sistemleri Karşılaştırma: Joomla vs WordPress

Bu yazıda, yeni web siteniz için en iyi içerik yönetim sistemini (CMS) seçebilmeniz için Joomla ve WordPress karşılaştırması ile derinlemesine bir analiz yapıyoruz. Size en iyi CMS çeşitlerini seçmenize yardımcı olmak için bir Joomla vs WordPress karşılaştırma yazısıdır.

Bu yazının içeriği:

Göster
Gizle

Joomla ve WordPress son derece popüler İçerik Yönetim Sistemi (CMS)'dir. Joomla, CMS'ler arasında yaklaşık yüzde 7.0'lik pazar payına sahipken, WordPress yüzde 60'lık bir pazar payına sahiptir. Ayrıca, WordPress tüm internet sitelerinin yüzde 26'sından fazlasını, Joomla ise neredeyse yüzde 3'ünü oluşturmaktadır.

Joomla ve WordPress karşılaştırmasında pek çok benzerlik ve farklılıklar var.

Benzerliklerinden çok, aralarından bir seçim yapmanıza yardımcı olacak farklılıklarını bilmek daha önemlidir.

İlk önce, hem Joomla hem de WordPress'in içerik yönetim sistemleri olduğunu çok net bir şekilde belirtmek istiyoruz ve her ikisi de çok kaliteli web siteleri yapmak için kullanılabilir.

WordPress en popüler CMS ve en büyük bloglama sistemidir. Joomla ise güçlü bir CMS'dir.

Blog sitesi sahipleri, şirketler, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve hükümetler, her türlü web sitesini oluşturmak için bu içerik yönetim sistemlerini kullanalabilir.

İkincisi, hem Joomla ve hem de WordPress eklentiler kullanılarak genişletilebilir. Her ikisi içinde temalar ve şablonlar vardır, böylece sitenizin görünümünü istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Bu temalara ve eklentilere sahip olmak için her iki içerik yönetim sisteminde de maliyetler benzerdir.

Hem Joomla hem de WordPress, GPL kapsamında lisanslı, ücretsiz ve açık kaynaklı bir web yazılımıdır.

Hem Joomla hem de WordPress öncelikle PHP ile yazılmıştır. Her ikisi de MySQL veritabanını kullanıyor. Ayrıca, en sevdikleri sistemleri tasarlamaya, desteklemeye ve kurmaya yardımcı olan aktif bir topluluk tabanlı yardımlaşma ağları var.

Peki onları farklı yapan şey ne?

Şimdi, Joomla ile WordPress arasındaki farklara bakacağız. Şimdi, Joomla ve WordPress arasındaki farkları gözden geçirelim.

Joomla vs WordPress

Joomla vs WordPress Karşılaştırması

Çoğu kişi, tasarımcı, geliştirici veya programcı olmadığından, kullanım kolaylığı çoğu kullanıcı için en önemli faktördür. Bu CMS sistemleri, hızlı ve kolay bir web sitesi oluşturmak isteyen ortalama kullanıcılar içindir.

Joomla vs WordPress: Kullanım kolaylığı

WordPress

WordPress'in kurulması yaklaşık 5 dakika sürer. Dolayısıyla, yeni bir kullanıcının WordPress blogunu başlatması oldukça kolaydır. WordPress, temiz ve kullanıcı dostu bir arayüz sağlar. Yazı eklemek ve sayfa oluşturmak için menüler bulunur. Görünümü ve temaları kolayca özelleştirebilirsiniz. Bu nedenle, WordPress'in kurulum sonrası kullanım deneyimi oldukça kolaydır.

Joomla

Joomla kurulumu WordPress kadar hızlı değildir. Ayrıca, Joomla tarafından sunulan kontrol paneli WordPress kadar basit değildir. Dahası, acemi bir kullanıcı için kurulum ve kullanımı biraz zor olabilir. Sitenizi yayınlamak ve özelleştirmek için birçok menü bulunur. Bunlar, Joomla'yı güçlü yapabilir, ancak WordPress olarak kullanıcı dostu olmayabilir.

Seçim: WordPress, kullanım kolaylığı ve kullanıcı dostu arayüzü sayesinde bu karşılaştırmanın galibidir.

Joomla vs WordPress: Temalar ve Eklentiler

Hem Joomla hem de WordPress, sitenizin görünüşünü ve düzenini değiştirmek için temalar ve şablonlar sağlar. Ayrıca, eklentileri ve uzantıları kullanarak geliştirilebilirler.

WordPress

WordPress, temaları kullanarak sitenizin görünümünü değiştirmenize olanak tanır. WordPress tema dizininde 3000'den fazla tema var. Ayrıca, WordPress için pek çok ücretsiz tema da bulunur.

Ayrıca, WordPress temalarını yönetim paneli içindeki temalar sekmesinden arayarak bulabilir ve tek bir düğmeye tıklayarak kolayca yükleyebilirsiniz. Temalar, tema düzenleyicisini kullanarak da düzenlenebilir. İsterseniz temalara, şablonlar ekleyebilir veya CSS'yi değiştirebilirsiniz.

Dahası, StudioPress, Themify veya Themeforest gibi üçüncü taraf tema mağazaları tarafından geliştirilen premium WordPress temalarını edinebilirsiniz.

WordPress, eklentiler nedeniyle en popüler CMS'dir. Resmi WordPress eklenti dizininde 38000'den fazla ücretsiz WordPress eklentisi bulunmaktadır.

Eklentileri kullanarak, sitenizin gereksinimine uygun olarak WordPress işlevselliğini artırabilirsiniz. Ayrıca, eklenti geliştiricileri tarafından sunulan premium eklentiler de mevcuttur.

Joomla

Joomla da şablonlar ve uzantılar ile birlikte gelir. Aslında, Joomla'da iki tür şablon vardır:

Ön ve arka uç görünüm. Bununla birlikte, Joomla'nın şablon dizini yoktur. Üçüncü taraf geliştiriciler birçoğu ücretsiz olmak üzere Joomla şablonlarını sunarlar.

Ayrıca, hemen hemen her şeyi yapabildiğiniz Joomla uzantıları da vardır. Bu uzantılar ile isterseniz bir e-ticaret mağazası açabilir veya farklı bir amaçla bir web sitesi oluşturabilirsiniz.

Bununla birlikte, WordPress'in aksine, Joomla'daki şablonların ve uzantıların sayısı çok fazla değildir. Bununla birlikte, Joomla dizininde 33 farklı kategoriye ayrılmış 8000'den fazla uzantı bulunmaktadır.

Bu nedenle, Joomla siteniz için mükemmel bir şablon veya mükemmel uzantılar bulmak için şansınızı deneyebilirsiniz.

Ayrıca, kullanıcılar şablonları veya uzantıları yönetim panelinden arama yapıp kuramazlar. Kullanıcılar şablonları manuel olarak aramalı ve URL'lerini ekleyerek yüklemelidir.

Seçim: WordPress bol miktarda tema ve uzantıya sahip olduğu için tema ve ekletilerde de üstünlük sağlamaktadır.

Joomla vs WordPress: Widgets ve Modules

Widget'leri veya modülleri ekleyerek web sitenizdeki yan çubukları değiştirebilirsiniz.

WordPress

WordPress, widget'ları kullanarak birçok işlevsellik eklemenize izin verir. Afiş reklamları, takvimler, en son yorumlar, kategoriler, etiketler, arama, son yayınlar ve çok daha fazlasını ekleyebilirsiniz.

Widget'leri sürükle ve bırak ile yan çubuklara yerleştirebilirsiniz. Widgetin ne zaman görüntüleneceğini ve ne zaman yayınlanmayacağını da ayarlayabilirsiniz. Ayrıca, farklı WordPress Temaları farklı widget alanları sağlar.

Joomla

Joomla, farklı özelliklere sahip olacak şekilde, sitenize modüller eklemenizi sağlar. Modüller ile arşivlenmiş makaleler, arama, haber, istatistikler ve çok daha fazlası gibi özellikleri ekleyebilirsiniz.

Çeşitli eklentilere de sahip olabilirsiniz. Yönetim panlindeki listeden modülleri kapatılabilir veya açabilirsiniz. Ayrıca, göründükleri sırayı da ayarlayabilirsiniz.

Seçim: Sezgisel sürükle ve bırak sistemiyle WordPress bu karşılaştırmanında galibi oluyor. Çünkü Joomla da modül eklemek için çok fazla zaman harcanıyor.

Joomla vs WordPress: İçerik Oluşturma

Şimdi, içerik oluştururken Joomla ve WordPress'in nasıl olduğunu görelim.

WordPress

WordPress yönetim panelini açtığınızda, tüm gezinme menüsü sol tarafta bulunur. WordPress, TinyMCE'yi yazı editörü olarak kullanmaktadır. Herhangi bir modern editörden beklediğiniz tüm zengin metin özelliklerine sahiptir.

Hemen yayımlamayı veya daha sonra yayınlamayı seçebilirsiniz. Yayınlamadan önce önizleme olanağı da vardır. Görüntüler ortam kitaplığında eklenebilir veya değiştirilebilir. WordPress bloglar ve sayfalar oluşturmanıza izin verir. Gönderi ve sayfa oluşturmak için gösterge tablasında ayrı sekmeler var.

Joomla

Joomla ile birlikte gelen yönetim paneli, temiz ve sadedir. Kullanması sezgiseldir ve her şey organize bir biçimde ortaya konmuştur. Kontrol panelini kullanarak, yeni bir makale ekleyebilir, önceki makaleleri düzenleyebilir, genel site yapılandırması yapabilir, eklentileri, şablonları, kategorileri, menüleri, kullanıcıları, modülleri, uzantıları ve Joomla güncellemelerini yönetebilirsiniz.

Editör, zengin metin düzenleme seçeneklerini içerir. Sağ tarafta, yayınlama, yapılandırma, meta verileri vb. seçenekler elde edersiniz.

Seçim: Genel olarak WordPress, blog yayıncılığı açısından daha kolay bir kullanıma sahiptir.

Joomla vs WordPress: Güvenlik

Güvenlik açısından, her WordPress yüklemesinin kendi çapında benzersiz olduğunu unutmamak gerekir. Ancak CMS sistemi için binlerce eklenti ve tema var.

Dolayısıyla, eklentilerin veya temaların her biri farklı güvenlik standartlarını uygulayabilir. Dahası, kullanıcılar platformun daha yeni sürümlerine güncellediklerinde, ortaya çıkan uyumluluk sorunlarıyla yüzleşmek zorunda kalırlar. Artı, WordPress güvenlik özellikleri eklentilere güveniyor.

Joomla, WordPress'e nazaran güvenlik yönünden daha üstündür ve SSL üzerinden bağlantıları açmak için bir seçenek sağlar ve ayrıca 2FA için de destek sağlar. Artı, Joomla, güvenlik uzantıları setini sunar.

Seçim: Konu güvenlik ise Joomla, WordPress'den daha iyidir.

Joomla vs WordPress​​​ - Arama motoru optimizasyonu (SEO)
Image from pngwing.com

Joomla vs WordPress: Arama motoru optimizasyonu (SEO)

Joomla'nın Arama Motoru Optimizasyonu yetenekleri, kullanıcıların Meta açıklamalarını ve yeni makaleler için anahtar kelimeleri ayarlamalarına izin verdiği için WordPress'in üzerinde bir avantaj elde etmektedir.

Bununla birlikte, gerçek SEO yetenekleri ancak bu amaçla kullanılan eklentiler veya uzantıları dikkate alarak bulunabilir.

WordPress'de SEO görevlerini yerine getirmek için birçok popüler eklenti vardır. Bunların içinde en popüler olanı Yoast SEO eklentisidir. Son derece güçlü, çok sayıda özellik ve en önemlisi son derece kolay kullanımlıdır. Eklenti sadece genel SEO skorunuzu göstermekle kalmıyor, aynı zamanda her alanda puanınızı nasıl artıracağınızı gösteriyor.

Joomla, SEO görevlerini iyi yürüten uzantılar da sağlar. Joomla için popüler SEO uzantılarından biri Easy Frontend SEO'dur. Yoast ile kıyaslandığında, beklentilerin gerisinde kalıyor. Bu nedenle, SEO yeteneklerini göz önüne aldığımızda, WordPress'in Joomla'dan çok daha iyi olduğu sonucuna varabiliriz.

Joomla vs WordPress: Destek Seçenekleri

Yeni başlayanlar için destek almak çok önemlidir. Yeni yazılımı denediğinizde her zaman bazı engeller olacaktır. Ancak, destek aldığınız ve yardım aldığınız sürece sorun değil.

WordPress

WordPress'in büyük bir kullanıcı topluluğu var. Resmi destek forumlarında WordPress yardımıyla web tasarım ve geliştirme hakkındaki forumdan yardım alabilirsiniz. Öğreticiler, makaleler ve videolar forumunda bol miktarda ücretsiz ve ücretli destek alırsınız. Hatta WordPress için geliştiriciler bulmak kolaydır.

Joomla

Joomla'nın da geniş ve yardımsever bir topluluğu vardır. Artı, Joomla web sitesinde kapsamlı bir dokümantasyon sunar. Yardım, üçüncü parti kaynaklardan edinilebilir. Bununla birlikte, uygun fiyatlı uzman yardımı Joomla için oldukça zordur.

Seçim: WordPress, Joomla'yı destek seçenekleriyle de geride bırakıyor.

Joomla vs WordPress: Yerelleştirme ve Çok Dilli Destek

Farklı yerel ayarları ve dilleri destekleyen bir CMS çok daha kullanışlı hale gelir. Günümüzde, çok sayıda web sitesi çok dilli sitelerdir. Peki, çok dilli desteği hangi CMS daha iyi sunmaktadır.

WordPress

WordPress, çok dilli bir site oluşturmak için iyi bir platform sunmaktadır. WordPress de çok dilli bir site oluşturmanıza yardımcı olan eklentiler vardır. WordPress yerleşik olarak 53'den fazla dili desteklemektedir.

Dahası, birçok tema ve eklenti birden fazla dilde mevcuttur. Böylece, WordPress, İngilizce olmayan veya çok dilli bir web sitesi oluşturmak için iyi bir platformdur.

Joomla

Joomla, çok dilli web sitesini herhangi bir uzantı kullanmadan işleyebilir. Dil Yöneticisini kullanarak, web sitenizde çok dilli içerik oluşturabilirsiniz. Artı, çeviriler pek çok dilde mevcuttur ve bunlar yönetici alanından yüklenebilir.

Seçim: Hem Joomla hem de WordPress çok dilli yapıyı desteklemektedir ve çoklu dil desteği sunmaktadır.


Joomla vs WordPress: Karşılaştırma Sonucu

Hem Joomla hem de WordPress, güçlü içerik yönetim sistemleridir. Bununla birlikte, yukarıda gördüğümüz gibi, WordPress birçok alanda Joomla'nın önüne geçiyor. Kullanım kolaylığı, arayüzü, eklentileri veya temaları ile WordPress, Joomla'yı genel olarak gölgede bırakıyor.

İşte bu yüzden WordPress, dünyanın en popüler CMS'si olma ünvanını elinde bulunduruyor. Tabi ki bu hangi amaçla web sitesi açmak istediğinize göre de değişebilir. Genel blog sitesi için WordPress ön plana çıkarken, güvenliğin ön planda olduğu web sitelerinde Joomla öne çıkıyor. Sizde gereksinimlerinize göre bir karar verebilirsiniz.

Joomla vs WordPress, iki güçlü içerik yönetim sistemi (CMS).

Yorumlar
  • Bu yazıya henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapan siz olun!
Yorum Yaz

AdBlock Tespit Edildi!

Görünüşe göre bir reklam engelleyici kullanıyorsunuz. Sorun yok. Kim kullanmıyor ki?
Ancak reklam geliri olmadan bu siteyi harika yapmaya devam edemeyiz.

Anlıyorum, reklam engelleyicimi devre dışı bıraktım. Girmeme izin ver!